Ενέσεις antishmania


rescuedog

Member
21 Ιουλίου 2020
13
35
47
Ηλπιζα να ναι αλλου το πρωτο ποστ που θα εκανα για το σκυλακι μας αλλα.. πριν λιγο καιρο υιοθετησαμε απο καταφυγιο μια υπεροχη πιτμπουλιτσα, τωρα 10 μηνων περιπου..Πριν μερικες εβδομαδες λογω εντονης τριχοπτωσης με κένα και καποια μικρα κοκκινα σα σπυρακια, βρεθηκε θετικη στο καλαζαρ με μικρο τιτλο ευτυχως 1/400. ξεκινησαμε zylapur αμεσως και η κτηνιατρος προτεινε την ενεσιμη αγωγη καθως επειδη το σκυλακι ειναι μικρο και το πιασαμε στην αρχη, πιστευει οτι με αυτη τη θεραπεια θα εχει τις καλυτερες ελπιδες να το ξεφορτωθει..Το θεμα ειναι οτι με αυτες τις ενεσεις η μικρη εχει μια γενικη καταπτωση και μετα την 4 ενεση εκανε και πυρετο (την προηγουμενη Παρασκευη). Σταματησαμε για 3 μερες τις ενεσεις, πηρε αντιπυρετικο-αντιφλεγμονωδες και αμεσως, την ιδια μερα δηλ το σκυλι επανηλθε στη φυσιολογικη του διαθεση. Σημερα ξαναρχιζουμε με τη διαφορα οτι θα μειωσουμε τη δοση στο μισο ανα πλευρα, δηλαδη μια ενεση απο την μια και μια απο την αλλη πλευρα με τη μιση δοση και θα την παρακολουθησουμε, μετα μαλλον θα παμε μιση πρωι-μιση απογευμα. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια;; ειμαι να σκασω απο την στεναχωρια..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ναι είναι βαριά θεραπεία και το σκυλί πέφτει αν και πυρετό δεν είχα παρατηρήσει στο δικό μου. Εξαιρετικά σημαντικό - πρέπει όσο κρατά η θεραπεία να κάνει μια φορά τη βδομάδα τεστ σε νεφρά και συκώτι, ελπίζω να σας το τόνισε ο γιατρός.
 


rescuedog

Member
21 Ιουλίου 2020
13
35
47
Ναι είναι βαριά θεραπεία και το σκυλί πέφτει αν και πυρετό δεν είχα παρατηρήσει στο δικό μου. Εξαιρετικά σημαντικό - πρέπει όσο κρατά η θεραπεία να κάνει μια φορά τη βδομάδα τεστ σε νεφρά και συκώτι, ελπίζω να σας το τόνισε ο γιατρός.
σε ευχαριστω για την απάντηση
ναι μου το είπε οτι θα την τσεκαρουμε για τα νεφρα-συκωτι..επειδη ευτυχως το ειδαμε νωρις και το σκυλι πρακτικα μονο τριχοπτωση εχει ειναι καπως το οτι κανεις θεραπεια και πρακτικα το αρρωσταινεις για να το κανεις καλα, δηλαδη δεν ηταν χάλια και περιμένω να το δω καλυτερα, το αντιθετο..εμενα με κατεβαλε πολυ ψυχολογικα αυτο..
 
  • Like
Reactions: vek


rescuedog

Member
21 Ιουλίου 2020
13
35
47
Καλημερες
Ευτυχώς αυτη την εβδομαδα που ξεκινησαμε τις ενεσεις μιση απο τη μια και μιση δοση απο την αλλη πλευρα η μικρη ειναι πολυ καλα..Δεν εχει αδυναμια, σα να μη συμαβινει τιποτα, της ριχνω και καμια θερμομετρηση και μεχρι στιγμης ειναι ντουρα..Επομενος στοχος να βγουνε καλες οι αιματολογικες που θα κανουμε την Τριτη για να συνεχισουμε ακαθεκτοι..περιμενω να δω και ποτε θα σταματησει η επελαση της τριχας, εχει καραφλιασει η ερμη
 
  • Like
Reactions: vrmode


rescuedog

Member
21 Ιουλίου 2020
13
35
47
Οι εξετάσεις μας (για νεφρα - συκωτι) ειναι τελειες οποτε συνεχιζουμε τη θεραπεια..Το σκυλι πλεον δεν εχει κανενα συμπτωμα ενοχλησης απο τις ενεσεις, ειναι μια χαρα σα να μη συμβαινει τιποτα τοσο στη διαθεση της οσο και εξωτερικα που εχουν γεμισει ολα τα κενα που είχε στο τρίχωμα, μονο γυρω απο τα αυτακια δεν εχει επανελθει..Ελπιζω σε εναν ησυχο Αυγουστο
 


rescuedog

Member
21 Ιουλίου 2020
13
35
47
Επανέρχομαι 3 μήνες ακριβως μετά για να σας πω οτι πλέον η εξέταση για το καλαζαρ, μετα και τη λήξη της θεραπείας της με τις ενέσεις στις 20 Αυγούστου είναι αρνητική. Το καταφέραμε! Μειώνουμε το zylapour απο μίσο πρωι-βράδυ σε μισό μόνο το πρωί και θα επανελεγχθεί σε 3 μήνες..
 


lebesis

Member
4 Μαρτίου 2019
13
0
44
Καλησπέρα να ρωτήσω όποιον εχει εμπειρία γιατί εμένα είναι η πρωτη φορα που ο φιλος μου διαγνώσθηκε με καλαζαρ και δεν ξέρω τι γίνετε οι εξετάσεις σε νεφρά συκώτι αίμα ήταν πολύ καλές και ξεκινήσαμε αγωγή με ενεσεις μια ενεση κάθε πρωί σήμερα το πρωί κάναμε την τρίτη ενεσει και απο εκείνη την στιγμή ειναι λες και ειναι πιασμένος απο την πλευρα που του εκανε την ενεση ο γιατρος και ο σκυλακος δεν εχει όρεξη για τίποτα με το ζορι μου δινει σημασία με το ζόρι έφαγε αλλα εφαγε στης 19.00 το απόγευμα αλλά όλο κοιματε είναι κανονικη αυτη η εξέλιξη έτσι θα είναι για καποιες ήμερες και μετά θα επανέλθει ;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Για το σημείο όπου κάνεις την ένεση θα πρέπει να σου είπε ο γιατρός (αν δεν σου είπε κακώς) ότι πρέπει να κάνεις μασάζ και αμέσως μετά την ένεση αλλά και την υπόλοιπη μέρα όποτε μπορείς - όσο συχνότερα τόσο καλύτερα. Θα δεις ότι η περιοχή αυτή θα σκληρύνει, μόνο με μασάζ μπορείς να το σώσεις.
Το ότι είναι ανόρεχτος πες το και στο γιατρό - η αλήθεια είναι ότι είναι βαριά θεραπεία.
Επίσης, φαντάζομαι πως είσαι ενήμερος, ότι όσο κρατάει η ενέσιμη θεραπεία κάνετε 1 φορά την βδομάδα εξετάσεις σε συκώτι και νεφρά.
 
  • Like
Reactions: lebesis


lebesis

Member
4 Μαρτίου 2019
13
0
44
Για το σημείο όπου κάνεις την ένεση θα πρέπει να σου είπε ο γιατρός (αν δεν σου είπε κακώς) ότι πρέπει να κάνεις μασάζ και αμέσως μετά την ένεση αλλά και την υπόλοιπη μέρα όποτε μπορείς - όσο συχνότερα τόσο καλύτερα. Θα δεις ότι η περιοχή αυτή θα σκληρύνει, μόνο με μασάζ μπορείς να το σώσεις.
Το ότι είναι ανόρεχτος πες το και στο γιατρό - η αλήθεια είναι ότι είναι βαριά θεραπεία.
Επίσης, φαντάζομαι πως είσαι ενήμερος, ότι όσο κρατάει η ενέσιμη θεραπεία κάνετε 1 φορά την βδομάδα εξετάσεις σε συκώτι και νεφρά.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά οχι δεν μου ειπε για μασάζ τίποτα και για τα νεφρα καθε 10 με 12 μέρες μου είπε και όταν ξεκίνησε την θεραπεία τον ρώτησα για παρενέργειες τις θεραπείας και μου είπε κατηγορηματικά καμία και σήμερα μου λέει στην αρχή αποκλειετε να ειναι χωμα απο τις ενεσεις και μετα αφου του έκανε εξετάσεις μου ειπε ότι δεν δείχνει πρόβλημα στα νεφρά ή αλλού και μετά από 10 λεπτά μου εμφάνισε της οδηγίες του φάρμακου και μου λεει το γραφει καθαρά οτι μια απο τις παρενέργειες ειναι να ειναι άτονος ,ανόρεξος ο σκυλος και οτι αφου αντεδρασε άσχημα στις πρωτες 3 ενεσεις θα πρεπει να σταματησουμε την θεραπεια για 4 μέρες και μετά να πάρει την άλλη θεραπεία από το στόμα .Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον γιατρό και θεωρείτε ο καλύτερος εδώ στην περιοχή αλλά ...
 


