Ενζο το νεας γης


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Σωστα.. αχ πολυ μ αρεσει που κανουμε αυτη την κουβεντα:D:D
Ο μεσος ορος σε κιλα παντως στα αρσενικα πχ νιουφι χοντρικα ας πουμε οτι ειναι τα 60-70.. πχ ο δικος μου πιστευω οτι θα γινει καπου στα 63.. αν μπορω να κρινω κ απο τους συγγενεις.. φυσικα τιποτα δεν ειναι απολυτο, 2.5 χρονων πανω κατω θα ξερουμε με σιγουρια:D
Δεν εχω αναφερει επισης καθολου τα χρωματα και τους συνδιασμους πραγμα που θα ηθελα μολις βρω λιγο χρονο..
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κοίτα τι σου βρήκα
https://archive.org/stream/completedogbook00brue#page/24/mode/2up

Ικανοποιητικός μέσος όρος για το ύψος στο ακρώμιο 68 εκατοστά τα αγοράκια και 63 τα κοριτσάκια
Ικανοποιητικός μέσος όρος για το βάρος 63 με 68 τα αγοράκια και 50 με 55 κιλάκια τα κοριτσάκια
Και κλασσικά αναφέρει πως μέγεθος και βάρος είναι άκρως επιθυμητά, αρκεί να διατηρείται η συμμετρία. Κι όλα αυτά το 1921

Λογικά θα βρω και άλλα, ίσως και πιο παλιά :)
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ωπ αυτο δεν το εχω βρει οχι:D:D παρα πολυ ενδιαφερον ευχαριστω πολυ!!!
Αρα οντως ακομα και απο τοσο παλια, τα δεδομενα παρεμειναν περιπου τα ιδια και οπως βλεπω υπαρχει και μια πολυ μικρη αυξηση υψους στο τελευταιο προτυπο:
Απ το βιβλιο που αναφερεις,
αρσενικα 68υψος μεσος ορος (ενω τωρα 71)
Θηλυκα 63 υψος τοτε(, 66 τωρα)

Βαρος,
Αρσενικα 63-68 τοτε, 68 μεσος ορος τωρα
Θηλυκα 50-55 τοτε, 54 περιγραφει τωρα..

Παντως προειδοποιω οσο ψαχνεις για νεας γης και τα γνωριζεις καλυτερα θα θελεις στο τελος:p
 
  • Like
Reactions: spyv and Yorkaddict


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ειπα να πω δυο λογια και για τα χρωματα της φυλης..
Σημαντικη θεση λοιπον ειναι η B locus. Ο σκυλος θα ειναι μαυρος, μιας και το μαυρο ειναι κυριαρχο οταν θα ειναι BB(ομοζυγωτια) ή Βb (ετεροζυγωτια). Μονο στην περιπτωση που υπαρχει ομοζυγωτια dd θα ειναι καφε.
Στην D locus τωρα, ενας σκυλος που θα ηταν μαυρος, με dd θα ειναι γκρι (deluted black).
Επισης το αν ο σκυλος ειναι μονοχρωμος ή δυχρωμος επηρεαζεται απο την S locus οπου ss υπαρχει δυχρωμια (ασπρο μαυρο) -το ασπρο καφε θεωρειται λαθος-.
Στην S locus λοιπον καθοριζονται τα ποσοστα καθε χρωματος
Screenshot_20171006-222247-1.jpg
Οπου si: irish spotting
Sp: piebald spotting
Sw: extreme white piebald spotting

Για παραδειγμα ενα μαυρο σκυλι θα μπορει να ειναι Bb/DD/SS. Ενα καφε bb/DD/Ss και ενα ασπρομαυρο BB/DD/ss..(και αλλοι συνδιασμοι βεβαια)
 










Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Πολύ καλό αυτό το τελευταίο link που έβαλες, αλλά άντε να εξηγήσεις.... :whistle::mad:
Ελα ντε και να λες τα ιδια ξανα και ξανα με ωραιο τροπο κ αυτο απο μονο του δυσκολο ειναι:LOL: πλεον οταν βλεπω οτι ο αλλος ειναι συζητησιμος και ανοιχτος δεν εχω κανενα προβλημα να εξηγω για ωρες κ ας μην συμφωνουμε σε καποια. Γενικα φαινεται απ την αρχη.. ποιος εχει ορεξη και για τι:rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μετακομιζουμεεεε! Κ ειμαστε πολυ χαρουμενοι γιατι κυριως για τα σκυλια το κανω:ROFLMAO: για το ενα δλδ που εχω για τα επομενα που ερχονται:LOL: κηπος γκαζον και δασος διπλα, πιστευω οι συνθηκες θα ειναι ιδανικες για αυτα.. αα κ αλλα αρκουδια για να παιζει!! Κ ο θεος βοηθος:LOL: ευχηθειτε μου καλη δυναμη γιατι ο αντρας παλι λειπει και τα κανω μονη μ:D:cool:
IMG_20171126_161808-1.jpg
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Στην Αττικη αυτο? Προσφερομαι για βοηθεια, αρκει να βοηθαω μονο στα διαλλειματα απο το παιχνιδι με τον αρκουδο :LOL:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ε μη νομιζεις οτι δεν σε σκεφτηκα χαχαχαχ!! Αλλα εδω δεν μπορουμε ακομα να συναντηθουμε εδω και το σπιτι ειναι ανοιξη:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: (αν δεν βρεχει την τριτη εγω για σκυλοπαρκο ειμαι μεσα!! Και δευτερα δλδ αλλα μεχρι τις 3 θα πρεπει να ειμαι σπιτι) αυτες τις μερες παντως οσο ειμαι καλλιθεα ακομα αρχισα κ τον παω φλοισβο! Δεν τον εχω ξαναδει πιο χαρουμενο! Κ μ λενε ολοι ποσο καλα κοινωνικοποιημενος ειναι:cautious: μπορει να με κοροιδευουν:LOL:
IMG_20171128_170051-1.jpg
 








medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τέλεια η χνουδόμπαλα ! Τα εχει ζησει τα χρονάκια της. Εχουν το ιδιο αφρατο τρίχωμα και κανουν ωραία αντίθεση χρωματικά. Εντελως ανάποδη φάτσα η Κίρκη σε σχέση με το πράο μούτρο του Ενζο!
(Παντα σκεφτόμουν οτι αν αποκτούσα ποτέ θηλυκό σκυλάκι το όνομα της θα ήταν Κίρκη.)
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Πριν ενα διαστημα μας ειχε αγχωσει βεβαια καλα καλα.. αλλα εκει π ειναι πεσμενη ρε παιδια κ λες ωχ ερχονται οι μερες.. τσουπ!! Ξαναζωντανευει:eek: φτου φτου δλδ!! Αυτο τ γατι ηταν διπλα μ στις πιο δυσκολες στιγμες και ποτε ουτε για αστειο δεν θα το παρατουσα σε γονεις κτλ! Ενα διαστημα ηταν με την μαμα μου αλλα γενικα μονο σε εμενα καθοταν παντα.. απλα κανεις δεν μ ειχε πει τοτε οτι πρεπει να την χτενιζω και μεγαλη αρχισε να μην καθεται.. δυστυχως ειναι στο μονο που δεν καθεται κ για τετοια γουνα δεν ειναι κ το οτι καλυτερο:mad: επισης δεν μπορει πλεον να κανει τον μπιντε της και της τον κανω εγω.. κουτσαινει κ λιγακι αλλα απο ορεξη τρωει κ εμενα.. γενικα ποτε δεν εχω κανενα παραπονο αυτην..
Σε αντιθεση με τον ενζο ο οποιος οποτε φευγω απ το σπιτι κανει ΧΑΛΑΣΜΟ:mad::mad::mad: εκει που το ειχε σταματησει!! Ειδικα τωρα που αλλαξαμε κ σπιτι χαιρετισματα.. σημερα πηρε τηλ ο γειτονας οτι ακουγοταν κ γαβγιζε συνεχειαα! Τι θα κανω:cry::cry::cry::cry::cry::cry:
Σημερα πηγαμε κ στον μαρτινη, την επομενη φορα θα του το πω μπας και...... Φφφφφφφ..