Ενημέρωση σε τηλεοπτική εκπομπή


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Θα μπορούσα να γράφω ώρες, μα δεν έχω διάθεση και κυρίως δεν θεωρώ πως θα έκανα κάτι χρήσιμο. Μπορείτε να σχολιάσετε εσείς αν και ότι επιθυμείτε... Προσέξτε και στο 6:46 να μου πείτε τι βλέπετε...

 
  • Like
Reactions: d-friend


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Το ειχα δει live κ ειχα θυμωσει τοσο πολυ...πολυ λαθος προσεγγιση για τα δικα μου γουστα.ελλιπης κ τρομολαγνες οδηγιες με πολλα μη χωρις διδαχη του σωστου τροπου...
κ φυσικα ειδα κ το σκυλο που καθολου δεν χαιρόταν με τα χαδακια των παιδιων..
Στη σκηνη που λες βλεπω οτι πηγε να τσιμπησει λιγο μανικακι..κ στο 8:30 φαινεται ξεκάθαρα η αναστατωση του, ισως μια κακη προθεση κ ο χειριστής του γυριζει το προσωπο...
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Σε βίντεο που υποτίθεται ότι δίνονται συμβουλές ασφαλούς προσέγγισης σκύλου από παιδιά, οι "υπεύθυνοι" δείχνουν τα παιδιά να χαϊδεύουν τους σκύλους πάνω από το κεφάλι.
Πέφτει και μια ψιλή από το μαλινουά που από την αρχή φαίνεται ότι δεν νιώθει άνετα με το όλο σκηνικό και δένει το γλυκό ....
Δεν σε είχα πάντως @canis να παρακολουθείς πρωινάδικα :D ...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν παμε καλα! Τι αηδία ηταν αυτή; Επικινδυνα τα αδεσποτα λεει. Να μην πλησιαζονται. Πολυ θα θελα να ηξερα ποσα απο αυτα τα περιστατικα που λεει ότι καταληγουν σε νοσοκομεια ειναι απο επιθεσεις αδεσποτου.

Μα και ο Κατσουλης κανει πρωιναδικο;;; τον ειχα για πιο σοβαρο. Αδικη κοινωνια αλλους τους ανεβαζεις κι αλλους τους κατεβαζεις. :/
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
sorry που θα το πω ετσι, αλλα γμσ τα δηλαδη!!!!
αν ο εμπειρος εκπαιδευτης συμβουλευει κατ'αυτον τον τροπο και δεν παιρνει χαμπαρι καν τι συμβαινει διπλα του που το δειχνει και η τηλεοραση, τι περιμενουμε μετα;;;
Ελλαδισταν, δυστυχως!
και μια λεπτομέρεια για οσους το προσεξαν:
συζητανε τελος παντων και λενε τα παιδακια να μην πλησιαζουν τα αδεσποτα, οταν πεταγεται ο "γνώστης" παρουσιαστης και διευκρινιζει "τα μεγαλα"....η επισημανση που εκανε την διαφορα....
 
  • Like
Reactions: d-friend








d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Πολύ ενδιαφέροντα όλα τα παραπάνω, σχόλια. Για να κάνω και λίγο το δικηγόρο το διαβόλου, επιστρέψτε μου να προσθέσω, ότι όπως στην εκπαίδευση και τη συμβίωση με ένα σκύλο η αβίαστη κι αποτελεσματική επικοινωνία είναι το παν, το ίδιο συμβαίνει και στη μεταξύ μας διάδραση. Στο βίντεο που είδαμε παραπάνω, σε ένα πρώτο επίπεδο παρατήρησα ένα πρόβλημα στην ζωντανή σύνδεση. Ο ήχος είχε καθυστέρηση, δε ξέρω αν είχε κι επιστροφή, με αποτέλεσμα ένας ουσιαστικός διάλογος, ακόμη κι ένας μονόλογος από τον εκπαιδευτή, να σταθεί πραγματικά ανέφικτος. Ο συμπαθής κυριούλης αναγκαζόταν να επαναλαμβάνει τις φράσεις του μήπως και συγκεντρωθεί στην πρόταση που πάλευε να ολοκληρώσει κάθε φορά, εν μέσω επιστροφής ήχου, διακοπών και άχρηστων παρεμβάσεων από τους παρουσιαστές.

Για εμένα ήταν ξεκάθαρο, ότι είχε πάθει κοκομπλόκο, και δε ξέρω αν αυτό το συναίσθημα μεταδόθηκε και στη συμπεριφορά των σκύλων. Δεν είναι ο στόχος μου να τον υποστηρίξω, και φυσικά δε μπορώ να γνωρίζω πόσο πιο επικοινωνιακός και "λειτουργικός" θα ήταν σε φυσιολογικές συνθήκες. Το σίγουρο είναι, ότι δεν έγινε η παραμικρή εμβάθυνση, στο υποτιθέμενο θέμα, και το μόνο που αναδείχθηκε από αυτή τη σύνδεση είναι η αυτονόητη ενδεχόμενη επικινδυνότητα των άγνωστων ζώων, που θα έπρεπε να μας κάνει επιφυλακτικούς, και μια δυσκολία για να μην πω ανικανότητα στην επικοινωνία. Ξεκάθαρα τουλάχιστον μεταξύ των ανθρώπων.

