Εξάρθρωση επιγονατίδας κι εγχείριση.


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Πάλι εδώ, με άλλο πρόβλημα...έχω αναφέρει πολλές φορές τις βόλτες του Prince...κάθε βράδυ σ' ένα γήπεδο μπάσκετ με άλλα σκυλάκια κι 2-3 φορές τη βδομάδα περπάτημα στο άλσος...


Τις τελευταίες φορές στο άλσος ο μικρούλης μου μετά από κάποια ώρα σήκωνε το αριστερο πίσινό ποδαράκι του...το ψαχνα κι εγώ για κανένα αγκάθι...τίποτα...η όλη υπόθεση κρατούσε 1 λεπτό το πολύ μετά συνέχιζε να τρέχει κανονικά. Μετά την 3η φορά που το κανε όμως (αναφέρομαι σε 3 διαφορετικές μέρες, όχι σε 3 φορές μέσα στην ίδια μέρα) πάλι στο πίσω αριστερό πόδι άρχισα να ψιλιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά.


Το τράβηξα βίντεο κι το στειλα στην κτηνίατρο μαζί με ένα κατεβατό επεξήγηση. Με ενημέρωσε ότι υποψιάζεται εξάρθρωση επιγονατίδας κι να πάω σ' έναν ειδικό ορθοπεδικό που μου συστήνει η ίδια. Πήγαμε, το αποτέλεσμα της απλής εξέτασης ήταν εξάρθρωση της επιγονατίδας κι στα δύο πίσω πόδια, απλά στο αριστερο είναι 2ου βαθμού ενώ στο δεξί είναι μικρότερου. Οι ακτονογραφίες δείξαν το ίδιο...αυτό έχει γίνει γιατί τα κοκκαλά του από το γόνατο κι κάτω δεν είναι τελείως ίσια αλλά κάνουν μία μικρή καμπύλη.

Εν τέλη πήραμε αντιφλεγμονώδη για 10 μέρες κι συμπληρώματα διατροφής για τις αθρώσεις...Σε 4 μήνες θα κάνουμε επανάληψη των ακτινογραφιών κι θα κάνουμε κι στο ισχίο(να σιγουρευτουμε ότι δεν υπάρχει κι εκεί κάποιο πρόβλημα) κι θα προχωρήσουμε σε εγχείρηση σίγουρα στο αριστερό που μου κάνει φανερό το πρόβλημα, για αρχή...στο δεξί αναλόγως τι θα δείξουν οι ακτινογραφίες κι τι θα μας πει κι ο γιατρος...


Αυτά...διάβασα κι άλλες περιπτώσεις στο forum για δυσπλασία στο ισχίο κι για εξάρθρωση επιγονατίδας κι ήθελα να σας πω κι την δικιά μας ιστορία.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Ο κτηνιατρος τι συνεστησε ? Μπορει να τρεχει π.χ. ? Ή μονο περπατημα ? Απο τι μπορει να εχει προκληθει σου ειπε ?

Περαστικα σας παντως..
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Όπως είπα είναι εκ γενετής...ωφείλεται στα κόκκαλά του που δεν είναι ολόισια αλλά κάνουν αυτή τη μικρη καμπύλη...Δε μπορώ να του απαγορεύσω να τρέχει..απλά όταν του βγαίνει κι σηκώνει το πόδι του πρέπει να τον μαζέυω σπίτι...να μην τον επιβαρύνω άλλο...Εγώ τις έχω μειώσει τις βόλτες του...κι επίσης δεν πρέπει να πηδάει από ύψος κι να σηκώνεται στα δύο ποδια γιατί του βγει η επιγονατίδα την ώρα που κάνει κάποιο απ αυτά τα δύο θα πάθει ρήξη χιαστού...χειρότερα τα πράγματα μετά...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Είναι μικρός ο βαθμός για χειρουργείο όμως. Αλλο αν προχωρήσει σε 3 ή 4 βαθμό.

Δοκιμασες να του δινεις κάποιο συμπληρωμα για τις αρθρώσεις τύπου canosan κλπ?
Στον 2ο βαθμό την επαναφερεις και εσύ την επιγονατιδα στη θέση της, από τον 3 και 4 γινεται πιο επώδυνο με πολύ περισσότερες πιθανότητες εμφάνισης οστεοαρθριτιδας και οστεοφυτων.
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Είναι μικρός ο βαθμός για χειρουργείο όμως. Αλλο αν προχωρήσει σε 3 ή 4 βαθμό.

