Επιθέσεις σκύλων σε ανθρώπους








ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Oι Δήμοι και οι κοινότητες σε συνεργασία με τα φιλοζωικά σωματεία περισυλλέγουν τα αδέσποτα ζώα και οι σκύλοι που κρίνονται υγιείς, επιτρέπεται να επαναφέρονται στο φυσικό περιβάλλον, αφού προηγουμένως σημανθούν, καταγραφούν και υποβληθούν σε αποπαρασιτισμό, εμβολιασμό, και στείρωση.

Εάν ο δήμος προτίθεται να προβεί σε μαζικές ευθανασίας των ζωών, είναι στο χέρι των πολιτών να το επιτρέψουν ή να το αποτρέψουν!
Έχω βαρεθεί να βλέπω αμέτοχους, ωχαδερφιστες και επιτρέψτε μου, σταρχιδιστές πολίτες που το μόνο που ξέρουν είναι να απαιτούν και να γκρινιάζουν από τον καναπέ του σπιτιού τους χωρίς να έχουν καμία διάθεση να απαιτήσουν αυτό που δικαιούνται!

Εάν οι δημότες του δήμου που αναφέρθηκε ο Nearos έχουν πρόβλημα με τα αδέσποτα, ας ενεργοποιηθούν και ας απαιτήσουν λύση.
Εάν ο δήμος αδιαφορήσει, ας κάνουν καταγγελία στη Νομαρχία.
Εάν δεν συμφωνούν με τη λύση της μαζικής ευθανασίας των αδέσποτων, ας δραστηριοποιηθούν προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Εάν πάλι δεν έχουν διάθεση να ασχοληθούν με τίποτα, ας μη διαμαρτύρονται, ας δεχθούν μοιρολατρικά την κατάσταση και ας κάτσουν να δαγκώνονται από τα αδέσποτα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
@ rottie
έχεις δίκιο μεν
αλλά

μην μας προσβάλεις κι έτσι...αμέτοχους, ωχαδερφιστες σταρχιδιστές καμία διάθεση να απαιτήσουν αυτό που δικαιούνται!

Δηλαδή μιας και είσαι συμπολίτισσα εσύ τα βλέπεις τόσο απλά???
πας στο δήμο και απαιτείς και αν δεν πας στην νομαρχία και αν δεν πας στον υπουργό?

Λίγα είναι τα παραδείγματα που γίνεται καταφορη παραβίαση βασικών δικαιωματων και κανείς μα κανείς δεν κάνει τίποτα παρα ψευτικες εξαγγελίες?\
Λίγες είναι θαρρείς η φορές που βρεθήκαμε κάποιοι απο εμάς κατηγορούμενοι και περιθωριοποιημένοι στον τόπο μας?
Μέχρι και ανάκριση γιατί σβύναμε μόνοι μας την φωτιά όταν επι δύο μέρες καιγόταν το σύμπαν εδώ και δεν βλέπαμε ούτε αεροπλάνα ούτε οχήματα ούτε καν μια θωρακισμένη μερσεντες να μας πεί κουράγιο ρε παιδιά παραγγείλαμε πυροσβεστικα θα έρθουν του χρόνου. και το του χρόνου που ήρθε καιγόμαστε ακόμα.....

ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη και αν θες να ξέρεις όπως έχουν τα πράγματα τώρα ,η μόνη δημοκρατική τίμια και αξιοπρεπής συμπεριφορά μας θα ήταν πολύ βίαιη ,πράγμα που όπως και να το κάνουμε πρέπει να γίνει από όλο τον λαό και όχι από κάποια "ευγενή θύματα" -όπως έγινε στο παρελθόν με αποτέλεσμα να απορούν και οι stranglers what ever happened to the heroes??? και αυτό από το 90 όχι τώρα....
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εάν πιστεύεις πως ένας "κούκος δεν φέρνει την άνοιξη", βρείτε και άλλους "κούκους" και δραστηριοποιηθείτε! ;)
Τους άρχοντες της τοπικής αυτοδιοίκησης τους εκλέγουμε με την ψήφο μας για να μας υπηρετούν και όχι για να είμαστε σφουγγοκωλάριοι τους.

Εάν δεν το καταλάβει αυτό ο πολίτης, είναι άξιος της μοίρας του.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ε όχι και εκλέγω εγώ κι εσύ τους άρχοντες....:mad:

και όλοι αυτοί οι υπνωτισμένοι που κυκλοφορούν τι κάνουν? αυτοί δεν εκλέγουν?
εσύ κι εγώ είμαστε για να μας περνάνε για ότι να ναι εκτός από αυτό που είμαστε.
ούτε 1 % δεν είμαστε.
στον δήμο μου συγκεκριμένα τον δήμαρχο τον βγάζουν άτομα που όταν ο σκύλος τρομάξει από την ντουφεκιά γυρνάνε και τον σκοτώνουν ή γυναίκες που νομίζουν π.χ. ότι αν μια ανύπαντρη έχει σκύλο δεν θα μπορεί να κάνει παιδιά μετά.

και θες εγώ να προσπεράσω την αλφαβήτα
να προσπεράσω την αριθμητική
να προσπεράσω την μυθολογία και την ιστορία
και να τους εξηγήσω περι σταθεράς του πλανκ-νετρίνα και κουάρκ

μα δεν είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου αυτό???

είναι άξιοι της μοίρας τους ακριβώς. δεν θα μπορέσουμε να συμφωνήσουμε περισσότερο για κάτι άλλο

αλλά μαζί την πληρώνουμε και οι υπόλοιποι

το να πάω στον δήμο για οτιδήποτε είναι σαν να ζητάω σε κουτάβι να μου φέρει εφημερίδα απο το περίπτερο και να φέρει και ρέστα.

ο μόνος δρόμος είναι η τέχνωση του ενεργητικού μας νού και όσα αυτό προσφέρει.
σιγά σιγά όλο και περισσότεροι θα αφυπνιστούν και θα βάλουν το μυαλό τους να δουλέψει. αν προλάβουμε δηλαδή...

το σκυλί που δάγκωσε σωστό θα ήταν μπλα μπλα μπλα.
και να γεμίσουν οι θάμνοι πτώματα που βρωμοκοπάνε...
και εμείς να ωρυόμαστε ότι ο δήμος μπλα μπλα μπλα και τα κανάλια να κονομάνε και οι αντιπολιτευόμενοι να καπελώνουν την αντίδραση μας και οι αρμοδιοι να εξαγγέλουν μούσια ρασταφάριαν απο αυτά που τα τραβάς και μακραίνουν 10 φορές και μόλις τα αφήσεις γίνονται ένα με το δέρμα του ατόμου
και μετά τίποτα
όπως πάντα

να δείς τι γίνεται στα μέρη μου με τα περιβαλοντικά θέματα. Χάβρα-αίσχος-ντροπή

τόση βλακεία θεε μου....
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Τους άρχοντες της τοπικής αυτοδιοίκησης τους εκλέγουμε με την ψήφο μας για να μας υπηρετούν και όχι για να είμαστε σφουγγοκωλάριοι τους
.Ου ! αυτο γινεται συνεχεια .Νιωθω αρχοντας απο την πολυ υπηρεσια που μου προσφερουν!:eek:Ο καθε δημος θα σκεφτει την ευκολοτερη λυση για νε ξεμπερδευει.Ευθανασια.Δεν λυνεται ομως το προβλημα με αυτο.Κουκουλωνεται απλα.
 


nearos

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2008
205
0
Rottie.Σαν μελλος της Επιτροπης ,Ν,Ι,......

Προσπαθησα να αλλαξω την τρυπα στα μακαρονια που μας μαγειρευουν το μεσημερι και τα βαζουν στο θερμοθαλαμο για να τα φαμε το απογευμα η το βραδυ στη δουλια μας,γιατι ηταν πολυ λεπτα και λασπωναν, και δεν τρωγονταν με τιποτα δεν χρειαζεται να σου πω οτι ειχα την συμπαρασταση του διοικητη.
Η δουλεια κολησε στον υπαλληλο προμηθειων οπου επικαλεσθηκε τη συμβαση του υπουργειου.Μετα απο 6 μηνες χαρτουρας μηδεν αποτελεσμα.

Ζουμε σε ενα κρατος οπου ο κωστακης γινεται κωστας και ο γιωργος γιωργακης αναλογα τα συμφεροντα καποιον και αντιστροφα.
Επειδη λοιπον δεν θελω να ανοιξω πολιτικη συζητηση σε αυτο τον διαδκτυακο τοπο θα σου πω και το τελευταιο.
Η φιλοζωικη πολιτικη στην ευρωπη εχει αμεση σχεση με το διεθνες εμποριο
και τα συμφεροντα των εταιρων τροφιμων>>>>.Γελιεσαι λοιπον αν πιστευεις οτι την δικη σου ευαισθησια για τα αδεσποτα την εχουν κανει σημαια τους καποιοι.Απλως προσπαθουν να προστατευσουν τους πελατες τους.Εμας δηλαδη.(και οχι τα αδεσποτα)
Οσο για την ευαισθησια του ελληνα? Αστο αυτο τελειωσε πιστεψε με.Ζω την ευαισθησια τους καθημερινα και το ελληνικο φιλοτιμο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλά
αν έχω νεύρα δεν θα γράφω στο φόρουμ-
που ξεπέσαμε να συζητάμε πολιτικά...μπλιαχ
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
σε πολλές περιοχές - χώρες

και εκεί που είσουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ επρεπε να κυκλοφόραγες το σκυλί σου με φίμωτρο.

άσχετα αν κάνα τα στραβά μάτια (μάλλον) λόγω εκθεσης

μη μου πεις ότι σου ξέφυγε αυτό:(
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ναι αλλά ο νόμος υπάρχει μάλλον για να λύνει το πρόβλημα όταν κανα σκυλί δαγκώνει κάποιον.
Δηλ. "γιατί δεν του φόραγες φίμωτρό?" πλέρωστε τώρα.

οπότε αν είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις πρόβλημα δεν του φοράς καθόλου.

σαν το κράνος στην δουλειά. δεν σου λένε τίποτα αν δεν το φοράς και δεν χτυπήσεις. αμα χτυπήσεις όμως σου λένε δεν φόραγες κράνος δεν πληρώνεσαι...

Με τα αδέσποτα τι κάνουν επι το πλείστον στην υπόλοιπη ευρώπη?

(μου αρέσει το υπόλοιπη ευρώπη γιατί μου θυμίζει ότι είμαστε και εμείς με ευρος πέους)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Πού στην Ευρώπη κυκλοφορούν τα σκυλιά με φίμωτρο ??
Στην Γαλλια καποιες''επικινδυνες''ρατσες επιβαλλεται να φορουν φιμωτρο .Νομιζω και σε αλλες χωρες της Ευρωπης.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Στην Γαλλια καποιες''επικινδυνες''ρατσες επιβαλλεται να φορουν φιμωτρο .Νομιζω και σε αλλες χωρες της Ευρωπης.
Μεσ'το μετρό μεγάλες ράτσες κυκλοφωρούν με φίμωτρο.
Έχει τύχει να δώ την ώρα που μαχαίρωναν έναν άνθρωπο να πηγαίνει τύπος με σκυλί (φιμωμένο) να τους χωρίσει.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ναι αλλά ο νόμος υπάρχει μάλλον για να λύνει το πρόβλημα όταν κανα σκυλί δαγκώνει κάποιον.
Δηλ. "γιατί δεν του φόραγες φίμωτρό?" πλέρωστε τώρα.

οπότε αν είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις πρόβλημα δεν του φοράς καθόλου.

σαν το κράνος στην δουλειά. δεν σου λένε τίποτα αν δεν το φοράς και δεν χτυπήσεις. αμα χτυπήσεις όμως σου λένε δεν φόραγες κράνος δεν πληρώνεσαι...

Με τα αδέσποτα τι κάνουν επι το πλείστον στην υπόλοιπη ευρώπη?

(μου αρέσει το υπόλοιπη ευρώπη γιατί μου θυμίζει ότι είμαστε και εμείς με ευρος πέους)
εγώ μιλάω για Γερμανία όχι για Ελλάδα

αν ο νόμος εκεί λέει φίμωτρο και εσύ δεν το φοράς.............................
 


orbital

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2008
72
0
ναι αλλά ο νόμος υπάρχει μάλλον για να λύνει το πρόβλημα όταν κανα σκυλί δαγκώνει κάποιον.
Δηλ. "γιατί δεν του φόραγες φίμωτρό?" πλέρωστε τώρα.

οπότε αν είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις πρόβλημα δεν του φοράς καθόλου.
σε αρκετες χωρες και πολιτειες των ηπα καποιες ρατσες υποχρεωτικα κυκλοφορουν με φιμωτρο ενω αλλες απαγορευονται. σε περιπτωση μη συμμορφωσης με το νομο (οχι σε περιπτωση δαγκωματος, εκει την εχεις κατσει τη βαρκα :D) η τιμωρια οπως θα δεις παρακατω μπορει να ειναι απο χρηματικο προστιμο μεχρι να σου παρουν τον σκυλο ή ακομα και φυλακιση.
για παραδειγμα, οσον αφορα τα pit bull που ανεφερε ο GAIA LYKAIA ως πρωτα σε επιθεσεις, μπορειτε να δειτε εδω τις περιοχες που απαγορευονται τελειως και αλλες που ειναι υποχρεωτικο το φιμωτρο ή/και στειρωση: http://en.wikipedia.org/wiki/Pit_bull#Bans
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
Στη Πράγα ότι μεγάλο σκυλί είδα(και μέσα σε τραμ!) φορούσε φίμωτρο!Στην Ελλάδα ούτε μια φορα δεν έχω δει σκυλί να φοράει...καλα να μου πείτε στην Ελλάδα ούτε λουράκι δεν τα φοράνε...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πρίν μία εβδομάδα ήμουν στο Duisburg - Γερμανία ... ο νόμος εκεί προβλέπει ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόστιμο σε σκύλο χωρίς λουρί και φίμωτρο ... όλοι οι σκύλοι είχαν λουρί ... κανένας δεν είχε φίμωτρο ...

Εκτός από τα ... μετρό και την USA πού έχετε δεί φίμωτρο σε σκύλους ?? Οχι σε έναν - γενικά !
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@