Επιθετικός σκύλος


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ...ειλικρινά πιστεύω, ακόμη και οι ίδιοι οι προηγούμενοι εκπαιδευτές σου, εφόσον κιόλας γνωρίζουν τον σκύλο σου από κουτάβι.

Απλώς, αυτή την φορά, θα πρέπει να ακολουθήσετε άπαντες, κατά γράμμα τις συμβουλές τους, με ωριμότητα και συνέπεια.



@ghelly

Εχεις ξαναπροτείνει πρόσφατα, την λύση του συμπεριφοριστή. Δηλαδή, τι δουλειά κάνει που τον κάνει να διαφέρει από τον εκπαιδευτή; Αν και...το έχουμε ξανασυζητήσει στο φόρουμ.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μπορει να διακρινει την λανθάνουσα πολλες φορές κατάσταση που υποκινει καποια συμπεριφορά στο σκυλο και αναλογα να προσαρμοστεί η εκπαιδευση του.
Μπορει να ειναι "πολυτελεια" ακόμα και σαν σκέψη αλλά επειδη ειχα μέτρο σύγκρισης με 2 εκπαιδευτές που θεωρούνται αρκετά καλοι και εμπειροι, με την συμπεριφοριστρια "καταλαβα" τι μου "ελεγε" το σκυλι μου.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
@ghelly

Εχεις ξαναπροτείνει πρόσφατα, την λύση του συμπεριφοριστή. Δηλαδή, τι δουλειά κάνει που τον κάνει να διαφέρει από τον εκπαιδευτή; Αν και...το έχουμε ξανασυζητήσει στο φόρουμ.
Μαρια κι εγω πιστευω οτι αλλη η δουλεια του εκπαιδευτη και αλλο του συμπεριφοριστη. Απλα στην Ελλαδα δεν ξερω αν υπαρχουν συμπεριφοριστες. Ο Ceasar Millan παραδειγματος χαρη δεν ειναι εκπαιδευτης. Ειδικευεται στα δυσκολα σκυλια που ειναι να πανε για ευθανασια και τους δεινει μια τελευταια ευκαιρια. Δεν τους μαθαινει ακριβως το κατσε, μεινε κλπ. Διορθωνει τις ασχημες συμπεριφορες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μαρια κι εγω πιστευω οτι αλλη η δουλεια του εκπαιδευτη και αλλο του συμπεριφοριστη. Απλα στην Ελλαδα δεν ξερω αν υπαρχουν συμπεριφοριστες. Ο Ceasar Millan παραδειγματος χαρη δεν ειναι εκπαιδευτης. Ειδικευεται στα δυσκολα σκυλια που ειναι να πανε για ευθανασια και τους δεινει μια τελευταια ευκαιρια. Δεν τους μαθαινει ακριβως το κατσε, μεινε κλπ. Διορθωνει τις ασχημες συμπεριφορες.
υπάρχουν 3. Ενας αθηνα, ενας θεσσαλονικη και μια πλέον Πατρα που ηρθε πριν ενα χρόνο απο Αγγλια.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ πιστεύω, ότι πρέπει να είναι, ένα και το αυτό.
Αλλά, για να μην το ξαναπιάσουμε εδώ:
Συμπεριφοριστές σκύλων

@ghelly, πες μας σε ποιούς αναφέρεσαι.
Στην πατρα ειναι η Τσούδα Κλειω
Στην αθηνα Στεφας αν θυμάμαι καλά και θα κοιτάξω στα πμ μου το ονομα του τριτου που ειναι θεσσαλονικη.

Το οτι πρέπει να ειναι ενα και το αυτο, σαφως, δεν νομιζω να διαφωνει κανεις. Εκτος απο την πραγματικότητα... μιας και δεν ειναι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Βρε ghelly μου...o Αντώνης ο Στέφας πχ, χρεώνει κάτι τρικούβερτα νούμερα, για να σου στείλει οδηγίες χρήσεως, μέσω...e-mail. Χωρίς να έχει δει ποτέ, από κοντά το σκυλί σου κι εσένα. Και όσο για τις αναγνωρισμένες σπουδές του...άστο καλύτερα.

