Εμετός...


nikospaok

Member
15 Μαρτίου 2011
5
0
καλησπέρα.Έχω ένα χάσκει(την Ζωή) 4 μηνών πρόσφατα την είχα πάει για εκπαίδευση όπου μεταξύ των λιχουδιών ήταν και λουκάνικο.Την επομενη μέρα δεν είχε πολύ όρεξη k μετά που έφαγε την τροφή της είχε διάρροια k εμετό.Τις έδωσα ρύζι για 4 μέρες k μετά τις ξαναέβαλα τροφή παρόλα αυτά πάλι δεν την έτρωγε με όρεξη k συνέχισε τους εμετούς αλλα όχι τις διάρροιες.Χθες τις άλλαξα τροφή έφαγε αλλα σήμερα το μεσημεράκι έκανε πάλι εμετό k doaroia με βλέννα.Ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε να τις δώσω ρύζι πάλι αλλα ότι k αν πάθει πάντα ρύζι μου λέει να τις δώσω.μήπως έχει κανεις καμια ιδέα για το πρόβλημα???ευχαριστώ

.......................................................................................................................................
Τα greeklish απαγορεύονται από τους κανονιμσούς του forum.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη απάντηση που θες να πάρεις από έναν κτηνίατρο όταν το πρόβλημα επιμένει..

Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να μην δώσεις καθόλου φαγητό για μία μέρα να ηρεμήσει το στομάχι της και μετά να της δώσεις να φάει..

Επίσης θα σου έλεγα να επισκεφτείς και κάποιον άλλον κτηνίατρο μπας και πάρεις κάποια απάντηση με μεγαλύτερη σαφήνεια.
 


elenib

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2011
105
0
Σπετσες
Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.Ο κτηνιατρος μου εδωσε χαπια.Και απο τροφη μονο κοτοπουλο με ρυζι.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη απάντηση που θες να πάρεις από έναν κτηνίατρο όταν το πρόβλημα επιμένει..

Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να μην δώσεις καθόλου φαγητό για μία μέρα να ηρεμήσει το στομάχι της και μετά να της δώσεις να φάει..

Επίσης θα σου έλεγα να επισκεφτείς και κάποιον άλλον κτηνίατρο μπας και πάρεις κάποια απάντηση με μεγαλύτερη σαφήνεια.
Είναι όμως ήδη αρκετές μέρες με εμετούς(νομίζω από όσα μας λέει)...αξίζει να ρισκάρει ακόμα μια για να δει αν θα σταματήσουν οι εμετοί με την παύση του ταΐσματος για μια μέρα?Θα μου πεις Χάσκυ είναι, αντέχουν συνήθως οι μεγαλόσωμες φυλές πιο πολύ!

Θα συμφωνήσω να πάρει ο φίλος μας και άλλη γνώμη από άλλο κτηνίατρο!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nα ρισκάρει με την έννοια να μην απευθυνθεί αλλού όχι φυσικά..

Αν και νομίζω πως το στομάχι του προφανώς δεν έχει προλάβει να ηρεμήσει ακόμα..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aπό την στιγμή που ο οργανισμός δεν μπορεί να δεχτεί τροφή ..δώρoν άδωρον είναι η τροφή..
 


nikospaok

Member
15 Μαρτίου 2011
5
0
δεν του εχω δωσει καθολου τροφη απο χθες κ θα του κανω λιγο ρυζι σημερα!εμετους σταματησε να κανει(αλλα δεν εχει κ τπτ αλλο να βγαλει απο οτι καταλαβενω).το μονο που με καθισιχαζει ειναι οτι το σκυλι εχει τρελι ορεξη για πεχνιδι δεν σταματαει καθολου.αλλα ρε πεδια ειχε ξανακανει κολιτιδα πριν λιγο καιρο κ παλι ρυζι του εδινα κ τωρα παλι ρυζι για κανα 4ημερο,απορω πωσ θα μεγαλωσει αυτο το σκυλι?????ειναι φυσιολογικο να παθενει κατι καθε τοσο??
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
καλημέρα,

