Επιθετικός σκύλος


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
θετικος ή κυριαρχικος δεν ξερω ποιος θα το 'σωσει' το σκυλι... αλλα θα ειναι κριμα να μην σωθει...
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Τασο, μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω, για να απαντας ετσι. Ελπίζω οι ενδιαφερόμενοι να κατάλαβαν.
Δεν ειπα οτι ο σκυλος ειναι ηρεμος μεσα και ..κερατο εξω. Ειπα οτι εξω στο παρκο δεν παρερμηνευεται τοσο ευκολα η ηρεμια του ως γηρατειά, όπως στο σπιτι, γιατί τα ερεθισματα είναι πολλά, οπότε ο σκυλος και θα τρεξει και θα παιξει, κτλ, οπότε φαίνεται η ενεργεια που εχει. Στο σπίτι που να τρέξει?
Η ουσία είναι οτι ενας σκυλος που πηγαινε καρφί για ευθανασία, με την θετική εκπαιδευση την γλύτωσε και είναι πια ηρεμοτατος, παντού(για να συνενοηθούμε και να μη χανουμε νοημα).
Καλό κουράγιο στην οικόγενεια
 
Last edited:




freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Αν το να τρεξει και να παιξει ο σκυλος στο παρκο με τα αλλα σκυλιά το λες κερατο, τι να πώ!!!
Εγώ το λέω εκτονωση ενος φυσιολογικου σκυλου και μαλιστα απαραίτητη καθημερινως.
Νομιζω οτι χανεις την ουσία και κολάς σε μια παρομοιωση που δεν την καταλαβες.
Ο σκυλος ήταν επιθετικός και δαγκωνε και τωρα δεν είναι. Γλυτωσε την ευθανασία μεσω θετικης εκπαιδευσης. Τι δεν καταλαβαίνεις απο αυτό?
Νομιζω είμαι ξεκάθαρη.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν το να τρεξει και να παιξει ο σκυλος στο παρκο με τα αλλα σκυλιά το λες κερατο, τι να πώ!!!
Εγώ το λέω εκτονωση ενος φυσιολογικου σκυλου και μαλιστα απαραίτητη καθημερινως.

Νομιζω οτι χανεις την ουσία και κολάς σε μια παρομοιωση που δεν την καταλαβες.
Ο σκυλος ήταν επιθετικός και δαγκωνε και τωρα δεν είναι. Τι δεν καταλαβαίνεις απο αυτό?
Νομιζω είμαι ξεκάθαρη.
αυτο το θεωρείς απαραίτητο για κάθε σκύλο???? δλδ όποιος δεν το κάνει τουλάχιστον καθημερινα, τι εχει? εναν μην εκτονωμένο, μη φυσιολογικό σκύλο? δεν ειναι ολα τα σκυλια να τρέχουν και να χαριεντίζονται με αλλα, στα πάρκα!
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Αν ο σκυλος που τρεχει και παιζει σε ενα παρκο θεωρείται απο εσας κερατο τι να πώ!!!
Χανουμε το νοημα για αλλη μια φορά. Και ναι ένας σκύλος 40 κιλών, όπως αυτός της οικογένειας, χρειαζεται καθημερινά την εκτονωσή του. Αν δεν τα παει καλά με αλλα σκυλιά τρέξιμο και παιχνιδι σε περιφραγμένο χώρο καθημερινά, θα βοηθούσε πολύ. Η απομονωση και ο περιορισμος αυξάνουν την επιθετικότητα ενος σκυλου, διοτι συσσωρευει ενεργεια που δεν εχει που να την βγάλει. Το περπάτημα σε λουρί με φίμωτρο, με ρυθμο χελώνας και ισως πνιχτη, δεν είναι εκτονωση για ενα τετοιο σκυλο, είναι μαρτυριο. Απλώς κανει τσισα και κακά, τιποτε αλλο. Δεν μιλάμε για ενα σκύλο 3 κιλών που εκτονωση μπορεί να είναι και το να παει απο το σαλόνι στο υπνοδωματιο και στην βολτα με το λουρί πρεπει να τρεχει για να προλάβει τον ανθρωπο!!
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν ο σκυλος που τρεχει και παιζει σε ενα παρκο θεωρείται απο εσας κερατο τι να πώ!!!
Χανουμε το νοημα για αλλη μια φορά. Και ναι ένας σκύλος 40 κιλών, όπως αυτός της οικογένειας, χρειαζεται καθημερινά την εκτονωσή του. Αν δεν τα παει καλά με αλλα σκυλιά τρέξιμο και παιχνιδι σε περιφραγμένο χώρο καθημερινά, θα βοηθούσε πολύ. Η απομονωση και ο περιορισμος αυξάνουν την επιθετικότητα ενος σκυλου, διοτι συσσωρευει ενεργεια που δεν εχει που να την βγάλει. Το περπάτημα σε λουρί με φίμωτρο, με ρυθμο χελώνας και ισως πνιχτη, δεν είναι εκτονωση για ενα τετοιο σκυλο, είναι μαρτυριο.

