Ενδιαφέρομαι για γερμανικό ποιμενικό


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Τότε πολύ απλά δεν έχεις ψάξει αρκετά.

Εκτός αν δε μιλάς για Γερμανικό Ποιμενικό, οπότε ούτε ξέρω, ούτε με νοιάζει κιόλας.
Για Ντόμπερμαν μιλάω.:)

Για Γερμανικό Ποιμενικό δεν ξέρω τι γίνεται με τους εκτροφείς!!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Και ας αναλογιστούμε όλοι μαζί και ένα τελευταίο:

Οι τιμές που παίζουν από τα προβεβλημένα εκτροφεία στα γερμανικά ποιμενικά είναι μεταξύ 1000 και 1500 ευρωπουλάκια.

Με 7 κουταβάκια και μέσο όρο τιμής τα 1250 πάμε σε έσοδα 8750.

Αν συνυπολογίσουμε ότι οι περισσότεροι δεν κόβουν απόδειξη, τότε μιλάμε για πέντε χιλιαρούμπες τσεπάτες και -φυσικά- μαύρες, τουλάχιστον στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Καλό;

Πήξαμε στην ηθική ρε παιδί μου...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Για Ντόμπερμαν μιλάω.:)

Για Γερμανικό Ποιμενικό δεν ξέρω τι γίνεται με τους εκτροφείς!!
Σε λάθος θέμα γράφεις τότε, μιας και αυτό είναι για Γερμανικό Ποιμενικό, και όλα τα στοιχεία που έχουν παρατεθεί αφορούν αυτή τη φυλή.
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Και ας αναλογιστούμε όλοι μαζί και ένα τελευταίο:

Οι τιμές που παίζουν από τα προβεβλημένα εκτροφεία στα γερμανικά ποιμενικά είναι μεταξύ 1000 και 1500 ευρωπουλάκια.

Με 7 κουταβάκια και μέσο όρο τιμής τα 1250 πάμε σε έσοδα 8750.

Αν συνυπολογίσουμε ότι οι περισσότεροι δεν κόβουν απόδειξη, τότε μιλάμε για πέντε χιλιαρούμπες τσεπάτες και -φυσικά- μαύρες, τουλάχιστον στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Καλό;

Πήξαμε στην ηθική ρε παιδί μου...
Επειδή έχετε Γ.Π. να σας ρωτήσω κάτι από απορία!Όλοι έχουν ξεσκιστεί εδώ στην Ελλάδα να πάρουν έναν Γ.Π.
Τα επίπεδα της εκτροφής σε σύγκριση με άλλες χώρες ποιά πιστεύετε πως είναι;;Είναι σε καλά,μέτρια ή ασχημα επίπεδα;;;(μιλάω για την ποιότητα των σκύλων)
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Σε λάθος θέμα γράφεις τότε, μιας και αυτό είναι για Γερμανικό Ποιμενικό, και όλα τα στοιχεία που έχουν παρατεθεί αφορούν αυτή τη φυλή.
Γενικά για τους εκτροφείς μιλούσα.Σορρυ αν έκανα λάθος:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν θελετε απαντηστε και σε αυτα καποιος...

Οι εκτροφεις αυτοι ειναι καλοι? και πως μπορω να ξερω οτι αυτα που μου λενε και τα χαρτια τους ειναι σωστα?
Κι επειδή κανείς δεν πρόκειται να σου απαντήσει ευθέως, γιατί καθένας έχει τα δικά του ντέρτια κι επειδή εσύ μάλλον, δεν πρόκειται να αφήσεις να περάσουν 3-4-5 χρόνια, πριν πάρεις το σωστό γπ σου, αφού πρώτα θα έχεις κάνει λάθος στην αρχική επιλογή σου, στην διάρκεια των οποίων θα έχεις αποκτήσει γνώσεις εκτροφέα/κτηνιάτρου/εκπαιδευτή/γκρούμερ/υδραυλικού...αν δεν σκοπεύεις να κουνηθείς από Κέρκυρα, θα πρέπει να βρεις εκτροφέα που να στο στείλει εκεί. Αν κάποιος απ'όσους μιλήσεις, συμφωνήσει σ'αυτό, θα πρέπει να επιβεβαιώσεις με τον ΚΟΕ ότι όντως, έχει δηλώσει την γέννα που σου ειπε ότι έχει και άρα, το κουτάβι σου θα έχει pedigree. Ως γενικά μη γνώστης, πιθανόν θα συνεννοηθείτε να σου στείλει κάποιο ήπιου σχετικά χαρακτήρα. Κοριτσάκι ίσως. Και μετά...θ'αρχίσει ο β'κύκλος μαρτυρίων...της εκπαίδευσης. Αν δεν υπάρχει σωστός εκπαιδευτής στην Κέρκυρα, ότι σκύλο και να πάρεις, δεν θα καταφέρεις να πετύχεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου. Οσα χρήματα και να διαθέσεις. Οπότε...θα καταλήξεις μ'ένα καθαρόαιμο γπ, που θα τελεί χρέη συναγερμού, ίσως και κάτι παραπάνω και μέχρι εκεί. Οπότε...πήγαινε φίλε μου, σε μια φιλοζωική και πάρε έναν τύπο που θα σου κάνει κλικ και που δεν θα τον πληρώσεις δραχμή, τουλάχιστον για να τον αποκτήσεις.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
kranis αν εσυ θεωρεις εξοδα ιδιοκτησιας το φαι αμπουλες εκτονωση οκ εχεις δικιο για εμενα δεν ειναι μονο αυτα <BR><BR>ο καθε εκτροφεας δεν ειναι επιχειρηματιας( δεν μιλαω για το φιλο σου ( ειναι μεμονομενο δικο σου παραδειγμα ) ) <BR><BR>με ολα αυτα που κανατε και που συνεχιζετε να κανατε σταματησατε την ερασιτεχνικη εκτροφη ,κακο στον εκτροφεα δεν κανατε γιατι αυτοι εχουν φροντισει και εχουν κρατησει τα αιματα κακο κανατε σε εσας και μονο σε εσας που πολλοι ( δεν μιλαω για εσενα ) ισως να μην εχουν την ευκαιρεια να εχουν στο πλαι τους εναν ανθρωπο που πραγματικα νοιαζετε
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Krina, μπορείς να μου αναφέρεις τα άλλα κόστη που εγώ δεν γνωρίζω;

Μη μου πεις για εκθέσεις, γιατί με συγκεκριμένο αριθμό εκθέσεων βγάζεις champion και μετά απλά η σκύλα κατέχει τον τίτλο. Το να συνεχίσει κάποιος να την κατεβάζει (οπότε και περισσότερα έξοδα) είναι μόνο marketing και τίποτε παραπάνω.

με ολα αυτα που κανατε και που συνεχιζετε να κανατε σταματησατε την ερασιτεχνικη εκτροφη ,κακο στον εκτροφεα δεν κανατε γιατι αυτοι εχουν φροντισει και εχουν κρατησει τα αιματα κακο κανατε σε εσας και μονο σε εσας που πολλοι ( δεν μιλαω για εσενα ) ισως να μην εχουν την ευκαιρεια να εχουν στο πλαι τους εναν ανθρωπο που πραγματικα νοιαζετε
Δεν καταλαβαίνω πραγματικά; Τι είναι αυτά που "κάναμε" και "κάνουμε"; Και ποιοι είμαστε "εμείς";



Αλήθεια, αποδείξεις δίνεις στους πελάτες σου;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
KRINA...Αν σου γριλισει ο σκυλος σου!παρε το πιατο και βαρατο στο κεφαλι!αν συνεχιζει και το κανει!συνεχισε μεχρι να σταματησει....!!!!!!Μεγαλος ελληνας εκτροφεας Γ.Π ανα την Ελλαδα!!!Αυτη ειναι η γνωση μου...Σε τετοιους τυπους λετε να τους εχουν απο κοντα!!Ναι σου καταστρεφουν σκυλια...δεν εισαι σε θεση να δεις τι γνωσεις εχω και το τι κανω-βλεπω καθημερινα
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Για το θέμα της απόδειξης, νομίζω πως δεν είναι απαραίτητη η έκδοση απόδειξης και η "έναρξη" αν μιλάμε για ερασιτεχνική εκτροφή (μία γέννα το χρόνο).

Τώρα για τα έξοδα εκτροφής και την εκτροφή...Πρέπει κάποτε να μάθουμε να αξιολογούμε και να κρίνουμε.

Κάθε κόστος και κάθε έξοδο συμπεριλαμβάνετε και δεν είναι "έξοδα ιδιοκτησίας"...Γιατί και η ιδιοκτησία, όπως και η εκτροφή έχει ποιότητες. Μπορεί να ταΐζεις ότι σου περισσεύει από το φαγητό, μπορεί να ταΐζεις και φρέσκο σολωμό...Μπορεί να κάνεις εξετάσεις αίματος κάθε εξάμηνο, μπορεί και καθόλου...Μπορεί να κάνεις εξετάσεις DNA, μπορεί να μη ξέρεις τι είναι το DNA...

Θα μου πεις "...και θα πληρώσω εγώ τα γούστα σου"...Ε, ναι...Αυτά πληρώνεις!...Αυτή είναι η ποιότητα που θα σου δώσω, πέρα από τρόπαια και "φορτωμένα" pedigree. Νομίζεις ότι είναι ανευ αξίας και σημασίας;...Δικαίωμα σου. Όπως δικαίωμα και του άλλου (οποιουδήποτε άλλου) να προτιμήσει το pet shop ή την αγγελία.

Μπορώ να κάνω εκτροφή με ότι έχω διαθέσιμο και προσβάσιμο και να μειώσω τα έξοδα...Μπορεί όμως να έχω και αυτή τη "λόξα" του να θέλω να πάω να ζευγαρώσω την σκύλα μου με εκείνο τον αρσενικό στην Οστράβα της Τσεχίας γιατί μετά από ψάξιμο και πολύ σκέψη και "μελέτη" νομίζω πως ταιριάζει και πως με αυτόν θα έχω το καλύτερο δυνατό (επιθυμητό) αποτέλεσμα στα κουτάβια μου. Σου φαίνεται χαζό και δε θες να το πληρώσεις;...Δε σε αναγκάζω, αλλά δε θέλω να ακούω πως είμαι και απατεώνας.

Θες να μπούμε στην διαδικασία να βγάλουμε "τεφτέρι" και να υπολογίζουμε ευρουλάκια;...Με επιβάσεις, βενζίνες, μεταφορικά, διαμονές, υπερήχους, γέννες, τροφές, τσιπαρίσματα, pedigree, κλπ;...Το έχω κάνει πολλές φορές και δε μου βγαίνει...Τόσο "μέσα" που βγαίνω "έξω" από το παιχνίδι...:)

Ξέρω τον τρόπο να κάνω γέννα και να έχω και "τσεπάτα" αλλά δε θέλω...Εγώ ξέρω τι θέλω...Αποφάσισε κι εσύ τι θες (με το εσύ να είναι ο κάθε ενδιαφερόμενος "πελάτης")...
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
καλημερα σας. Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι ειμαι απο Κερκυρα. Οποτε δυνατοτητα να τον δω απο πριν απο κοντα δεν υπαρχει.
Και πως θα γίνει δηλαδή; Πρέπει να πας στο εκτροφείο τουλάχιστον 2 φορές: την πρώτη φορά για να γνωριστείτε με τον εκτροφέα, να δεις τα κουτάβια, να διαλέξεις κλπ και την δεύτερη φορά για θα πας να πάρεις το κουτάβι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
...δεν εισαι σε θεση να δεις τι γνωσεις εχω και το τι κανω-βλεπω καθημερινα
Κράτα πισινές, για το τι γνώσεις έχει, αυτός στον οποίο απευθύνεσαι...
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Mareco δεν ειπα εγω οτι δεν εχει!ουτε οτι εγω εχω!αναφερομαι καθαρα επειδη εκανε αυτο το σχολιο και συγκεκριμενα μαλιστα σε αυτο με τους εκτροφεις!!Τιποτα δεν ξερω ουτε θελω να βαλω ζυγαρια!στο να μαθω ειμαι...και αυτο το λεω με σιγουρια!Πολυ μεγαλη εκτροφεις σου καταστρεφουν σκυλια ναι!!!Η συμβουλη με το πιατο...νομιζω ειναι αρκετη για να με πεισει οτι απο αυτον τον κυριο που δυστηχως περνουν πολοι κουταβια!Πολλα σκυλια θα καταστραφουν!!
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Να συνεχίσω και να "πιαστώ" και από μια άλλη πτυχή των μηνυμάτων πως, εν τέλει, αν ο εκτροφέας που επιλέξαμε αποδείχθηκε "λίγος" κάποιο λάθος κάναμε στην επιλογή μας. Μήπως μας θάμπωσαν τα κυπελάκια και τα Ch.;...Μήπως μείναμε στους σκύλαρους που μας έβγαλε να δούμε;...Μήπως μας άρεσε η τιμή;

Δε ξέρω τι καταλαβαίνει ο κάθε ένας από την φράση "σωστός εκτροφέας"...Το σίγουρο είναι πως δεν καταλαβαίνουμε όλοι το ίδιο πράγμα. Ας ρίξουμε λοιπόν βάρος στο να δούμε τι θέλουμε και πως μπορούμε να το βρούμε και λιγότερο στο να ψάχνουμε πάντα φαντάσματα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Logan, είναι λογικό να μην ξέρεις τους ανθρώπους πίσω από τα nick τους. Πολύ φιλικά στο λέω, επειδή εγώ γνωρίζω και τους δυό σας, ότι...σας χωρίζει το χάος :)

Η συμβουλή με το πιάτο που λες...δεν μου λέει τίποτα. Και δεν θα έπρεπε να σου λέει κι εσένα. Η...θα έπρεπε ίσως, να σε παραπέμψει στο από κάτω σου ποστ του Dj :rolleyes:
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
εγώ ένα πράγμα ξέρω και λέω ....
αν ακούσεις εκτροφέα να ρωτάει , <<θες σκύλο για πετ ή για μορφολογία >> άρχισε σιγά σιγά τα βήματα προς τα πίσω και κοπάνα την με ελαφρά .
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
εγώ ένα πράγμα ξέρω και λέω ....
αν ακούσεις εκτροφέα να ρωτάει , <<θες σκύλο για πετ ή για μορφολογία >> άρχισε σιγά σιγά τα βήματα προς τα πίσω και κοπάνα την με ελαφρά .
Γιατί παρακαλώ; Άμα στη γέννα υπάρχει κουτάβι/κουτάβια με μικρό ελλάτωμα (στο χρώμα ας πούμε) και εκτροφέας το πουλάει για πετ γιατί να μη το προτείνει σε ενδιαφερόμενο; Εννοείτε οτι τα πετ κουτάβια κοστίζουν λιγότερα και μπορεί ο άνθρωπος δεν ενδιαφέρεται για εκθέσεις και τέτοια γιατι να μην πάρει το κουτάβι; Και στο κάτω-κάτω δεν υπάρχουν τέλειες γέννες πάντα θα βγει έστω και ένα κουτάβι πετ δεν είναι κάτι παράξενο και ο εκτροφέας δεν είναι Θεός δεν μπορεί να προβλέψει πως θα μεγαλώσει τελικά το κουτάβι και αν θα είναι σωστό μορφολογικά.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Γιατί παρακαλώ; Άμα στη γέννα υπάρχει κουτάβι/κουτάβια με μικρό ελλάτωμα (στο χρώμα ας πούμε) και εκτροφέας το πουλάει για πετ γιατί να μη το προτείνει σε ενδιαφερόμενο; Εννοείτε οτι τα πετ κουτάβια κοστίζουν λιγότερα και μπορεί ο άνθρωπος δεν ενδιαφέρεται για εκθέσεις και τέτοια γιατι να μην πάρει το κουτάβι; Και στο κάτω-κάτω δεν υπάρχουν τέλειες γέννες πάντα θα βγει έστω και ένα κουτάβι πετ δεν είναι κάτι παράξενο και ο εκτροφέας δεν είναι Θεός δεν μπορεί να προβλέψει πως θα μεγαλώσει τελικά το κουτάβι και αν θα είναι σωστό μορφολογικά.
το κουτάβι με ελάττωμα το οποίο ο σωστός εκτροφέας το κατατάσσει στα πετ ΔΕΝ τα πουλάει ΤΑ ΧΑΡΙΖΕΙ .
τα χαρίζει και μάλιστα χωρίς καν να παραδώσει pedigree στον νέο ιδιοκτήτη. (για ευνόητους λόγους )
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Mareco ξανα λεω κ φενεται και απο τα ποστ μου!ποτε δεν ειπα οτι δεν εχει γνωσεις!ουτε οτι εγω εχω ποιο πολλες...Σε αλλον επρεπε να γραφεις το ειναι λογικο να μην ξερεις τους ανθρωπους πισω απο το nick!δεν ημουν εγω αυτος που εθιξε τις γνωσεις του αλλου...Ναι με ξερεις και ξερεις και με ποιους μιλαω και μαθαινω.Λενε εδω μεσα τον εκτροφεα και τα ματια σου!το παραδειγμα με το πιατο συνεχιζει και μου λεει πολλα...Οπως και οτι 4 στενα πιο κατω απο το σπιτι μου σκυλι μορφολογικο αξιας 1500 ευρω αγοραστηκε για εργασιακο...Δλδ δεν ειναι σωστο οταν ενας νεος στο χωρο εχει ορεξη να μαθει καλος η κακος εχει δει καποια πραγματα να τα πει?Οκ αν θεωρειτε λαθος ζητω συγνωμη!Ημουν σιγουρος οτι θα εξελιχθει ετσι...Συμφωνω απολυτα με το ποστ του dj!Οι 2 περιπτωσεις που ανεφερα ειναι απο 2 μεγαλα εκτροφεια στην ελλαδα...Γιατι δλδ να ακουν απο εδω μονο τον εκτροφεα και τα ματια σου?
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Γιατί τα "pet" κουτάβια κοστίζουν λιγότερο;...Από την ίδια γέννα, με τα ίδια έξοδα δεν προήλθαν;

Μπορεί και αυτός που θα πάρει "show quality" κουτάβι να μην ενδιαφέρεται για εκθέσεις, τι πάει να πει αυτό;

Ο εκτροφέας κοιτά να κάνει τις καλύτερες δυνατές γέννες, να βελτιώνει πάντα την ποιότητα των σκύλων του. Κοιτά πάντα να έχει πρωταρχικούς στόχους την υγεία και τον χαρακτήρα των κουταβιών που θα δώσει και να προσπαθεί πάντα να "παντρεύει" τα παραπάνω με μορφολογία στα πρότυπα της φυλής. Σημαντική, επίσης, υποχρέωση του εκτροφέα είναι να δώσει τα κουτάβια του σε ανθρώπους που θα σεβαστούν και θα εκτιμήσουν αυτό που πήραν και αυτό θα το δείξουν παρέχοντας στα κουτάβια μια όσο το δυνατόν καλύτερη ζωή.

Δεν συμφωνώ με τον διαχωρισμό, δεν συμφωνώ με την "διαμόρφωση" των τιμών, δε συμφωνώ με την "κάλυψη της ζήτησης", δεν συμφωνώ με γέννες και κουτάβια "pet" και "show" ή "εργασιακά"...Στόχος είναι να διορθώνεις τα κακώς κείμενα και όχι να τα διατηρείς και να τα διευρύνεις.