Τώρα κατά πόσο ένας αντι-επικοινωνιακός άνθρωπος (σχεδόν αυτιστικός, αν και στις ηλικίες αυτές κυκλοφορούν και εγκεφαλικά) μπορεί να είναι ικανός και αποτελεσματικός εκπαιδευτής με τα σκυλιά, μόνο οι επαγγελματίες μπορούν να μου το απαντήσουν. Επειδή τελευταία τυγχάνει να πετυχαίνω όλο και περισσότερο κόσμο που δεν το έχει ξεκάθαρα με την επικοινωνία, να στρέφεται σε επαγγέλματα γύρω από το σκύλο, θα με ενδιέφερε πολύ μια απάντηση στο παραπάνω ερώτημα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το παρακολούθησα από την αρχή , ξεκίνησε με νορμάλ τρόπο και ξαφνικά πετάει "τα αδέσποτα δεν πρέπει να τα πλησιάζουμε γιατί είναι επικίνδυνα"! μου ήρθε κεραμίδα ρε παιδιά δεν περίμενα τέτοια ατάκα πραγματικά. Και μετά συνεχίζει με την απαράδεκτη προσέγγιση παιδιών στο μάλι και στο κάνε, και μετά συνεχίζει ακόμα χειρότερα μιλώντας για τις ασθένειες...Η παρουσιάστρια στον εν κατακλείδι συμπεραίνει με τελεσίδικο τρόπο, δεν αφήνουμε ΠΟΤΕ τα παιδιά μας να πλησιάζουν αδέσποτα. Ο μόνος που προσπαθεί να σώσει την κατάσταση προς εκπλήξη μου είναι ο άντρας παρουσιαστής που τονίζει πολλές φορές ότι τα αδέσποτα είναι θύματα κακοποίησης συχνά και για αυτό μπορεί να παρουσιάσουν επιθετικότητα σε μία αδέξια προσέγγιση παιδιών...
Επίσης στο εν κατακλείδι της ηλίθιας παρουσιάστριας προσθέτει και στο 3 την ανάγκη να καταγγέλουμε κακοποίηση σκύλων.
Κατά τα άλλα με λύπη μου βλέπω να πηγαίνουμε στις ευθανασίες. Κα΄τι τέτοιες δήθεν ενημερωτικές εκπομπές με μεγάλη τηλεθέαση που επηρεάζουν πολύ τη συνείδηση ανθρώπων που είναι η πλειοψηφία και δεν γνωρίζουν από σκύλους προετοιμάζουν το έδαφος και μακάρι να βγω λάθος.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Ας μην περιμένουμε πάντως από παρουσιαστές/"δημοσιογράφους" να πουν τα αυτονόητα, τόσα ξέρουν, τόσα λένε. Το ότι με αυτά που λένε επηρεάζουν τον κόσμο είναι δυστυχώς αλήθεια.