Δοκιμασες να του δινεις κάποιο συμπληρωμα για τις αρθρώσεις τύπου canosan κλπ?
Στον 2ο βαθμό την επαναφερεις και εσύ την επιγονατιδα στη θέση της, από τον 3 και 4 γινεται πιο επώδυνο με πολύ περισσότερες πιθανότητες εμφάνισης οστεοαρθριτιδας και οστεοφυτων.
Του δίνω canosan...γι' αυτο ελεγα να του την κανω για να μην προχωρήσει σε αρθρίτιδα...πως την επαναφέρω στη θέση της;;;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ θα σου πρότεινα να μην δοκιμάσεις τίποτα αν δεν στο έχει πει κτηνίατρος. Μπορεί στην προσπάθεια σου να την επαναφέρεις στην θέση της να κάνεις μεγάλη ζημιά. Επιπλέον, πολλές φορές στα ορθοπεδικά θέματα οι εγχειρήσεις πρέπει να γίνονται εγκαίρως για την αποφυγή δημιουργία οστεοαρθροίτιδας.
Περαστικά εύχομαι !
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όπως είπα είναι εκ γενετής...ωφείλεται στα κόκκαλά του που δεν είναι ολόισια αλλά κάνουν αυτή τη μικρη καμπύλη...Δε μπορώ να του απαγορεύσω να τρέχει..απλά όταν του βγαίνει κι σηκώνει το πόδι του πρέπει να τον μαζέυω σπίτι...να μην τον επιβαρύνω άλλο...Εγώ τις έχω μειώσει τις βόλτες του...κι επίσης δεν πρέπει να πηδάει από ύψος κι να σηκώνεται στα δύο ποδια γιατί του βγει η επιγονατίδα την ώρα που κάνει κάποιο απ αυτά τα δύο θα πάθει ρήξη χιαστού...χειρότερα τα πράγματα μετά...
Τι καμπύλη κάνουν τα κόκαλα; Οπως τον βλέπετε από το πλάι ή από πίσω;
Μπορείτε να το περιγράψετε ή να μας βάλετε κάποια φωτογραφία;

Αυτά που κληρονομούνται είναι το βάθος της εσοχής για να θηλυκώσει το κόκκαλο μέσα (το περιγράφω εντελώς απλοϊκά) και η κατασκευή του ποδιού που το ζορίζει περισσότερο και την αναγκάζει να βγει.

Οι μικρόσωμες φυλές είναι αυτές που τραβάνε το λούκι περισσότερο γιατί όλα τους τα κόκαλα είναι μικρά και κατεπέκταση και η "εσοχή" έχει το αντίστοιχο βάθος. Οσο είναι στην ανάπτυξη ο σκύλος και μέχρι να "δέσει" χρειάζεται προσοχή για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να βγει από τη θέση της ή να την ζορίσει. Αν έχει θέμα κατασκευής που την ωθεί να βγει, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, είναι θέμα χρόνου.
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Τι καμπύλη κάνουν τα κόκαλα; Οπως τον βλέπετε από το πλάι ή από πίσω;
Μπορείτε να το περιγράψετε ή να μας βάλετε κάποια φωτογραφία;

Αυτά που κληρονομούνται είναι το βάθος της εσοχής για να θηλυκώσει το κόκκαλο μέσα (το περιγράφω εντελώς απλοϊκά) και η κατασκευή του ποδιού που το ζορίζει περισσότερο και την αναγκάζει να βγει.

Οι μικρόσωμες φυλές είναι αυτές που τραβάνε το λούκι περισσότερο γιατί όλα τους τα κόκαλα είναι μικρά και κατεπέκταση και η "εσοχή" έχει το αντίστοιχο βάθος. Οσο είναι στην ανάπτυξη ο σκύλος και μέχρι να "δέσει" χρειάζεται προσοχή για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να βγει από τη θέση της ή να την ζορίσει. Αν έχει θέμα κατασκευής που την ωθεί να βγει, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, είναι θέμα χρόνου.
Δε ξερω πως να βαλω φωτογραφια...σκεψου το κόκκαλο ανάμε στο γόνατο κι το πέλμα, το αντίστοιχο σε μας καλάμι...αυτό το κόκκαλο πρέπει να ναι ολόισιο...στον Prince δεν ειναι ολόισιο κάνει καμπύλη...θα προσπαθήσω ν ανεβάσω φωτο...

Επίσης, όντως δε μπορώ μονη μου να του επαναφέρω την επιγονατίδα...το μόνο που κάνω είναι να τον ακινητοποιω για λίγη ωρα ...