Ενδεχομένως πρόβλημα


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν, ενδέχεται να με πάρετε στο ψιλό ως πανικόβλητη, αλλά δεν είχα ποτέ σκύλο και δε θέλω να το διακινδυνέψω, οπότε για δώστε τα φώτα σας:

Ως γνωρίζετε, το Μουφ είναι ακρως ενεργητικό και τρώει με δώδεκα μασέλες. Με το ζόρι προσπαθώ να τον κρατήσω μακρυά από το φαΐ. Αυτή η ιστορία πάει τώρα έξι μήνες. Μέχρι σήμερα το απόγευμα. Σήμερα τον έβγαλα στο πάρκο δις και τον άφησα να κουντουρντίσει. Φαΐ έφαγε μόνο το συνηθισμένο σκυλίσιο το πρωί. Τίποτε άλλο.

Ε, δε θα το φανταστείτε ότι τώρα βραδυάτικα σηκώνεται από το ένα μαξιλάρι και πέφτει στον καναπέ για να ξαπλώσει παρακάτω στο πάτωμα! Τέτοια αδράνεια δεν συνδέει κανείς με το Μουφ! Να φανταστείτε ότι έφτιαξα σπανακόπιττα, την οποία συνήθως χτυπιέται να χλαπακιάσει και ούτε που ενδιαφέρθηκε παρά μόνο χλιαρά, ίσα να δει τι έχω στο πιάτο μου και κατά τ' άλλα δεν της έδωσε σημασία. Ούτε να τη μαγειρέψει δεν ήθελε! Και έχει φτιάξει σπανακόπιτες και σπανακόπιτες το φθινόπωρο που ήτανε ανοιχτές οι φάρμες και πηγαίναμε και το κόβαμε το σπανάκι φρέσκο. Α ναι, και το πρωινό του φαΐ δεν το έχει φάει όλο. Όταν δε του πρόσφερα blueberries που τα λατρεύει και είναι και αντιοξειδωτικά και προστατεύουνε από τον καρκίνο, ούτε που τα ήθελε!!!!!

Δε μου αρέσει αυτό καθόλου!! Γιατί δε θέλει να φάει το Μουφ ούτε το κανονικό του φαΐ? Γιατί δεν πίνει νερό που του προσφέρω? Γιατί έχει στρωθεί στον καναπέ και έχει κλείσει τα μάτια του? Γιατί τέτοια έλλειψη έξαψης? Αυτός συνήθως δεν αφήνει κανέναν ούτε στην τουαλέττα να πάει άμα δεν έρθει από πίσω. Αφήστε που δε με παρακαλάει να βγει έξω βραδυάτικα!

Συμπτώματα άλλα: κανένα. Διάρροια δεν έχει. Εμετούς δεν κάνει. Έχει κοιμηθεί κανονικά. Κανονικότατες οι υπόλοιπες λειτουργίες. Είναι όμως υποτονικό και μου θυμίζει τον εαυτό μου όταν είμαι άρρωστη ή όταν ετοιμάζομαι να αρρωστήσω αγρίως.

Κλου: προχτές τον πήγα στον groomer διότι ήταν καιρός. Βγήκε με νωπή κάπως τη γούνα του και φταρνιζόμενος μέχρι να φτάσουμε στο αυτοκίνητο. Αν ήταν άνθρωπος, θα έλεγα ότι κρύωσε, αλλα είναι σκύλος και δεν έχω ιδέα τι κάνουνε οι σκύλοι. Παθαίνουνε γρίππη ή κρύωμα?

Εμβόλια: είναι εμβολιασμένος μέχρι αηδίας. Λύσσες έχει κάνει, λεπτοσπείρωση έχει κάνει, kennel cough, της Παναγιάς τα μάτια έχει κάνει, preventatives για heartworms και τσιμπούρια παίρνει, λογικά θα πρέπει να τον βλέπουνε τα μικρόβια από μακρυά και ν' αλλάζουνε δρόμο από την τρομάρα τους!

Γιατί είναι μαζεμένος σαν μπαλίτσα ο Μουφ? Μήπως πρέπει να τον πάω στον κτηνίατρο το πρωί? Για Πρώτων Βοηθειών Σκύλων δε νομίζω ότι μοιάζει, αλλά αυτή η ανορεξία και η αδράνεια δε μ' αρέσουν καθόλου!
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
ΟΚ, συνεχίζω να θέλω τα φώτα σας, αλλά πήρα και μια φίλη μου που μου τα ψιλόψαλε ("ψιλο" διότι έκανε ακριβώ τα ίδια κι αυτή τις προάλλες). Χτες που πήγαμε στον Άγιο Λουδοβίκο, χτυπιότανε και κόντεψε να με φάει διότι ήθελε να του δώσω spicy hot κοτόπουλο! Του έδωσα δυστυχώς διότι θα με έτρωγε (εδώ το πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου έρριξε για να έρθει μπροστά) και μετά ήπιε νερό σα νερόφιδο. Τώρα όμως είναι απλώς υποτονικός.

Του έχω κάνει κάτι? Ν' αρχίσω να χτυπιέμαι? Είναι άρρωστος?

Ως συνήθως, σας μερσώ ιδιαιτέρως.
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Μήπως είναι ερωτικό το θέμα?

Μήπως μύρισε καμιά θηληκιά και έχει χάσει τα μυαλά του?

Έχω διαβάσει ότι ειδικά κοντά στην εφηβεία μπορεί το αρσενικό όταν αναζητά

σύντροφο εκτός από κάποιες τάσεις φυγής που μπορεί να έχει να πάθει

και μια μορφή προσωρινής κατάθλιψης που αυτό μπορεί να συνεπάγεται και

ανορεξία ή και υποτονικότητα.

πάντως το καλυτερο είναι να ρωτησεις τον γιατρό του.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
] χτυπιότανε και κόντεψε να με φάει διότι ήθελε να του δώσω spicy hot κοτόπουλο! Του έδωσα δυστυχώς διότι θα με έτρωγε
Πολλά του δίνεις Σάρα. Ξέρεις αν πρέπει? Γενικώς έλλειψη όρεξης για φαγητό και κεφιού πρέπει να μας οδηγούν στον κτηνίατρο.
Λίγη σημασία έχει αν υπερβάλεις.

προχτές τον πήγα στον groomer διότι ήταν καιρός. Βγήκε με νωπή κάπως τη γούνα του και φταρνιζόμενος μέχρι να φτάσουμε στο αυτοκίνητο.
Πολλά σκυλιά αισθάνονται περίεργα μετά το κούρεμα. Νιώθουν "απροστάτευτα" ή απλώς διαφορετικά, έχοντας χάσει βάρος από πάνω τους λόγω κουρέματος. Το φτάρνισμα οφείλεται σε σκόνες, τρίχες κ.λπ, αλλά μπορεί να είναι και σημάδι ότι κάτι τον ενοχλεί. Ο δικός μου π.χ. φταρνίζεται συχνά όταν βρίσκεται σε συνθήκες στρες.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Απαντήσεις:

1) ΄Οχι, δε μύρισε θηλυκό διότι είναι στειρωμένος και μάλιστα, λέει η κτηνίατρος, από πολύ μικρός.

2) Δεν τον κούρεψα διότι κάνει ακόμα πολύ κρύο. Τον καθαρίσανε απλώς εξονυχιστικά όπως κάνουνε συνήθως.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σωπάτε και ανένηψε το κωλό-ΚΥλο (ΤΜ)! Ξύπνησα χαράματα και είπα να πάω νωρίς στο γραφείο σήμερα, οπότε το μικρό τέρας με ακολούθησε στην κουζίνα και άρχισε, ως συνήθως, να ζητιανεύει φαΐ, το οποίο, αν και παρατήρησα με ανακούφιση, δεν του έδωσα του χαμένου! Το τι ανοιγόκλοισε το στόμα, σκούντηξε, ακούμπησε το σαγώνι στο πόδι μου, τίποτα εγώ. Οπότε, τι να κάνει, προσκύνησε τώρα το φαΐ του και κάθεται και το τρώει. Α ναι, το είδα μόλις να σηκώνεται στα δυο πόδια να δει αν έχει τίποτα ο πάγκος και μύρισε και όλες τις γωνίες της κουζίνας.

Στομαχική διαταραχή θα ήτανε διότι καταβρόχθισε το πικάντικο κοτόπουλο. Δεν ξανατρώει που να χτυπήσει τον αποτέτοιο του κάτω, που τον χτυπάει δηλαδή.

Αυτή τη στιγμή εξακολουθεί να είναι ημι-υποτονικό και να μην τσιρίζει να βγει έξω, αλλά κόβει βόλτες στην κουζίνα και ψάχνει για μάσες. Καλό σημάδι.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλέ τι πρόβλημα? Μόλις έγινε ο παλιός του εαυτός, με έπρηξε, τον έκλεισα στην κρεβατοκάμαρά μου και τον ακούω να προσπαθεί να ανοίξει την πόρτα πηδώντας να γυρίσει το στρογγυλό πόμολο!!!!! Ρε θα τρελλαθώ με δαύτονα!

Δεν μπορούσε δηλαδή να του μείνει λίγο υποτονικότητα και να μετριάσει τη μούρλα που τον δέρνει?!
 




rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Καλα βρε σαρα εγω ηθελα να ρωτησω το εξης, δεν φοβασαι με ολα αυτα που του δινεις να τρωει? spicy hot κοτόπουλο????:eek::eek::eek::eek:

Και πως επιτρεπεις να ζητιανευει(μαλλον απαιτει) ο σκυλος σου απο το φαγητο σου???

Κατα τ'αλλα γιατι τον λες "το Μουφ"!!:):):):):)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
1) Φυσικά και φοβάμαι. Άμα όμως τρέχω όλη μέρα και τον έχω στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου και σταματήσω να φάω στο πόδι (δηλαδή στο αυτοκίνητο) μια μπουκιά, το μικρό μουρλό παθαίνει αμόκ! Αφού έρριξε το κάθισμα του αυτοκινήτου για να έρθει μπροστά μαζί με το λουρί και τη ζώνη ασφαλείας και τρόμαξα! Μόνο που δε χώθηκε μέσα στο φαΐ μου!

2) Τον διώχνω συνήθως όταν ζητιανεύει και το παίρνει απόφαση. Την επόμενη φορά όμως μια απ' τα ίδια.

3) Τον λέω Μουφ διότι κάνει συνεχώς "μουφ-μουφ-μουφ" μυρίζοντας φαγητό! Συνήθως του απαντούσα με ένα νευριασμένο "'Αστα τα Μούφια!", αλλά μετά είχε πλάκα να του λέω "μούφια-μούφια" αντί για "γούτσου-γούτσου", οπότε του έμεινε το Μουφ! Μάλιστα το αναγνωρίζει ως ένα από τα ονόματά του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps