Επίθεση Δαλματίας σε παιδάκι !!!


Dinosd

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
188
0
50
TIRNAVOS (LARISSA)
Την οικογένεια την ξέρω καλά.
Θέμα εκπαίδευσης δεν τίθεται (σιγά μη δώσω λεφτά να εκπαιδεύσω το σκύλο). Τα μόνα έξοδα του σκύλου ήταν τα εμβόλια.
Σίγουρα το θέμα δεν γράφτηκε για να "βγει κακό όνομα" για τα δαλματίας.
Όσο για το αν έπρεπε να δωθεί για υιοθεσία (και να μην αποφασιστεί ευθανασία εν θερμώ όπως σωστά ανέφερες), πιστεύω ότι θα το έκρινε κάποιος πιο ειδικός σε θέματα συμπεριφοράς αφού έβλεπε με κάποιο τρόπο το σκύλο.
Το σίγουρο είναι, κρίμα για ένα ακόμα σκυλί σε λάθος ιδιοκτήτη, με τραγικό τέλος.
 






ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
Αλλα και ο κτηνιατρος ομως??????Επιστημονας.Το εβγαλε το συμπερασμα.
 






iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
κριμα το παιδι...4 χρονων παιδακι..
μη κρινουμε τοσο ευκολα..δεν ακουγεται κ πολυ νορμαλ τετοια επιθεση...δε μιλαμε για γρυλισμα ή μια δαγκωνια..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τι σημαίνει normal επίθεση? :-k

Το περιστατικό είναι παράδειγμα προς αποφυγή για όλους!
Μαθαίνουμε στα παιδιά τον τρόπο που θα πρέπει να συμπεριφέρονται στο ζώο, εξοικειώνουμε το ζώο με το παιδί και ΠΟΤΕ δεν αφήνουμε το σκύλο με το παιδί χωρίς επίβλεψη.

Δείτε αυτά τά βιντεάκια:
Εάν το παρακάτω ζώο επιτίθονταν στο παιδάκι, πόσο “normal” θα ήταν και ποιος θα έφταιγε?

http://it.youtube.com/watch?v=9UkOIpsDt3M&feature=related
http://it.youtube.com/watch?v=YwReR-O4lmI&feature=related
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
σωστος ROTTIE!!!!!!
ποτε χωρις επιβλεψη και εξοικειωση..
απλα μου κανει εντυπωση οτι τα δαλματιας δεν ειναι αγρια σκυλια αλλα περισσοτερο συντροφιας οπως και η ηλικια του σκυλιου...
σιγουρα η ευθυνη βαραινει τους γονεις αλλα δε ξερουμε το περιστατικο για να βγαλουμε συμπερασματα...
 




choco

Member
21 Φεβρουαρίου 2008
20
0
Athens
Δε νομίζω ότι είναι κυνηγόσκυλα - αρχικά συνόδευαν άμαξες – γενικά άλογα.
Είναι φιλικά και πιστά αλλά αν δεν εκτραφούν σωστά μπορεί να γίνουν επιθετικά.
Αυτό φυσικά ισχύει για όλα τα σκυλιά.
Έχουν επίσης καλή μνήμη – που σημαίνει ότι θυμούνται για χρόνια ακόμη και την κακή συμπεριφορά….
Πάντως κρίμα – για το παιδί, για το σκύλο, για τη φυλή (φαντάζομαι ότι η οικογένεια θα διαδώσει αρνητικά σχόλια).
Χρειάζεται γνώση, εκπαίδευση, υπομονή, προσοχή, αγάπη …..
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Ούτε τα παιδιά λένε την αλήθεια άλλα ούτε και οι γονείς!!! ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. Το πιθανότερο είναι ότι τα παιδιά το χρησιμοποιούσαν σαν λούτρινο και μάλιστα με την ανοχή των γονιών τους. Πολλές φορές με παίρνουν τηλέφωνο και με ρωτούν τι να κάνουν που το κουτάβι δαγκώνει τα παιδια όταν παίζουν και όταν τους ρωτάς πως παίζουν απαντούν ε να έχουν βρει ένα ζωντανό παιχνίδι!!!!

Τα σκυλιά δεν είναι παιχνίδια!!!!! Ο μόνος τρόπος για να ΠΑΙΞΟΥΝ αλλά και για να ΑΜΥΝΘΟΥΝ είναι το στόμα τους και τα δόντια τους για αυτό και ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να αφήνουμε μικρά παιδιά χωρίς επίβλεψη με ζώα!

Λυπάμαι φίλε Dinosd αλλά δεν πιστεύω τίποτα από αυτά που λες, κανένα σκυλί δεν επιτίθεται χωρίς λόγο και κανένας κτηνίατρος δεν κάνει ευθανασία με τόσο ελαφριά την καρδιά. Η ιστορία κάπου μπάζει νερά!!!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
choco said:
Δε νομίζω ότι είναι κυνηγόσκυλα - αρχικά συνόδευαν άμαξες – γενικά άλογα.
Είναι φιλικά και πιστά αλλά αν δεν εκτραφούν σωστά μπορεί να γίνουν επιθετικά.
Αυτό φυσικά ισχύει για όλα τα σκυλιά.
Έχουν επίσης καλή μνήμη – που σημαίνει ότι θυμούνται για χρόνια ακόμη και την κακή συμπεριφορά….
Πάντως κρίμα – για το παιδί, για το σκύλο, για τη φυλή (φαντάζομαι ότι η οικογένεια θα διαδώσει αρνητικά σχόλια).
Χρειάζεται γνώση, εκπαίδευση, υπομονή, προσοχή, αγάπη …..
και καλά κάνεις και το νομίζεις

εγώ είπα βλακεία :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Companion dog, family dog, suitable to be trained for various purposes.