Επιθετικός σκύλος


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Πολύ φοβάμαι ότι η ζωοφιλία κάποιων τους οδηγεί στην γραφικότητα, να βάζουν δλδ την ζωή ενός (προβληματικού στην περίπτωσή μας) ζώου πάνω απ' αυτή των ανθρώπων που το συντηρούν.
Nα με σχωρνάς αλλά, γραφικό η μή, η φιλοζωία (ως φιλία προς το ζώο) δεν έχει καμία σχέση με το να σέβεσαι μια ζωή απολύτως εξαρτώμενη από σένα, ασχετα αν είναι ζώου ή ανθρώπου. Αν το πάρεις ως φιλοζωία = φίλος της ζωής τότε ναι.

Το να αναλαμβάνεις να αναθρέψεις ένα ζωντανό πλάσμα και να σου βγει πολύ πιο δύσκολο από ότι στο μέσο όρο δεν είναι λόγος να μην εξαντλήσεις τα περιθώρια των ευθυνών που ανέλαβες απέναντί του όπως πολύ σωστά κάνει η οικογένεια του Μάρλευ.

Όχι πως είναι ξένο στο ανθρώπινο (και όχι μόνο) είδος τέτοια αποποίηση ευθυνών. Παλιά παρατούσαν τα "δύσκολα" παιδιά για ψύλλου πήδημα, μετά έγινε ανήκουστο στην κοινωνία (κάποιοι όμως πάλεψαν για αυτό). Μετά παρατούσαν "μόνο" τα παιδιά με εκ γενετής ασθένειες/αναπηρίες, μετά έγινε ανήκουστο (πάλι κάποιοι πάλεψαν και έδωσαν το παράδειγμα για αυτό). Τώρα αναλαμβάνουν και παρατάνε σκυλιά, γατιά, κουνέλια, χελώνες στην πρώτη-δεύτερη δυσκολία, που για άλλους δεν αποτελεί καν δυσκολία. Μεθαύριο το σωτήριον γένος θα βρει κάτι άλλο να εξαρτάται από αυτό, να του αρέσει στα εύκολα, και να το παρατάει στα δύσκολα.

In a nutshell, είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που πραγματικά είναι η καλύτερη λύση η απομάκρυνση εκ του ταμείου και οφείλεις εφόσον έχεις αναλάβει ευθύνες να εξαντλήσεις κάθε μέθοδο για να σιγουρευτείς ότι όντως σου κατσε αυτό το τζακ ποτ - και πάλι οφείλεις να σεβαστείς τη ζωή του προστατευόμενού σου μέλους και να φροντίσεις για μεταταξη σε περιβάλλον όπου η ευζωία του σου είναι εγγυημένη όσο το δυνατόν γίνεται.

Και στην τελική, από ότι βλέπω όλοι εδώ συμφωνούμε σε ένα πράγμα. Η εμπιστοσύνη είναι το κλειδί. Στη σχέση ιδιοκτήτη-ζώου ο άνθρωπος είναι ο προστάτης, το ζώο ο προστατευόμενος, αποκλειστικά ευθύνη του ανθρώπου είναι να χτίσει αυτή την εμπιστοσύνη και να μην την περιμένει ουρανοκατέβατη.
 
Last edited:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Πολύ φοβάμαι ότι η ζωοφιλία κάποιων τους οδηγεί στην γραφικότητα, να βάζουν δλδ την ζωή ενός (προβληματικού στην περίπτωσή μας) ζώου πάνω απ' αυτή των ανθρώπων που το συντηρούν.
Ο λόγος για τον οποίο δε θα υπάρξει παραγωγικός διάλογος είναι γιατί εσύ αντιμετωπίζεις το θέμα σκεπτόμενος "είναι απλά ένας σκύλος" ενώ οι υπόλοιποι έχουν τέτοιο δέσιμο με τα σκυλιά τους που αυτό το απλά που για εσένα είναι δεδομένο αρνούνται να το δεχτούν.

Σίγουρα δε θα βάλεις τη ζωή του σκύλου πάνω απο τη δική σου, να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.. (αν και σε στιγμές που πρέπει να δράσεις ενστυκτοδώς -βλ. επιθέσεις απο άλλα σκυλιά- κάνουμε κάτι "τρελά") αλλά το να προσπαθείς να έχεις μια ομαλή συμβίωση με ένα ζώο που αποτελεί ήδη μέλος της αγέλης σου, κάθε άλλο παρά γραφικό το βρίσκω.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Σίγουρα δε θα βάλεις τη ζωή του σκύλου πάνω απο τη δική σου, να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.. (αν και σε στιγμές που πρέπει να δράσεις ενστυκτοδώς -βλ. επιθέσεις απο άλλα σκυλιά- κάνουμε κάτι "τρελά") αλλά το να προσπαθείς να έχεις μια ομαλή συμβίωση με ένα ζώο που αποτελεί ήδη μέλος της αγέλης σου, κάθε άλλο παρά γραφικό το βρίσκω.
Εσύ παιδί μου τα λες πιο καλά, πιο περιεκτικά!
 


Thanassis

Active Member
30 Αυγούστου 2013
33
2
Π. Φάληρο
Παρακολουθούμε τα ποστ και νομίζω ότι βοηθούν να βελτιώσουμε τη συνολική εικόνα και τις επιλογές μας.


εγω θα διαφωνησω με τον εκπαιδευτη που σας ειπε οτι δεν τιθεται θεμα υγειας...αυτο μπορει να το ξεκαθαρισει ΜΟΝΟ γιατρος κι εξετασεις...γνωμες αναφορικα με την συμπεριφορα παρτε απο δω κι απο εκπαιδευτες,αλλα στο θεμα υγειας χρειαζεστε αποδειξεις και οχι γνωμες...

πατε λοιπον σε εναν κτηνιατρο και ξεκαθαριστε οτι το προβλημα δεν ειναι παθολογικο...
Δεν μας είπε ο εκπαιδευτής δεν τιθεται θεμα υγειας - αλλοίμονο. :)
Ο κτηνίατρος μας το είπε - δες στη σελίδα 12:
Ο κτηνίατρος μας μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να του κάνουμε εξετάσεις. Δεν βλέπει πιθανή παθολογική αιτία για αυτή τη συμπεριφορά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αχ παιδιά είςτε τόσο ευγενικοί όλοι σας. Εγώ πάλι είμαι πριν τον καφέ για τόσες ευγένειες οπότε chris μάθε πως γραφικός είναι αυτός που μπαίνει σε ένα θρεντ και βρίζει όσους έχουν αντίθετη άποψη από αυτόν.
Κατά τα άλλα όταν λες γραφικούς όσους είναι υπέρ της προσπάθειας για τον σκύλο χαρακτηρίζεις απαράδεκτα κατ αρχάς την ίδια την οικογένεια του Μάρλευ που προσπαθεί και εξαντλεί τα περιθώρια.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Estranged δεν μπορεις ενα συγκρινεις ενα παιδι και ενα σκυλι.
Νομιζω οτι ειναι αλλο πραγμα να ζεις με ενα σκυλι πιο δυσκολο απο τον μεσο ορο και αλλο πραγμα να ζεις με επιθετικο σκυλο επικινδυνο για σενα και τους δικους σου..Σημασια εχει πως οι ανθρωποι αυτοι κανουν οτι μπορουν που δειχνει ποσο αγαπανε το σκυλι παρολα αυτα αμα δεν βελτιωθει θεωρω πως ειναι μονοδρομος να δωθει ο σκυλος.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Δε σύγκρινα ένα παιδί με ένα σκυλί. Ένα pattern συμπεριφοράς κατέδειξα. Άσε που δε διαφωνούμε επί της ουσίας.
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Παρακολουθούμε τα ποστ και νομίζω ότι βοηθούν να βελτιώσουμε τη συνολική εικόνα και τις επιλογές μας.



Δεν μας είπε ο εκπαιδευτής δεν τιθεται θεμα υγειας - αλλοίμονο. :)
Ο κτηνίατρος μας το είπε - δες στη σελίδα 12:
λαμπρα λοιπον...δυνατα στα υπολοιπα...
 


MiltosCAO

Member
18 Φεβρουαρίου 2014
5
0
Γυθειο
διαβασα ολο το θεμα και μπραβο σε ολη την οικογενεια για την προσπαθια που κανει

μικροτερο προβλημα ειχα και εγω με την σκυλα μου , η οποια ειχε μια πολυ επιθετικη ταση προς την μανα μου οταν της εδινε το φαι πιστευω οτι ολα ηταν θεμα φοβιας οπως εκανε και ο Μαρλευ με τον εμετο του(φαι του)

ειχα παρει πολλες γνωμες απο "ειδικους" οπως "αστην χωρις φαι 4-5 μερες να μαθει" "μαλωσε την και δεστην με 5cm αλυσιδα κτλ κτλ

