Επείγον!!!! Γάλα για νεογέννητο




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Επειδή τέτοια ώρα μπορεί να μη βρεις κανέναν σχετικό ονλάιν θα ψάξω στο νετ και θα σου πω τι βρίσκω:

Εδώ Ειδικό γάλα για κουτάβια Παρατρίχα - YouTube λέει αν είναι μεγάλη ανάγκη μπορείς να δώσεις γάλα σκόνη για μωρά (ανθρωπο-μωρά) μέχρι να βρεις για κουτάβια. Χλιαρό γάλα στους 36-38 βαθμούς, 'οχι αραιωμένο εβαπορέ, όχι αγελαδινό. Αν δεν κάνω λάθος γάλα σκόνη για μωρά βρίσκεις στα φαρμακεία, οπότε σε διανυκτερεύον,

Εδώ http://www.dogforum.gr/v3/υγεία.ασθένειες-17/help.φροντίδα.κουταβιού.λίγων.ημερών-5921/ λέει:
"Σαν λύση ανάγκης ανακάτεψε 2 κρόκους αυγών σε 1 κούπα γάλα πλήρες μαζί με μια κ.σ. γιαούρτι και μια κ.γ. μαγιονέζα.
Σε θερμοκρασία δωματίου το μίγμα και αύριο πάρε υποκατάστατο μητρικού γάλακτος από κάποιο κατάστημα.
ΜΗ κρατάς το περίσσευμα!"
Κοίτα αυτό το άρθρο και για άλλες πληροφορίες. Άμα δεν έχεις χρόνο να ψάξεις στο νετ πες μου να ψάξω εγώ.

Αν βρεις να του δώσεις κάτι να πιεί μετά τρίψε την κοιλιά του με υγρό πανάκι για να λειτουργήσει το έντερο!
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Όποιο του είναι πιο εύκολο αυτή την ώρα! Καλύτερα άκου την Αλεξία γιατί νομίζω ασχολείται με εκτροφή οπότε θα ξέρει καλύτερα.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Οπότε αν έχει τα υλικά για το αυτοσχέδιο ας το κάνει, δεν είδα να φέρνει κανείς αντίρρηση από κάτω στο χρήστη που το έγραψε. Διάβασε κι εσύ το θρεντ, δες και το βίντεο, είναι τα μόνα που βρίσκω για λύσεις ανάγκης.

Αλλιώς ας βγει για διανυκτερεύον.

Αλεξία μήπως κεφίρ με κρόκους κάνει?

Υ.Γ. σημειώνω ότι δεν έχω ιδέα προσωπικά αλλά ψάχνω στο νετ αφού λες ότι είναι ανάγκη και δε μπορεί να περιμένει μέχρι αύριο που μπορεί να πάει να πάρει κουταβίσιο γάλα και μάλλον δεν υπάχουν πολλοί χρήστες ονλάιν.
 
Last edited:


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Το θεμα ειναι οτι πρεπει να το ταισει μεχρι το πρωι 2 φορες ακομα,τι να του δωσει;;;ασε που δεν ''αδειαζει'' κιολας απο οτι μου ειπε!!!κατσικισιο δεν υπαρχει οποτε τον βλεπω για φαρμακειο για σκονη για βρεφη!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Άμα δεν αδειάζει να του τρίψει χαμηλά την κοιλιά με χλιαρό βρεγμένο πανάκι, το λέει στο βίντεο, κάπου παλιά νομίζω διάβασα για πανάκι βουτηγμένο σε χαμομήλι.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Orphaned Puppies: How to Raise Them

Emergency Κουταβο γάλα
1 κούπα πλήρες γάλα (αγελαδινό ή κατσικίσιο)
1 πρέζα (τσιμπιά) αλάτι
3 κρόκους
1 κ.σ. αραβοσιτέλαιο
1/4 κ.γ. υγρές βιταμίνες (αυτό δεν ξέρω που μπορεί να το βρει και τι εννοεί ακριβώς)

Μοιάζει με τη συνταγή που έδωσε ένας χρήστης εδώ http://www.dogforum.gr/v3/γενικά.θέματα-14/φροντίδα.κουταβιών-490/

Βρήκα αυτή τη συνταγή για τάισμα κουταβιών με μπιμπερό:

Γάλα κατσίκας
1 κρόκος αυγού
1/2 φλυτζάνι γιαούρτι
2 κουταλιές της σούπας σιρόπι καλαμποκιού (όχι μέλι)
Βιταμίνες ABCD παιδικές σε σταγόνες

Ζεσταίνουμε το μίγμα στους 37.7 βαθμούς και ταΐζουμε τα κουτάβια με το μπιμπερό κάθε 2 ώρες όλο το 24ωρο.

Επίσης πρέπει να τα κρατάμε ζεστά χρησιμοποιώντας μια πηγή θερμότητας και μετά από κάθε τάισμα πρέπει να τα παρακινούμε να κάνουν πιπί και κακά σκουπίζοντας απαλά τις αντίστοιχες εξόδους :)D) με ένα πανί βρεγμένο σε χλιαρό νερό.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα χειρότερα, αυτά βρήκα. Πες μας το πρωί τι έγινε και γιατί προέκυψε αυτή η ανάγκη τόσο ξαφνικά.. Καλή τύχη!
 






fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Τελικα βρεθηκε μια κοπελα με μαμα που προσφερθηκε αν το δεχτει να το κρατησει εκει μεχρι οσο χρειαστει!!και εχει και γαλα σε σκονη για κουταβια!περιμενω νεα ακομα τι θα γινει για σημερα!
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Άντε, ξημέρωσε, μεσημέριασε, θα μας πεις τι έγινε και γιατί και πώς?? Απ΄τα χείλη σου κρεμόμαστε!
 


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Τελικα το πηγε στον κτηνιατρο το πρωι,πηρε και γαλα σε σκονη,ενεργειτε κανονικα το μικρουλι και ολα καλα μεχρι στιγμης!

Η ιστορια εχει ως εξης!Χθες το βραδυ καθομουν και χαζευα στο φβ και βλεπω μια φωτογραφια απο ενα νεογεννητο απο εναν φιλο!!και εγραφε απο κατω 9 ημερων και λεω δεν μπορει πλακα θα κανει!!ευτυχως που το ειδα και του μιλησα γιατι πηγε και το πηρε απο αλλον ηλιθιο(ο οποιος για την αγγελια του εχουν ενημερωθει ατομα που ασχολουνται)και ως ασχετος που ειναι δεν ειχε ιδεα!!!μιλησαμε,μιλησε και με κανα δυο ατομα που ξερουν καποια πραγματα παραπανω και του ειπαν τι να κανει!!σημερα πηγε και στον κτηνιατρο και υπαρχει περιπτωση να ζησει λεει γιατι εχει θηλασει μια εβδομαδα!!!Ειδωμεν!!

Δυστυχως εχω αρχισει και παρατηρω αντιφασεις του φιλου και τσαντιζομαι!!!!!για να δουμε!
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Ρίξτου ένα ξέχεσμα. Βάλτον και να διαβάσει 2 πράγματα. Άκους εκεί το πήρε και 9 ημερών κιόλας... Άντε όλα με τις ανεύθυνες γέννες δεν τα ξερε, δεν του κοβε πως πώς είναι δυνατόν να επιβιώσει 9 ημερών κουτάβι χωρίς τη μάνα του? Έχε χάρη που με νοιάζει πιο πολύ τι κάνει το μωρό, αλλιώς θα σου γραφα ένα σεντόνι ξέχεσμα όλο δικό του να το στείλεις. Άμα επιβιώσει και περάσει τον κίνδυνο μπορεί και να σου γράψω να του το στείλεις. Και αυτόν που του το δωσε.. τέσπα έγραψα γαμωσταυρίδια και τα έσβησα, όταν λες ενημερώθηκαν άτομα που ασχολούνται τι εννοείς?