Εξέταση


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Παιδιά θέλω αν γνωρίζεται να μου απαντήσετε .
Έχει ο Σκύλος δερματικό πρόβλημα πάω στον γιατρό το βλέπει το ξυρίζει κτλ και παίρνει ξύσμα για να το στείλει για εξέταση όπως μου είπε και σε 2 μέρες θα έχει τα αποτελέσματα
Πάω μετά από 2 μέρες και μου λέει έχει δερματικό πρόβλημα αγνώστου προελεύσεως και μου γράφει αλοιφή και εάν δεν περάσει θα πρέπει να πάρω αντιβίωση με κορτιζόνη .
Είναι λογικό αυτό να μην δω τα αποτελέσματα από το εργαστήριο , έπεισες μια τέτοια εξέταση πόσο μπορεί να κοστίζει ?
Ευχαριστώ
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Καλημέρα,

Τα δερματικά προβλήματα είναι απο τις πιο δύσκολες περιπτώσεις για διάγνωση. Είναι η πιο συνηθισμένη αιτία που ο ιδιοκτήτης χάνει την εμπιστοσύνη του στο γιατρό του. Παίρνουν χρόνο για να θεραπευθούν ακόμα κι αν δεν είναι κάτι σοβαρό.

Αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα, φαγούρα στις πατούσες και αφύσικος ερυθρωπός χρωματισμός. Ξεκίνησαμε αντιβίωση για 15 ημέρες και πλύσεις, υπήρξε ελαφρά βελτίωση αλλά στη συνέχεια έγινε συνδυασμός με κορτιζόνη για άλλες 15. Με τον συνδυασμό σταμάτησε ο κνησμός και η βελτίωση είναι μεγάλη.

Επειδή μπορεί να οφείλονται σε διαφορετικές αιτίες η εξέταση είναι σημαντική.

Πάρε αν θέλεις και δεύτερη γνώμη, αλλά μη βιαστείς να κρίνεις το γιατρό.

Υπομονή και ευχές για γρήγορη ανάρωση,

Γιώργος
 






magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Psaras, έχεις κάθε δικαίωμα να πάρεις τα αποτελέσματα από οποιαδήποτε εξέταση, ή μια ακτινογραφία.
Πες ότι θέλεις να πάρεις δεύτερη γνώμη, έχοντας ήδη τα αποτελέσματα δεν χρειάζεται να κάνεις ξανά της εξετάσεις (της περισσότερες φορές).
 




psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Λοιπόν παιδιά επήγα τον σκύλο τον κούρεψε στο σημείο που είχε το πρόβλημα πήρε το δείγμα και μου είπε ότι σε 2 μέρες θα έχει αποτελέσματα από την καλλιέργεια την οποία πλήρωσα 60€ και σήμερα που πήγα μου είπε ότι δεν βρέθηκε τίποτα στην εξέταση έτσι απλά είναι λογικό αυτό ,
μήπως είμαι εγώ παράξενος που ζητώ περισσότερα ?
Παρακαλώ ακούω
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oχι, δεν είσαι παραξενος, εγώ σου απάντησα ... 60 ευρώ ειναι καλά. Εγινε όμως εξέταση ??? Αν δεν έγινε είναι ακομα πιο καλά (για τον γιατρό :wink: )
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Αυτό δεν θα το μάθω ποτέ ,
όμως είμαι σίγουρος ότι κατάλαβε ότι ήταν η τελευταία φορά που έπαιξε μαζί μου ...............
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
psaras, εγώ στη θέση σου απαιτούσα να πάρω τα αποτελέσματα της καλλιέργειας!
Καλό είναι να έχουμε όλα τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έχει κάνει ο σκύλος μας για να κρατάμε και να γνωρίζουμε το ιστορικό του. :wink:
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Παιδιά να πω ότι μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τον γιατρό πριν 20 χρόνια πάλη εκεί πήγαινα τον σκύλο μου
επίσης να ξεκαθαρίσω ότι δεν με πείραξαν τα 60€
Με πείραξε που από την ακριβή καλλιέργεια που θα έκανε στο ξύσμα , έτσι την αποκάλεσε αυτός , για να δει από τη προέρχεται το πρόβλημα εγώ στα χέρια μου δεν πείρα αποτελέσματα όμως και από 2-3 αλλά κατάλαβα ότι πιθανών να μην έγινε καν εξέταση .
Χτες βραδύ, αφού και η γυναίκα μου τα είχε πάρει και μου ξανάτόνισε τα ανάποδα που συμβαίνουν στην χώρα μου ενώ στην δική της πρώτα αγαπούν τα ζώα και μετά γίνονται κτηνίατροι , μάλλον έχει δίκιο, τηλεφώνησα στον γιατρό ότι επιθυμούμε να έχουμε τα αποτελέσματα της εξέτασης μου απάντησε, τι αποτελέσματα … φέρε το βιβλιαράκι του να στα γράψω μέσα ….λοιπόν το ξεχνώ και πάω παρακάτω
Εδώ και μια εβδομάδα έχει πετάξει στο μάτι ένα κριθαράκι το οποίο δεν υποχωρεί με τις σταγόνες που βάζουμε και θέλει να την πάμε να το αφαίρεση
Ο εν λόγο γιατρός μας είπε ότι χρειάζεται νάρκωση και θα δει εάν το αφαιρέσει η εάν το θάψει μέσα , μιας και δεν είναι καλό να αφαιρούνται αδένες ,
ολική νάρκωση και ολική άξια επέμβασης 150€ .
Πάω εκεί η πάω αλλού ?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aλλού εξέταση δεν έχει γίνει.
Για το κριθαράκι είναι πολύ επικίνδυνο να πάρεις γνώμες από το internet.
Παρ'όλα αυτά αν μπορείς σήκωσε μία φωτό ... αλλά μην ακούσεις αυτά που θα σου πούμε ... :lol: είναι για δική μου περιέργεια ... :D
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Psaras, αφού ρωτάς σημαίνει ότι δεν έχεις εμπιστοσύνη στο κτηνίατρο.
Εγώ έχω εμπιστοσύνη στο κτηνίατρο, και για αυτό κάναμε χωρίς αμφιβολίες τότε αφαίρεση του «κρίθαρου» από το μάτι. Με νάρκωση, εγώ περίμενα από έξω, σε μισή ώρα το σκυλί το είχα μπροστά μου. Περιμέναμε άλλη μισή ώρα και γυρίσαμε στο σπίτι με τα πόδια. Η νάρκωση πρέπει να ήτανε ελαφρύ. Τότε – 3 χρονιά πριν πλήρωσα 80 Ε.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Υποθέτω πως η καλλιέργεια έγινε μέσα σε ένα βαζάκι ή σε ένα πιατάκι με ένα "ζελ" όπου βάζουν τις τρίχες και βλέπουν σε λίγες μέρες αν θα "φυτρώσουν" για να δουν αν είναι μύκητας ή μικρόβιο και μετά αν βγει θετικό μπορείς να κάνεις και ταυτοποίηση και τεστ ευαισθησίας.Αν βγει αρνητικό εξετάζεις άλλα πράγματα.....Το έχουμε κάνει και μεις.Και γραπτώς να δεις τα αποτελέσματα τι θα αλλάξει,πώς μπορείς να ξέρεις πως έγινε η εξέταση σίγουρα?Είμαστε στο έλεός τους,πάρτε το χαμπάρι....μπορούν να μας κοροϊδέψουν ανα πάσα στιγμή.Το θέμα είναι καθαρή τύχη,από την μικρή εμπειρία που έχουμε με "δαύτους" έχω καταλήξει στο συμπέρασμα:"OΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ".Το ίδιο ισχύει και για τους γιατρούς τους δικούς μας......Το καλύτερο είναι να μην αρρωσταίνουμε και εμείς και τα ζώα μας και μην χρειαστεί να πέσουμε στην ανάγκη τους.....ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. :wink:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
George K said:
Καλημέρα,

Τα δερματικά προβλήματα είναι απο τις πιο δύσκολες περιπτώσεις για διάγνωση. Είναι η πιο συνηθισμένη αιτία που ο ιδιοκτήτης χάνει την εμπιστοσύνη του στο γιατρό του. Παίρνουν χρόνο για να θεραπευθούν ακόμα κι αν δεν είναι κάτι σοβαρό.

Αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα, φαγούρα στις πατούσες και αφύσικος ερυθρωπός χρωματισμός. Ξεκίνησαμε αντιβίωση για 15 ημέρες και πλύσεις, υπήρξε ελαφρά βελτίωση αλλά στη συνέχεια έγινε συνδυασμός με κορτιζόνη για άλλες 15. Με τον συνδυασμό σταμάτησε ο κνησμός και η βελτίωση είναι μεγάλη.

Επειδή μπορεί να οφείλονται σε διαφορετικές αιτίες η εξέταση είναι σημαντική.

Πάρε αν θέλεις και δεύτερη γνώμη, αλλά μη βιαστείς να κρίνεις το γιατρό.

Υπομονή και ευχές για γρήγορη ανάρωση,

Γιώργος

Με την κορτιζόνη είναι σίγουρο 99% πως θα δεις βελτίωση,το θέμα είναι η διάρκεια της βελτίωσης ΧΩΡΙΣ κορτιζόνη.Πόσο καιρό είναι χωρίς κορτιζόνη το σκυλί?Εμάς μας έχουνε βάλει στο τριπάκι της αλλεργίας και τρέχουμε και δεν φτάνουμε.....από χρήματα άσε δεν το συζητώ πόσα τους έχουμε σκάσει.....δεν έχω πρόβλημα να περιμένω για να δω αποτέλεσμα,το ξέρω από τον εαυτο μου πως τέτοιες καταστάσεις θέλουν χρόνο,επιμονή και υπομονή αλλά δεν αντέχω την οικονομική εκμετάλλευση και αυτό που υπονοούν:σκυλί δεν ήθελες ?πλήρωνε τώρα.....
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
denis said:
Aλλού εξέταση δεν έχει γίνει.
Για το κριθαράκι είναι πολύ επικίνδυνο να πάρεις γνώμες από το internet.
Παρ'όλα αυτά αν μπορείς σήκωσε μία φωτό ... αλλά μην ακούσεις αυτά που θα σου πούμε ... :lol: είναι για δική μου περιέργεια ... :D
Έχεις email
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
psaras, εάν έχεις φωτογραφία, σήκωσε την στο forum!
Θα ήταν χρήσιμο σε όλους, σε περίπτωση που αντιμετωπίσουν ανάλογο πρόβλημα. :wink:

