Εμετός χωρίς λόγο!


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Τι εννοώ;! Την τελευταία βδομάδα κάθε φορά που δουλεύω γυρνάω σπίτι κι βρίσκω ένα εμετό, ο Prince από θέμα διάθεσης για παιχνίδι κι φαί κι τρέξιμο μία χαρά, κανένα πρόβλημα...στους εμετούς κανένα κομμάτι από κάτι που τον πείραξε (πχ από κανένα παιχνίδι αν έκοψε κομμάτι) επομένως βρε παιδιά γιατί; λόγω αποχωρισμού; γιατί γίνεται μόνο όταν λέιπω κάνει, αλλά ξαφνικά; είναι 14 μηνών δεν είναι κουτάβι που τώρα ξεκίνησε να μένει μόνος του...
Επίσης, έτυχε να μιλήσω από κοντά με έναν ιδιοκτήτη ντόμπερμαν (εγώ καμία επαφή με τη ράτσα, δεν εχω καμία ιδέα) κι απλά τον ρώτησα τον άνρθωπο για αυτό που είχα ακούσει ότι κι καλα τρελαίνονται κτλ, ο κύριος όμως μου είπε ότι φυσικά κι δεν παθαίνουν τπτ, αυτά που θα πάθουν είναι αυτά που είναι κλεισμένα σε κάτι μπαλκόνια ή σε κάτι αυλές κι αυτό γιατί είναι ράτσα που θέλει να είναι με την οικογένεια του συνέχεια ( όοοοοοοοοοοπα λεω, κοινο χαραχτηριστικό με τον δικό μου). Δηλαδή ρε παιδιά, εμένα που μένει σ' ένα δωμάτιο 20 τετραγωνικών, κι 4-5 φορές την βδομάδα θα μείνει μόνος του 8 ώρες κι όταν έχω σχολή 2-4 ώρες;; υπάρχει περίπτωση να τρελαθεί; κι όλα αυτά τα σκυλακια που οι ιδιοκτήτες έχουν τέτοια ωράρια...κι ο Prince μόνο εμένα έχει (σαν οικογένεια)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να τρελαθεί ούτε καν να το σκέφτεσαι. Είναι ένας ανόητος μύθος και κανείς πια δεν το πιστεύει.
Το ότι μένει μόνος του είναι απολύτως φυσιολογικό, η πλειοψηφία των σκύλων μένουν μόνα τους τόσες και περισσότερες ώρες.
Να τον βγάζεις μεγάλες βόλτες και να φροντίζεις την εκτόνωση του.
Όσο για τους εμετούς να το δεις σε σχέση με την υγεία του, εμένα με μια συγκεκριμένη ξηρή τροφή έπαθε γαστρίτιδα και μετά το φαγητό μόλις έπινε νερό έβγαζε όλη του την τροφή. Αλλάξαμε τροφή σε κονσέρβα για αρκετό διάστημα και τώρα γυρίσαμε στην ξηρή αλλά σε άλλη μάρκα και ο σκύλος ξεπέρασε το πρόβλημα.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
χαχαχαχαα με συγχωρείς αλλά γέλασα πολύ με την ανησυχία σου! Μην ανησυχείς αμα ηταν να τρελαίνονταν έτσι θα είχε ανοίξει παράρτημα το Δαφνί για ντόπερμαν!

Τους εμετούς να τους κοιτάξεις στον κτηνίατρο, μπορεί να είναι απο στρες αλλά μπορεί να φταίει η τροφή και να εχει κάποιο στομαχικό θέμα. Η μήπως μασουλάει κάτι κρυφά (φυτό καρέκλα κτλ) που δεν το αντέχει μετά το στομάχι του
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Ηταν το πρώτο που κοίταζα κάθε φορά, αλλά δεν βρίσκω τίποτα μασημένο...η κτηνίατρος μου πε οτι ειναι μάλλον λόγο στρες, αλλά αν συνεχιστούν μεχρι το σάββατο, ενας εμετός στις δύο μέρες, να ρ8ει να του κάνει εξετάσεις αίματος...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω ξερω στρεσαρονται οταν τρως μπριτζολα και δεν του δινεις ==))
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αυτό που θα σε συμβούλευα εγώ και να το προσπαθήσεις είναι να προσπαθείς να συνομιλείς με σωστούς ανθρώπους που γνωρίζουν για τον σκύλο και ως φυλή και ως υγεία!