αλλο σε ρώτησα και ειτε ηθελημένα είτε ακουσια δεν το καταλαβες.
Δεν ειπα κέρατο κανεναν σκύλο.... αλλωστε για να πώ κερατο θα το πώ αστειευόμενη και ποτε σοβάρα. Αλλά εσύ μιλάς για σκυλο που πρεπει καθημερινα να παίζει με αλλα σκυλιά... δεν μιλάς γενικά για εκτόνωση, η οποια μπορεί να περιλαμβάνει ενα σωρο αλλα πράγματα, ακόμα και κυνάθλημα. Μιλάς για παιχνιδι με σκυλιά....εχει τεράστια διαφορά λόγω της ποικιλης αλληλεπίδρασης. Και ναι δεν ειναι ολα τα σκυλιά για να παιζουν στα πάρκα με αλλους σκύλους. Για να μην πιάσουμε και το τι εννοούμε παιχνίδι, μιας και εχει επαναληφθει ως θέμα συζήτησης πολλάκις.
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Και ναι δεν ειναι ολα τα σκυλιά για να παιζουν στα πάρκα με αλλους σκύλους
.

Η κοινωνικοποιηση γινεται για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Ο σκύλος οποιασδήποτε ράτσας δεν γενηθηκε για να μην αλληλεπιδρά ποτέ με αλλα μελη του ειδους του. Ειναι παραλογισμός να θεωρούμε οτι ενα είδος γενιέται για να μην εχει ποτέ επαφή με αλλα μελη του είδους του.
Όσο φυσιολογικό είναι ενας ανθρωπος να μην αλληλεπιδρά ποτέ φιλικά με αλλους ανθρώπους, αλλο τοσο φυσιολογικό είναι ενας σκυλος να μην αλληλεπιδρά ποτέ φιλικά με αλλο σκυλο. Ειναι παραλογισμος η πεποιθηση αυτή.
Και για αλλη μια φορά χανουμε το νοημα.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
.

Η κοινωνικοποιηση γινεται για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Ο σκύλος οποιασδήποτε ράτσας δεν γενηθηκε για να μην αλληλεπιδρά ποτέ με αλλα μελη του ειδους του. Ειναι παραλογισμός να θεωρούμε οτι ενα είδος γενιέται για να μην εχει ποτέ επαφή με αλλα μελη του είδους.
Όσο φυσιολογικό είναι ενας ανθρωπος να μην αλληλεπιδρά ποτέ φιλικά με αλλους ανθρώπους, αλλο τοσο φυσιολογικό είναι ενας σκυλος να μην αλληλεπιδρά ποτέ φιλικά με αλλο σκυλο. Ειναι παραλογισμος η πεποιθηση αυτή.
Και για αλλη μια φορά χανουμε το νοημα.


μου συγκρινεις την ανθρωπινη φύση με αυτή του σκύλου???

ναι οντως χαλάει το νήμα του μάρλευ, αλλά ενα σοκ με τα "τρεχάμενα σκυλια σε παρκα" το επαθα....
τεσπα
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Πρωτα αποκοπτουμε το σκυλί απο το ειδος του σε ηλικία 2 μηνων, μετά, όλη την κρισιμη περιοδο κοινωνικοποιησης 2-4 μηνων το κλεινουμε στο σπιτι λόγω εμβολίων, χωρις να εχει επαφή με σκυλια, μετά το μαλλώνουμε όταν μιλάει με οση γλωσσα σωματος σκυλων προλαβε και εμαθε μεχρι 2 μηνων(πχ γρυλιζει), μετά το βγάζουμε εξω και αποφευγουμε καθε επαφή με αλλο σκυλο μηπως και μαλλώσουν και μετά απορουμε γιατί αυτό το σκυλί (που δεν συναναστράφηκε ποτέ του με σκυλο) δεν ξερει την γλωσσα των σκυλων και δεν μπορεί να συννενοηθεί με το είδος του και μαλλώνει!!!!
Και για να μην φανεί η βλακεία μας που δεν το αφησαμε να μαθει την γλώσσα συννενοησης του ειδους του, αφου δεν το φεραμε ποτέ σε επαφή με αλλα μελη του ειδους του, μαθαμε να πιστευουμε οτι το φυσιολογικό είναι να ορμάει σε καθε αρσενικο που θα συναντήσει λες και είναι ταυρος που βλέπει το κοκκινο πανι !!!
ο παραλογισμος σε όλο του το μεγαλειο!!!!!
πετάμε και μια κυριαρχία και καθαρίζουμε!! Τέλεια!!!!
Και στο καπάκι παθαινουμε και σοκ όταν δουμε φυσιολογικο σκυλί που τρεχει και παιζει με αλλα σκυλια και συννενοείται μια χαρά με τα αλλα μελη του είδους του.
Δηλαδή συμφωνα με το σκεπτικο αυτό την κοινωνικοποιηση την κανουμε για να κανουμε αφυσικα τα σκυλιά!!!
Καταπληκτικό σκεπτικο! Σαν το παραμυθι της κυριαρχίας ενα πράγμα, που εν ετη 2014 εξακολουθεί να παιρνει σκυλιά στο λαιμό του και δεν ισχυει ουτε καν για τους λυκους!!!!!.
Ενα παραμυθι ενος ναζί το 1940 αν θυμαμαι καλά, που νομιζε οτι σκυλιά θελουν να γινουν το αφεντικο του ανθρώπου και σκαρφιστηκε την κυριαρχία των σκυλων οδηγεί ακομη σκυλιά στην ευθανασία, την εποχή της πληροφορίας και του ιντερνετ.
ΚΡΙΜΑ.....
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πρωτα αποκοπτουμε το σκυλί απο το ειδος του σε ηλικία 2 μηνων, μετά, όλη την κρισιμη περιοδο κοινωνικοποιησης 2-4 μηνων το κλεινουμε στο σπιτι λόγω εμβολίων, χωρις να εχει επαφή με σκυλια, μετά το μαλλώνουμε όταν μιλάει με οση γλωσσα σωματος σκυλων προλαβε και εμαθε μεχρι 2 μηνων(πχ γρυλιζει), μετά το βγάζουμε εξω και αποφευγουμε καθε επαφή με αλλο σκυλο μηπως και μαλλώσουν και μετά απορουμε γιατί αυτό το σκυλί (που δεν συναναστράφηκε ποτέ του με σκυλο) δεν ξερει την γλωσσα των σκυλων και δεν μπορεί να συννενοηθεί με το είδος του και μαλλώνει!!!!
Και για να μην φανεί η βλακεία μας που δεν το αφησαμε να μαθει την γλώσσα συννενοησης του ειδους του, αφου δεν το φεραμε ποτέ σε επαφή με αλλα μελη του ειδους του, μαθαμε να πιστευουμε οτι το φυσιολογικό είναι να ορμάει σε καθε αρσενικο που θα συναντήσει λες και είναι ταυρος που βλέπει το κοκκινο πανι !!!
ο παραλογισμος σε όλο του το μεγαλειο!!!!!
πετάμε και μια κυριαρχία και καθαρίζουμε!! Τέλεια!!!!
Και στο καπάκι παθαινουμε και σοκ όταν δουμε φυσιολογικο σκυλί που τρεχει και παιζει με αλλα σκυλια και συννενοείται μια χαρά με τα αλλα μελη του είδους του.
Δηλαδή συμφωνα με το σκεπτικο αυτό την κοινωνικοποιηση την κανουμε για να κανουμε αφυσικα τα σκυλιά!!!
Καταπληκτικό σκεπτικο! Σαν το παραμυθι της κυριαρχίας ενα πράγμα, που εν ετη 2014 εξακολουθεί να παιρνει σκυλιά στο λαιμό του και δεν ισχυει ουτε καν για τους λυκους!!!!!.
Ενα παραμυθι ενος ναζί το 1940 αν θυμαμαι καλά, που νομιζε οτι σκυλιά θελουν να γινουν το αφεντικο του ανθρώπου και σκαρφιστηκε την κυριαρχία των σκυλων οδηγεί ακομη σκυλιά στην ευθανασία, την εποχή της πληροφορίας και του ιντερνετ.
ΚΡΙΜΑ.....
Δεν ξερω εσύ τι κάνεις με τα σκυλια σου (αν εχεις μιας και ΠΟΤΕ δεν εχεις θίξει κατι τετοιο) αλλά εδώ ουκ ολιγα μέλη εχουν πολύ πιο ισορροπημένα σκυλια από ο,τι θα φανταζόσουν και δεν εχουν χρεια να χαζοτρέχουν με αλλα σε πάρκα κλπ.
Οποτε ασε κατα μέρος το τι εστι κοινωνικοποιηση γιατι ουδέποτε αναφερθηκα σε αυτή και τις ανάγκες υπαρξης της. Περιορισου σε ό,τι λέμε ή αν δυσκολεύεσαι απλά σταματα.
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Οταν μου λες οτι παθαινεις ΣΟΚ οταν βλέπεις ενα σωστά κοινωνικοποιημενο σκυλί, να τρεχει και να παιζει στο παρκο, δεν αντέχω θα απαντήσω. Εγώ ειπα πρωτη οτι χανουμε το νοημα, τώρα το θυμηθηκες εσύ????
Ο στοχος της κοινωνικοποιησης ειναι να τρεχει και να παιζει το σκυλί με αλλα σκυλια!!! ελεος!
Ακου δεν αναφερθηκες εσυ στην κοινωνικοποιηση!!! Τόση ασχετοσυνη????!!!
Οταν λες οτι παθαινεις σοκ με τα "τρεχαμενα" σκυλια στα παρκα=παθαινεις σοκ με τα κοινωνικοποιημενα σκυλια
 
Last edited:


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
freedom δεν ξερω αν το κανεις επιτηδες αλλα πας την κουβεντα οπου θες.
σε παρακαλω γιατι δεν μου απαντας και εμενα στο θεμα που ανοιξα και σου ζηταω να μου πεις τι θα εκανες;
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οταν μου λες οτι παθαινεις ΣΟΚ οταν βλέπεις ενα σωστά κοινωνικοποιημενο σκυλί, να τρεχει και να παιζει στο παρκο, δεν αντέχω θα απαντήσω. Εγώ ειπα πρωτη οτι χανουμε το νοημα, τώρα το θυμηθηκες εσύ????
Ο στοχος της κοινωνικοποιησης ειναι να τρεχει και να παιζει το σκυλί με αλλα σκυλια!!! ελεος!
Ακου δεν αναφερθηκες εσυ στην κοινωνικοποιηση!!! Τόση ασχετοσυνη????!!!
Οταν λες οτι παθαινεις σοκ με τα "τρεχαμενα" σκυλια στα παρκα=παθαινεις σοκ με τα κοινωνικοποιημενα σκυλια

επειδη μάλλον εχεις προβλημα αντιληψης, σε ρώτησα οταν ειπες οτι ολα τα σκυλια πρεπει να τρέχουν/παιζουν σε παρκα....
Ο στόχος της κοινωνικοποιήσης ειναι να γνωρίζει και να νιώθει οικεια το σκυλι με ποικιλα ερεθισματα, σκυλια, περιστέρια, γάτες, ήχους, μυρωδιές, κοσμο (εκτος αν θα παίξει και με περιστέρια και γάτες και ηχους το σκυλι). Και το σοκ το παθαίνω με την δική σου ασχετοσύνη που αυτοπροβάλλεσαι ως εκπαιδευτρια κιόλας
freedom δεν ξερω αν το κανεις επιτηδες αλλα πας την κουβεντα οπου θες.
σε παρακαλω γιατι δεν μου απαντας και εμενα στο θεμα που ανοιξα και σου ζηταω να μου πεις τι θα εκανες;
το προσεξες κ εσύ??? μα μη την ζορίζεις....
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Δεν παω εγω την κουβεντα όπου θελω, ουτε μπηκα για να παω την κουβεντα όπου θελω. Και αν θεωρείτε οτι το προβλημα του μαρλευ, το οποίο περασα κι εγώ σηκώνει τετοιους χειρισμους, λυπάμαι πολύ. Η κουβέντα απο μονη της παει στην ευθανασία την κυριαρχία και την εκπαιδευση. Βαλατε σφήνα την κοινωνικοποιηση χωρις να το καταλαβετε, γιατί δεν ξερετε τι σημαινει και τώρα σας φταίω εγώ που απαντησα.

οσο για το θέμα που λες οτι ανοιξες τασο, δεν το είδα, αλλά θα απαντησω, αν και εχω απαντησει εκατομυρια φορές στις συζητησεις που εχουμε κανει. Μηπως ανοιξε και αλλος θεμα και με ρωταει κατι? Γιατί δεν ελέγχω ολα τα θεματα, συγγνωμη κιολας!!
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Γιατί τέτοια επίθεση ρε παιδιά στην freedom? μόνο εγώ ενοχλούμαι απο τις προςβλητικες απαντήσεις των διαφωνούντων? Δεν παίρνω θέση, αλλά με ενοχλεί τόση επίθεση...
Sorry για το off
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω ψαχνω να βρω εναν εκπαιδευτη για το κερατο τη ζηνα,, με αρνητικη εκπαιδευση και δεν βρησκω,,,, ολοι θετικοι λενε ==))
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
εγω ψαχνω να βρω εναν εκπαιδευτη για το κερατο τη ζηνα,, με αρνητικη εκπαιδευση και δεν βρησκω,,,, ολοι θετικοι λενε ==))
ferozasea, άσχετα αν μιλάς σοβαρά ή όχι (δε μπορώ να τα ξεχωρίσω πλέον...)
Αν όντως ψάχνεις εκπαιδευτή, μην ψαχνεις για θετικό ή κλασσικό, ψάξε για κάποιον που να τα ξέρει και τα δυο. Τι να τον κάνεις τον εκπαιδευτή άμα χρησιμοιεί ηλ. κολάρο για τη βασική ή λιχουδιές για θέματα που χρειάζονται διόρθωση;
 


OMBRE

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2013
59
0
Η αληθεια ειναι οτι παντα λετε για τους ειδικους και επαγγελματιες αλλα οταν καποιος και ειδικος και εππαγγελματιας διαφωνει μαζι σας καποιοι απο σας γινεστε εριστικοι και αγενεις.
Καλο ειναι να ανοιγουμε τα ματια μας και σε κατι καινουριο χωρις τις παρωπιδες που ισως φοραγαμε τοσο καιρο..