Επίθεση από σκύλο χωρίς λουρί


KuriosX

New Member
30 Μαρτίου 2020
2
0
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι νέος στην παρέα και δυστυχώς θα ξεκινήσω με ένα τέτοιο θέμα.

Έτυχε στη κοπέλα μου χθες, καθώς έβγαλε βόλτα το σκυλί στη γειτονιά(μεσαίου μεγέθους, μικρό σχετικά σε ηλικία) όπου βρέθηκε pit-bull (δεν είναι πρόβλημα η ράτσα, δεν το αναφέρω γιαυτό) χωρίς λουρί και την ιδιοκτήτρια του να ακολουθεί κάμποσα μέτρα πιο πίσω.
Το θέμα έχει ως εξής το pit-bull όρμησε και δάγκωσε κατευθείαν το σκυλί μας από πίσω χωρίς κάποια προειδοποίηση, και προφανώς δε μπορούσαν να το κάνουν 2 γυναίκες καλά να το αφήσει.

Ευτυχώς δεν έγινε κάποιος τραυματισμός(όπως φαίνεται για την ώρα ούτε εσωτερικά) αλλά όπως και να χει, έγινε!
Ο μικρός δείχνει ότι έχει φοβηθεί λίγο.
Υπήρχαν κάποιοι περαστικοί αλλά όπως είναι λογικό οι άνθρωποι φοβήθηκαν να αναμειχθούν, εκείνη τη στιγμή ζητήθηκε να πάνε στο τμήμα από τη κοπέλα μου αλλά με υπεκφυγές η άλλη την έκανε στα μουλωχτά.

Το ερώτημα έχει ως εξής, σε περίπτωση που θέλουμε να κινηθούμε νομικά μπορούμε τώρα; Ή την επόμενη φορά μόλις την δει;
Με ένα γρήγορο search στο ίντερνετ βρήκα ότι υπάρχει νόμος σχετικά με αυτό και έχει πρόστιμο 300e, υπάρχει κάτι παραπάνω που μπορεί να γίνει;

Διότι δεν είναι τυχαίο περιστατικό, η συγκεκριμένη το βγάζει χωρίς λουρί ή με λουρί το οποίο το αφήνει να σέρνεται επί σχεδόν καθημερινή βάση και σίγουρα θα ξαναγίνει, αν όχι με μας με κάποιο άλλο σκυλί.

Ευχαριστώ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Να σου πω το ιδανικό, τι θα ήταν;
Την επόμενη φορά να έχετε μάρτυρα μαζί.
Εναν ή δύο, εκτός των δυό σας για πιο ισχυρά, που θα έχει όμως και την πρόθεση να εμπλακεί ουσιαστικά. Να καταθέσει στο τμήμα και αργότερα στο δικαστήριο.
Και τον χρόνο, να την παρακολουθήσετε (φανερά, δεν εννοώ κρυφά) και να μάθετε που μένει και πως την λένε, για να είναι πλήρης η καταγγελία. Τα υπόλοιπα, θα είναι piece of cake.
Εγώ, θα τράβαγα και φωτό/video του λυτού σκύλου, να υπάρχουν. Επίσης φανερά. Να σας βλέπει.
Για την ακρίβεια, θα ξεκινούσα από την καταγραφή. Και θα την ενημέρωνα, για τις προθέσεις μου.
Και θα της έλεγα ότι της δίνω άλλη μία ευκαιρία, πριν την μήνυση να συμμαζευτεί.
 


KuriosX

New Member
30 Μαρτίου 2020
2
0
Ναι αυτό είναι μια καλή ιδέα με το βίντεο/φωτογραφίες, ελπίζω να μη τον ξαναδούμε έτσι βέβαια χωρίς ώστε να μη χρειαστεί, βέβαια δε θα μπορεί να υλοποιηθεί άμα τους ξανά πετύχουμε μαζί με τον μικρό και έχουμε πάλι επεισόδια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
... βέβαια δε θα μπορεί να υλοποιηθεί άμα τους ξανά πετύχουμε μαζί με τον μικρό και έχουμε πάλι επεισόδια.
Δεν θα περιμένετε να φτάσουν σε απόσταση βολής, και να δημιουργηθεί το θερμό επεισόδιο.
Από μακριά που θα τον δείτε λυτό, βάζετε zoom και κάνετε δουλίτσα σας.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Απαράδεκτο να είναι σκυλί λυτο ενώ υπάρχει έστω μια μικρή πιθανότητα τέτοιας συμπεριφοράς.
Εφόσον γίνεται συχνά και η ιδιοκτήτρια το εφαρμόζει ενώ γνωρίζει τότε για μένα θεωρείται γαϊδούρια.
Τα ανθωποειδες γαϊδούρια μη τα λυπάσαι. Κάνε ότι έγραψε η Mareco.

Mareco ακόμα εδώ δυνατή ε;
Έχω χρόνια να μπω στο forum και σαν να μη πέρασε μια μέρα
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Βόλτα το σκ.. η Νέλλη έχει περίοδο. Τι να την κάνω; να την κρατάω μέσα στο σπίτι για πόσο? Πάμε λοιπόν βόλτα, στον υμηττό, κάτω-κάτω χαμηλά, λίγο πάνω απ τα σπίτια..ξαφνικά βλέπω δίπλα μας ένα σκυλί..κοιτάω δεξιά, αριστερά κανείς...πανικοβάλλομαι ελαφρώς..κάποια στιγμή βλέπω να κατεβαίνουν 2 τύποι με ένα αλλο σκυλί με λουρί...φωνάζω: είναι αρσενικό στειρωμένο??? δεν ακούνε...ξαναφωνάζω...αυτό ν' αρχίζει να...ανάβει..προσπαθεί να καβαλήσει..εγω να τραβάω τη νέλλη...να τους ουρλιάζω...τελικά έρχεται τρέχοντας (ο θεός να το κάνει...πιο αργά κι απ τη χελώνα) για να μου πει: καλά κι εσείς αδιάθετη τη βγάζετε έξω; ενώ εσείς, λεω που είναι αρσενικός, αστείρωτος και τον έχετε ελεύθερο...πήρα τέτοια ταραχή...μου χάλασε τη βόλτα ο ηλίθιος...δε με ένοιαζε τόσο που ήταν ελεύθερος..όσο το ότι ήταν αμολημένος κι αυτός στην κοσμάααααρα του..
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ που είμαι λίγο σαϊκο και μου είναι αδιάφορο πως με χαρακτηρίσει ο άλλος. Όταν μου συνέβαινε αυτό "διόρθωνα" το αρσενικό. Βούτυρο στο ψωμί μου αν μου έλεγαν κάτι...
Η Σόνια μου όταν ήταν μαζί μου την ασφάλεια της και την υγεία της ήμουν υπεύθυνος εγώ.
Αν φοβάσαι τα ξένα σκυλιά, έχε μαζί σου ένα μικρό σπρέι με νερό και τσουφ στα μάτια του αρσενικού.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σκυλιά με οίστρο έχουμε κάθε δικαίωμα να τα κυκλοφορούμε παίρνοντας προφυλάξεις όπως πήρες εσύ, δεμένη και μακριά από πλατείες και χώρους με πολλά σκυλιά.

Λυτοί σκύλοι απαγορεύονται δια νόμου. Ας βρει ο κύριος του αρσενικού ποιος ήταν φάουλ..Αυτό που πάνε να σε βγάλουν και κερατά και δαρμένο μόνο εμένα μου τη δίνει;
 




Keeshond

Member
18 Απριλίου 2021
9
15
34
Βόλτα το σκ.. η Νέλλη έχει περίοδο. Τι να την κάνω; να την κρατάω μέσα στο σπίτι για πόσο? Πάμε λοιπόν βόλτα, στον υμηττό, κάτω-κάτω χαμηλά, λίγο πάνω απ τα σπίτια..ξαφνικά βλέπω δίπλα μας ένα σκυλί..κοιτάω δεξιά, αριστερά κανείς...πανικοβάλλομαι ελαφρώς..κάποια στιγμή βλέπω να κατεβαίνουν 2 τύποι με ένα αλλο σκυλί με λουρί...φωνάζω: είναι αρσενικό στειρωμένο??? δεν ακούνε...ξαναφωνάζω...αυτό ν' αρχίζει να...ανάβει..προσπαθεί να καβαλήσει..εγω να τραβάω τη νέλλη...να τους ουρλιάζω...τελικά έρχεται τρέχοντας (ο θεός να το κάνει...πιο αργά κι απ τη χελώνα) για να μου πει: καλά κι εσείς αδιάθετη τη βγάζετε έξω; ενώ εσείς, λεω που είναι αρσενικός, αστείρωτος και τον έχετε ελεύθερο...πήρα τέτοια ταραχή...μου χάλασε τη βόλτα ο ηλίθιος...δε με ένοιαζε τόσο που ήταν ελεύθερος..όσο το ότι ήταν αμολημένος κι αυτός στην κοσμάααααρα του..
Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν είναι στειρωμενη η σκυλίτσα σου?
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν είναι στειρωμενη η σκυλίτσα σου?
Είπαμε με την κτηνίατρο να περιμένουμε και τη δεύτερη περίοδό της, γιατί είχε αδιαθετήσει πρώτη φορά όταν ήταν 7 μηνών. Τώρα που τελείωσε. έχουμε προγραμματίσει να τη στειρώσουμε μέσα στον Ιούνιο.
 
  • Like
Reactions: Keeshond


Keeshond

Member
18 Απριλίου 2021
9
15
34
Είπαμε με την κτηνίατρο να περιμένουμε και τη δεύτερη περίοδό της, γιατί είχε αδιαθετήσει πρώτη φορά όταν ήταν 7 μηνών. Τώρα που τελείωσε. έχουμε προγραμματίσει να τη στειρώσουμε μέσα στον Ιούνιο.
Τέλεια. Δυστυχώς πολλοί εκείνοι με ελεύθερα σκυλιά. Δεν έχω τίποτα με καμία ράτσα, ούτε καν ιδιοκτήτη πριν δω συμπεριφορές αλλά όσο να ναι φοβαμαι κάθε φορά που μας πλησιάζει ένα σκυλί ελεύθερο.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3