Ενοχλήσεις στον ύπνο και όχι μόνο;


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Μάλιστα το 63% αυτών που κοιμούνται τέσσερα ή πέντε βράδια την εβδομάδα αγκαλιά με το αγαπημένο τους ζωάκι παραδέχτηκαν ότι έχουν κακή ποιότητα ύπνου, ενώ ένα 5% δήλωσε πως πάντα ή σχεδόν πάντα δυσκολεύεται να ξανακοιμηθεί.

http://www.newsbeast.gr/environment/arthro/690856/gia-osous-koimoudai-me-to-katoikidio-tous/
Εγώ να πω την αλήθεια μου (μην τα ρίχνω όλα στο τερατάκι) κοιμάμαι ελαφριά κι αν ξυπνήσω δύσκολα θα ξανακοιμηθώ..
 
  • Like
Reactions: ntoulis


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Το πινσεράκι μου, που πλέον μένει με τους γονείς μου, (μιλάμε για 5 κιλα σκ@τό) απλωνόταν ή στο μαξιλάρι ή στο κάτω μέρος του κρεβατιού φαρδιά πλατιά (κι ακόμα το κάνει) με αποτέλεσμα τα βράδια που κοιμόταν μαζί μου να λυπάμαι να τη σκουντήξω για να ξαπλώσω στο κρεβάτι ΜΟΥ! Ακουσον ακουσον! Τα πρωινά δε, όταν έκανα το σφάλμα να τεντωθώ και να χασμουρηθώ ερχόταν και έπεφτε με φόρα πάνω στο λαιμό/κεφάλι μου γυρνώντας ανάσκελα και χτυπιόταν σαν χταπόδι. Νομίζω έχω και βίντεο το οποίο αν βρω θα σας το ανεβάσω απόψε. Κάτι παρόμοιο κάνει και ο χοντρός ο οποίος ευτυχώς δεν ανεβαίνει στο κρεβάτι μόνος του παρά μόνο αν τον καλέσω αλλά όταν ανέβει χτυπιέται επίσης σαν χταπόδι (40κιλά αυτός) ή ξιφίας, όπως προείπε ο @Piou
 
  • Like
Reactions: kanarini


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ τα σκυλάκια μου όταν κοιμάμαι. Δεν κοιμούνται στο κρεβάτι μας, έχουν τα δικά τους κρεβάτια.
Μόνο ο φατσάρας μου ο μαύρος το πρωί κολλάει την μυρωμένη ανάσα του στη μούρη μου για να με ξυπνήσει αλλά τον προτιμώ από τον ήχο του ξυπνητηριού!
 
  • Like
Reactions: kanarini


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Το πινσεράκι μου, που πλέον μένει με τους γονείς μου, (μιλάμε για 5 κιλα σκ@τό) απλωνόταν ή στο μαξιλάρι ή στο κάτω μέρος του κρεβατιού φαρδιά πλατιά (κι ακόμα το κάνει) με αποτέλεσμα τα βράδια που κοιμόταν μαζί μου να λυπάμαι να τη σκουντήξω για να ξαπλώσω στο κρεβάτι ΜΟΥ! Ακουσον ακουσον! Τα πρωινά δε, όταν έκανα το σφάλμα να τεντωθώ και να χασμουρηθώ ερχόταν και έπεφτε με φόρα πάνω στο λαιμό/κεφάλι μου γυρνώντας ανάσκελα και χτυπιόταν σαν χταπόδι. Νομίζω έχω και βίντεο το οποίο αν βρω θα σας το ανεβάσω απόψε. Κάτι παρόμοιο κάνει και ο χοντρός ο οποίος ευτυχώς δεν ανεβαίνει στο κρεβάτι μόνος του παρά μόνο αν τον καλέσω αλλά όταν ανέβει χτυπιέται επίσης σαν χταπόδι (40κιλά αυτός) ή ξιφίας, όπως προείπε ο @Piou
αυτά είχα σχεδόν κάθε πρωί...
 






ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
selfie βιντεο;;χαχαχαχα
καποτε οταν βγαζαμε την μουρη μας και την ανεβαζαμε μας ελεγαν ψωνια,τωρα το καναμε selfie.
ασχετο αλλα ηθελα να το πω.
εσυ καλα τα λες.. αλλα εδω στο θεμα μας η <<μουρη>> ειναι βεργκαρα ετσι ? ;):)(y):D
 




ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Το καμάρι μας στον ύπνο είναι "βοτσαλάκι" :). Εκεί που θα πέσει εκεί θα μείνει μέχρι το πρωί. Το θέμα είναι... που θα πέσει :confused:. Συνήθως στην κάτω πλευρά του κρεβατιού. Αποτέλεσμα: γκράμπες και πιάσιμο από το μάζεμα των ποδιών ΜΟΥ. Ανάμεσα μας. Αποτέλεσμα να κοιμάμαι άκρη άκρη για να μην ενοχλείτε η Αυτού Υψηλότης. Πάνω ΜΟΥ !!!! Δεν αναπνέω σας λέω. Σκέφτεστε να ξυπνήσει ενοχλημένη και ν' αρχίσει να γαβγίζει μες τα μαύρα μεσάνυχτα;;;; :mad: Καμιά φορά στο μπράτσο ΜΟΥ. Σε αυτή την περίπτωση κατά διαστήματα μυρίζει το χέρι μου και το γλύφει.
Κατά τ' άλλα "βοτσαλάκι" η ΘΕΑ. Μόλις βολευτεί ρίχνει κι έναν αναστεναγμό σημάδι ότι " δατσ ιτ τώρα κοιμόμαστε" :pκαι πάει έτσι μέχρι το πρωί. Αν αργήσω το πρωί να σηκωθώ πηγαίνει στην μπαλκονόπορτα και αρχίζει τα γουφ, γουουουουφ, γιατί η Υψηλότητα της δεν κρατιέται παραπάνω.
Καμιά γνώμη για να κόψουμε το κρεβάτι;;;(n)
 




StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Το καμάρι μας στον ύπνο είναι "βοτσαλάκι" :). Εκεί που θα πέσει εκεί θα μείνει μέχρι το πρωί. Το θέμα είναι... που θα πέσει :confused:. Συνήθως στην κάτω πλευρά του κρεβατιού. Αποτέλεσμα: γκράμπες και πιάσιμο από το μάζεμα των ποδιών ΜΟΥ. Ανάμεσα μας. Αποτέλεσμα να κοιμάμαι άκρη άκρη για να μην ενοχλείτε η Αυτού Υψηλότης. Πάνω ΜΟΥ !!!! Δεν αναπνέω σας λέω. Σκέφτεστε να ξυπνήσει ενοχλημένη και ν' αρχίσει να γαβγίζει μες τα μαύρα μεσάνυχτα;;;; :mad: Καμιά φορά στο μπράτσο ΜΟΥ. Σε αυτή την περίπτωση κατά διαστήματα μυρίζει το χέρι μου και το γλύφει.
Κατά τ' άλλα "βοτσαλάκι" η ΘΕΑ. Μόλις βολευτεί ρίχνει κι έναν αναστεναγμό σημάδι ότι " δατσ ιτ τώρα κοιμόμαστε" :pκαι πάει έτσι μέχρι το πρωί. Αν αργήσω το πρωί να σηκωθώ πηγαίνει στην μπαλκονόπορτα και αρχίζει τα γουφ, γουουουουφ, γιατί η Υψηλότητα της δεν κρατιέται παραπάνω.
Καμιά γνώμη για να κόψουμε το κρεβάτι;;;(n)
Αυτό το πράγμα ρε παιδί μου να κοιμόμαστε εμείς σαν κουλούρες για να μην ενοχληθεί το σκυλί ...ποτε θα τελειώσει?
 
  • Like
Reactions: kanarini


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Πεστα ΣΤΕΛΛΙτσΑ !!! Εγω κανω δυο κουλούρες , μια με το αριστερο για τον μικρο και μια με το δεξι για την αρκουδα, θα καταλήξω για το τσιρκο ετσι οπως παω :LOL:
 






Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
παιδια να πω την αληθεια οσοι απο εσας, εχετε τον φιλο σας παρεα στο κρεβατι....πραγματικα συμπασχω μαζι σας. Εμεις δεν της το επιτρεψαμε ποτε...οποτε βολευεται ειτε στο χαλακι της ειτε στη μαξιλαρα της. Καθε βραδυ κατα την 01.00 ξεκιναει ροχαλητο..εντονο και ηχηρο...μεταξυ 01.30 και 01.45 ξεκινανε τα "γουφ-γουφ" ενας αποηχος εξασθενημενου γαβγισματος κοινως. Κατοπιν στις 02.00 τα ξημερωματα σηκωνεται και πινει νερο,οποτε ακους το "σλαπ-σλουπ" για 40-45 δευτερολεπτα.Μετα ακους ενα βαρυγδουπο "ντουπ" γιατι παει και ξαπλωνει διπλα απο τα ντουλαπια της κουζινας..και καπου τα χτυπαει οπως πεφτει εξ ου και ο ηχος. Αυτα ειναι σε καθημερινη βαση. Τα σαβ/κα οπου η βολτα μας ειναι μεγαλυτερη και το παιχνιδι με το μπαλακι γινεται και στην πρωινη αλλα και στην απογευματινη βολτα...ενω το προγραμμα οπως προειπα επαναλαμβανεται καρμπον...τα σαβ/κα εχουμε απουσια του "αποηχου-γουφ" αλλα την θεση του παιρνει το τιναγμα των πισω ποδιων,λες και καλπαζει σε λειβαδεια. Αααα και φυσικα καθε μα καθε βραδυ μολις κλεισουν τα φωτα...θα ρθει μια βολτα στο δωματιο μου να τσεκαρει οτι ολα ειναι καλα και κατοπιν θα παει στην κουζινα που ειναι "ο χωρος που εχει μαθει να καθεται την περισσοτερη μερα"...θα ακουσεις ενα γκντουπ,απο την πτωση της στα πλακακια και στην συνεχεια ενα αναστεναγμο,πως αναστεναζει καποιος που λες οτι θα χει ενα σωρο βασανα...ετσι και η Ροτυ...ολα τα βασανα του κοσμου κρυβει αυτος ο αναστεναγμος! Κατα τ'αλλα ποτε δεν θα ρθει να με ξυπνησει το πρωι...περιμενει υπομονετικα να ξυπνησω να την χαιδεψω και μετα να τις ανοιξω να βολταρει στον κηπο. Αυτα τα ολιγα απο εμας!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καλα αμα αρχισουμε να αναλυουμε τις "συνηθειες του υπνου/ονειρων" εγω εδω κ εναμισο χρονο ζω το εξης:
Η μεγαλη σκυλα μου κοιμαται κατω διπλα απο το κρεββατι μου, σε σημειο που αμα κρεμασω το χερι μου την ακουμπαω.....
Εκτος λοιπον οτι ακουω ρουχαλιτο στερεο (καλυπτει την τηλεωραση!!!), γαυρισμα/τσακωμα/μουγκρισμα μιας κ βλεπει καθε βραδυ κ συνεχεια ονειρα, ακουω διαφορα γκαπ-γκουπ, νταπ-ντουπ γιατι στα ονειρα της η κατι κυνηγαει η κατι την κυνηγαει κ κουναει τα ποδια της σπρωχνοντας ντουλαπες κ κομοδινο γιατι δεν χωραει κ ανετα (θα ηθλε ειδανικα 2-3 τετραγωνικα να ζησει το ονειρο της) μερικες φορες γινεται το εξης:
Βλεπει ονειρο οτι βυζαινει (!!!!!!!!!!!!!!) -σημ: ειναι 18μηνων σκυλα, κ κανει τον χαρακτηριστικο ηχο που θα εκανε καποιος που πιπιλαει, ο οποιος ηχος ακουγεται διπλα μιας κ εχει τεραστεια μαγουλα (μην ξεχνιωμαστε). Μπηκα λοιπον μια μερα στον πειρασμο κ ετσι οπως την ακουγα μιας κ την ειχα διπλα μου κ της εβαλα το δαχτυλο μου στο στομα.
Ναι λοιπον βυζαινει κανονικα!!!!!!! Σοκ!!!!!!
Μετα απο αρκετη ωρα, ξυπνησε κ με κοιταξε με απορια αλλα κ ταυτοχρονα εκνευρισμο σαν να ελεγε: "γι αυτο δεν εχει γαλα ε? το δαχτυλο σου ειναι....." κ γυρισε πλευρο σαν να μην τρεχει τπτ......
Εκτοτε αυτο το εργο εχει επαναλληφθει αρκετες φορες......
Επισης οτι πεσει απο το κρεββατι (μαξιλαρι, παπλωμα, σεντονι) το χανω ακαριαια, παει κ το καβατζωνει κ δεν κουναει μια οσο κι αν τραβαω.......
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Τα ροτβάιλερ έχουν την τιμητική τους σε αυτό το θέμα!
Φοβερές οι περιγραφές του Piou και του Giannis_Rottie!
:LOL::LOL::LOL:
 
  • Like
Reactions: kanarini




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εμένα ο Δικαστης κοιμαται διπλα στο κρεββάτι μου,ειναι σαν να μην υπαρχει σκύλος δεν ακουγεται ούτε η ανασα του, δεν θα σηκωθει αν δεν σηκωθώ,εκτός και αν τον ξεσηκωσουν οι "αλλες" για ενα βραδυνο παιχνίδι στο καθιστικό που εκει φευγουν καρεκλες χαλια μεχρι να σηκωθώ και να ριξω ένα βλεμμα απο τα καλά και να γυρίσουν όλα για υπνο.
Η Λόλα όμως ρουχαλιζει για 5 σκύλους την ακουω απο το αλλο δωματιο γιατί κοιμαται μαζί με την Τσικα με την μικρή και όταν λειπει η κόρη και ερχονται στο δικό μου ειναι μια κολαση εχουν μαθει και κοιμούνται πανω της και το βραδυ μανουριαζουν αν παει η μία να παρει την θεση της αλλης.
 
  • Like
Reactions: kanarini


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Επειδή η μικρή είδε το θέμα και κλαψούριζε έχω να μεταφέρω τα εξής από εκείνη
" Η μαμά με κατηγορεί άδικα γουφ...ε κι εγώ σαν κουτάβι την ξυπνούσα αλλά εδώ και πολλούς μήνες δεν την ενοχλώ παρά μόνο όταν ξυπνάει...(Ε καλά τώρα έτυχε και κανα 2 φορές να την ξυπνήσω τελευταία)....
Τι κάνω όμως ,γουφ ...να απλά όταν καταλάβω ότι ξύπνησε πάω και βάζω τον ποπό μου δίπλα στην μούρη της για να με χαιδέψει...κοινώς παρκάρω σχεδόν πάνω της,γουφ...Τι το παράλογο βλέπετε...Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν διαμαρτύρεται (καμιά φορά κουκουλώνεται αλλά συνήθως μου κάνει το κέφι ), γουφ....
 
  • Like
Reactions: LaCat


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.924
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95