rescuedog

Member
21 Ιουλίου 2020
13
35
47
Καλησπέρα να ρωτήσω όποιον εχει εμπειρία γιατί εμένα είναι η πρωτη φορα που ο φιλος μου διαγνώσθηκε με καλαζαρ και δεν ξέρω τι γίνετε οι εξετάσεις σε νεφρά συκώτι αίμα ήταν πολύ καλές και ξεκινήσαμε αγωγή με ενεσεις μια ενεση κάθε πρωί σήμερα το πρωί κάναμε την τρίτη ενεσει και απο εκείνη την στιγμή ειναι λες και ειναι πιασμένος απο την πλευρα που του εκανε την ενεση ο γιατρος και ο σκυλακος δεν εχει όρεξη για τίποτα με το ζορι μου δινει σημασία με το ζόρι έφαγε αλλα εφαγε στης 19.00 το απόγευμα αλλά όλο κοιματε είναι κανονικη αυτη η εξέλιξη έτσι θα είναι για καποιες ήμερες και μετά θα επανέλθει ;
Καλημέρα
Όπως θα διάβασες πέρσι το καλοκαίρι κάναμε την ίδια θεραπεία..στις πρώτες ενέσεις εμφάνισε πυρετό και αδυναμία..είχε επίσης και ένα γρομπαλακι στο σημείο της ένεσης..κάναμε μια διακοπή 3 ημερών, πήρε χάπι για τον πυρετό και ξαναξεκινησαμε κάνοντας αυτή τη φορά την ένεση μισή από τη μια πλευρά μισή από την άλλη..δεν διακόψαμε τη θεραπεία γιατί η γιατρός μας επέμενε ότι για ένα νεαρό υγιές κατα τ αλλα σκυλι είναι το ιδανικότερο σχήμα..και όντως η θεραπεία συνεχίστηκε χωρίς άλλες παρενέργειες..οι επαναληπτικές εξετάσεις 2 φορές μέχρι τώρα έχουν μηδενική τιμή..νομίζω ότι θα πρεπε να δώσετε μια ευκαιρία ακόμα, από τη δική μου εμπειρία το λέω και μόνο
Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά
 
  • Like
Reactions: lebesis


lebesis

Member
4 Μαρτίου 2019
13
0
44
Καλημέρα
Όπως θα διάβασες πέρσι το καλοκαίρι κάναμε την ίδια θεραπεία..στις πρώτες ενέσεις εμφάνισε πυρετό και αδυναμία..είχε επίσης και ένα γρομπαλακι στο σημείο της ένεσης..κάναμε μια διακοπή 3 ημερών, πήρε χάπι για τον πυρετό και ξαναξεκινησαμε κάνοντας αυτή τη φορά την ένεση μισή από τη μια πλευρά μισή από την άλλη..δεν διακόψαμε τη θεραπεία γιατί η γιατρός μας επέμενε ότι για ένα νεαρό υγιές κατα τ αλλα σκυλι είναι το ιδανικότερο σχήμα..και όντως η θεραπεία συνεχίστηκε χωρίς άλλες παρενέργειες..οι επαναληπτικές εξετάσεις 2 φορές μέχρι τώρα έχουν μηδενική τιμή..νομίζω ότι θα πρεπε να δώσετε μια ευκαιρία ακόμα, από τη δική μου εμπειρία το λέω και μόνο
Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά
καλησπέρα σε ευχαριστω για την απαντησή σου την χρειαζόμουνα και εμενα το ιδιο μετα την 3 ένεση πυρετό και αδυναμία τώρα του κάνει ενέσεις 4 μέρα σημερα του έπεσε ο πυρετός και αύριο θα αποφασίσουμε τι θα κάνουμε εσείς τις ενέσεις τις κάνατε την ίδια στιγμή μίση από την μια και μίση από την άλλη πλευρά ή μισή το πρωί και μισή το βραδυ ;;
 


