Εντολή "έλα" vs σφυρίχτρα


ruby

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
95
1
Εχετε ακουσει τη μεθοδο σφυριχτρας? Η Ρουμπι οταν τη αφηνω ελευθερη, δεν ακουει στο ελα, η ακουει οποτε θελει, με αποτελεσμα να εχει καει η εντολη. γενικα ειναι πολυ ανεξαρτητη, αφου εχει μεγαλωσει χωρις να νοιαζεται κανεις γι αυτην, ειναι τριων ετων και την εχω εδω και 6 μηνες.
Με συμβουλεψε εκπαιδευτρια να χρησιμοποιησω σφυριχτρα αντι για ελα, ιμαντα (σε πρωτη φαση) 5-6 μετρα και σταδιακα να μεγαλωνω την αποσταση. Ενοειται πολυς ενθουσιασμος οταν ερχεται επιβραβευση και δυνατο μεζεδακι Τα παμε καλα μεχρι τωρα λιγες φορες δεν εχει ακουσει και εχει ξεχαστει.

Πιστευετε θα πετυχει? το εχετε ξανακουσει? Σας φαινεται γελοιο να κυκλοφορει καποιος με σφυριχτρα? ( οχι οτι με νοιαζει) πιο πολυ με καιει να ακουει...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Είναι πολύ καλή μέθοδος!

Και εγώ τώρα έχω εισάγει την σφυρίχτρα!Το έκανα γιατί ήθελα να εκτελεί όταν είναι σε μεγάλη απόσταση για να μην αναγκάζομαι και φωνάζω το "έλα" ή όταν είμαστε πάνω στο βουνό!

Όχι δεν είναι καθόλου γελοίο να κυκλοφορείς με μια σφυρίχτρα...

Εγώ θα τσιμπήσω εντός λίγων ημερών αυτή εδώ την σφυρίχτρα που είναι για ποιμενικά και χρησιμεύει για κοπάδιασμα...

$(KGrHqMOKikE33j0nPZDBOH6DFvlcw~~_3.JPG
 
Last edited:




Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
Εγώ θα τσιμπήσω εντός λίγων ημερών αυτή εδώ την σφυρίχτρα που είναι για ποιμενικά και χρησιμεύει για κοπάδιασμα...

View attachment 34725
για πες για την συγκεκριμενη βγαζει ιδιαιτερο ηχο; απο που θα την παρεις;
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κι εγώ τον έχω μαθει να υπακούει και σε λεκτική εντολή και σε σφυρίχτρα.
Εχω δύο ίδιες σφυρίχτρες.
Μία με κορδόνι για να την παίρνουν οι άλλοι όταν τον βγάζουν χωρίς εμένα (αν και αυτό συμβαίνει σπανίως), και μία περασμένη στα κλειδιά μου, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην την έχω πάντα μαζί μου.
Εγώ έχω την ACME 212 και τον καλώ με διακεκομμένα σφυρίγματα. (τουτ-τουτ-τουτ-τουτ...)
Η σφυρίχτρα εκτός του ότι την ακούει από πολύ μεγάλη απόσταση (και δεν ξελαρυγγιάζεσαι γκαρίζοντας), έχει και το πλεονέκτημα ότι υπακούει αμεσα και στην σύζυγο, που συνήθως την ψιλογράφει όταν του φωνάξει «έλα». (εν ταξει οφείλω να ομολογήσω ότι έτσι όπως τον φωνάζει μόνο εντολή δεν θεωρείται...)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
για πες για την συγκεκριμενη βγαζει ιδιαιτερο ηχο; απο που θα την παρεις;
Από ebay!

[video=youtube;Bjjpyshxb7A]http://www.youtube.com/watch?v=Bjjpyshxb7A&list=FLdD9V69_JItO9TmLlgyvY3w&index=6&feature=plpp_video[/video]

[video=youtube;IGo32RICjk8]http://www.youtube.com/watch?v=IGo32RICjk8&feature=related[/video]
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Την έχω σκεφτεί κι εγώ και ξεκίνησα να την εισαγάγω στη μικρή, οταν το συζήτησα με τον εκπαιδευτή μου μου είπε ναι μεν ότι είναι καλή ιδέα αλλά θέλει να το συζητήσουμε, οπότε το πάγωσα μέχρι να μου διευκρινήσει όλες τις παραμέτρους και τι πρέπει να προσέξω και πως να το κάνω σωστά.

Ο λόγος που το θέλω είναι ότι το "έλα" μου δεν είναι καθόλου μα καθόλου σταθερό. Δυστυχώς μετά το τελευταίο συμβάν (και δεδομένου ότι ήταν η μοναδική εντολή που "πόναγε" η Κλαίρη) ο χρωματισμός της φωνής μου ποικίλοι από τον εκνευρισμό στον πανικό.... και άμα έρθει ο σκύλος σφύρα μου κλέφτικα μετά.... οπότε σκέφτηκα να το γυρίσω αρχικά στη σφυρίσχτρα την οποία θα δουλέψουμε εντατικά, και το "έλα" να το έχω σε ποιο παινχιδιάρικες καταστάσεις ....
 






kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Το "ελα", πολλες φορες το "καιμε" χωρις να το καταλαβαινουμε.
Λεμε ελα για κατι που μπορει να μην αρεσει στο σκυλο, λεμε "ελα ρε .....Αζωρ....τι εκανες, ελα σε αυστηρο τονο (που ο σκυλος καταλαβαινει "την εκατσα τωρα"), και πολλα αλλα.
Η σφυριχτρα ειναι πιο δυσκολο να "καει" συν οτι σου επιτρεπει να ψαχνεις σκυλο στις 4:30 τα ξημερωματα χωρις να σε παιρνει κανεις χαμπαρι.
Φανταστειτε τωρα που ψαχνω το αδεσποτο σε μια μεγαλη εκταση, αν δεν ειχα τη σφυριχτρα και την στιγμη που ειναι "αβαπτιστο" , τι θα φωναζα;;; Μανα, μανα με σπασμενο ποδι που εισαι;
Ενω τωρα που ξερω οτι ακουει στη σφυριχτρα ειμαι σιγουρος οτι θα ανταποκριθει με καποιο τροπο.
 


ruby

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
95
1
ωραια αρα ειναι γνωστη μεθοδος
εμενα η σφυριχτρα ειναι απλη σαν αυτη που εχουν οι διαιτητες, με το στραγαλι kai einai trixie. Σημερα πηγε πολυ καλα γυρισε και στις 12 φορες που την φωναξα, παλι την ειχαμε το 6 μετρο λουρι. Το μονο προβλημα ειναι οτι ο μεζες την ενθουσιασε, εψησα χοιρινη τηγανια και μετα καταληξαμε να μην ξεκολαει απο πανω μου οποτε αποφασισα να δουλεψω για πρωτη φορα το κοντα :). Να σημειωσω οτι θπηρχαν και αλλα ερεθισματα και αλλα σκυλια,
συγκηνητικο αλλα αυτο ειναι αλλο νημα. Οταν τελειωσαμε και φτασαμε σπιτι, αρχισε να πηδαει πανω μου και να μου κανει κατσικιες και χαρες. Στη διαδρομη του γυρισμου, δεν τραβαγε αλλα ηταν στραμενο το βλεμα της πανω μου.
Τι εγινε ρε παιδια/ τι μεταμορφωσις ειναι αυτη?

Τι πρεπει να προσεξω για τυχον λαθη?
 
Last edited:


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
πολη καλη με8οδος αυτη με την σφυριχτα , παντως βοη8αει πολυ και η νοηματικη... εγω που δουλευω το ελα με μια συγκεκριμενη κινηση αρχιζει σιγα σιγα και πιανει....
 


ruby

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
95
1
καλο ακουγεται, αφου τα νοηματα ειναι καμια φορα πιο αποτελεσματικα απο τις λεκτικες εντολες, αλλα οταν δεν σε βλεπει?
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Το ελα και σ εμας δεν δουλευει καλα και σκεφτομαι τη σφυριχτρα. Εχω δει διαφορες στο αμαζον αλλα δε ξερω ποια να προτιμησω!

Πχ http://www.amazon.co.uk/ACME-212-TR...?s=pet-supplies&ie=UTF8&qid=1361366715&sr=1-1

http://www.amazon.co.uk/Trixie-2255...UTF8&colid=EGAUD9DLIS69&coliid=I2JCTIDODW7BRT

http://www.amazon.co.uk/Clix-Dog-Tr...-supplies&ie=UTF8&qid=1361366798&sr=1-2-spell

Καποια απ αυτες? οεο; :p

Και πως το δουλεουμε; Οκ την εχω εξω μ εναν ιμαντα. Ειναι στο μεινε, σφυριζω και αμεσως μετα τραβαω? και μολις ερθει δινω την επιβρανευση? ή πρεπει να συμπεριλαμβανω και τη φωνητικη εντολη, το "ελα";


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Έχει διαφορά στην αποτέλεσματικότητα από απλό σφύριγμα (πέρα από αυτούς που δε μπορούν να σφυρίξουν βέβαια :D)?
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Έχει διαφορά στην αποτέλεσματικότητα από απλό σφύριγμα (πέρα από αυτούς που δε μπορούν να σφυρίξουν βέβαια :D)?
Οχι δεν εχει.
Ο μικρος μου γιος (τ'αφεντικο της δλδ) της σφυριζει κ ανταποκρινεται πολυ περισσοτερο απο το ελα.
Ακομη κ αν κατι εχει πιασει κ της σφυριξει το αφηνει.

Εγω δεν καταφερα ποτε να μαθω να σφυριζω :(
Iσως πρεπει να σκεφτω να παρω μια σφυριχτρα.

Επισης στην παραλια (προσφατα) ηταν ενας κυριος (στο ποδηλατο) με μεγαλωσομο λυτο αρσενικο.
Με το που σφυριζε (με το στομα) ο σκυλος του τον ακολουθουσε με το κεφαλι γυρισμενο στην δικη μου.
Θελω να πω, ουτε η "φουστα" μπορεσε να τον κρατησει μακρια απο το σφυριγμα!
 




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Αυτό θα ρώταγα κι εγώ. Να σφυράτε δεν ξέρετε;
Εγω οχι :(

Μικρη εκανα προσπαθειες μ'εναν ξαδελφο μου (σχεδον μαζι μεγαλωσαμε) κ τα ψιλοκαταφερα αλλα μου γαργαλουσε τη γλωσσα (μη γελατε) οποτε σφυριζα κ το εγκατελειψα το αθλημα..