απ'αυτά που διάβασα στην αρχή, συνδέεις τους εμετούς με το λουκάνικο που της έδωσαν σα λιχουδιά;
κι αν αυτό την πείραξε, έχουν περάσει αρκετές μέρες...
μήπως να της έκανες τίποτα εξετάσεις;;;

το καλύτερο πάντως θα ήταν να συμβουλευτείς και κάποιον άλλο κτηνίατρο. γιατί προφανώς δεν μπορεί να μεγαλώσει με σκέτο ρύζι!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν ηρεμησε απο εμετους... δωσε πολυ λιγο ψητο κοτοπουλο στηθος.....
αν το φαει και δεν το βγαλει.... δωσε ξανα το βραδυ τι ιδιο...
ταισε για μια δυο μερες κοτοπουλο και σταδιακα παρα πολυ αργα αρχισε να προσθετεις λιγες κροκετες και να αφαιρεις κοτοπουλο .
συνηθως τι ταιζες το κουταβι εκτος απο ρυζι...? αν εδινες ξηρα τροφη επιτρεπεται να αναφερεις την μαρκα...
πως αρχισαν τα προβληματα διαρροιας σε κολλιτιδα?
ελπιζω οτι τα εμβολια τα εχει κανει ολα πλεον εδω και καιρο....
 


nikospaok

Member
15 Μαρτίου 2011
5
0
αν ηρεμησε απο εμετους... δωσε πολυ λιγο ψητο κοτοπουλο στηθος.....
αν το φαει και δεν το βγαλει.... δωσε ξανα το βραδυ τι ιδιο...
ταισε για μια δυο μερες κοτοπουλο και σταδιακα παρα πολυ αργα αρχισε να προσθετεις λιγες κροκετες και να αφαιρεις κοτοπουλο .
συνηθως τι ταιζες το κουταβι εκτος απο ρυζι...? αν εδινες ξηρα τροφη επιτρεπεται να αναφερεις την μαρκα...
πως αρχισαν τα προβληματα διαρροιας σε κολλιτιδα?
ελπιζω οτι τα εμβολια τα εχει κανει ολα πλεον εδω και καιρο....

εδω και ενα μηνα εχει ολοκληρωθει ο εμβολιασμος...του εδινα hills μου την ειχε προτεινει ο κτηνιατρος...την ετρωγε με πολυ ευχαριστηση ωσπου ενα βραδυ που το πηγα για εκπεδευση εφαγε λουκανικο απο την επομενη μερα αρχισε να την τρωει με μεγαλη δυσκολια κ παντα την ξερνουσε.του αλλαξα πριν δυο μερες τροφη(eukanuba).την πρωτη μερα την εφαγε κ κανενα προβλημα.αλλαξαν χρωμα τα κοπρανα του σε σκουρο μαυρο αλλα δεν εδωσα σημασια πιστευα ειναι απο την τροφη.Χθες τησ εδωσα το μεσημερι κ μετα κοιμιθικε.ε μετα απο λιγι ωρα τα εβγαλε ολα εκανε κοπρανα κανονικα αλλα κ με βλενα...απο τοτε δεν τις εχω δωσει τπτ.πριν λιγο εκανε παλι κοπρανα αλλα με λιγη βλενα αυτη την φορα.ρωτισα ενα δευτερο κτηνιατρο κ αυτος μου ειπε να μην τησ δωσω καθολου ρυζι αλλα μονο ενα φλιτζανακι του καφε σκιλοτροφη κ σιγα σιγα να την αυξανω.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το θεμα των κοπρανων οπως το περιγραφεις πιθανα να οφειλεται σε αλλαγη τροφης
με την οποια ευαισθησια στο στομαχι μπορει να εχει το κουταβι.....

οταν αλλαζουμε τροφη σε κουταβι... αυτο πρεπει να γινεται σταδιακα πολυ σταδιακα να κρατα πανω απο 10-15 μερες...
ειδικα αν υπαρχει θεμα ευαισθησιας μακαρι η διαδικασια αλλαγης να κρατα 20-30 μερες...

