Εξάρθρωση επιγονατίδας στα 2 πίσω πόδια!


Rozaki@

Active Member
19 Σεπτεμβρίου 2008
33
0
Athens
Καλησπέρα σας, τους τελευταίους 2 μήνες είχα υποψία ότι ο σκύλος μου (yorkshire terrier) είχε μαι δυσκολία στο να σκαρφαλώσει στα κρεβάτια, σαν να μην είχε πολύ δύναμη στα πίσω ποδαράκια...
Αυτό επιδυνώθηκε τις τελευταίες 2 εβδομάδες και την πήγα σήμερα στο γιατρός ο οποίος διέγνωσε εξάρθρωση επιγονατίδας και μας είπε ότι χρειάζεται χειρουργείο... Μας είπε πως αυτό αν το αφήσουμε στο μέλλον θα της προκαλέσει αρθρίτιδα και πως πρέπει να την προσέξουμε (να μην ανεβοκατεβαίνει σε κρεβάτια, σκάλες κλπ) γιατί μπορεί να πάθει ρήξη χιαστών...
Το κόστος μας είπε ειναι 900 ευρώ αν κάνει χειρουργείο στα 2 ποδαράκια χωριστά και 700 αν κάνει χειρουργείο κ στα 2 μαζί... Το ποσό μας φάνηκε μεγάλο και επιπλέον θέλουμε να το ψάξουμε οπότε θα πάω και για δεύτερη γνώμη...

Όμως κάποιος από εσάς έχει εμπειρία από τέτοιο πρόβλημα στο σκυλί του;
Μετά το χειρουργείο μήπως χρειαστεί τπτ φυσικοθεραπείες;
Θα αποκατασταθεί πλήρως το πρόβλημα ή από εδώ και πέρα τα ποδαράκια της θα είναι εποδυναμωμένα;

Έχω αγχωθεί πολύ και με τη νάρκωση...
Οτιδήποτε σχετικό γνωρίζεται ας μου πείτε...

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Το ένα δεν έχει πρόβλημα( αν έχει) γιατί να κάνει και στα δύο χειρουργείο; Και 3η γνώμη οπωσδήποτε. Νυστέρι πρέπει να είναι πάντα η τελευταία λύση.
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Η δευτερη γνώμη σε τέτοιου είδους θέματα όπως το χειρουργείο είναι πολύ σημαντική και αν βρείς διαφορές ανάμεσα στις δύο γνωματευσεις μην διστάσεις να πάς και σε τρίτο

όπως και εδώ που ρωτάς την γνώμη του κοινού :) πολύ καλά κάνεις

Ευχομαι ότι καλύτερο με το σκυλάκι σου :)

σου έκανα λίγο πιο ευανάγνωστο το κείμενο για δική σου εξυπηρέτηση κυρίως :)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Όταν πρόκειτε για σημαντικά θέματα για την υγεία του σκύλου, πρέπει να παίρνουμε γνώμες και από άλλους κτηνίατρους.
Αρχικά πήγαινε το σκυλάκι σε κανα 2 κτηνιάτρους ακόμα, και συμπέρανε αν όντως χρειάζεται χειρουργείο.

Μετά το χειρουργείο μήπως χρειαστεί τπτ φυσικοθεραπείες;
Θα αποκατασταθεί πλήρως το πρόβλημα ή από εδώ και πέρα τα ποδαράκια της θα είναι εποδυναμωμένα;
Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να θίξω τον κτηνίατρο, θεωρώ πως ένας καλός κτηνίατρος θα σου είχε λύσει αυτές τις απορίες, και δεν θα σε άφηνε να αναρωτιέσαι!

Όπως και να χει, περαστικά στο σκυλάκι σου, και εύχομαι ταχεία ανάρωση :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Επειδή δεν τα πάω καλά με τα ελληνικά ιατρικά, λίγη βοήθεια πριν γράψω οτιδήποτε:

εξαρθρωση γωνατίδας - partially torn cruciate ligament?
ρίξη χιαστού - completely torn cruciate ligament?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Επειδή δεν τα πάω καλά με τα ελληνικά ιατρικά, λίγη βοήθεια πριν γράψω οτιδήποτε:

εξαρθρωση γωνατίδας - partially torn cruciate ligament?
ρίξη χιαστού - completely torn cruciate ligament?
εξάρθρωση επιγονατίδας - patella dislocation
ρήξη χιαστού/ών- torn cruciate ligament/s

Πάρε οπωσδήποτε 2η και 3η γνώμη. Πρόσεξε πολύ σε ποιό γιατρό θα αποφασίσεις να κάνεις τέτοια επέμβαση.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Α, μάλιστα. Τότε δεν γνωρίζω να σου πω. Ο δικός μου δεν είχε πρόβλημα με patella, αλλά είχε πάθει ρίξη χιαστών.
Το μόνο που γνωρίζω είναι πως η εγχείρηση δε μειώνει την πιθανότητα αρθρίτιδας, αν μη τι άλλο μπορεί και να την αυξήσει

Οσο για τη νάρκωση, κάντε αιματολογικές πριν την εγχείρηση!
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
να ρωτησω κατι εγω?εχουν επιγονατιδα οι σκυλοι και μαλιστα στα πισω ποδια?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Όπως σου είπαν τα παιδιά πάρε και δεύτερη και τρίτη γνώμη.
Τι ηλικία έχει το σκυλάκι?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Eπισης , εφοσον επιβαλλεται να παρεις τουλαχιστον μια δευτερη γνωμη , να την παρεις απο καποιο ορθοπεδικο κτηνιατρο που ειδικευεται σε τετοια θεματα.
 


Rozaki@

Active Member
19 Σεπτεμβρίου 2008
33
0
Athens
Μακάρι να ήταν όλα εύκολα... Βρήκα δύο πολύ καλούς ορθοπεδικούς κτηνιάτρους αλλά έχω θέμα με τον πατέρα μου... Δυστυχώς δεν ξέρω τι να κάνω.. Δεν ακούει την άποψη μου και δεν δέχεται καν την ορθοπεδική ως ειδικότητα που μπορεί να εχουν οι κτηνίατροι.... Αυτό που μου είπε σήμερα το πρωί είναι "και πως θα την καναπάμε να κάνει εκεί εμβόλια αν κανουμε το χειρουργείο αλλού"! ΑΝ είναι δυνατόν παιδιά... Δεν ξέρω τι να κάνω έχω απελπιστεί... Δεν θέλω να την πάω όπου να'ναι μόνο κ μόνο για να μην παρεξηγηθεί ο΄κτηνίατρος της...
Δεν λέω μπορεί να την κάνει κ να πάνε όλα καλά...
Παρεπιπτόντως έχει πρόβλημα κ στα 2 πόδια όχι μόνο στο 1 γτ νομίζω πως κάποιος δν κατάλαβε καλά... Ούτε καν ακτινογραφία δεν την έβγαλε αυτός... Τέσπα... θα δω και θα σας ενημερώσω...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Και έκρινε πως πρέπει να κάνει χειρουργείο χωρίς ακτινογραφία;;;;;;;;;;;;


Πες τον πατέρα σου να ηρεμήσει.
Γνώμες θα πάτε να πάρετε, και όχι να κάνετε χειρουργείο.
Μια απλή επίσκεψη.
Στο κάτω κάτω οι άλλοι γιατροί μπορεί να σου πουν ότι δεν χρειάζεται καν χειρουργείο.
Δεν είναι σωστό να υποβάλουμε το σκυλί σε τέτοια διαδικασία, χωρίς να είμαστε σίγουροι.

Στην τελική παίρνεις το σκυλάκι και το πας κρυφά από τον πατέρα σου.
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Μακάρι να ήταν όλα εύκολα... Βρήκα δύο πολύ καλούς ορθοπεδικούς κτηνιάτρους αλλά έχω θέμα με τον πατέρα μου... Δυστυχώς δεν ξέρω τι να κάνω.. Δεν ακούει την άποψη μου και δεν δέχεται καν την ορθοπεδική ως ειδικότητα που μπορεί να εχουν οι κτηνίατροι.... Αυτό που μου είπε σήμερα το πρωί είναι "και πως θα την καναπάμε να κάνει εκεί εμβόλια αν κανουμε το χειρουργείο αλλού"! ΑΝ είναι δυνατόν παιδιά... Δεν ξέρω τι να κάνω έχω απελπιστεί... Δεν θέλω να την πάω όπου να'ναι μόνο κ μόνο για να μην παρεξηγηθεί ο΄κτηνίατρος της...
Μην ακουω τετοια :) Θα κανεις οτι καλυτερο γινεται για το σκυλο σου.Εξαλλου , δεν φθασαμε ακομα στην εγχειρηση ...ειπαμε να παρεις μια δευτερη γνωμη απο σπεσιαλιστα ορθοπεδικο.Αν η διαγνωση/θεραπεια συμπιμπτει με αυτη του κτηνιατρου σου , συζηταμε τα της εγχειρησης ...:)
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Ελπίζω να βρείτε την πιο σωστή λύση για το σκυλάκι σας! και να πάνε όλα καλά!

(Ρώτα τον πατέρα σου, αν ο χασάπης σας του δώσει σάπιο κρέας, δε θα τον χάσει από πελάτη;
Οι δημόσιες σχέσεις δεν χωράνε στον τομέα της υγείας...)
:(
 


Rozaki@

Active Member
19 Σεπτεμβρίου 2008
33
0
Athens
Έχετε δίκιο σε όσα λέτε... Θα την πάμε Δευτέρα σε έναν άλλο και Τρίτη σε έναν από τους ορθοπεδικούς που βρήκα... Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση που δεν της έβγαλε ακτινογραφίες...Για να δω τι θα πουν κ οι άλλοι δύο...
Θα σας ενημερώσω να μου πείτε γνώμες... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)
 






George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Ειναι το ίδιο με luxating patella?
Δεν είμαι ειδικός αλλά έχω την εντύπωση (με κάθε επιφύλαξη) ότι στη 2η περίπτωση μιλάμε για γεννετικό/κληρονομικό/σκελετικό χρόνιο πρόβλημα, συχνό φαινόμενο σε κάποιες μικρόσωμες φυλές. Στη 1η περίπτωση η εξάρθρωση μπορεί να οφείλεται σε έντονη άσκηση σε ακατάλληλο έδαφος. Συμβαίνει συχνά σε εργασιακά σκυλιά μεγαλύτερων φυλών χωρίς όμως πάντα να επανεμφανίζεται.

Στην Ελλάδα υπάρχουν χειρούργοι που ειδικεύονται, χρειάζεται όμως προσοχή γιατί κάποιοι ακολουθούν ξεπερασμένες μεθόδους. Οι εμπειρίες γνωστών μου ποικίλλουν, ακόμα και για τους ίδιους γιατρούς.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf