Εμμονή με τα χέρια μου!!!


Soso

Member
30 Σεπτεμβρίου 2021
13
15
43
Καλημέρα στην σκυλοπαρεα!
Η Che 4 μηνών σχεδόν έχει εμμονή με τα χέρια μου...Με το που πάω να την χαιδεψω με δαγκώνει.Πανω στο παιχνίδι.Εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά επιμένει...ο εκπαιδευτής μας είπε οπότε δαγκώνει να τρώει φαπα στην μουσούδα (μόνο όταν δαγκώνει και μόνο στην μουσούδα)Το δοκίμασα αλλά νομίζω αγριευει περισσότερο έτσι.Της λέω ΟΧΙ και ΑΟΥ (εκεί κάτι πάει να γίνει)Δαγκώνει πιο σιγά με γλύφει για δευτερόλεπτα αλλά μετά ξεκινάει ξανά.
Όταν της δίνω το μπαλάκι της αφήνει το χέρι μου και δαγκώνει το μπαλακι αλλά θέλει να το κρατάω.Το δαγκώνει και κοιτάει το χέρι μου.Τι να κάνω ρε παιδιά βοηθήστε....είμαι σε απόγνωση ...
Για να μην μιλήσω για τον καναπέ....που κάναμε το λάθος να την αφήσουμε να ανέβει μια φορά και τώρα δεν μαζεύεται....
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
δοκιμασε καθε φορα που δαγκωνει απλα να σηκωνεσαι και να φευγεις απτο δωματιο. ουτε φωνες ουτε τιποτα. οταν δαγκωνει θα σταματαει το παιχνιδι. στο μεταξυ εχε της αρκετες επιλογες με μασητικα παιχνιδια.
α...και μαλλον αλλαξε εκπαιδευτη
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μετά γίνομαι κακός όταν τα λέω για κάποιους εκπαιδευτές.

Προφανώς το μικρό παίζει. Βλέπεις τον ενθουσιασμό και ενέργεια του ως ένδειξη επιθετικότητας. Συνήθως σε αυτή την ηλικία η απομάκρυνση σου το βλέπει ως κάτι αρνητικό. Οπότε την επόμενη που θα ακουμπήσει δόντια στα χέρια σου δεν λες τίποτα, δεν τον κοιτάς. Γυρνάς πλάτη και απομακρυνεσαι. Κάνε το πάνω σε παιχνίδι ώστε να είναι ξεκάθαρο το τι προκαλεί αυτή η πράξη του. Όπως παίζεται ΧΑ ΧΑ ΧΟΥΧΑ τι ωραία, μόλις το κάνει ρίξε διακόπτη και σταματα. Γίνε το πιο ξενερωτο πράγμα του κόσμου :)

Όταν κρατάς το παιχνίδι και το δαγκώνει, είναι σαν να θέλει να στο τραβήξει;
Αν ναι πρέπει να αρχίσεις λίγο πιο έξυπνα παιχνίδια μαζί του. Μη αναπαύεσαι με το ότι "Ε έχει παιχνίδια να παίξει". Ψαχνει την αλληλεπίδραση μαζί σας.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Συγνώμη αλλά εκπαιδευτής που να λέει "δώσε φάπα στη μουσούδα.." τι να πω...ας μην πω...εννοείται ότι θα αγριέψει παραπάνω...κατ'αρχήν χέρια και πόδια που κουνιούνται είναι κόκκινο πανί για τα κουτάβια. Τα τρελλαίνουν. Οπότε κάνετε ακριβώς όσα σας είπαν οι παραπάνω: απλά φεύγετε. Εγώ βέβαια θα ξαναπώ για το κολπάκι που βοήθησε εμάς με το κουτάκι αναψυκτικού με 2-3 κέρματα μέσα. Κάθε φορά που έκανε κάτι που δεν θέλαμε (βασικά στα δαγκώματα) λέγαμε ΜΗ, το χτυπούσαμε λίγο και μόλις σταματούσε, αρχίζαμε τα Μπράβο, χαδάκια και λιχουδιά. Σ εμάς αυτό δούλεψε σε 2 μέρες. Αλλά μας είχε τσακίσει στο δάγκωμα πριν!!!!!
 


Soso

Member
30 Σεπτεμβρίου 2021
13
15
43
Μετά γίνομαι κακός όταν τα λέω για κάποιους εκπαιδευτές.

