Επείγον! Ωτίτιδα με πόνο μετά απο θεραπεία


MILOUka

Member
7 Νοεμβρίου 2013
23
3
Άγιος Δημήτριος
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας και επειγόντως. Πριν 10 μέρες είχα πάει το σκυλάκι μου επίσκεψη στον κτηνίατρο για να τσεκάρει την τομή της μετά απο στείρωση. Κατά τη διάρκεια της εξέτασης διαπιστώθηκε ότι έχει ωτίτιδα και η κτηνίατρος μου έδωσε easotic για να της ξεκινήσω θεραπεία για 9 μέρες, μια φορά την ημέρα. Απο τη στιγμή όμως που ξεκινήσαμε θεραπεία το σκυλάκι εκτός του ότι έδειχνε να πονά πολύ (πράγμα που υποθέτω ήταν αναμενόμενο) άρχισε και να τινάζεται σαν τρελλό συνέχεια. Το συζήτησα με την κτηνίατρο και μου είπε ότι είναι λογικό γιατί προσπαθεί να απομακρύνει τα ξένα σώματα που είναι μέσα στο αυτί. Σήμερα λοιπόν την ξαναπήγα για να τσεκάρουμε τι έχει γίνει με την ωτίτιδα, και μου είπε ότι το δεξί της αυτάκι, που είχε και το μεγαλύτερο θέμα, πάει πολύ καλύτερα και να συνεχίσω τη θεραπεία για λίγο διάστημα μέρα παρά μέρα. Της έκανε και καθαρισμό ξανά και φύγαμε. Αυτό έγινε το πρωί. Σήμερα το βράδυ, πριν καμιά ωρίτσα, το σκυλάκι άρχισε να κάνει σαν τρελλό. Δείχνει να πονάει πολύ στο αυτάκι της, το τρίβει στο πάτωμα, τινάζεται συνέχεια δυνατά και γενικότερα δεν ησυχάζει καθόλου. Σηκώνεται, ξαναξαπλώνει, με γλείφει ακατάπαυστα, και συν τοις άλλοις κλείνει και το δεξί της μάτι και γενικά δείχνει να υποφέρει. Πήρα τηλ. την κτηνίατρο, η οποία μου είπε ότι η εικόνα του αυτιού της δε δικαιολογεί πόνο σε τέτοιο βαθμό και πιθανολογεί να την τσίμπησε κάτι, πράγμα που το αποκλείω γιατί μου είναι σαφές ότι το αυτί της την ενοχλεί. Έχω αποφασίσει αύριο το πρωί να την πάω σε άλλο κτηνίατρο να μου πει και μια άλλη γνώμη, αλλά σε καμία περίπτωση δε θέλω να την πάω σε κάποιον τυχαίο που ενδεχομένως θα την ταλαιπωρήσει απο την αρχή και μπορεί να μην καταλήξει και πουθενά. Κι εδώ θέλω τη βοήθειά σας: Ξέρει κανείς να μου συστήσει κάποιον καλό κτηνίατρο στα νότια προάστια που πιθανόν να έχει και κάποια σχετική εξειδίκευση? Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάποια παρόμοια κατάσταση?
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Δυστυχως δεν ξερω κτηνιατρο στα νοτια να σου συστησω. Ομως οποσδηποτε να τσεκαρεις την πιθανοτητα να εχει μπει ξενο σωμα(π.χ. αγανο) στο αυτι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Θες ένα καλό δερματολόγο. Μερικές φορές αυτές οι σταγόνες έχουν παρενέργειες. Λέω να τις σταματήσετε άμεσα, να βρεις καλό δερματολόγο, να πάρει δείγμα από το αφτί και να αλλάξετε θεραπεία.
 


MILOUka

Member
7 Νοεμβρίου 2013
23
3
Άγιος Δημήτριος
Προς το παρόν έκλεισα το απόγευμα με κάποιον κτηνίατρο στο Ελληνικό που μου σύστησε ένας συνάδελφος να δούμε μήπως κάνω λάθος και δεν είναι το αυτί που την πονάει, και να δούμε απο εκεί και πέρα πως θα κινηθούμε. Κονταδάκης λέγεται, ξέρει κανείς κάτι?
 
  • Like
Reactions: Marin


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Να πας και σε αλλον οπως και καλως εψαξες ηδη, μπορει να χρειαζεται κι αντιβιωση εκτος απο το επιοτικ. Πρεπει να το εξετασει μηπως εχει κανενα αγανο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Ο Κονταδάκης ειναι πολυ καλος, παρε ενα τηλεφωνο και τον Αφεντουλιδη 210 9340691 που ειναι ψειρας. Στη Νέα Σμύρνη ειναι. Θα εχει μπει κανενα άγανο μεσα πιστευω. Good luck!
 


MILOUka

Member
7 Νοεμβρίου 2013
23
3
Άγιος Δημήτριος
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Δε θέλω με τίποτα να πάω σε κάποιον τυχαίο και να ταλαιπωρεί το κοριτσάκι μου χωρίς λόγο... Ελπίζω να είναι κάτι τόσο απλό όσο το άγανο, αλλά δεν το πολυπιστεύω για να είμαι ειλικρινής γιατί είμαι σίγουρη ότι θα το είχε δει και η προηγούμενη κτηνίατρος, απο την οποία είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένη. Κοιτάζω όμως τώρα τις παρενέργειες του φαρμάκου που της έδωσε (Easotic) και βρήκα μέχρι και κώφωση σε κάποιες περιπτώσεις κι έχω πανικοβληθεί... Και την έχω αφήσει και μόνη της σπίτι γιατί σήμερα το πρωί φάνηκε καλά και δεν μπορώ να λείψω με τίποτα απο τη δουλειά αυτές τις μέρες, και το μυαλό μου είναι συνεχώς εκεί μέχρι να γυρίσω... Πραγματικά πάντως είναι πολύ σημαντική η βοήθεια σας σε αυτή τη φάση, σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μετά απο στείρωση καλό είναι να αποφεύγονται τα διάφορα χημικά κολπάκια, όπως αμπούλες κλπ γιατί ο οργανισμός και το ανοσοποιητικό δεν είναι σε καλή κατάσταση.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
μετά απο στείρωση καλό είναι να αποφεύγονται τα διάφορα χημικά κολπάκια, όπως αμπούλες κλπ γιατί ο οργανισμός και το ανοσοποιητικό δεν είναι σε καλή κατάσταση.
Δηλαδή αφήνουμε έτσι το σκύλο με ωτίτιδα;
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Προφανώς, αφού το μόνο φάρμακο που αναφέρθηκε είναι το Easotic, το οποίο μάλλον προκάλεσε τις παρενέργειες που έχει ο σκύλος.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Να πω κ το αλλο εαν πραγματι ειναι δλδ ωτιτιδα κ θελεις να αποφυγεις τα πολλα χημικα,οπως κ γω,οχι πριν πολυ καιρο που χαμε το ιδιο θεμα (ειχαμε μολις κανει εμβολιο,περασαμε ψευδοκυηση κ αναγκαστηκαμε να καταφυγουμε σε γαλαστοπ αφου τιποτα αλλο δεν εκανε δουλεια συν αμπουλες κλπ..ππφφφ) τεσπα...χρησιμοποιησα λιστεριν (ναι αυτο για τον καθαρισμο του στοματος,το μπλε,το κανουμε αποτι εχω καταλαβει αρκετοι) μουλιασα λιγο βαμβακι σε λιστεριν κ το βαλα σταυτι,οχι πολυ βαθια,κ εκανα σαν μασαζ στο αυτι,κανει ενα σκουικ σκουικ οταν το κανεις αυτο,μη ταραχτεις,για κανα λεπτο περιπου,υστερα επαιρνα παλι βαμβακια καθαρα στεγνα κ εκανα το ιδιο πραγμα μεχρι να καθαρισει ταυτι αποτι ειχε μεσα κ υστερα το στεγνωμα πολυ καλα,αυτο το κανα 2 φορες την μερα για περιπου 2 βδομαδες.ειχα αμεσα πολυ καλα αποτελεσματα κ συνεχισα προληπτικα.κ γενικα αποφασισα μια φορα τον μηνα να της κανω εναν καθαρισμο με λιστεριν παλι προληπτικα.
 


MILOUka

Member
7 Νοεμβρίου 2013
23
3
Άγιος Δημήτριος
Να πω κ το αλλο εαν πραγματι ειναι δλδ ωτιτιδα κ θελεις να αποφυγεις τα πολλα χημικα,οπως κ γω,οχι πριν πολυ καιρο που χαμε το ιδιο θεμα (ειχαμε μολις κανει εμβολιο,περασαμε ψευδοκυηση κ αναγκαστηκαμε να καταφυγουμε σε γαλαστοπ αφου τιποτα αλλο δεν εκανε δουλεια συν αμπουλες κλπ..ππφφφ) τεσπα...χρησιμοποιησα λιστεριν (ναι αυτο για τον καθαρισμο του στοματος,το μπλε,το κανουμε αποτι εχω καταλαβει αρκετοι) μουλιασα λιγο βαμβακι σε λιστεριν κ το βαλα σταυτι,οχι πολυ βαθια,κ εκανα σαν μασαζ στο αυτι,κανει ενα σκουικ σκουικ οταν το κανεις αυτο,μη ταραχτεις,για κανα λεπτο περιπου,υστερα επαιρνα παλι βαμβακια καθαρα στεγνα κ εκανα το ιδιο πραγμα μεχρι να καθαρισει ταυτι αποτι ειχε μεσα κ υστερα το στεγνωμα πολυ καλα,αυτο το κανα 2 φορες την μερα για περιπου 2 βδομαδες.ειχα αμεσα πολυ καλα αποτελεσματα κ συνεχισα προληπτικα.κ γενικα αποφασισα μια φορα τον μηνα να της κανω εναν καθαρισμο με λιστεριν παλι προληπτικα.
Αν κατάλαβα καλά αυτό με το λιστεριν το έκανες για θεραπεία, όχι προληπτικά, σωστά? Και δούλεψε? Δεν ξαναείχες πρόβλημα μόλις το σταμάτησες?
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Milouka εγώ σου προτείνω να πας στη Γιανναράκη στην Αργυρούπολη -- μεγάλη εμπειρία και πολύ ψαγμένη, έχει αντιμετωπίσει διάφορα δύσκολα περιστατικά φίλων και πιστεύω ότι θα δώσει την προσοχή που αρμόζει. Ασχολείται πάρα πολύ με σκυλιά καταφυγίων και βλέπει εκατοντάδες περιστατικά, οπότε πιστεύω ότι 'θα το έχει ξαναδεί' το έργο σίγουρα. Τώρα, τα κριτήρια του καθένα για το ποιος είναι καλός κτηνίατρος ποικίλλουν πάρα πολύ, αλλά αφού θες κάποιον 'εγγυημένο' στα νότια, εγώ θα πήγαινα εκεί αν είχα παρόμοιο πρόβλημα.

Κυκλάδων 16 Αργυρούπολη, Τ.Κ. 16451
Δήμος Ελληνικού - Αργυρούπολης, Νομός Αττικής
Τηλ.: 2109966054
Φαξ: 2109966054
Κιν.: 6974637539
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
ΕΠΙΣΗΣ επειδή οι ωτίτιδες μπορεί εξελιχθούν πολύ επικίνδυνα - πχ σε μια μέση ωτίτιδα - και να ταλαιπωρηθεί το σκυλί άσχημα, έως και μοιραία, ειλικρινά, δε θα άκουγα κανέναν γνωστό που θα με συμβούλευε γι' αυτό και για εκείνο (no offence!) αλλά θα πήγαινα σε ΚΑΛΟ, έμπειρο και σοβαρό κτηνίατρο και θ' ακολουθούσα τις οδηγίες του κατά γράμμα. Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά αυτά με το μάτι που κλείνει και την όλη αντίδραση που φαίνεται να έχει μετά τη θεραπεία δε μου φαίνονται θέματα για τα οποία μπορεί να σε συμβουλέψει υπεύθυνα κάποιο φόρουμ, όσο καλή διάθεση και αν υπάρχει!

Σημαντικό για εμένα να εξετάσει και το ενδεχόμενο να έχει μπει άγανο στο αυτί -- διόλου απίθανο.
 
  • Like
Reactions: Marin and ghelly


MILOUka

Member
7 Νοεμβρίου 2013
23
3
Άγιος Δημήτριος
ΕΠΙΣΗΣ επειδή οι ωτίτιδες μπορεί εξελιχθούν πολύ επικίνδυνα - πχ σε μια μέση ωτίτιδα - και να ταλαιπωρηθεί το σκυλί άσχημα, έως και μοιραία, ειλικρινά, δε θα άκουγα κανέναν γνωστό που θα με συμβούλευε γι' αυτό και για εκείνο (no offence!) αλλά θα πήγαινα σε ΚΑΛΟ, έμπειρο και σοβαρό κτηνίατρο και θ' ακολουθούσα τις οδηγίες του κατά γράμμα. Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά αυτά με το μάτι που κλείνει και την όλη αντίδραση που φαίνεται να έχει μετά τη θεραπεία δε μου φαίνονται θέματα για τα οποία μπορεί να σε συμβουλέψει υπεύθυνα κάποιο φόρουμ, όσο καλή διάθεση και αν υπάρχει!

