Εμπόριο κουταβιων/puppy mill.


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Καλησπέρα,
Χθες πήγα σε μια συνέντευξη για δουλειά σε ένα "pet shop". Μου είπε να έρθω στις αποθήκες τους. Όπως και πήγα.
Λοιπόν αυτός έχει μια επιχείρηση με την Χ επωνυμία που είναι αποθήκη που στεγάζει μέσα ζώα,είδα γύρω στα 200-400 πτηνά. Και πάρα πολλά κουτάβια που εκείνη την στιγμή τα στέλνανε σε όλη την Ελλάδα.
Όταν πάνω στην συνέντευξη τον ρώτησα αν είναι εκτροφέας,μου είπε όχι και ότι τα εισάγει από Ουγγαρία. Εμφανώς puppy mill.
Στα διαβατήρια κολλαγε αυτός κάτι αυτοκόλλητα κτλ.
Η αδερφή του έχει ένα pet shop πάρα πέρα. Στο οποίο κατά καιρούς πουλάνε και κουτάβια μέσα σε γυαλες.

Η ερώτηση μου είναι,αν νομικά αυτοί στέκουν σε τέτοιο ζωικό εμπόριο.
Και αν μπορώ να κάνω κάποια ανώνυμη καταγγελία ή κάτι παρεμφερές ώστε να ελεγχθούν όλα όσα κάνουν.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μα το μόνο μόνο θεμα είναι η φορολογία απο την στιγμή που πληρωνουν λεφτα εγώ έχω μια εταιρία με ζωοτροφές στην καδ της έναρξης επαγγέλματος έχω δει καδ που γράφει <<ΕΜΠΟΡΙΟ ΖΩΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ>>όποτε θεωρό ότι είναι νόμιμο από την στιγμή που δεν εκτρέφονται εδώ γ αυτό και λεμε ότι ποτέ δεν στηρίζουμε τα puppy mills
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
δεν εχει απαγορευτει ακομα να πωλουνται ζωα στα πετσοπ?
Βεβαίως και απαγορεύεται. Στις βιτρίνες. Οχι στις αποθήκες!


(Κεφάλαιο Δ', Αρθρο 8, Παράγραφος 10)
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Βεβαίως και απαγορεύεται. Στις βιτρίνες. Οχι στις αποθήκες!


(Κεφάλαιο Δ', Αρθρο 8, Παράγραφος 10)
Δηλαδη αμα το καταγγειλεις οτι ειναι στη βιτρινα θα γινει κατι σε βαθυτερο επιπεδο η μπα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Δηλαδη αμα το καταγγειλεις οτι ειναι στη βιτρινα θα γινει κατι σε βαθυτερο επιπεδο η μπα?
Δεν ξέρω.
Αν ψάξεις στο άρθρο 35 με τις διοικητικές κυρώσεις και βρεις σχετικό πρόστιμο, παρόλο που ρητά απαγορεύεται στο άρθρο 8, πες μου κι εμένα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Βασικα ειδα οτι ειναι παρανομο να τα πουλανε και πριν τις 12 εβδομαδες που αυτοι λενε οτι τα πουλανε στις 8 αλλα συνηθως λενε και ψεμματα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Και εχουν και τις πιο δημοφιλεις σελιδες στο ιντερνετ που βαζεις το σκυλι στο καλαθι και πας και το παραλαμβανεις και απο το μαγαζι αν ειναι δυνατον.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU