Επίθεση σκύλου με σκοπό να σκοτώσει;


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κύριοι διατηρήστε το απαιτούμενο επίπεδο στην συζήτηση!
Χαρακτηρισμοί και προσβολές ας αποφεύγονται!!!!
 


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
ο σκυλος ειναι σε καθε περιπτωση εκτος αν εχει τραυματιστει πολυ και ποναει φοβερα, λαθος αν επιτεθει στο αφεντικο του. καταλαβε το και σταματηστε να εξανθρωπιζεται το σκυλί. Αλλώστε στις αγελες τους δεν υπαρχει δημοκρατια και ελευθερία λόγου.
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Το θέμα είναι ότι ακόμα κι αν οφείλεται σε δικό μου λάθος, το να με δαγκώσει ο δικός μου σκύλος δεν πρόκειται να το ανεχτώ (έχω και 2 μικρά παιδιά στο σπίτι). Το "αφεντικό" είναι αφεντικό πάντα, ακόμα και όταν κάνει λάθη. Δεν δέχομαι με τίποτα να με δαγκώσει ο σκύλος μου (πολύ περισσότερο, τόσο σοβαρά όσο στην περίπτωση αυτή), αντίθετα έχω την απαίτηση να ανέχεται τα λαθη μου (εκτός βέβαια αν τον κακοποιώ, που φυσικά δεν παίζει), γιατί είναι ο σκύλος "μου" και είμαι το αφεντικό του (εκτός αν το σκυλί είναι πληγωμένο και πονάει οπότε αντιδράει εντελώς διαφορετικά). Η ευθανασία σε μια τέτοια περίπτωση θεωρώ ότι είναι μονόδρομος.
 


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
σύμφωνο με τον mario. η ευθανασία έχει να κάνει με πολλά για μένα. αν έχει μια εμμονη που προκαλεί αυτά τα περιστατικά ok θέλει ευθανασία. αν είναι γενικά επιθετικός ίσος να θέλει πάλι αλλα φυσικά μετά από μια δοκιμη αλλαγής αφεντικού. όχι όμως το συγκεκριμένο σκυλί. Προσοχή όμως αυτό το σκυλί πάλεψε και νίκησε, και το ξέρει. οποια οποιαδήποτε φορα προκληθεί πάλι μπορεί να κάνει το ίδιο αλλα αυτή τι φορα με αυτοπεποίθεση.
σα
και αυτό που λέω ότι πλάκωσα το σκύλο μου ναι ρε του έριξα μερικά χαστούκια και τον έπιασα και τον έβαλα τιμωρία στο κάτω χωρίς να κινείται, δεν το έκανα ασήκωτο από το ξύλο. Όχι ότι έχω πρόβλημα να το κάνω έτσι? Σε περίπτωση σαν αυτή που περιγράφεται προσωπικά τον σκύλο θα σταματούσα να τον βαράω όταν θα είχε λιποθυμήσει. Είπαμε έχουμε και οικογένεια.
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η γλώσσα του σκύλου είναι η γλώσσα του σώματος
αλλά επειδή και αυτό παρεξηγιέται
η γλώσσα του σκύλου αποτελείται απο κινήσεις και στάσεις του σώματος
άλλες είναι πολύ λεπτομερείς και δυσδιάκριτες στο ανθρώπινο μάτι (όπως ας πούμε αν η ουρά κινείται σε πλήρη κίνηση δεξιά αριστερά ή έχει περισσότερη κίνηση προς τα αριστερά)
και άλλες εμφανέστατες όπως η κλασσική κίνηση "σαν υπόκλιση" όπου συνήθως καλεί σε παιχνίδι
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ευτυχως ξεκινησα να διαβαζω το καθαρο... τοπικ...
να ξεφυγετε λιγο απο το ειμαι ιδιοκτητης κι εχω ενα - 2 σκυλια τα οποια εκπαιδευσα και καταφερα να εχω υπο ελεγχο εστω και μερικο....
εδω μιλαμε για μια αγελη... μεγαλη αγελη... που αποτελειται απο σκυλους κι ανθρωπους και σε συνολο μεγαλυτερο των 10 σε αριθμο... κοπαδι ολοκληρο.
ο αγωνας για κυριαρχια ειναι ανελεητος μεταξυ των μελων της ιδιας αγελης...
αν οποιοσδηποτε αμφισβητησει τον αρχηγο θα διορθωθει αμεσα και με τοση βιαιοτητα οσο χρειαζεται ... αν δε δεν παραδιδεται ο διεκδικητης η μαχη ειναι μεχρι τελους....
αυτο πιστευω εγινε κι εδω...
μια μονομαχια διεκδικησης αρχηγιας....
σαφως και η θεια σου δεν ηταν και δεν ειναι αρχηγος της αγελης... μαλον το χασκυ ηταν... ( καμμια σχεση με καθαροαιμια η μη... ) σιγουρα βοηθα οτι προερχεται απο αρχεγονη φυλη αλλα αλλο θεμα συζητησης....
στον βαθμο που ειναι σε φαση επιθεσης ο σκυλος απεναντι στην γατα ενα κατωτερο μελος της αγελης... προσπαθει να τον διορθωσει...
επθστρεφει και βαζει στην θεση του το μελος το οποιο οχι μονο δεν παραδιδεται αλλα αντιδρα... οι διορθωσεις συνεχιζουν ... μεχρι να παραδοθει... ευτυχως που λιποθυμησε... οσο αντιδρουσε τοσο θα συνεχιζοταν η επιθεση


δεν αρκει επαναλαμβανω να εχουμε μεγαλωσει με σκυλια... πολλα σκυλια και ξαφνικα να εχουμεμια αγελη... ειδικα με δυσκολα και δυστροπα σκυλια και να περιμενουμε να εχουμε τον ελεγχο αυτης...
πρεπει να περασουμε απο πολλα σταδια... με πολλα και διαφορετικα σκυλια... με σοβαρη ενασχοληση με το καθε σκυλι ετσι ωστε να εχουμε την γνωση να διαβαζουμε και να ξεχωριζουμε το οποιοδηποτε σκυλι τι προθεσεις εχει... ειναι δυσκολο... να εισαι αρχηγος αγελης σκυλων... οχι ακατορθωτο... αλλα θελει συνεχη επαγρυπνηση και δικαιη αντιμετωπιση... και πειρα..... οχι μονο θεωρια

αλλοιμονο αν προσπαθεις να γινεις αρχηγος με φυσικη αντιπαραθεση εισαι χαμενος απο χερι....
εκτος αν νομιζει κανεις οτι μπορει ο σκυλςο να μου την πεφτει... αλλα επειδη τουριξα μια σφαλιαρα και με αφησε... τον σκυλο μπορω να τον παλεψω και να τον νικησω... ελεος!
αποκλειεται λορντ ο χατζης να σου εμαθε αυτα τα πραματα....
ειναι διαφορετικο να μην δεχομαι αγριαδες απο το σκυλι μου απο το τον πλακωνω στο ξυλο, χανει, οποτε υποτασσεται αλλοιμονο στα ντοπερμαν που τρελαινονται!!!!
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
sαdah
τα πως και τα γιατι ειναι σημαντικο να τα εξεταζουμε παντα,αλλα επαναλαμβανω οτι οταν στην μεση ειναι η ασφαλεια της οικογενειας μας,τοτε το πραγμα αλλαζει .Προσωπικα σκυλο που εκανε τετοια ζημια στο αφεντικο (το οποιο δεν τον ειχε κακοποιησει αλλα το υπεραγαπουσε) δεν θα μπορουσα να το εχω σπιτι μου με τιποτα...
Αν στο παραδειγμα με τις τιγρεις θεωρησουμε οτι αυτες βρισκονται σε σημειο που και τα παιδακια μπορουν να ερθουν σε επαφη μαζι τους πιστευεις οτι η τακτικη που ακολουθηθηκε μετα το συμβαν θα ηταν η ιδια?εγω οχι
Προφανως και δεν θα ακολουθουσε η ιδια τακτικη αν ειχαμε να κανουμε με παιδακια. Τρανταχτο παραδειγμα οι 2 ανηλικοι που ειχαν με καποιο τροπο ξεφυγει απο τον ελεγχο της επιβλεψης και ειχαν σκαρφαλωσει σε πανω μερος κλουβιου που μεσα ειχε και παλι τιγρεις. 2 αν θυμαμαι καλα (το χα δει σε ντοκυμαντερ) ηταν ενας 16χρονος ο οποιος θεωρησε σωστο να αγριευει την τιγρη κανοντας μορφασμους φωναζοντας και πετωντας πετρες στο ζωο. Πηδηξε ομως και οταν τον εκανε κομματια ολοι μεινανε αφωνοι γιατι παντα λεγανε πως ηταν πολυ ησυχα ζωα τα συγκεκριμενα αν και τιγρεις και ποτε δεν περιμενανε να γινει κατι τετοιο. Αφου τον σκοτωσε μετα προσπαθουσε να βρει τον αλλο ανηλικο ο οποιος ετρεχε σοκαρισμενος μιας και το σκηνικο εγινε μπροστα του και βασικα τον βρηκε. Δυστυχως ομως ειχαν ηδη φτασει καποιοι, οι οποιοι φυσικα σκοτωσανε το ζωο επιτοπου και χωρις δευτερη σκεψη. Σε ρωταω τωρα εγω με οση ειλικρινεια διαθετεις.. Εφταιγε το ζωο η ο 16χρονος που πετουσε πετρες; Τουλαχιστον ο φιλος του εζησε και δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση πια να ξανακανει το ιδιο λαθος με τετοιο ζωο ειδικα, αλλα και γενικοτερα με καποιο αλλο... Ενταξει τωρα αν εσυ δεν μπορουσες να κρατησεις τετοιο ζωο που εκανε τοση ζημια σπιτι σου ας πουμε, ειναι αλλη ιστορια (για το χασκι λεω) αλλα δεν εισαι ο μονος οι περισσοτεροι αυτο κανουν κατευθειαν ευθανασια χωρις καν να σκεφτουν τι, πως και γιατι..Αυτα τα πως και γιατι ομως, ειναι αυτα που σε βοηθουν να καταλαβεις τι λαθος εκανες για να μην το ξανακανεις! :)
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Μα ειναι σαφεσταο οτι η οικογενεια , τα παιδια πρωτα.Πατερας ειμαι αλλοιμονο.
Το τι φταιει εχει σημασια , το τι τελικα προκαλεσε τετοια αντιδραση , αλλα η ισχυροποιηση του σκυλου στην αγελη - αρα οικογενεια - κατα τον ιδιο σκυλο , αποκτα περιεργη μελλοντικη δυναμικη στην συμπεριφορα του.
Στη περιπτωση του Lord Maya το τελευταιο που θα προσθεσω ειναι οτι προτιμω ο σκυλος μου να με σεβεται παρα να με φοβαται.
Καλο βραδυ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως θα συμφωνήσω με τον grdane , οπως οι περισσότεροι από εμάς νομίζω, διότι ακριβώς έτσι είχαν τα πράγματα. Αυτό που σημείωσε ότι όταν σχεδόν λιποθύμησε και άρα παραδόθηκε την άφησε το είχα σκεφτεί κι εγώ αλλά δεν ημουν σίγουρη μήπως είμαι τρελή. Τελικά μάλλον αυτό έγινε, τέλως πάντων, ήταν ένα ατυχές συμβάν που τελικά αποδυκνείει ότι δεν αρκεί να αγαπάς τα ζώα πρέπει να τα σέβεσαι και να τα γνωρίζεις αν θέλεις μάλιστα να εχεις τόσα πολλά. Και με το σέβομαι εννοώ, σέβομαι την φύση του, ότι είναι σκύλος και όχι άνθρωπος, ότι δεν μπορώ να τον αγκαλιάζω και φιλάω την ώρα που κοιμάται π.χ.
Το χειρότερο από όλα είναι ότι πάντα θα τον φοβάται και ο Ιαν σίγουρα το ξέρει.
 


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Απαραδεκτο...τρομακτικο .....και δεν ξερ ω τι θα εκανα σε μια τετοια περιπτωση......δεν ξερω πως θα αντιδρουσα....
Εχω μεγαλωσει κα ιεγω με σκυλια....δεν εχω κακοποιησει ποτε ζωο.....ειχα και ντοπερμαν (ψυχουλα) ...μεχρι και Λαμπ που εχω τωρα....
Δεν μπορω να ξερω πως θα αντιδρουσα.....Στα περι σαπισματος που ακουσα ειμαι κατα...πιστευω οτι το σκυλι με δυνατη φωνη και το πολυ με μια στην μυτη με το δαχτυλο (σαν διορθωση) καταλαβαινει πολλα....
Τωρα τετοιες συμπεριφορες πιστευω οτι ειναι ακραιες και παντα εχουν καπου την πηγη τους....
Και το ντοπερμαν και το λαμπ που εχω κα ινα τα ξυπνησω χαιδευοντας ή αποτομα καταλαθος μου ....ποτε δεν με κοιτανε περιεργα κα ιποτε δεν πανε να δαγκωσουνε..
Δεν ξερω πως την ''ειδε'' ο σκυλος της ιστοριας μας....δεν μπορουμε να ξερουμε αλλωστε ...ειναι σκυλια.....θεωρω παντως οτι δεν υπηρχε σαφη ιεραρχια....
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
οσο και να το εξεταζουμε ακρη δενθα βγει δε μπορουμε να ξερουμε τι οδηγησε το σκυλο εκει.
μια τοσο βιαιη επιθεση δειχνει οτι απο μεριας σκυλου δεν υπηρχε κανενας σεβασμος προς τον ιδιοκτητη ισωε προσπαθουσε να γνει ο αρχηγος ολης της αγελης δοκιμασε με τα ψιλοδαγκωματα και αφου τον επαιρνε οταν του δοθηκε η ευκαιρια(πανω στην ενταση)ηθελε να υποταξει πληρως τον ιδιοκτητη.
τελος να πω οτι και για μενα οπου παιζει εστω κ μικρο δαγκωμα πεφτει κλωτσιδι
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
οσο και να το εξεταζουμε ακρη δενθα βγει δε μπορουμε να ξερουμε τι οδηγησε το σκυλο εκει.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, ούτε ήμασταν παρόντες αλλά και ούτε γνωρίζουμε μικρές λεπτομέρειες που ίσως φώτιζαν περισσότερο την υπόθεση.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
οσο και να το εξεταζουμε ακρη δενθα βγει δε μπορουμε να ξερουμε τι οδηγησε το σκυλο εκει.
μια τοσο βιαιη επιθεση δειχνει οτι απο μεριας σκυλου δεν υπηρχε κανενας σεβασμος προς τον ιδιοκτητη ισωε προσπαθουσε να γνει ο αρχηγος ολης της αγελης δοκιμασε με τα ψιλοδαγκωματα και αφου τον επαιρνε οταν του δοθηκε η ευκαιρια(πανω στην ενταση)ηθελε να υποταξει πληρως τον ιδιοκτητη.
τελος να πω οτι και για μενα οπου παιζει εστω κ μικρο δαγκωμα πεφτει κλωτσιδι
Εδώ λίγο φάσκεις και αντιφάσκεις καλέ μου supi γιατί όταν είχα πρωτομπεί στο forum (για αυτό και δεν μπορώ να θυμηθώ σε πιο thread) είχες πει ότι ως ιδιοκτήτης mali περιμένεις δαγκώματα και δεν σε "χαλάνε" κίολας διότι το θεωρείς φυσιολογικό και το περιμένεις... εκτός αν κάνεις διαχωρισμό μεταξύ δαγκώματος κυριαρχίας και έντονου παιχνιδιού με κοφτές.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Να ρωτησω κατι?Μιλαμε για 1 Χασκυ,δεν ειναι ρατσα που εχει γονιδια απο τον λυκο?Ο λυκος ειναι ζωο που δεν εξημερωνεται τελειως απο τον ανθρωπο.Αυτο δεν παιζει ρολο?Αν στην ιδια ακριβως περιπτωση ηταν αλλος σκυλος,πχ 1 Rottwailer πιστευετε οτι θα εκανε το ιδιο?
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Εδώ λίγο φάσκεις και αντιφάσκεις καλέ μου supi γιατί όταν είχα πρωτομπεί στο forum (για αυτό και δεν μπορώ να θυμηθώ σε πιο thread) είχες πει ότι ως ιδιοκτήτης mali περιμένεις δαγκώματα και δεν σε "χαλάνε" κίολας διότι το θεωρείς φυσιολογικό και το περιμένεις... εκτός αν κάνεις διαχωρισμό μεταξύ δαγκώματος κυριαρχίας και έντονου παιχνιδιού με κοφτές.
πχ.παιζουμε ταγκ τραβιομαστε απο δω απο κει και πανω στο παιχνιδι τη τρωω ολα οκ.παιζω μαζι της τα δικα μας αλλα δεν εχω το παιχνιδι και μαλακιζομε αυτη νομιζωντας οτι τοχω δαγκωνει εκει που νομιζει οτι ειναι το παιχνιδι οπως συνηθως ειναι και τη τρωω ολα οκ.
περναει σκυλος την ωρα που ειμαστε βολτα και αυτη λυσααει εγω τη μαλωνω λεκτικα διχως αποτελεσμα. πιανω το λουρι και εκει κανει να με δαγκωσει επειδη ειναι εξιταρισμενη, εκεινη τη στιγμη ας πουμε την εχω σηκωσει στον αερα απο το λουρι και τρωει και κλωτσια.και δεν εχω και κανεναν ενδοιασμο.γενικα δε σηκωνω τσαμπουκα.κ ειπα οτι δε με χαλανε γιατι εγω ερχομαι καθε μερα σε (κοντρα)με το σκυλο κ ειναι αναμενομενο οποτε δε με χαλαει δεν ειπα οτι θα ανεχτω να με δαγκωνει ο σκυλος μου
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
πχ.παιζουμε ταγκ τραβιομαστε απο δω απο κει και πανω στο παιχνιδι τη τρωω ολα οκ.παιζω μαζι της τα δικα μας αλλα δεν εχω το παιχνιδι και μαλακιζομε αυτη νομιζωντας οτι τοχω δαγκωνει εκει που νομιζει οτι ειναι το παιχνιδι οπως συνηθως ειναι και τη τρωω ολα οκ.
περναει σκυλος την ωρα που ειμαστε βολτα και αυτη λυσααει εγω τη μαλωνω λεκτικα διχως αποτελεσμα. πιανω το λουρι και εκει κανει να με δαγκωσει επειδη ειναι εξιταρισμενη, εκεινη τη στιγμη ας πουμε την εχω σηκωσει στον αερα απο το λουρι και τρωει και κλωτσια.και δεν εχω και κανεναν ενδοιασμο.γενικα δε σηκωνω τσαμπουκα.κ ειπα οτι δε με χαλανε γιατι εγω ερχομαι καθε μερα σε (κοντρα)με το σκυλο κ ειναι αναμενομενο οποτε δε με χαλαει δεν ειπα οτι θα ανεχτω να με δαγκωνει ο σκυλος μου


Εγω παλι οταν καποιος του "ορμάει" να παιξουν ατσουμπαλα και αυτος εκνευρίζετε παω να τον τραβήξω για να μην "επιτεθεί" και εκει ειναι που τρελαίνεται αλλα ποτε δεν εχει γυρισει να κανει κατι σε εμενα αλλα ορμάει στο σκυλο που ειναι κοντα και προσπαθεί να τον γλείψει, καβαλήσει !!!
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Να ρωτησω κατι?Μιλαμε για 1 Χασκυ,δεν ειναι ρατσα που εχει γονιδια απο τον λυκο?Ο λυκος ειναι ζωο που δεν εξημερωνεται τελειως απο τον ανθρωπο.Αυτο δεν παιζει ρολο?Αν στην ιδια ακριβως περιπτωση ηταν αλλος σκυλος,πχ 1 Rottwailer πιστευετε οτι θα εκανε το ιδιο?
όλες οι φυλές
απο το τσιουάουα μέχρι το κανγκάλ
κι απο το κάβαλιερ μέχρι το ροτβάιλερ
είναι λύκοι
και όλοι οι λύκοι είναι σκύλοι
δηλαδή είναι το ίδιο ζώο
ίδιο γονίδιο
ζευγαρώνουν κανονικά και γεννάνε κανονικά κουτάβια

τα χάσκι και άλλες φυλές λέγονται αρχέγονες γιατί έχουμε αποδείξεις ότι προυπήρχαν της εκτροφής τους και επιβίωναν χωρίς να είναι κατοικίδια
και έτσι,λόγο "εκτροφής" ,δηλαδή λόγο στενής επαφής με την άγρια φύση του σκύλου, είναι πιο ανεξάρτητα απο άλλα σκυλιά

ο λύκος δεν εξημερώνεται εύκολα
εξημερώθηκε στο παρελθόν όμως και έχουμε τώρα σκυλάκια
 


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Παλι καλα που ειναι και σουπερμαν και λεει καμια αληθεια. Μην συγκρινεται ρε παιδια το γαλλικο μπουλντογκ με το ΓΠ. Καμια σχέση. Ούτε σε ντράιβς ούτε σε όγκο ούτε σε δύναμη
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Kαλά πέρα από τα κλοτσίδια τα μπουνίδια και ότι άλλο δίνετε στους σκύλους σας, μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για μια γυναίκα που ο σκύλος κόντεψε να την σκοτώσει και δεν μπόρεσε με κανένα τρόπο να αντιδράσει όπως λέτε. Δεν της έριξε μια δαγκωνιά , της έκανε επίθεση.
Πέρα από αυτό όσο προχωράει η συζήτηση και ακούω διαφορετικές απόψεις τόσο πείθομαι ότι ίσως ο σκύλος αυτός με έναν διαφορετικό ιδιοκτήτη που να του έχει επιβληθεί (όχι με κλωτσίδια) και να τον σέβεται σαν αρχηγό του να μην είχε κάνει ποτέ τέτοια επίθεση. Χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γιατί δεν γνωρίζω και τίποτα για τους γονείς του σκύλου και για όποιες κληρονομικότητες.