Σημαντικό για εμένα να εξετάσει και το ενδεχόμενο να έχει μπει άγανο στο αυτί -- διόλου απίθανο.
Έχεις πολύ δίκιο και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αυτό σκοπεύω να κάνω, θα πάω οπωσδήποτε σε κτηνίατρο και με πείθει πολύ ως προσόν το ότι ο Γιανναράκης έχει ασχοληθεί με σκυλιά καταφυγίων. Απλά προς το παρόν αφήνω να περάσουν 1-2 μέρες απο την τελευταία εξέτασή της για την περίπτωση που το αυτάκι της ερεθίστηκε απο την προηγούμενη εξέταση, δεν αντέχω να τη βασανίζω κάθε μέρα... Ευτυχώς βέβαια χθες ήταν μια χαρά αλλιώς θα αναγκαζόμουν να την πάω άρον άρον και δεν το θέλω καθόλου. Δόξα σοι ο Θεός πάντως δείχνει να συνήλθε απο το προχθεσινό σοκ και δε φαίνεται να ενοχλείτα καθόλου σήμερα. Μεγάλο ζόρι πάντως όταν το πλασματάκι σου υποφέρει... Για μένα ήταν η πρώτη φορά που την είδα έτσι και έπαθα ντουβρουτζά!!! Α και κάτι άλλο σημαντικό: Ξέρουμε αν ο Γιανναράκης απαντάει σε τηλέφωνα εκτός ωραρίου του?
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Milouka είναι γυναίκα η Γιανναράκη -- Βασιλική! -- και από όσο ξέρω, ναι, απαντάει. Μήπως να έκανες αρχικά ένα τηλέφωνο να δεις αν κρίνει και εκείνη ότι καλό θα ήταν να την πας; (λέω τώρα...)
 


MILOUka

Member
7 Νοεμβρίου 2013
23
3
Άγιος Δημήτριος
Milouka είναι γυναίκα η Γιανναράκη -- Βασιλική! -- και από όσο ξέρω, ναι, απαντάει. Μήπως να έκανες αρχικά ένα τηλέφωνο να δεις αν κρίνει και εκείνη ότι καλό θα ήταν να την πας; (λέω τώρα...)
Εννοείται, ούτως ή άλλως θα την πάρω για να κλείσω ραντεβού και θα κάνω μια αρχική συζήτηση να δω τι θα μου πει... Οψόμεθα... Ευχαριστώ πολύ πάντως!
 
  • Like
Reactions: dnassib


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αν κατάλαβα καλά αυτό με το λιστεριν το έκανες για θεραπεία, όχι προληπτικά, σωστά? Και δούλεψε? Δεν ξαναείχες πρόβλημα μόλις το σταμάτησες?
Ακριβως,το εκανα για θεραπεια,σχετικα γρηγορα ειχα αποτελεσματα αλλα συνεχισα προληπτικα για 2 βδομαδες,κ αποφασισα εκτοτε 1 φορα το μηνα να εξακολουθω να της κανω καθαρισμο προληπτικα (αν κ γενικα εχει παντα καθαρα αυτια,ετσι κ αλλιως της τα καθαριζα,απλα οχι με λιστεριν) σημειωτεον ομως ημασταν πολυ ηπια κατασταση,ουτε ποναγε το σκυλι,ουτε τρελαινοταν να τιναζετε καθε τρεις κ λιγο ουτε τιποτα.δλδ στη δικη σου τη φαση σιγουρα θα το χειριζομουν πολυ διαφορετικα!ανεφερα το λιστεριν γιατι εγινε συζητηση πιο πανω για πολλες χημειες κλπ κλπ
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γιατί, δεν είναι το listerin πολύ χημεία? Εδώ καλά καλά δεν είναι καλό για το στόμα, να το χρησιμοποιήσουμε για αυτιά, που δεν είναι και μέσα στις χρήσεις του καν?!? Μα λίστεριν στ'αυτί???