Προσωπικά, προτιμώ έναν καλό εκπαιδευτή, από τους τόσους που υπάρχουν, που φυσικά για να ακολουθήσει γραμμή πλεύσης, θα πρέπει πρώτα να ερμηνεύσει και να κατανοήσει, την προβληματική συμπεριφορά που βλέπει. Ευτυχώς, υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Εγώ μένω Αθήνα, οπότε απο τους τρεις μου κάνει ο Στέφας, όμως ξέρει κάποιος από προσωπική εμπειρία τη δουλειά του? Ή κάποιου άλλου...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Για μένα ομως δεν ειναι αρκετη η εμπειρική γνώση του καθε εκπαιδευτη. Γιατι κανενα σκυλι δεν ειναι σαν το προηγούμενο. Οποτε θεωρώ οτι ο συμπεριφοριστης θα προσαρμοσει την εκπαιδευση, οποτε σαφως και θα τον προτιμησω.
Τις τιμές του δεν τις ξέρω, αλλωστε κανεναν δεν εξαναγκάζει να τις αποδεχτει. Αλλα για τις σπουδές του, εχω ακουσει απο ατομα που ασχοληθηκαν στο παρελθόν με εκπαιδευση σκυλων οτι δεν ειναι φυκια για μεταξωτές κορδέλες. Στο συμπεριφορικό θεμα πάντα.

Και γι'αυτο μου ειναι ακατανόητο γιατι οι εκπαιδευτές δεν εχουν ως αναποσπαστο μέρος των γνώσεων τους, το συμπεριφορικό. Ζωντανους χαρακτήρες, δυναμικους πλάθουν με την εκπαιδευση, όχι κουκλες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλύτερα, να αποκτήσεις δική σου προσωπική εμπειρία Δάφνη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και γι'αυτο μου ειναι ακατανόητο γιατι οι εκπαιδευτές δεν εχουν ως αναποσπαστο μέρος των γνώσεων τους, το συμπεριφορικό.
Γιατί θεωρείς ότι ισχύει αυτό;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γιατί θεωρείς ότι ισχύει αυτό;
γιατι εχω δει ουκ ολιγους θετικούς να ποστάρουν βιντεο με σκυλια με ηλ. κολάρο
γιατι δεν εχουμε αναγνωρισμένη σχολη οπως σε αλλες χώρες για εκπαιδευτές σκύλων και βασιζομαστε σε σεμινάρια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δάφνη εγώ θα ξεχώριζα 3-4 εκπαιδευτες με θετικές κρίσεις από αρκετό κόσμο και θα έκανα ένα ραντεβού με όλους.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Βρε ghelly μου...o Αντώνης ο Στέφας πχ, χρεώνει κάτι τρικούβερτα νούμερα, για να σου στείλει οδηγίες χρήσεως, μέσω...e-mail. Χωρίς να έχει δει ποτέ, από κοντά το σκυλί σου κι εσένα. Και όσο για τις αναγνωρισμένες σπουδές του...άστο καλύτερα.

Προσωπικά, προτιμώ έναν καλό εκπαιδευτή, από τους τόσους που υπάρχουν, που φυσικά για να ακολουθήσει γραμμή πλεύσης, θα πρέπει πρώτα να ερμηνεύσει και να κατανοήσει, την προβληματική συμπεριφορά που βλέπει. Ευτυχώς, υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι.
Γι'αυτό ζητάω να μου προτείνουν κάποιον εκπαιδευτεί που να ξέρουν από προσωπική εμπειρία...
Μήπως να άνοιγα νέο θέμα με άλλο τίτλο?
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Δαφνη αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ σιγουρα θα δεις καποιους εκπαιδευτες που εχουν αναφερθει κατα καιρους στο φορουμ και καποιες "κριτικες" γι αυτους.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Πήγα τον Μάρλεϋ για αξιολόγηση σε κάποιον εκπαιδευτή που μου πρότειναν. Μου είπε ότι ο σκύλος δεν είναι ανισόρροπος, αλλά δεν μπορεί να διορθωθεί σε βαθμό που θα γίνει φυσιολογικός σκύλος.

Μου έδωσε τρεις εναλλακτικές:

1. Του κάνω ευθανασία
2. Τον αφήνω ως έχει, δεν πολυβγαίνει από το σπίτι, δεν έρχεται σε επαφή με κανέναν απολύτως ξένο, δεν έχω πολλά πολλά μαζί του και προσέχω διπλά γιατί μέχρι στιγμής είμαστε τυχεροί που δεν μας έχει φάει.
3. Τον εκπαιδεύω ώστε να μη με φαει, θα μάθει ότι εγώ είμαι ο αρχηγός (τώρα νομίζει ότι είμαστε συγκάτοικοι), θα με υπακούει στα πάντα, αλλά θα παραμείνει μη κοινωνικός, δεν θα τον ακουμπάει ξένος, θα πρέπει να έχω πάντα και για τα πάντα τον νου μου και θα πρέπει να συμμορφωθούν οι υπόλοιποι του σπιτιού στο 100%.

Το καλύτερο που μπορεί να γίνει με τον Μάρλεϋ είναι να γίνει ένας σκύλος που δεν θα φάει εμένα και τους δικούς μου και κανέναν άλλον εφ'όσον δεν τον αγγίξει. Θα με υπακούει τυφλά, θα αφήνει ακόμα και το φαΐ του (που είναι ιερό και δεν του μιλάμε καν όταν τρώει), θα αδιαφορεί για τα πάντα εκτός από εμένα στη βόλτα. Θα πρέπει όμως πάντα να προσέχω τις συμπεριφορές των άλλων (ο κόσμος δεν μας πιστεύει ότι ο-σκύλος-δεν-αγγίζεται γιατί είναι παράλογο αφού είναι-τόσο-γλυκούλης). Το αποτέλεσμα θα μοιάζει στους σκύλους που είναι εκπαιδευμένοι για φύλακες.

Το μεγάλο πρόβλημα που έχω είναι ότι η μητέρα μου -που θα πρέπει να έχει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά- δεν αλλάζει μυαλά, κάνει τα αντίθετα από αυτά που της λέω, δεν παίρνει στα σοβαρά το πρόβλημα και η αδερφή μου -που μένει μόνιμα με τον σκύλο- αρνείται να πάρει την ευθύνη από εδω και μπρος. Οι δικοί μου, και η αδερφή μου ακόμα περισσότερο, θα πρέπει να εκπαιδευτούν και αυτοί ώστε να μπορούν να ασχολούνται με τον Μάρλεϋ. Και αυτό είναι το δυσκολότερο όλων...

Δύσκολα τα πράγματα...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
1. Του κάνω ευθανασία
2. .... είμαστε τυχεροί που δεν μας έχει φάει.
3. ... ώστε να μη με φαει
Aν αυτά σου τα πε έτσι εκπαιδευτής εγώ θα πήγαινα κατευθείαν σε άλλο και θα διέγραφα από το μυαλό μου ότι μου είπε αυτός. Αν δεν τα πε κι ακριβώς έτσι, και πάλι δεν θα εμπιστευόμουν την κρίση ενός μόνο ατόμου ότι έχω πετύχει το τζακποτ με την τόσο ακραία κατάσταση και πάλι θα ζητούσα και άλλη γνώμη. Δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα βέβαια.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Το πρώτο μου το είπε έτσι. Τα άλλα όχι έτσι όπως τα διατύπωσα, αλλά μου εξήγησε ότι κινδυνεύουμε και εμείς. Έγραψα "να μη με φάει" για συντομία...

Η αλήθεια είναι ότι δεν τον ήξερα, μου τον πρότειναν, έψαξα λίγο στο φόρουμ και βρήκα καλά λόγια και μου φάνηκαν σωστά αυτά που μας έλεγε. Είχα σκεφτεί να πάω σε 2-3-4 και να βγάλω μετά συμπεράσματα, φοβάμαι όμως ότι θα πελαγώσω τελικά (και δεν έχω πια αυτοκίνητο στη διάθεση μου, κάτι που δυσκολεύει πολύ την όλη κατάσταση...). Δεν ξέρω, πώς θα διαλέξω ποιόν να εμπιστευθώ σε κάτι τόσο μα τόσο σημαντικό για μένα? :neutral:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δάφνη, ψυχραιμία. Μην πελαγώνεις.
Εννοείται ότι θα πάρεις κι άλλες γνώμες. Θα ζητήσεις να έρθουν αυτοί σε σένα, για να μην κάνεις διαδρομές. Αν δεν μπορεί κάποιος να έρθει, δεν πειράζει. Πας σε άλλον.

Σίγουρα απ'ότι καταλαβαίνω, θα πρέπει να πάρεις πολύ δραστικά μέτρα. Οπότε, αυτό που πρέπει πρώτα να αποφασίσεις, είναι...αν θέλεις. Ο Μάρλευ πιθανότατα, έχει γεννηθεί έτσι. Το 'χει στο dna του, πες χαιρετίσματα στην φίλη που τον δημιούργησε και τον ξεφορτώθηκε και 40 ημερών. Καταλαβαίνεις λοιπόν τώρα, γιατί δεν μας έχει μείνει άλλο σάλιο για βρίσιμο; Για ρώτα την φίλη να σου πει...οι γονείς του πως ήταν συμπεριφορικά; Οι παππούδες του; Οι προπαππούδες του; Πόσο σημαντικό ήταν για την φίλη, να γίνει αυτό το κωλοζευγάρωμα που έχει φέρει σήμερα εσένα σ'αυτή την δεινή θέση και ίσως και τον φουκαρά τον Μάρλευ, με ένα δυσοίωνο μέλλον; Δώστης τον για καμμιά εβδομάδα, να τον πάρει στο σπίτι της. Να ζήσει μαζί του και να τον κουμαντάρει. Η...να συνεισφέρει στα έξοδα που καλείσαι τώρα εσύ να καλύψεις, για να λύσεις το πρόβλημά σου...:mad: Αλλά...κακά τα ψέμματα...έχεις μερίδιο ευθύνης...

Τέλος πάντων...ας μην συνεχίσω το βρίσιμο, μέρα που είναι...

Η ζωή μαζί του, θα είναι αναμφισβήτητα δύσκολη. Πρέπει να αποφασίσεις τώρα, αν μπορείς να το παλέψεις. Και οικονομικά και ψυχικά. Γιατί δεν φτάνει να το θέλεις. Σκέψου χωρίς πανικό, μήπως θα ήταν πιο σώφρον, να προσπαθήσεις να τον δώσεις κάπου. Αν και...η αλήθεια είναι, πως δύσκολα θα βάλει κάποιος στην ζωή του έναν τόσο δύσκολο κοπριτάκο. Για ποιόν λόγο να βάλει τέτοιο μπελά στο κεφάλι του; Αν δεν μπορεί όλη η οικογένεια, να συμμορφωθεί με τις υποδείξεις του εκπαιδευτή [κάτι που είναι ζωτικής σημασίας για τον χαρακτήρα του] χωρίς απολύτως καμμία παρέκκλιση, θα πρέπει να πάρεις πάνω σου όλη την ευθύνη του. Δεν είναι τόσο δύσκολο, ίσως όσο νομίζεις. Οπωσδήποτε θα πρέπει να μάθει να ζει σε crate ή "κλειδωμένος" στο δωμάτιό σου πχ, όσο εσύ λείπεις και το κλειδί να το έχεις εσύ μαζί σου. Να μην μπλέκεται κανείς στην δουλειά σου, να μην κινδυνεύει κανείς και να έχεις κάπως το κεφάλι σου ήσυχο, όσο εσύ λείπεις. Αν μπορείς να το εξασφαλίσεις αυτό, είναι ένα τεράστιο βήμα μπροστά.

Πάρε βαθιά ανάσα και πάρε τις αποφάσεις σου, με ηρεμία. Συνήθως όλα φτιάχνονται ή βελτιώνονται πάρα πολύ. Αν ακούς το αντίθετο, μήπως είναι γιατί δεν αποπνέεις εσύ τόση σιγουριά, στον συνομιλητή σου εκπαιδευτή; Γιατί αν ο εκπαιδευτής εισπράττει αμφιβολία και φόβο από εσένα, δεν μπορεί να ρισκάρει να σου πει κάτι διαφορετικό.
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Καταρχάς χρονια πολλα σε όλους και βοήθεια μας η Παναγία. Σκεφτομουνα μηπως μπορούν να σε βοηθήσουν στο ΕΚΕΣ. Εχω παει το μικρό όντας κι εμένα ο πρώτος μου σκύλος και πραγματικα άσχετη με τα σκυλιά και πραγματικα με βοήθησαν γιατι κι εμένα δεν ειναι και το πιο εύκολο σκυλάκι. Η πρωτη επίσκεψη ειναι δωρεάν και ο Θοδωρής θα κανει μια πρωτη εκτίμηση για το σκύλο και θα σου πει. Απο ο,τι εχω καταλάβει εχει μεγάλη εμπειρία με δύσκολα σκυλια. Εύχομαι ολα να πανε καλα για σένα την οικογενεια σου και το σκυλάκι.