Εμετός και αίμα στα ούρα


thebrat

Member
10 Απριλίου 2018
6
2
37
Καλησπέρα σας,
Ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο και συγγνώμη για το κατεβατο αλλα ειμαι απελπισμενη. Ο σκύλος μου είναι ένα θηλυκό Μαλτέζ 4 κιλά και 9 ετών στειρωμένη. Από το μεγάλο Σάββατο έχει ξεκινήσει και κάνει εμετο και δεν τρώει(δεν έχει φάει κόκκαλα μόνο τροφή). Μειωμένη όρεξη είχε και την Παρασκευή. Κυριακή απόγευμα την πήγα στην κτηνιατρο γιατί πιο πριν δεν έβρισκα κανέναν. Της καναμε όρο γιατι ηταν αφυδατωμενη , αντιεμετικο
και αντιβίωση και δυστυχως οσο ηταν στο κτηνιατρειο κατούρησε και ειχε αιμα στα ουρα. Βελτιώθηκε κάπως αλλά σήμερα έκανε πάλι εμετό δύο φορές και της βάλαμε πάλι όρο, αντιεμετικο και αντιβίωση στις 11 το πρωί και στις 9 το βραδυ και γενικά δεν ανταποκρινεται τόσο καλά όσο χτες. Αίμα στα ούρα δεν ξαναείδα. Δυστυχώς μέχρι αύριο το πρωί δεν μπορούσαμε να κάνουμε εξετάσεις αίματος και αυτές που θα κάνουμε αύριο θα πρέπει να σταλθούν αθηνα για να δούμε λεπτομερώς τι έχει. Η κτηνίατρος μου είπε ότι φοβάται για λεισμανιαση το οποίο έχει πειράξει νεφρά γιατί είδε και κάτι στο δέρμα της. Φοβάμαι ότι άργησα και δεν θα βγάλει το βραδυ. Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία; Θα την πάω αύριο το πρωί πάλι αλλά μήπως να ψάξω και κάποιον άλλον κτηνιατρο; Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Φοβάμαι μην τα κάνω χειρότερα αν την πάω σε κάποιον άγνωστο κτηνιατρο η φοβάμαι μήπως την καταδικάσω αν δεν την πάω και άλλου. Οποιαδήποτε πληροφορία έχετε θα με βοηθούσε παρά πολυ.
Ευχαριστώ
 
Last edited:




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Που βρίσκεσαι; Μπορεί να γνωρίζει κάποιος εδώ κάποιον καλό κτηνίατρο στην πόλη σου
 


thebrat

Member
10 Απριλίου 2018
6
2
37
Να πάτε κι αλλού. Για ποντικοφάρμακο την εξέτασε;
Όχι δεν την εξέτασε για ποντικοφάρμακο. Αύριο το πρωι θα πάω σε άλλο κτηνιατρο. Θα ρωτήσω και για ποντικοφάρμακο. Απλά φοβάμαι για αυτές απόψε. Σηκώθηκε βέβαια και κατούρησε αλλά πέρα από αυτό απλά κοιμαται.
 


thebrat

Member
10 Απριλίου 2018
6
2
37
Που βρίσκεσαι; Μπορεί να γνωρίζει κάποιος εδώ κάποιον καλό κτηνίατρο στην πόλη σου
Ηράκλειο κρητης. Αύριο το πρωί θα πάω και σε άλλο κτηνιατρο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Δες αν έχει αιματώματα ή στίγματα αίματος στα ούλα και όπου φαίνεται το δέρμα π.χ. στα αυτιά. @manolo ξέρεις κάποιον κτηνίατρο να προτείνεις;
 


thebrat

Member
10 Απριλίου 2018
6
2
37
Δες αν έχει αιματώματα ή στίγματα αίματος στα ούλα και όπου φαίνεται το δέρμα π.χ. στα αυτιά. @manolo ξέρεις κάποιον κτηνίατρο να προτείνεις;
Δεν βλέπω κάποιο αιμάτωμα. Κοιταξα και αυτια και ουλα και όσα σημεία βρήκα να φαίνεται το δέρμα. Ευχαριστώ πάρα πολύ που απαντάτε τέτοια ώρα.
 
  • Like
Reactions: Estranged




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Δυστυχώς το να περιμένετε τις αιματολογικές είναι μάλλον μονόδρομος, δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι πέραν της δηλητηρίασης που να δείχνει κάποια σημάδια για να κατευθύνει το γιατρό σε κάποια άλλη (από αυτή που ήδη κάνατε) προληπτική αγωγή.

Το ότι η κτηνίατρός σου σας είδε έστω την Κυριακή είναι καλό στοιχείο ενός γιατρού, απλά έχω καταλάβει ότι διαγνωστικά υπάρχει αδυναμία γενικά στον κλάδο και πέρα από τις πεπατημένες διαδικασίες συχνά οι διαγνώσεις (παρα)επαφίονται στην εμπειρία του γιατρού. Οπότε πάρτε το αίμα, στείλτε το Αθήνα (δεν υπάρχει κανένα κτηνιατρικό μικροβιολογικό στο Ηράκλειο; ) και πήγαινε και σε 2ο γιατρό μήπως έχει καμιά παρόμοια εμπειρία σε τέτοιο επεισόδιο παραπάνω, ποτέ δεν ξέρεις.

Εύχομαι να είναι περαστικά.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


thebrat

Member
10 Απριλίου 2018
6
2
37
Δυστυχώς το να περιμένετε τις αιματολογικές είναι μάλλον μονόδρομος, δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι πέραν της δηλητηρίασης που να δείχνει κάποια σημάδια για να κατευθύνει το γιατρό σε κάποια άλλη (από αυτή που ήδη κάνατε) προληπτική αγωγή.

Το ότι η κτηνίατρός σου σας είδε έστω την Κυριακή είναι καλό στοιχείο ενός γιατρού, απλά έχω καταλάβει ότι διαγνωστικά υπάρχει αδυναμία γενικά στον κλάδο και πέρα από τις πεπατημένες διαδικασίες συχνά οι διαγνώσεις (παρα)επαφίονται στην εμπειρία του γιατρού. Οπότε πάρτε το αίμα, στείλτε το Αθήνα (δεν υπάρχει κανένα κτηνιατρικό μικροβιολογικό στο Ηράκλειο; ) και πήγαινε και σε 2ο γιατρό μήπως έχει καμιά παρόμοια εμπειρία σε τέτοιο επεισόδιο παραπάνω, ποτέ δεν ξέρεις.

Εύχομαι να είναι περαστικά.
Ναι νομίζω αυτό που λέτε είναι η καλύτερη λύση . Σασ ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοηθεια
 
  • Like
Reactions: Estranged


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Σναπ τεστ για λεισμανια; Αν βγει θετικό θα βρεθείτε μισό βήμα πιο μπροστα.
 




bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Ο Λυτινας που ειπαν κι απο πανω θεωρειται καλος γιατρος. Εγω να προσθεσω το Γιαννη Φιλλιπακη στην Ιωνιας. Αν και καπως φαφλατας ειναι αρκετας ψειρας και προθυμος να ερθει σε επικοινωνια με αλλους συναδελφους, καθηγητες κτλ για κατι που εχει αμφιβολια.
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Ο Λυτινας που ειπαν κι απο πανω θεωρειται καλος γιατρος. Εγω να προσθεσω το Γιαννη Φιλλιπακη στην Ιωνιας. Αν και καπως φαφλατας ειναι αρκετας ψειρας και προθυμος να ερθει σε επικοινωνια με αλλους συναδελφους, καθηγητες κτλ για κατι που εχει αμφιβολια.
Τον ξέρω. Είχα πάει ένα σκυλάκι που το χτύπησε αμάξι εκεί λίγο πιο κάτω. Μου είχε κάνει θετική εντύπωση που δεν είχε κανένα πρόβλημα να μείνει στο ιατρείο αρκετά μετά το πέρας του ωραρίου για να κάνει επέμβαση στο σκυλί.
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Γενικα θα ασχοληθει με το θεμα σου, εμενα πχ για ενα θεμα μου ειχε παρει το εργαστηριο 40 τηλεφωνα να μας βγαλουν αποτελεσματα αμεσα μεσα σε γιορτες. Απο εμπειρια δεν εχω αποψη ποση εχει αλλα βρισκω θετικο οτι αν θεωρει οτι καποιος αλλος μπορει να ξερει κατι παραπανω για κατι θα ερθει σε επικοινωνια και θα το ψαξει γενικα.
 


thebrat

Member
10 Απριλίου 2018
6
2
37
Γενικα θα ασχοληθει με το θεμα σου, εμενα πχ για ενα θεμα μου ειχε παρει το εργαστηριο 40 τηλεφωνα να μας βγαλουν αποτελεσματα αμεσα μεσα σε γιορτες. Απο εμπειρια δεν εχω αποψη ποση εχει αλλα βρισκω θετικο οτι αν θεωρει οτι καποιος αλλος μπορει να ξερει κατι παραπανω για κατι θα ερθει σε επικοινωνια και θα το ψαξει γενικα.
Πέθανε το σκυλάκι μου.κατι έφαγε και του έκανε γαστρίτιδα και του πείραξε πολλά όργανα. Μου είπαν ότι αν το είχα πάει αλλού και του έκαναν ατροπίνη και εμετικό ίσως ζούσε. Δεν το πιστεύω ότι έκανα τέτοιο λάθος και το καταδικασα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Λυπαμαι πολυ. Ευχομαι κουραγιο. Το σκυλακι ειχε ιατρικη φροντιδα, δεν το παρατησες στην τυχη του. Ισως με αλλο χειρισμο να υπηρχε αλλο αποτελεσμα, ισως και οχι. Δυστυχως σε ανθρωπους και ζωα η ιατρικη πολλες φορες βασιζεται στη δοκιμη, δεν υπαρχει παντα η σιγουρη λυση. Πικρο αλλα πραγματικοτητα.