Προφανώς το μικρό παίζει. Βλέπεις τον ενθουσιασμό και ενέργεια του ως ένδειξη επιθετικότητας. Συνήθως σε αυτή την ηλικία η απομάκρυνση σου το βλέπει ως κάτι αρνητικό. Οπότε την επόμενη που θα ακουμπήσει δόντια στα χέρια σου δεν λες τίποτα, δεν τον κοιτάς. Γυρνάς πλάτη και απομακρυνεσαι. Κάνε το πάνω σε παιχνίδι ώστε να είναι ξεκάθαρο το τι προκαλεί αυτή η πράξη του. Όπως παίζεται ΧΑ ΧΑ ΧΟΥΧΑ τι ωραία, μόλις το κάνει ρίξε διακόπτη και σταματα. Γίνε το πιο ξενερωτο πράγμα του κόσμου :)

Όταν κρατάς το παιχνίδι και το δαγκώνει, είναι σαν να θέλει να στο τραβήξει;
Αν ναι πρέπει να αρχίσεις λίγο πιο έξυπνα παιχνίδια μαζί του. Μη αναπαύεσαι με το ότι "Ε έχει παιχνίδια να παίξει". Ψαχνει την αλληλεπίδραση μαζί σας.
Το μπαλάκι το δαγκώνει και έναν κόμπο θέλει να της τον τραβάω.Αλλα θέλει να βλεπει τα χέρια μου.
Και εμένα με χάλασε όταν είδα τον εκπαιδευτή να της δίνει φαπες αλλά μετά από δύο τρεις δεν τον ξαναδαγκωσε.Και ο άντρας μου όταν ξεκίνησε τις φαπες σταμάτησε να τον δαγκώνει.Μονο όταν ενθουσιάζεται πολύ του ρίχνει καμία.Εγω όμως δεν μπορώ...γιατί νομίζω πως σε εμένα αγριευει και δαγκώνει περισσότερο.Μπορει να το βλέπει σαν παιχνίδι.
 




Soso

Member
30 Σεπτεμβρίου 2021
13
15
43
Συγνώμη αλλά εκπαιδευτής που να λέει "δώσε φάπα στη μουσούδα.." τι να πω...ας μην πω...εννοείται ότι θα αγριέψει παραπάνω...κατ'αρχήν χέρια και πόδια που κουνιούνται είναι κόκκινο πανί για τα κουτάβια. Τα τρελλαίνουν. Οπότε κάνετε ακριβώς όσα σας είπαν οι παραπάνω: απλά φεύγετε. Εγώ βέβαια θα ξαναπώ για το κολπάκι που βοήθησε εμάς με το κουτάκι αναψυκτικού με 2-3 κέρματα μέσα. Κάθε φορά που έκανε κάτι που δεν θέλαμε (βασικά στα δαγκώματα) λέγαμε ΜΗ, το χτυπούσαμε λίγο και μόλις σταματούσε, αρχίζαμε τα Μπράβο, χαδάκια και λιχουδιά. Σ εμάς αυτό δούλεψε σε 2 μέρες. Αλλά μας είχε τσακίσει στο δάγκωμα πριν!!!!!
Πολλές φορές φεύγω αλλά έρχεται από πίσω μου και μου δαγκώνει τα πόδια...
 


Soso

Member
30 Σεπτεμβρίου 2021
13
15
43
οι φαπες πρεπει να κοπουν μαχαιρι...
Και εγώ αυτό πιστεύω.Δεν θέλω να με φοβάται.Νομιζω όμως πως θέλει να μου επιβληθεί...Όταν σηκώνομαι να φύγω έρχεται από πίσω μου και μου δαγκώνει τα πόδια...τι να κάνω?Να πηγαίνω σε άλλο δωμάτιο?Και για πόση ώρα?Αν αλλάξω δωμάτιο κλαιει για λίγο και μετά κάθεται πίσω από την πόρτα στεναχωρημένη.Και εμένα δεν με κάλυψε πολύ ο εκπαιδευτής αλλά σε αυτόν έπιασε αμέσως.Βεβαια αυτός είχε και τον αέρα του αρχηγού ενώ εγώ δεν τον έχω.Και στον άντρα μου έπιασε αλλά νομίζω πως τον φοβάται γιατί της αγριευει πολύ.Επιμενω όμως ότι με τις φαπες αγριευει περισσότερο και ξεσπάει σε εμένα.Και όπως και να έχει δεν θέλω με φαπες....
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
ποτε ενταση, φωνες και ξυλο στο σκυλι (ακομα και το πιο μαλακο σκαμπιλακι). οι αρχηγοι μιας αγελης δεν χτιζουν σεβασμο με την βια και τον τρομο.