επιμενω σε οτι ανεφερα παραπανω.... προς την διατροφη του...
ο δε κτηνιατρος με την μικρη ποσοτητα τροφης αυτο προσπαθει να κανει...
ο αλλος με το ρυζι απλα προτεινε τον ευκολο τροπο να διακοψει την διαρροια...
απο το σπιτι θα σου αναφερω ενα φαρμακο διακοπης αυτης.... το οποιο θα ηθελα να το συζητησεις με τον γιατρο σου πρωτα.... ( τον 2ο..)

για την εκπαιδευση του σκυλου... φτιαξε μεζεδες απο κοτοπουλο ψητο... ή διαλεξε αλλο τροπο εκπαιδευσης... χωρις μεζεδες...
 


nikospaok

Member
15 Μαρτίου 2011
5
0
το θεμα των κοπρανων οπως το περιγραφεις πιθανα να οφειλεται σε αλλαγη τροφης
με την οποια ευαισθησια στο στομαχι μπορει να εχει το κουταβι.....

οταν αλλαζουμε τροφη σε κουταβι... αυτο πρεπει να γινεται σταδιακα πολυ σταδιακα να κρατα πανω απο 10-15 μερες...
ειδικα αν υπαρχει θεμα ευαισθησιας μακαρι η διαδικασια αλλαγης να κρατα 20-30 μερες...






επιμενω σε οτι ανεφερα παραπανω.... προς την διατροφη του...
ο δε κτηνιατρος με την μικρη ποσοτητα τροφης αυτο προσπαθει να κανει...
ο αλλος με το ρυζι απλα προτεινε τον ευκολο τροπο να διακοψει την διαρροια...
απο το σπιτι θα σου αναφερω ενα φαρμακο διακοπης αυτης.... το οποιο θα ηθελα να το συζητησεις με τον γιατρο σου πρωτα.... ( τον 2ο..)

για την εκπαιδευση του σκυλου... φτιαξε μεζεδες απο κοτοπουλο ψητο... ή διαλεξε αλλο τροπο εκπαιδευσης... χωρις μεζεδες...


δηλαδη να μην του δωσω ρυζι μονο κοτοπουλο δυο φορες?παλιοτερα που ειχε εμφανιση διαροια κ κολιτιδα του εδινα ανα μια ωρα 1 κουταλια του γλυκου ρυζι κ σταδιακα αυξανα τροφη κ τις ωρεσ φαγιτου.σε συνδιασμο με μια παστα που μου ειχε δωσει ο κτηνιατρος του περασε ευκολα.τωρα ο γιατρος μου ειπε να μην του δωσω ακομα παστα.

να ρωτισω και κατι ακομα.σημερα το δαγκωσε ενα μικρο σκυλι δεν εβγαλε αιμα απλα ενα μικρο ξυσιμο εχει.πριν καιρο το ειχε δαγκωσει ενα μποξερ και του διναμε αντιβιωση για μια εβδομαδα.τωρα παλι πρεπει να κανω το ιδιο???

συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα τα εχω ψιλοπεξει με αυτο το σκυλι
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Γενικώς δεν ενδείκνυται να αλλάζεις τροφή, εάν με κάποια δεν έχει προβλήματα και τα πάει καλά.
Το ρυζάκι με ελάχιστο κοτοπουλάκι, σε αναλογία περίπου 3 προς 1, είναι αυτό που καταρχάς προτείνεται ως συντηρητική αντιμετώπιση της κολλίτιδας. Δεν θυμάμαι αν συνδιάζεται και με κάποια φαρμακευτική αγωγή. Το ρυζάκι λαπά ε; όχι σουπίτσα. Επίσης τροφή w/d ξηρά ή και λίγη κονσέρβα, βοηθάει σ' αυτές τις περιπτώσεις να στρώσει το εντερικό της σύστημα. Μια απλή κολλίτιδα χρειάζεται κάποιες αρκετές μέρες για να αντιμετωπιστεί. Η αγωγή με τροφή w/d μπορεί να κρατήσει έως και 2μηνο. Αν βέβαια εμετοί και διάρροιες επιδεινώνονται και συνοδεύονται και από αίμα, τρέχεις στον γιατρό. Μια καλλιέργεια κοπράνων είναι σημαντική, να δείξει μήπως πρόκειται για κάτι άλλο. Τέλος, μπορεί το σκυλάκι να έχει δυσανεξία σε κάποιες τροφές. Αν καταλήξετε σε κάτι τέτοιο, θα κάνεις δοκιμές να δεις ποιά τροφή δεν την πειράζει. Το χειρότερο, να καθιερώσεις την w/d εφ' όρου ζωής.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
4 μηνων κουταβι πως τα καταφερες να το δαγκωσουν ήδη 2 σκυλια?
για να επαιρνε αντιβιωση πιθανα να ειχε και τραυμα....
προσεχεις πολυ με τι σκυλια ερχεται σε επαφη και ποια οχι..... αν δεν εισαι σιγουρος για την συμπεριφορα τους δεν επιτρεπεις σε κανενα σκυλο να πλησιασει το κουταβι σου.... το χειροτερο αποτελεσμα που μπορει να εχεις ειναι ενα φοβικα επιθετικο σκυλι....
το καλυτερο αποτελεσμα ειναι ενα φοβικο σκυλί....
ειδικα και χασκυ... διαβασε ολο το φορουμ και ειδικα τα θεματα περι κοινωνικοποιησης ... σου ειναι απολυτως απαραιτητα...
σχετικα με την διατροφη του και την διαρροια... θα σου απαντησουν κι αλλα μελη... περισσοτερο γνωστες...
σε τετοια θεματα διαλεγω τον κτηνιατρο που εμπιστευομαι και ακολουθω την αγωγη που θα μου προτεινει....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Αν έχει ολοκληρώσει τα εμβόλιά της, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για την πληγή. Αν είναι τόσο μικρή όσο λες.
Καλό θα ήταν όμως, να μην αφήνεις άλλα σκυλιά να την δαγκώνουν. Για λόγους ψυχικής υγείας κυρίως και πολύ περισσότερο τώρα που είναι ακόμη κουτάβι. Δεν θέλεις φαντάζομαι να της γυρίσει το μάτι και να βλέπει όλα τα σκυλιά με φόβο ή τσαντίλα...
 


nikospaok

Member
15 Μαρτίου 2011
5
0
μαζευομαστε αρκετεσ φορες σε ενα παρκο ατομα με σκυλια κ δεν εχει κανενα προβλιμα πεζει με ολα ειδικα με αυτα στο υψος του.τα μποξερ το κρατουσε ο ιδικτητης του κ οταν περνουσαμε το εφυγε λιγο κ την αρπαξε.το αλλο σημερα μου ειπε η ιδιοκτητρια του οτι δεν πειραζει κ οταν το πλισιασε η ζωη την αρπαξε.προσπαω γενικα να μην τη φερνω κοντα σε σκυλια μονο οταν πιγενουμε στο παρκο την αφηνω αλλα τρελενετε οταν βλεπει καπιο πρεπει να το πλισιασει αμεσωσ
 


Astarte

Active Member
6 Μαρτίου 2011
43
0
μαζευομαστε αρκετεσ φορες σε ενα παρκο ατομα με σκυλια κ δεν εχει κανενα προβλιμα πεζει με ολα ειδικα με αυτα στο υψος του.τα μποξερ το κρατουσε ο ιδικτητης του κ οταν περνουσαμε το εφυγε λιγο κ την αρπαξε.το αλλο σημερα μου ειπε η ιδιοκτητρια του οτι δεν πειραζει κ οταν το πλισιασε η ζωη την αρπαξε.προσπαω γενικα να μην τη φερνω κοντα σε σκυλια μονο οταν πιγενουμε στο παρκο την αφηνω αλλα τρελενετε οταν βλεπει καπιο πρεπει να το πλισιασει αμεσωσ
Το ζώο σου πρέπει να το κοινωνικοποιείς, αλλά με προσοχή, παρατηρώντας και τα "σημάδια" που εκπέμπουν οι άλλοι σκύλοι. Όσο περισσότερο την κοινωνικοποιείς, τόσο θα "αναισθητοποιείται" σε αυτό και τόσο λιγότερο θα "τρελαίνεται".
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps