Επείγον! Κονάκιον (Κ1)


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Παρακαλώ, έαν κάποιος έχει ή γνωρίζει πού μπορώ να βρω κονάκιον (βιταμίνη Κ), ας επικοινωνήσει μαζί μου. Είναι ανάγκη, έχουμε ψάξει σε πάρα πολλά φαρμακεία (Αθήνα, Πειραιάς, Αίγινα) και σε φαρμακαποθήκες και δεν υπάρχει πουθενά!

Ευχαριστώ πολύ!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αυριο θα υπαρχει στο φαρμακειο Θεολογος τηλ 2109411560 περιοχη Π.Φαληρο
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ελπίζω να μην είναι άσχετο με αυτό που θέλεις και να μη λέω βλακεία. Βρήκα αυτη τη σελίδα όπου μιλούν για τη βιταμίνη Κ. Μήπως να την ψάξεις με το όνομα του σκευάσματος και σε μαγαζιά με πτηνά;
Edit: yasemin, είναι αυτο που λέει η σελίδα που παρεθεσα;
 




samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
αν το θες ως αντιδοτο για φολα (πχ ποντικοφαρμακο) πηγαινε στον κτηνιατρο και σιγουρα θα εχει.
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Το πρόβλημα είναι πως ο κτηνίατρος είχε μία ένεση, όταν έγινε το συμβάν. Όπως γνωρίζετε, η θεραπεία είναι τουλάχιστον 10 ημερών και δυστυχώς έχουμε βρει αμπούλες μόνο για μέχρι αύριο. Χρειάζονται ακόμη 7 κουτιά και δε βρίσκω ΠΟΥΘΕΝΑ.
Επίσης έχω ρωτήσει σε τουλάχιστον 15 φαρμακεία, 3 φαρμακαποθήκες, καθώς και σε όποιο πετ σοπ σκέφτηκα ή βρήκα στο δρόμο μου :(

Ευχαριστώ τη yasemin ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
 




Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Yasemin, ξέρω τώρα θα με βρίσεις και θα έχεις δίκιο που σε έβαλα σε τόσο κόπο...
Μόλις με πήρε η κτηνίατρος και τα παρήγγειλε από το εξωτερικό, γιατί ήταν σε απόγνωση κι αυτή.
Δεν πρόλαβα να της πω ότι βρήκα κάποια :(
Παρ' όλα αυτά θα έρθω να τα πάρω και να στα πληρώσω, αλλά σίγουρα δε θα προλάβω αύριο.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Δεν το βρισκεις ευκολα γιατι ειναι κυριως νοσοκομειακο φαρμακο.Θα σου προτεινα να βρεις στο νετ το τηλ της εταιριας που το διαθετει (αν δεν κανω λαθος η Roche) και να μιλησεις μαζι τους,θα σε κατευθυνουν ...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Κανενας κοπος,ετσι και αλλιως πρεπει να εχουμε.

Ευχομαι ολοψυχα περαστικα.
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Πώς δεν είναι κόπος.. ντρέπομαι πάρα πολύ τω΄ρα.. Μας έπιασε όλους ένας πανικός και η κτηνίατρος μίλησε με Ιταλία για να της τα στείλουν.. Πήρε και για κείνη ποσότητα, μήπως τύχει κάτι αντίστοιχο με άλλο σκυλάκι..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!
 




Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Όπως είπα και στη yasemin, έχω χάσει δέκα χρόνια από τη ζωή μου και έχω πλαντάξει στο κλάμα.. Ευτυχώς η λύση βρέθηκε! Απλώς απορώ, θα το άφηναν να πεθάνει το σκυλάκι;;;; Το φάρμακο είναι δυσεύρετο.. Και καλά, δεν τους νοιάζει για σκυλάκι προφανώς (μιλάω για τα φαρμακεία, τα νοσοκομεία που ρώτησα κλπ). Αν έτρωγε παιδάκι ποντικοφάρμακο, θα το άφηναν να πεθάνει;;

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας!
 




Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
ΑΡχικά ρωτούσα εάν έχουν, μου έλεγαν πως υπάρχει έλλειψη, μετά τους εξηγούσα ότι είναι για σκυλάκι.. Το φάρμακο άλλωστε είναι το ίδιο γι' ανθρώπους και ζώα και δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Κάποιοι μου είπαν για transamin, που είναι αιμοπηκτικό, αλλά δεν κάνει για τέτοιες περιπτώσεις δηλητηρίασης.
Αν δείτε, στα χαρτιά που κολλάνε οι εταιρείες απολύμανσης, αναφέρουν ρητώς ότι αντίδοτο είναι η βιταμίνη Κ1.
Οπότε εάν το πάθει άνθρωπος, κλάφτα Χαράλαμπε;
Τι να πω..
Η ένεση υπήρχε, το θέμα είναι ότι δε βρίσκαμε την υπόλοιπη ποσότητα για την ολοκλήρωση της θεραπείας.
Σε περίπου 10 μέρες θα κάνουμε κι εξετάσεις αίματος για να δούμε τ' αποτελέσματα..
Cross your fingers!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μην κάνεις συγκρίσεις...
Αν επρόκειτο για άνθρωπο, θα ήταν στο νοσοκομείο για πλύση στομάχου και ότι άλλο απαραίτητο.
Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει γίνει, αλλά και το σκυλάκι δεν θα μπορούσε να είναι σε μια κλινική για τις πρώτες βοήθειες;
 




Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Mareco, όπως εξήγησα, πήγε στον κτηνίατρο για την πρώτη ένεση, αμέσως μετά το συμβάν,κάτι που είναι πρώτες βοήθειες.
Από κει και πέρα, δεν είχε η γιατρός την απαραίτητη ποσότητα για την υπόλοιπη θεραπεία των δέκα ημερών συνολικά. Χωρίς τη συνέχεια της θεραπείας, οι πρώτες βοήθειες είναι ως μη γενόμενες.
Κοπρίτη μου, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την καλή σου πρόθεση :):)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τι έγινε? Έφαγε ποντικοφάρμακο? Τον είδατε να το τρώει? Γιατι λένε οτι παίρνει κάποιες μέρες για ν'αρχίσουν να εμφανίζονται συμπτώματα....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Darkness η δική μου λογική λέει, ότι αν για να κάνει δουλειά ένα φάρμακο σε μια τόσο σοβαρή και επείγουσα, όπως μπορώ να υποθέσω περίπτωση, χρειάζεται πχ 5 δόσεις κι εγώ δίνω μόνο την 1, τότε αυτό δεν είναι πρώτη βοήθεια, είναι μάλλον τίποτα. Μπορεί να κάνω και λάθος. Αν επρόκειτο για το δικό μου σκυλί (φτου-φτου) και ο γιατρός μου δεν μπορούσε να βοηθήσει στο ολόκληρο, θα πήγαινα κατευθείαν σε μια από τις κλινικές, για να μην χάσω καθόλου πολύτιμο χρόνο. Αυτό λέω.
Δεν αμφισβητώ σε καμμία περίπτωση, ότι εσύ δεν κάνεις ότι είναι δυνατόν.