μιλαμε για ενα ΚΟΥΤΑΒΙ. εξερευνει τον κοσμο με το στομα του, και αυτο ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικο. αυτο που ειπε ο μπιγκ μπιλυ ειναι σωστο. εαν θελει να παιζει και να του κρατατε ενα παιχνιδι και να το τραβαει, αρχιστε να παιζετε ετσι. με το που δαγκωσει χερι, η εκφραση σας γινεται εντελως ουδετερη, σηκωνεστε και φευγετε απτο δωματιο. δεν εχει ουτε φωνες, ουτε φαπες, ουτε ομιλιες, ουτε τιποτα. με το που ακουμπησει δοντι σε χερι, κανετε πως δεν υπαρχει και φευγετε.
καλο ειναι να μην εχετε στο μυαλο σας εννοιες οπως "θελει να μου επιβληθει" και "ο αερας του αρχηγου". αυτα τα πραγματα εχουν καψει πολλα σκυλια εκει εξω.
θελουμε ο σκυλος μας να εχει σεβασμο και να φερεται σωστα, αλλα οχι να ειμαστε τραμπουκοι και δικτατορες.
 
  • Like
Reactions: Soso


Soso

Member
30 Σεπτεμβρίου 2021
13
15
43
ποτε ενταση, φωνες και ξυλο στο σκυλι (ακομα και το πιο μαλακο σκαμπιλακι). οι αρχηγοι μιας αγελης δεν χτιζουν σεβασμο με την βια και τον τρομο.

μιλαμε για ενα ΚΟΥΤΑΒΙ. εξερευνει τον κοσμο με το στομα του, και αυτο ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικο. αυτο που ειπε ο μπιγκ μπιλυ ειναι σωστο. εαν θελει να παιζει και να του κρατατε ενα παιχνιδι και να το τραβαει, αρχιστε να παιζετε ετσι. με το που δαγκωσει χερι, η εκφραση σας γινεται εντελως ουδετερη, σηκωνεστε και φευγετε απτο δωματιο. δεν εχει ουτε φωνες, ουτε φαπες, ουτε ομιλιες, ουτε τιποτα. με το που ακουμπησει δοντι σε χερι, κανετε πως δεν υπαρχει και φευγετε.
καλο ειναι να μην εχετε στο μυαλο σας εννοιες οπως "θελει να μου επιβληθει" και "ο αερας του αρχηγου". αυτα τα πραγματα εχουν καψει πολλα σκυλια εκει εξω.
θελουμε ο σκυλος μας να εχει σεβασμο και να φερεται σωστα, αλλα οχι να ειμαστε τραμπουκοι και δικτατορες.
Σε ευχαριστώ πολύ.Και εγώ αυτής της άποψης είμαι.Ηθελα απλά να ακούσω και τις δικές σας συμβουλές σαν πιο έμπειροι από εμένα.Δεν θέλω να μας φοβάται ούτε θέλω να την ταλαιπωρω.Την αγαπάω και την υιοθέτησα για να της προσφέρω αγάπη!
 
  • Like
Reactions: Orjo and TheBestBoi




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν μασάω τα λόγια μου. Ότι είναι να πω το λέω. Πιστεύω ότι αυτό που κάνει ο εκπαιδευτής και ο σύζυγός σας έχει αποτέλεσμα. Αλλά το μειονέκτημα είναι ότι θα αρχίζει να αντιδράει, όχι με επιθετικότητα αλλά με άλλα που μετά δεν φτιάχνονται εύκολα. Μπορεί σε κάποιους να είναι αδιάφορο το τι παρενέργειες θα υπάρχουν, αρκεί να έχουν το αποτέλεσμα που επιθυμούσαν. Εκεί σταματάω την κουβέντα και λήγει το θέμα. Αν όμως σε ενδιαφέρουν αυτές οι παρενέργειες τότε καλό είναι να σταματήσετε τις φαπες μέχρι να εμπλουτίσετε λίγο τις γνώσεις σας, είτε από εδώ είτε από ΣΩΣΤΟ εκπαιδευτή.

Θα σας άρεσε για παράδειγμα να έρθει άγνωστος στο δρόμο και μόλις αυτός ο άγνωστος υψώσει χέρι απειλητικά, ο σκύλος να γίνει ένα με το χώμα;

Αν ο σκύλος είναι ξάπλα σε μια γωνιά του σπιτιού, χωρίς χώρο αποφυγής κι το παιδί σας σηκώσει χέρι;

Το ξέρω είναι εύκολη λύση αλλά χαλάει την γενική εικόνα ενός σκύλου. Πολλά σκυλιά υπακούουν το "κάτσε" αλλά δεν είναι όλα τα "κάτσε" ίδια.
 
  • Like
Reactions: Soso


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3