Εδώ όμως υπάρχει ένας επαγγελματίας, ένας εκπαιδευτής, ο οποίος σε τελική ανάλυσε όφειλε με την ιδιότητα που έχει, να τους πει, όπα παιδιά, δεν είναι έτσι όπως τα λέτε, καμιά σχέση τα αδέσποτα με αυτό που περιγράφετε. Τα πράγματα έχουν έτσι, έτσι, έτσι και έτσι. Και η σωστή προσέγγιση παιδιού σε σκύλο είναι αυτή, αυτή, αυτή και αυτή, γεια σας .... Αλλά πού;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ναι, οκ, οι δημοσιογράφοι και οι παρουσιαστές δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν, αλλά δεν υπάρχει η δημοσιογραφική έρευνα(για τους δημοσιογράφους); Οι παρουσιαστές δεν έχουν δει από πριν τα βασικά στοιχεία του θέματος που θα παρουσιάσουν; Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, τι διαφορά έχουν από εμένα; Στην εμφάνιση; Να το βράσω!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Οι παρουσιαστές, αν δεν κατέχουν εμπεριστατωμένα το θέμα, να μην μιλάνε καθόλου.
Ο εκπαιδευτής...τι να πούμε για τον εκπαιδευτή...;! Κ μόνο που αφήνει το παιδάκι δίπλα του να κάνει κεφαλοκλείδωμα στο σκυλί, η συζήτηση τελειώνει εδώ.
Τώρα οι αναλύσεις που κάνουμε εδώ εμείς ωραίες είναι, αλλά σε γενικό επίπεδο. Το συγκεκριμένο ρεπορτάζ, ειδικά από την στιγμή που υποτίθεται ότι αναλύει ένα τόσο σοβαρό θέμα με την βοήθεια ενός ειδικού, το οποίο αφορά σχεδόν όλους μας , απλά είναι εγκληματικό.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ναι, οκ, οι δημοσιογράφοι και οι παρουσιαστές δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν, αλλά δεν υπάρχει η δημοσιογραφική έρευνα(για τους δημοσιογράφους);
Όχι βέβαια... Οι "δημοσιογράφοι" που αρθρογραφούν στα "μεγάλα" ειδησεογραφικά πόρταλ είναι κάτω από το βούρδουλα και η παραγωγή τους τους πρέπει να είναι ένα άρθρο το 10λεπτο (για τον καθένα). Ποια έρευνα λοιπόν... Και νά 'θελαν δεν μπορούν, Αντίστοιχα συμβαίνει και τους δημοσιογράφους της TV.
Τώρα όσον αφορά την επικινδυνότητα των αδεσπότων και τα δαγκώματα ...το αίμα και ο τρόμος ανεβάζουν την τηλεθέαση γιατί είμαστε τρομολάγνος λαός. Θυμαστε όλοι τι είχε γίνει με τα ροταβάιλερ στην Κοζάνη - τότε έβγαινα με τα γαλλικά και ανέβαιναν στα δέντρα για να σωθούνε...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Για να μην ανοιγω νεο θεμα,το προσθετω εδω...φρεσκο-φρεσκο, σημερινο...
το ..."μπουλντογκ που εκτελει χρεη νταντας" και δωσ' του "τι γλυκο και τι ομορφη εικονα"....
αν η τηλεοραση, το μεσο με τη μεγαλυτερη δυναμη στη μαζα, περναει τετοιες εικονες. τι να περιμενουμε μετα;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Για να μην ανοιγω νεο θεμα,το προσθετω εδω...φρεσκο-φρεσκο, σημερινο...
το ..."μπουλντογκ που εκτελει χρεη νταντας" και δωσ' του "τι γλυκο και τι ομορφη εικονα"....
αν η τηλεοραση, το μεσο με τη μεγαλυτερη δυναμη στη μαζα, περναει τετοιες εικονες. τι να περιμενουμε μετα;
Περιχαρής η μαμά μου χθες με ενημέρωσε για το εν λόγω ρεπορτάζ και με μία δόση μομφής γιατί εμείς δεν κάναμε το ίδιο με το μωρό ... :p
 
  • Like
Reactions: d-friend


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Περιχαρής η μαμά μου χθες με ενημέρωσε για το εν λόγω ρεπορτάζ και με μία δόση μομφής γιατί εμείς δεν κάναμε το ίδιο με το μωρό ... :p
Ακριβώς αυτό που λες...η μητερα σου, η μητερα μου, ο καθενας που δεν (οφειλει να) γνωριζει,βλεπουν τετοια ρεπορταζ και μετα τα κλασικα "σκυλος δαγκωσε το μωρο της οικογενειας, με τη μητερα να δηλωνει σοκαρισμενη στην καμερα οτι δεν ειχε δειξει ποτε κανενα σημαδι επιθετικοτητας"...οπως στο 4:06 στο παρακατω βιντεο
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Θα μπορούσα να γράφω ώρες, μα δεν έχω διάθεση και κυρίως δεν θεωρώ πως θα έκανα κάτι χρήσιμο. Μπορείτε να σχολιάσετε εσείς αν και ότι επιθυμείτε... Προσέξτε και στο 6:46 να μου πείτε τι βλέπετε...

Εγώ πάντως έμαθα κάτι στο 4:25'' απο αυτό το βίντεο: ''...αλλά ένα(σκυλί) αδέσποτο, (επειδή έχει τους κυνόδοντες), άν δαγκώσει, θα μας κάνει μεγάλη ζημιά...Εσείς το ξέρατε;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ακριβώς αυτό που λες...η μητερα σου, η μητερα μου, ο καθενας που δεν (οφειλει να) γνωριζει,βλεπουν τετοια ρεπορταζ και μετα τα κλασικα "σκυλος δαγκωσε το μωρο της οικογενειας, με τη μητερα να δηλωνει σοκαρισμενη στην καμερα οτι δεν ειχε δειξει ποτε κανενα σημαδι επιθετικοτητας"...οπως στο 4:06 στο παρακατω βιντεο
Δεν πιστευω οτι δεν εχουν δειξει ποτε σημαδια δεν το χωραει το μυαλο μου....
Αυτος ο σκυλος δεν μπορει να μην ειχε πατήσει εστω πιο ηπια διορθωση πριν απο αυτο ποτε....δεν γίνεται ρε παιδια να μην ειχε δειξει δυσαρεσκεια... οσο πλησιαζει το μωρο ειναι τερμα ακίνητος!! Πως δεν υπάρχει σημάδι;;;;;μα δεν βλέπουν;;;;;
Οσο για το πρωτο βιντεο..
Αντικειμενικα ειναι μια πολυ ομορφη εικονα...που θα πρέπει να παιζει μυστικα σε πηγαδάκια οχι στη τηλεόραση...γτ μπορει η θείτσα απεναντι να ζηλεψε κ να δοκιμασει το ιδιο σημερα με το εγγονακι της...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU