Εμπόριο Κουταβιών από Βουλγαρία


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Καλησπέρα σε όλους, δεν ξέρω αν βάζω το θέμα μου στη σωστή ενότητα, ελπίζω πως ναι..
Όπως σας είχα πει και όταν πρωτοσυστήθηκα, σπουδάζω κτηνιατρική στην Βουλγαρία. Έχω λοιπόν δυο συμφοιτητές, οι οποίοι αγοράζουν κουτάβια ''ράτσας'' από το τοπικό παζάρι με 50 ευρώ και τα πουλούν στην Ελλάδα έναντι 300 ευρώ. Γνώριζα πως υπήρχαν τέτοιου είδους αγοραπωλησίες ζώων, αλλά η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν είχα έρθει αντιμέτωπη από τόσο κοντά.
Οι λόγοι που άνοιξα αυτό το θέμα είναι δύο.
Πρώτον για να με συμβουλεύσετε αν μπορώ με κάποιο τρόπο να κάνω κάτι για να σταματήσουν και δεύτερον έχω την ελπίδα ότι μπορεί κάποιος υποψήφιος σκυλογονιός να το διαβάσει και να σκεφτεί διπλά την πηγή απ' όπου θα βρει το φιλαράκι του, παρόλο που τέτοια θέματα έχουν συζητηθεί ξανά και ξανά στο φόρουμ.
 
  • Like
Reactions: dazo




Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που συμβαίνει στο Σχιστό για παράδειγμα, υπάρχει ένα παζάρι στην πόλη όπου πωλούνται σκύλοι, γάτες κλπ
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
μελλοντικοί κτηνίατροι...
να το παλέψεις γιατί κάτι τέτοιοι υποβιβάζουν τον κλάδο σας
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Έχω λοιπόν δυο συμφοιτητές, οι οποίοι αγοράζουν κουτάβια ''ράτσας'' από το τοπικό παζάρι με 50 ευρώ και τα πουλούν στην Ελλάδα έναντι 300 ευρώ.
Ελληνικό εμπορικό δαιμόνιο..σε 20 χρονια από τώρα τους βλέπω προέδρους σε όμιλο φυλής :cool:
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μια χαρά τους κάθετε 250 ευρώ κέρδος / ανά κουτάβι .....σκέψου τι γδάρσιμο θα ρίξουν στους μελλοντικούς πελάτες. Θα αρχίσουν να λένε μετά ότι έχουν και τα κονέ σε εκτροφεία εξωτερικού και μην είσαι "χαζός πελάτη μου "...εγώ θα το τακτοποιήσω το θέμα για να μην σε πιάσουν κορόιδο στην Ελλάδα και όλα καλά. Δλδ έλεος πια με τους Ελληνάρες ειδικούς επί παντός επιστητού !!!! :mad:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πώς περνουν τα συνορα τα κουτάβια? Ενημέρωση στα σύνορα για το πότε γινεται η εισοδος κουταβιών ωστε να μπλοκάρονται.
 




Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά από που να αρχίσω με αυτή την υπόθεση? Από την εκμετάλλευση των κουταβιών? Την εξαπάτηση των υποψήφιων αγοραστών? Από τον εξευτελισμό του επαγγέλματος? Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
ghelly πιστεύεις μπορώ να κάνω κάτι με τα σύνορα? Απ' ότι κατάλαβα τα κουτάβια δεν περνούν όλα μαζί, και είδα που τα είχαν φέρει στην κλινική του πανεπιστημίου για microchip. Οπότε νομικά δεν είναι καλυμμένοι ως προς αυτό?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μια φορά θα τους δώσεις στα σύνορα μετά θα φυλάγονται δεν θα την ξαναπατήσουν ghelly. Προσωπικά θα άρχιζα με μια ξεφτίλα στη σχολή ...αν ιδρώνει το αυτί τους βέβαια. Φυσικά θα γίνεις στόχος να το ξέρεις αυτό...
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Μπες στο animallaw κ ρωτα τους,ειναι δικηγοροι που ασχολουνται με τους νομους περι σκυλιων,νομιζω θα σε βοηθησει καποιος ειδικος απο εκει για το τι μπορεις να κανεις. Οσο για τα συνορα,μιλαμε για Βουλγαρια.....δεν νομιζ πως μονη σου μπορεις να κανεις κατι γιαυτο,ειδικα αν ¨λαδωνονται ¨ για να κανουν τα στραβα ματια κ να περνουν ανενοχλητα τα σκυλακια....
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Μια φορά θα τους δώσεις στα σύνορα μετά θα φυλάγονται δεν θα την ξαναπατήσουν ghelly. Προσωπικά θα άρχιζα με μια ξεφτίλα στη σχολή ...αν ιδρώνει το αυτί τους βέβαια. Φυσικά θα γίνεις στόχος να το ξέρεις αυτό...
Το να γίνω στόχος δεν με πειράζει αν πρόκειται για το καλό των ζωντανών, αλλά πέρα από καναδυό άτομα που ενοχλούμαστε οι περισσότεροι δεν το βρίσκουν κακό και μάλιστα είχαν κατενθουσιαστεί με την ιδέα και έκαναν σαν παλαβοί όταν είδαν τα σκυλάκια. Μάλιστα ρωτούσαν και τιμές και γι αυτό ξέρω πόσο τα πουλάνε κλπ
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Μπες στο animallaw κ ρωτα τους,ειναι δικηγοροι που ασχολουνται με τους νομους περι σκυλιων,νομιζω θα σε βοηθησει καποιος ειδικος απο εκει για το τι μπορεις να κανεις. Οσο για τα συνορα,μιλαμε για Βουλγαρια.....δεν νομιζ πως μονη σου μπορεις να κανεις κατι γιαυτο,ειδικα αν ¨λαδωνονται ¨ για να κανουν τα στραβα ματια κ να περνουν ανενοχλητα τα σκυλακια....
Θα ρωτήσω και στο animalaw σ' ευχαριστώ πολύ για την ιδέα. Για τα σύνορα κι εγώ δεν νομίζω γιατί έχω περάσει μια από τις σκύλες μου, την είδαν κι ούτε καν μου ζήτησαν τα χαρτιά της. Τι διαφορά θα είχε αν κάποιος άλλος περνούσε ένα ή δυο κουτάβια?
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Θα ρωτήσω και στο animalaw σ' ευχαριστώ πολύ για την ιδέα. Για τα σύνορα κι εγώ δεν νομίζω γιατί έχω περάσει μια από τις σκύλες μου, την είδαν κι ούτε καν μου ζήτησαν τα χαρτιά της. Τι διαφορά θα είχε αν κάποιος άλλος περνούσε ένα ή δυο κουτάβια?
Καμια διαφορα! Κ σου λεω αν εχουν βρει κ κανα δυο ατομα που τα πληρωνουν για να κανουν τα στραβια ματια ουυυυ η καλυτερη τους! Μιλαμε για Βουλγαρια..ολα γινονται..
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά από που να αρχίσω με αυτή την υπόθεση? Από την εκμετάλλευση των κουταβιών? Την εξαπάτηση των υποψήφιων αγοραστών? Από τον εξευτελισμό του επαγγέλματος? Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
ghelly πιστεύεις μπορώ να κάνω κάτι με τα σύνορα? Απ' ότι κατάλαβα τα κουτάβια δεν περνούν όλα μαζί, και είδα που τα είχαν φέρει στην κλινική του πανεπιστημίου για microchip. Οπότε νομικά δεν είναι καλυμμένοι ως προς αυτό?
προφανώς και περνάνε κρυμμένα τα κουτάβια, αλλά δεν θα πρεπει να εχουν και εμβολιο? ειδικά με τη λυσσα που κατηφορισε Ελλάδα... Επισης, μην ξεχνάμε οτι κάποιες φορές και μόνο η δημοσιοποιηση τετοιων περιστατικών/τακτικών βοηθάει τον κόσμο να ανοιξει τα μάτια του.... Γιατι ναι μεν θελουν κουτάβι φτηνο, πχ 300 ευρω, αλλά όχι να τους πιάνουν κοτσο για 250 ευρώ.... Βαράει ασχημα στον εγωισμό τους.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ελληνικό εμπορικό δαιμόνιο..σε 20 χρονια από τώρα τους βλέπω προέδρους σε όμιλο φυλής :cool:
Kαλά, φίλε oscar, έχω μείνει άφωνος!!! Σπίτσλες, που λέμε...

Υ.Γ. Α-ΠΟ ΤΑ ΚΑ-ΛΥ-ΤΕ-ΡΑ, που έχουν ποτέ γραφτεί "εδώ μέσα"!!!
:cool:
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
προφανώς και περνάνε κρυμμένα τα κουτάβια, αλλά δεν θα πρεπει να εχουν και εμβολιο? ειδικά με τη λυσσα που κατηφορισε Ελλάδα... Επισης, μην ξεχνάμε οτι κάποιες φορές και μόνο η δημοσιοποιηση τετοιων περιστατικών/τακτικών βοηθάει τον κόσμο να ανοιξει τα μάτια του.... Γιατι ναι μεν θελουν κουτάβι φτηνο, πχ 300 ευρω, αλλά όχι να τους πιάνουν κοτσο για 250 ευρώ.... Βαράει ασχημα στον εγωισμό τους.
Ναι σίγουρα θα πρέπει να έχουν κάνει και εμβόλιο, αυτό δεν το γνωρίζω αν θα το κάνουν ή όχι. Στα σύνορα πάντως, ειδικά αν δουν αυτοκίνητο με ελληνικές πινακίδες δεν πολυασχολούνται, οπότε δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω..Να φανταστείτε κι εγώ όταν πρωτοήρθα εδώ πέρασα τα σύνορα με ένα αυτοκίνητο το οποίο ήταν φορτωμένο φουλ και θεωρητικά θα μπορούσα να κουβαλάω οτιδήποτε. Μετά βίας κοίταξαν τα διαβατήρια.
Η δημοσιοποίηση είναι μια καλή ιδέα, τουλάχιστον να μην υπάρχει ζήτηση, γιατί όσο και να μην γνωρίζει κάποιος, όντως δεν νομίζω να δεχτεί να τον πιάσουν κότσο για 250 ευρώ.


Υ.Γ. Ε αν τους δω και προέδρους σε όμιλο φυλής θα είναι το αποκορύφωμα!! Εδώ αν τους δω με πτυχίο θα πάθω υπαρξιακά σας το λέω!!!