rescuedog

Member
21 Ιουλίου 2020
13
35
47
καλησπέρα σε ευχαριστω για την απαντησή σου την χρειαζόμουνα και εμενα το ιδιο μετα την 3 ένεση πυρετό και αδυναμία τώρα του κάνει ενέσεις 4 μέρα σημερα του έπεσε ο πυρετός και αύριο θα αποφασίσουμε τι θα κάνουμε εσείς τις ενέσεις τις κάνατε την ίδια στιγμή μίση από την μια και μίση από την άλλη πλευρά ή μισή το πρωί και μισή το βραδυ ;;
Σπάσαμε τη δόση στα δύο και της έκανα την ίδια στιγμή μισή από τη μια πλευρά, μισή από την άλλη..αν και στην αρχή δεν κατάλαβα τι διαφορά θα κάνει αυτό αφού πρακτικά έπαιρνε την ίδια ποσότητα, δούλεψε μια χαρά και δεν την ξαναπειραξαν..κάναμε σχεδόν 30 ενέσεις..αν το σκυλάκι δεν έχει θέμα με τα νεφρά και συκώτι και είναι νεαρό αξίζει να το παλέψεις
 
  • Like
Reactions: lebesis


lebesis

Member
4 Μαρτίου 2019
13
0
44
Σπάσαμε τη δόση στα δύο και της έκανα την ίδια στιγμή μισή από τη μια πλευρά, μισή από την άλλη..αν και στην αρχή δεν κατάλαβα τι διαφορά θα κάνει αυτό αφού πρακτικά έπαιρνε την ίδια ποσότητα, δούλεψε μια χαρά και δεν την ξαναπειραξαν..κάναμε σχεδόν 30 ενέσεις..αν το σκυλάκι δεν έχει θέμα με τα νεφρά και συκώτι και είναι νεαρό αξίζει να το παλέψεις
καλησπέρα του το πρότεινα του γιατρού αλλά μου είπε ότι από την εμπειρία του ίσως είχε πρόβλημα το σκυλάκι και ήταν κάθετος να πάμε στην αγωγή από το στόμα πάντως τα νεφρα και το συκωτι του ειναι πολυ καλα και η ηλικία του ειναι 4 χρονων τωρα φοβήθηκε που ανεβασε πυρετο και που ήταν χάλια δεν μπορούσε να σηκωθεί μετά την τρίτη ένεση και πηγαινε και στραβα προς την πλευρα που του εκανε την ενεση τι να πω !! Του εκανε ενα συνδυασμο φαρμακων με ενεσει για 5 μερες για να του φυγει ο πυρετος και επιανε και την λεισμανιωση μου ειπε και απο σημερα ξεκινισαμε το φαρμακο απο το στομα .Μια αλλη ερωτηση μου ειπε και για κάποια άλλη θεραπεία που κάνουν Ισπανία Ιταλία με ένα χάπι το πρωί και ένα το βράδυ σε συνδυασμό με ζυλαπουρ ξέρει κάποιος κάτι για αυτή την θεραπεία ;
 


Deb

Member
25 Απριλίου 2021
13
5
49
Ελπίζω να σε ανακουφίσει αυτό που θα σου πω.
Με 1/400 τίτλο το σκυλάκι δεν θεωρείται ότι νοσεί. Η θεραπεία γίνεται για να μην νοσησει. Δεν θα σου το πει κανένας κτηνίατρος αυτό γιατί η γραμμή που δίνεται είναι να θεωρείται stage 1. Το 80% των σκυλων είναι περίπου εκεί σε τίτλο. Με τον ίδιο τίτλο 1/400 ο δικός μου που είναι 13 πήρε 1 μήνα leisguard και 6 μήνες zylapour και καθάρισε τελείως. Δεν καταλαβαίνω γιατί όχι χάπι και γιατί όχι leisguard. Μήπως να ζητούσες και δεύτερη γνώμη? Μπορεί η ένεση να είναι πολύ πιο βαριά και να μην χρειάζεται...
 
  • Like
Reactions: lebesis


rescuedog

Member
21 Ιουλίου 2020
13
35
47
Γεια σας σκυλοφιλοι μας! Στον επομενο επανελεγχο μας το κορίτσι μας ήταν παλι αρνητική, κοψαμε τελείως και τα Zylapour και τωρα θα κανουμε νεα επανεξεταση..παντως τι να σας πω, εχω παθει υστερια με τα κουνουπια φετος, μολις βλεπω καποιο νομιζω οτι θα την τσιμπησει και θα παθει το ιδιο:(
 
  • Like
  • Sad
Reactions: GSD92 and Orjo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3