ΥΓ. Δεν τα διαβάζεις τα pm σου? Σου έχω στείλει ένα pm, απαντώντας σε ερώτηση που έκανες πριν λίγες μέρες και ακόμα το έχω στο outbox… :roll:
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
ROTTIE said:
ΥΓ. Δεν τα διαβάζεις τα pm σου? Σου έχω στείλει ένα pm, απαντώντας σε ερώτηση που έκανες πριν λίγες μέρες και ακόμα το έχω στο outbox… :roll:
Συγγνώμη τώρα το είδα :roll:
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
keyman said:
George K said:
Καλημέρα,

Τα δερματικά προβλήματα είναι απο τις πιο δύσκολες περιπτώσεις για διάγνωση. Είναι η πιο συνηθισμένη αιτία που ο ιδιοκτήτης χάνει την εμπιστοσύνη του στο γιατρό του. Παίρνουν χρόνο για να θεραπευθούν ακόμα κι αν δεν είναι κάτι σοβαρό.

Αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα, φαγούρα στις πατούσες και αφύσικος ερυθρωπός χρωματισμός. Ξεκίνησαμε αντιβίωση για 15 ημέρες και πλύσεις, υπήρξε ελαφρά βελτίωση αλλά στη συνέχεια έγινε συνδυασμός με κορτιζόνη για άλλες 15. Με τον συνδυασμό σταμάτησε ο κνησμός και η βελτίωση είναι μεγάλη.

Επειδή μπορεί να οφείλονται σε διαφορετικές αιτίες η εξέταση είναι σημαντική.

Πάρε αν θέλεις και δεύτερη γνώμη, αλλά μη βιαστείς να κρίνεις το γιατρό.

Υπομονή και ευχές για γρήγορη ανάρωση,

Γιώργος

Με την κορτιζόνη είναι σίγουρο 99% πως θα δεις βελτίωση,το θέμα είναι η διάρκεια της βελτίωσης ΧΩΡΙΣ κορτιζόνη.Πόσο καιρό είναι χωρίς κορτιζόνη το σκυλί?Εμάς μας έχουνε βάλει στο τριπάκι της αλλεργίας και τρέχουμε και δεν φτάνουμε.....από χρήματα άσε δεν το συζητώ πόσα τους έχουμε σκάσει.....δεν έχω πρόβλημα να περιμένω για να δω αποτέλεσμα,το ξέρω από τον εαυτο μου πως τέτοιες καταστάσεις θέλουν χρόνο,επιμονή και υπομονή αλλά δεν αντέχω την οικονομική εκμετάλλευση και αυτό που υπονοούν:σκυλί δεν ήθελες ?πλήρωνε τώρα.....
Αύριο τελειώνει η θεραπεία με την κορτιζόνη. Στις επόμενες μέρες θα δούμε πως θα πάει.

Δεν έχω παράπονο απο τη γιατρό μου, νοιάζεται πολύ, τα τσεκάρει παντού και δεν με χρεώνει καμπάνες. Τα κουτάβια τα πηγαίνω κάθε δέκα μέρες για έλεγχο και τα ενήλικα κάθε μήνα.

Με έχει βοηθήσει με αδέσποτα χωρίς να πάρει χρήματα ούτε για στείρωση ούτε για εξετάσεις.

Έχω και φίλο κτηνίατρο, αν κάποια στιγμή χρειαστώ 2η γνώμη τη ζητάω. Δεν χρειάστηκε με κανέναν απο τους δύο να γίνω καχύποπτος. Με κάποιους άλλους στο παρελθόν... άσε.

Νομίζω είναι σημαντικό να χτίσεις σχέση εμπιστοσύνης με το γιατρό σου. Παίρνει χρόνο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν έχω παράπονο απο τη γιατρό μου, νοιάζεται πολύ, τα τσεκάρει παντού και δεν με χρεώνει καμπάνες. Τα κουτάβια τα πηγαίνω κάθε δέκα μέρες για έλεγχο και τα ενήλικα κάθε μήνα.

Με έχει βοηθήσει με αδέσποτα χωρίς να πάρει χρήματα ούτε για στείρωση ούτε για εξετάσεις.

Έχω και φίλο κτηνίατρο, αν κάποια στιγμή χρειαστώ 2η γνώμη τη ζητάω. Δεν χρειάστηκε με κανέναν απο τους δύο να γίνω καχύποπτος. Με κάποιους άλλους στο παρελθόν... άσε.
Συγγνώμη κι όλας, αλλά γιατι ρώταγες??