Εγώ θα κοίταζα αυτό που σου είπε η κτηνίατρος...το στρες!
Δοκίμασε μια πιο ήρεμη προσέγγιση και άλλαξε λίγο την ρουτίνα σας!Λίγο περισσότερη άσκηση, η αναμονή να διαφοροποιηθεί πριν την βόλτα κτλ!

Υ.Γ.: Μην συσχετίζεις περιπτώσεις άλλων και τις υιοθετείς και για σένα!Διαφορετικοί ίδιοκτήτες, διαφορετικοί σκύλοι, διαφορετικές συνθήκες, τα πάντα διαφορετικά!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Τί ώρες τον ταΐζεις?
Απλά, μην του δίνεις φαγητό και φεύγεις κατευθείαν. Μπορείς να τον ταΐζεις για παράδειγμα 1-2 ώρες πριν φύγεις. Και να κάνεις και εξετάσεις αίματος!
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Τί ώρες τον ταΐζεις?
Απλά, μην του δίνεις φαγητό και φεύγεις κατευθείαν. Μπορείς να τον ταΐζεις για παράδειγμα 1-2 ώρες πριν φύγεις. Και να κάνεις και εξετάσεις αίματος!
Τον ταίζω πάντα το πρωί κι το βράδυ, εγώ φεύγω μεσημέρι...κι η μεγάλη βόλτα είναι μετά την δουλειά μου, δεν μπορώ να τον βγάλω πριν φύγω για πολύ ώρα λόγο ζέστης ( στις 3 το μεσημέρι είναι θάνατος)...επομένως βγαίνει πολύ νωρίς το πρωί κι το βράδυ μετά...χθες δεν μου κανε τίποτα που δούλευα...να δούμε...!
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
την τελευταια βδομαδα φυσαει πολυ....
τσεκαρε οταν φυσαει και εισαι σπιτι αντιδρασεις και θα καταλαβεις πολλα... επιπλέον μηπως χτυπαει καμια πορτα? μηπως ο θορυβος του αερα μεσα απο τις γριλιες τον στρεσαρει?

προσπαθησε να σκεφτεις και αλλα πραγματα που μπορει να τον στρεσαρουν ενω λειπεις.
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
την τελευταια βδομαδα φυσαει πολυ....
τσεκαρε οταν φυσαει και εισαι σπιτι αντιδρασεις και θα καταλαβεις πολλα... επιπλέον μηπως χτυπαει καμια πορτα? μηπως ο θορυβος του αερα μεσα απο τις γριλιες τον στρεσαρει?

προσπαθησε να σκεφτεις και αλλα πραγματα που μπορει να τον στρεσαρουν ενω λειπεις.
Γενικα ειναι ανισθητος σε ήχους κι παρόμοια ερεθίσματα...δεν καταλαβαίνει τίποτα, εδω σεισμός έγινε κι κουνηθήκαμε γερα κι ο Prince απλά σήκωσε λίγο το κεφάλι κι ξανάπεσε για ύπνο...ίσως το γεγονός ότι λόγο διαβάσματος κι εγώ αυτή την περίοδο είμαι συνέχεια μάζί του εκτος απ όταν δίνω κι όταν δουλεύω;;; ισώς αυτό; πάντα όμως φροντίζω όταν φεύγω να αφήνω κάτι δικό μου, την μπλούζα κυρίως που φορούσα όλη μέρα για ν αχει την μυρωδιά, δεν βοηθάει αυτό;;;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
πιο πολυ θα βοηθαγε να αφηνες κανα κιλο παιδακια να εχει κατι να ασχολειται ==))
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
πιο πολυ θα βοηθαγε να αφηνες κανα κιλο παιδακια να εχει κατι να ασχολειται ==))
Σωστααα...πως δεν ειχα σκεφτει τετοια εξυπναδα τοσο καιρο... παλι καλα...σ ευχαριστω!