Kasper

Member
18 Μαϊου 2011
16
0
Καλησπέρα,
θα ήθελα να με βοηθήσετε με την περίπτωση του δικου μου σκύλου.

Τον Κάσπερ τον πήραμε 1 μηνα απο την γέννηση του απο Pet Shop. Ο γιατρός μας είπε οτι 5 μήνες θα πρέπει να προσεχετε τις ακαθαρσιες άλλων σκύλων και για 3 μήνες να μην βγεί έξω. Το κακό ειναι οτι αυτό παραφράστηκε απο μας και ο σκύλος αργησε πολύ να έρθει σε επαφή με την "φύση".
Το πρόβλημα ειναι οτι ειναι πλέον 5 χρονών αλλα η συμπεριφορά του έχει γίνει πολύ βαρος.

1)Στην βόλτα είναι πολύ επιθετικός.
Τραβάει το λουρι σαν λυσσασμένος και δεν ειναι να δει άλλο σκύλο.Εκει ειναι που νομίζεις οτι αν τον αφήσω σίγουρα κάποιο απο τα δύο δεν θα βγεί ζωντανό απο τον καβγά. Μερικές φορές "ορμαει" γαυγίζοντας και σε ανθρώπους που τρέχουν.

2)Επιθετική φωνη.
Του άρεσε να τον έχουμε στο μπακόνι ειδικότερα τις ηλιόλουστες μερες, ομως το γαβγισμά του είναι πολύ έντονο, δυνατό και επιθετικό. Χτυπάει τα καγκελα (με τζαμι) για να πέσει κάτω και να ορμήσει στον σκύλο που περνάει απο κάτω. Αποτέλεσμα να τον έχουμε πλέον μόνιμα μέσα.Κλεισμένος στην κουζίνα.

3)Επιθετική συπεριφορά.
γνωρίζω οτι τα σκυλιά μπορεί να αγαπούν όλα τα μέλη της οικογένειας όμως ακούν ένα αφεντικό.Το πρόβλημα είναι όμως ότι όταν πέφτει ένα παιχνίδι απο την μικρή στο πάτωμα το αρπάζει και "γριλίζει" οταν πας να του το πάρεις απο το στόμα. Συμπεριφορά που δεν την είχε.

Αλλαγες που έχουν συμβεί στην ζωη του:

1)αλλαγή σπιτιου όταν ηταν 1,5 χρονων
2)Εισοδος νέου μέλους στην οικογένεια
3)Περιορισμός στον χώρο που βρίσκεται.

Τον σκύλο τον Αγαπάμε πάρα πολύ και σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειται να τον παρατήσουμε.Αυτό που θέλουμε είναι η ζωη μαζί του ν ειναι χαρά και όχι πρόβλημα.
Δεν υπάρχει δυνατ΄τητα χρηματική για εκπαίδευση.

Ευχαριστώ πολύ
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Ξέρεις κάτι; "Αγαπάω" ένα σκυλί σημαίνει πάρα πολλά πράγματα και πολύ συχνά δεν σημαίνει καθόλου αυτό που πιστεύουμε εμείς ως αγάπη.

Έτσι "τσάτρ πάτρ" που λένε, θα σου πω εγώ οτι ο σκυλάκος σου χρειάζεται αρχηγό στην αγέλη του. Αλλά ευτυχώς υπάρχουν μέλη που έχουν γνώσεις στο θέμα αυτό και μπορούν να "δείξουν" προς τη σωστή κατεύθυνση.

Ένας εκπαιδευτής της προκοπής όμως, είναι μαλλον απαραίτητος. Έστω και για κατευθυντήριες γραμμές για αρχή. Και αυτό διότι υπάρχει νέο μέλος στην οικογένεια και με αυτό δεν παίζουμε.
 
  • Like
Reactions: Brave and Orilis




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Kasper

Πέρασαν 4 χρόνια περίπου από τότε που έκανες την πρώτη σου δημοσίευση στην κοινότητα και είχες ήδη διαπιστώσει τα πρώτα δείγματα αυτών των συμπεριφορών. Όπως είχες πει και τότε, απέκτησες τον σκυλάκο από τα Pet City και είχε ηλικία 30 και κάτι ημερών.

Θα ήθελα, λοιπόν, να μας γράψεις τους λόγους που εσύ νομίζεις πως ο σκύλος είχε εξαρχής μια τέτοια συμπεριφορά και τι μεσολάβησε από τον Αύγουστο του 2012 μέχρι σήμερα. Δηλαδή, πως έζησε και πως ζει ο σκύλος όλα αυτά τα χρόνια, ποια η καθημερινότητα του και πως εσύ αντιμετώπισες τα όσα είχες τότε αναφέρει...

Εχουμε (απο το καλοκαίρι το προηγουμενο,πριν καν γινει 1 έτους) παρατηρήσεις μια επιθετηκότητα απέναντι στα αλλα σκυλια.Τον τελευταίο όμως καιρό η κτασταση εχει φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να τον βγάλω βόλτα ή να αλλάζω δρόμο όταν βλέπω σκύλο.Σε μερικές περιπτώσεις και άνθρωπο.Ειναι ήρεμος μεσα στο σπιτι και πολύ παιχνιδιάρης...αλλα στην βόλτα γίνεται απίστευτα επιθετικό.
Ορμάει με μανία προς τ αλλα σκυλια γαβγίζοντας τους έντονα(σε σημειο που επειδη δεν τα φτάνει να κλαίει).

Κάποιες φορες και κυρίως με μεγαλύτερα σκυλια τον είχα αφήσει στο παρελθον να δω τι θα κάνει αλλα μόλις τα αλλα σκυλιά τον πλησίαζαν αυτο πάγωνε ανεκφραστο,σαν να φοβόταν.Και μόλις ο σκύλος εφευγε ξανα επιθεση ο δικός μας.

Η μανια που τον πιάνει δεν εχει στοπ.
Προχθες εκανε τοσο δυνατα επιθεση σε σκυλο που του ειχε κλεισει ο λαιμός απο το σφύξιμο του λουριου του.
 


Kasper

Member
18 Μαϊου 2011
16
0
Ξέρεις κάτι; "Αγαπάω" ένα σκυλί σημαίνει πάρα πολλά πράγματα και πολύ συχνά δεν σημαίνει καθόλου αυτό που πιστεύουμε εμείς ως αγάπη.
To ότι είπα οτι αγαπάμε τον σκύλο το είπα για να δείξω οτι με ενδιαφέρει μια λύση και όχι κάτι πρόχειρο.

Έτσι "τσάτρ πάτρ" που λένε, θα σου πω εγώ οτι ο σκυλάκος σου χρειάζεται αρχηγό στην αγέλη του. Αλλά ευτυχώς υπάρχουν μέλη που έχουν γνώσεις στο θέμα αυτό και μπορούν να "δείξουν" προς τη σωστή κατεύθυνση.

Ένας εκπαιδευτής της προκοπής όμως, είναι μαλλον απαραίτητος. Έστω και για κατευθυντήριες γραμμές για αρχή. Και αυτό διότι υπάρχει νέο μέλος στην οικογένεια και με αυτό δεν παίζουμε.
Αρχηγό λογικά έχει εμένα και λέω λογικά,διότι εντολές ο σκύλος ακούει κυρίως απο τον αρχηγό (αφεντικό).

Τωρα, η λύση του εκπαιδευτή γα μένα είναι μη συμβατή. Οχι γιατί εχω κάτι με το επάγγελμα,αντίθετα για μένα είναι επιστήμη, απλά γιατι αν ήθελα εκπαιδευτή δεν θα έμπαινα στο Φορουμ να γράψω το πρόβλημα, θα πηγαινα απευθείας εκεί. Οποτε παρακαλώ οι λύσεις ή οι συμβουλές που ειναι να δωθούν να μην περιέχουν εκπαιδευτή.
 




Kasper

Member
18 Μαϊου 2011
16
0
@Kasper

Πέρασαν 4 χρόνια περίπου από τότε που έκανες την πρώτη σου δημοσίευση στην κοινότητα και είχες ήδη διαπιστώσει τα πρώτα δείγματα αυτών των συμπεριφορών. Όπως είχες πει και τότε, απέκτησες τον σκυλάκο από τα Pet City και είχε ηλικία 30 και κάτι ημερών.

Θα ήθελα, λοιπόν, να μας γράψεις τους λόγους που εσύ νομίζεις πως ο σκύλος είχε εξαρχής μια τέτοια συμπεριφορά και τι μεσολάβησε από τον Αύγουστο του 2012 μέχρι σήμερα. Δηλαδή, πως έζησε και πως ζει ο σκύλος όλα αυτά τα χρόνια, ποια η καθημερινότητα του και πως εσύ αντιμετώπισες τα όσα είχες τότε αναφέρει...
Απο τον Αυγουστο του '12 μέχρι και τώρα ο σκύλος δεν άλλαξε πολύ. Υπήρξαν περίοδοι όπου προσπαθούσα να τον μάθω μερικά πράγματα και περίοδοι λόγο φόρτου εργασίας δεν μπορουσα καν να ασχοληθώ.
Παρακολουθούσα αποσπασματικά το φόρουμ και προσπαθούσα να εφαρμόσω μερικές συμβουλές.
Αν και 5 χρονών, ο σκύλος έμαθε 2 εντολές. Το "κάτσε" και το "έλα εδω". Δυο εντολές που τις έμαθε μετα απο πολύ δουλεια δική μου. Δεν παρατάω τον σκύλο, ουτε εχω την δυνατότητα εκαπιδευτή. Χρειάζομαι συμβουλές και όχι κριτικές.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Υπάρχουν άπειρα θέματα στο φόρουμ, με εκατοντάδες ήδη γραμμένες συμβουλές, από τις οποίες, μπορείς να κρατήσεις όποιες σου αρέσουν.

Αν ο σκύλος σε 5 χρόνια, έχει μάθει 2 εντολές όλες κι όλες, μετά από πολύ κιόλας δουλειά, είναι βέβαιον, ότι αυτό που πάει στραβά όλα αυτά τα χρόνια, θα συνεχίσει να πηγαίνει, αν κάτι δεν αλλάξει ριζικά.
 


Kasper

Member
18 Μαϊου 2011
16
0
Υπάρχουν άπειρα θέματα στο φόρουμ, με εκατοντάδες ήδη γραμμένες συμβουλές, από τις οποίες, μπορείς να κρατήσεις όποιες σου αρέσουν.

Αν ο σκύλος σε 5 χρόνια, έχει μάθει 2 εντολές όλες κι όλες, μετά από πολύ κιόλας δουλειά, είναι βέβαιον, ότι αυτό που πάει στραβά όλα αυτά τα χρόνια, θα συνεχίσει να πηγαίνει, αν κάτι δεν αλλάξει ριζικά.
Αυτο που σίγουρα πηγαίνει στραβά είναι η συνέχεια της "εκπαιδευσης" του απο μένα.Διότι οπως προείπα ο χρόνος δεν ειναι βοηθός μου.

Γνωρίζω τα θέματα στο φόρουμ, μιας και αρκετές φορες προσπαθώ να εφαρμόσω μερικά όμως ο κάθε σκύλος έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες. Γιαυτο και συμβουλές που μπορεί να εφαρμόστηκαν αψογα σε ένα ίδιας ράτσας σκύλο στον δικό μου να πήγαν στον βρόντο.

Για παράδειγμα, κάπου ειχα διαβάσει ότι αν ο σκύλος σε τραβάει στην βόλτα, ένα μικρό απότομα τράβηγμα προς τα πίσω του λουριο με μια εντολή του τύπου "ήρεμα", βοηθάει τον σκύλο να ηρεμίσει τον βηματισμό του, πράγμα που σε μένα πιάνει για ελάχιστα δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα να τραβάω τον σκύλο συνέχεια. Μετά προσπαθησα αυτό με την λιχουδιά να την κρατάω στο δεξί μου πόδι ωστε ο σκύλος να με ακολουθεί όμως μπερδευε τις εντολές και πηγαινε μπροστά μου και καθόταν (γιατι με το κάτσε που του λέω περιμένει λιχουδια).
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν ειναι κατα τη γνωμη μου μόνο οι εντολες και η ελλειψη χρονου που εχουν σημασία.
Παιζει μεγαλο ρολο η «διαβιωση» μεσα στο σπίτι. Αν δεν υπαρχουν κανονες που να τηρουνται με σταθερότητα και να μην είναι μία έτσι μία αλλιώς, το παιδι θα βγει «κακομαθημένο» ή αν δεν σ αρεσει η λεξη, δεν θα σε υπολογιζει, λογαριασμό δεν θα δίνει σε κανένα και θα κανει ότι γουστάρει και μεσα, αλλα και έξω.
Τωρα όμως όπως εχει μαθει, θελει προσοχή στην αλλαγή.
Γιατι καποιον που απ την αρχή εχει θεσει κανόνες και φροντίζει με σταθερότητα την τηρησή τους, τους εφαρμόζουμε, δεχόμαστε σχετικα ευκολα και νεους κανόνες και τον λέμε απλά αυστηρο.
Κάποιον που είναι πολύ ήπιος και τον καβαλάμε, αν αργότερα προσπαθησει να τηρηθουν καποιοι κανόνες, δεν δεχόμαστε κανόνες αλλά αντιδρούμε έντονα, τον λέμε ηλίθιο ή λεμε ότι τρελάθηκε.
 
Last edited:




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τωρα όμως όπως εχει μαθει, θελει προσοχή στην αλλαγή.
Γιατι καποιον που απ την αρχή εχει θεσει κανόνες και φροντίζει με σταθερότητα την τηρησή τους, τους εφαρμόζουμε, δεχόμαστε σχετικα ευκολα και νεους κανόνες και τον λέμε απλά αυστηρο.
Κάποιον που είναι πολύ ήπιος και τον καβαλάμε, αν αργότερα προσπαθησει να τηρηθουν καποιοι κανόνες, δεν δεχόμαστε κανόνες αλλά αντιδρούμε έντονα, τον λέμε ηλίθιο ή λεμε ότι τρελάθηκε.
Σοφές κουβέντες μεγάλων ανδρών ! (όχι ηλικιακά :D :D)
 




Kasper

Member
18 Μαϊου 2011
16
0
Αυτο όμως όσο και σταθερότητα να κρατάς στην ζωή σου γνωρίζεις οτι δεν μπορεί να παραμείνει η σταση σου ή η ζωή σου ίδια.
Για παράδειγμα τον είχα απο μικρό ελευθερο στο σπίτι όμως όταν έγινε το παιδί και έμεναν ελευθεροι και οι δυο στο σπίτι αρχισε να κάνει ακαθαρσίες σε χώρο που μπουσούλαγε η μικρή. Οποτε αναγκαστικά περιόρισα τους χώρους κινησης του.
Τωρα σε βασικά πράγματα κρατάω σταθερότητα.

Τρώει πάντα βράδυ και πάντα μετα απο μας.
Βόλτα συγκεκριμένη και σε χρόνο και σε χώρο.
Κλπ. κλπ.,

Τωρα για την ενέργεια που είπε ο φίλος έχει ένα δίκιο.
Οταν προσπάθησα να τον αφήσω το καλοκαίρι ελευθερο σε ένα γήπεδο μπάσκετ να τράξει με την μπάλα του εμείνε ακίνητος και ερχόταν διπλα μου....συμπέρανα ότι ήταν συμπεριφορά ανασφαλούς σκύλου μιας και ποτε εξω δεν έχει μείνει χωρίς λουρί.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Τωρα για την ενέργεια που είπε ο φίλος έχει ένα δίκιο.
Οταν προσπάθησα να τον αφήσω το καλοκαίρι ελευθερο σε ένα γήπεδο μπάσκετ να τράξει με την μπάλα του εμείνε ακίνητος και ερχόταν διπλα μου....συμπέρανα ότι ήταν συμπεριφορά ανασφαλούς σκύλου μιας και ποτε εξω δεν έχει μείνει χωρίς λουρί.
ο φίλος λέει να τρέξεις κι εσύ μαζί του!!! δεν είναι μονο η σωματική εκτόνωση αλλα και η πνευματική...
 
  • Like
Reactions: Elrandir and Orilis






Kasper

Member
18 Μαϊου 2011
16
0
2 μέρες τώρα ακολουθώ κάθε βράδυ την συμβουλη σου mariakala και τρέχω μαζι με τον σκύλο 2 τετράγωνα. Δεν μπορώ να πω μια εκτόνωση την έχει, αλλα πιστευω οτι εχει να κάνει με την κούραση.
ειναι πολύ νωρις για να βγάλω συμπέρασμα πάντως, αλλα νομίζω ότι σε κάποια σημεία ηρεμισε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf