Επετειακοί αγώνες - Θεσσαλονίκη


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Από μόνη σου εννοείς;
Ναι αρχικά εγώ, μπορώ να κάνω κάτι από μόνη μου? ή γίνεται πάντα από ειδικούς? γιατί αυτή δεν ανεβαίνει ούτε στα κεκλιμένα που έχει στο σκυλοπαρκο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ναι αρχικά εγώ, μπορώ να κάνω κάτι από μόνη μου? ή γίνεται πάντα από ειδικούς? γιατί αυτή δεν ανεβαίνει ούτε στα κεκλιμένα που έχει στο σκυλοπαρκο...
Ειδικά εφόσον φοβάται, μην το προσπαθήσεις για κανέναν λόγο, χωρίς σωστή καθοδήγηση.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


glf

Member
13 Μαϊου 2021
20
19
Κοζάνη
Ε δεν είναι και όλα τα σκυλιά ορεξάτα για τα ίδια πράγματα. Αν δε θέλει από μόνος του ο σκύλος με τη δική σου παρότρυνση ή και με treats (πχ αν ανέβει στο κεκλιμένο, κερδίζει μπουκίτσα), ε αν το βλέπεις ότι δε θέλει, τότε δε.. θέλει.
Το δικό μας είναι ένα καθαρά ενεργητικό σκυλί και του αρέσει πραγματικά να κάνει κάτι τέτοια.

Το σκυλοπάρκο πχ στο Ελαιόρεμα είναι ότι πρέπει για να δοκιμάζεις μόνη σου, μακάρι να είχαμε κάτι τέτοιο και στην Κοζάνη.
(Βέβαια κουβέντα θα ανοίξουμε αλλά μια μέρα στο Ελαιόρεμα μέσα στο σκυλοπάρκο μας επιτέθηκε αλλο σκυλι δύο φορές κιόλας για νταηλίκι)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ε δεν είναι και όλα τα σκυλιά ορεξάτα για τα ίδια πράγματα. Αν δε θέλει από μόνος του ο σκύλος με τη δική σου παρότρυνση ή και με treats (πχ αν ανέβει στο κεκλιμένο, κερδίζει μπουκίτσα), ε αν το βλέπεις ότι δε θέλει, τότε δε.. θέλει.
Δεν μου 'χει τύχει τόσα χρόνια στο agility, σκύλος που τελικά να μην...θελήσει.
Με τον σωστό τρόπο, "θέλουν" όλα τα υγειή σκυλιά.
Αυτό που διαφέρει στο τέλος της ημέρας, ανάλογα το motivation του σκύλου, είναι το επίπεδο στο οποίο θα φτάσει και ο κόπος και ο χρόνος που θα αναλώσει ο ιδιοκτήτης. Τίποτα άλλο. Μια δραστηριότητα για να περνάνε αμφότεροι καλά είναι. Δεν έχει λόγο το σκυλάκι να μην θέλει. Ισα-ίσα. Εχω δει πολλά σκυλιά, προπόνηση την προπόνηση, να παλεύουν με νευρικότητες και φοβίες και να τα καταφέρνουν. Διστακτικά σκυλιά, να αποκτούν αυτοπεποίθηση. Νευρικά, να ελέγχουν το στρες τους με μεγάλη επιτυχία. Τρανό παράδειγμα η δικιά μου η μικρή. Ζω την μετάλλαξή της, φορά τη φορά, μετά από αρκετούς μήνες, που είχα αρχίσει να πιστεύω, ότι τσάμπα χύνω τόσο ιδρώτα. Και όμως! Ηρθε η ώρα, που λέω χαλάλι της και ζορίζομαι να το πιστέψω.

Για χύμα "σκυλοπάρκα" και όλα τα δεινά που τα συντροφεύουν, δεν το συζητώ καν.
 
  • Wow
  • Like
Reactions: Orjo and Aliki V.


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ε δεν είναι και όλα τα σκυλιά ορεξάτα για τα ίδια πράγματα. Αν δε θέλει από μόνος του ο σκύλος με τη δική σου παρότρυνση ή και με treats (πχ αν ανέβει στο κεκλιμένο, κερδίζει μπουκίτσα), ε αν το βλέπεις ότι δε θέλει, τότε δε.. θέλει.
πέρα από το ότι είναι λίγο διστακτικούλα σε νεα πράγματα, δεν ξέρω δυστυχώς και τον τρόπο να τη βοηθήσω...όλο λεω να δοκιμάσω agility..κι όλο δε μου βγαίνει ο χρόνος..