βεβαια εγω ειχα θεμα μονο στο φαι το προβλημα δεν λυθηκε με τα πιο πανω αλλα εγινε πιο μεγαλο
και εκανε ακομα κινηση και σε μενα που δεν ειχε κανει ποτε , το προβλημα λυθηκε με κατι που δοκιμασα τυχαια , εδινα απο το χερι μου φαι στο σκυλι και με πολλα μπραβο εκεινη την ωρα και χαδια το εβλεπα οτι τις πρωτες μερες επερνε το φαι απο το χερι διστακτικα μερα με την μερα ολο και πιο ευκολα και πλεον δεν εχουμε καθολου προβλημα (βεβαια να πω οτι απο 1,5 μηνων μεχρι τωρα που ειναι 1 χρονου το φαι του το παιρνει μετα απο διαταγες θα κατσει κατω θα την αφησω το φαι της και οταν της πω θα παει)
 


koulak

Member
7 Σεπτεμβρίου 2013
20
0
Παλαιό Φάληρο
καλησπέρα σε όλους.
Εχθές είχαμε συνάντηση στο σπίτι μας με τον εκπαιδευτή. Αφού πήγε βόλτα με τον Μάρλευ, καθώς και σχεδόν όλη η οικογένεια, μας είπε τα εξής:
Ο Μάρλευ κατά τη γνώμη του δεν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Υπάρχει όμως γενετική αιτία. Έτσι γεννήθηκε. Να σημειώσω ότι ο κτινίατρος μας είπε ότι δεν υπάρχουν σχετικές εξετάσεις.
Αυτο που ισχυρίζεται είναι αυτό που έχετε πει αρκετοι από το forum, δεν έχει θέση στην αγέλη και θέλει να γίνει αρχηγός. Κάνει απόλυτα το σωστό ο Μάρλευ. Εμείς κάνουμε τα λάθη. Το τσεκάρει και θα το τσεκάρει πάντα. Στο σπίτι, στο δρόμο ανα πάσα στιγμή. ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ. Υπάρχουν σκυλιά μας είπε που στα δυό χρόνια περίπου τα παρατάνε. Ο Μάρλευ ποτέ.
Εκείνο που πρέπει να κάνουμε είναι να του περιορίσουμε το χώρο, όχι ελεύθερος όλη μέρα, δύο ώρες στο κλουβί του, δύο έξω κλπ. Να μην τον χαϊδεύουμε πολύ, όταν κάθεται κάπου να τον διώχνουμε συνέχεια, ακόμα αν είναι δίπλα σε καρέκλα να τον σπρώξουμε με την καρέκλα. Όταν για κάποιο λόγο επιτεθεί να τον σπρώξουμε με δύναμη και χωρίς φόβο, αν είναι δυνατόν στη μούρη, να σωριαστεί κάπου, αυτό θα είναι το καλύτερο, δεν θα τολμήσει να το ξανακάνει.
Δεν είναι σκύλος φονιάς, δεν θα προβεί σε μοιραία πράξη, τα δαγκώματά του είναι μόνο απειλητικά, κάνε πίσω εσύ εγώ είμαι αρχηγός. Άθελά του μπορεί να τραυματίσει πιο σοβαρά. Στη δική μας στάση οφείλεται η μετέπειτα συμπεριφορά του Μάρλευ. Δεν θα έχουμε θεαματικά αποτελέσματα, διότι έχουν γίνει και λάθη και ο Μάρλευ είναι ζόρικος.
Πως μπορώ εγώ και τα παιδιά να του σπρώξουμε τη μούρη σε μια επίθεση. Το ομολογώ ότι φοβάμαι κι ας μου λέει ο εκπαιδευτής ότι δεν πρόκειται να μου κάνει το παραμικρό.
Επίσης μας είπε ότι η ζωή μας θα είναι κάπως έτσι. Μόνιμα σε μία τσίτα, αυτός να διεκδηκεί αρχηγία, εμείς να τον διορθώνουμε. Δεν θα είναι ποτέ μια χαλαρή σχέση.
Ήταν λάθος επιλογή. Ο συγκεκριμένος σκύλος θέλει συγκεκριμένο ιδιοκτήτη.
Πάντως θα προσπαθήσουμε τα δέοντα και βλέπουμε.
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Όταν για κάποιο λόγο επιτεθεί να τον σπρώξουμε με δύναμη και χωρίς φόβο, αν είναι δυνατόν στη μούρη, να σωριαστεί κάπου, αυτό θα είναι το καλύτερο, δεν θα τολμήσει να το ξανακάνει.
εσεις,(πληθυντικος που αφορα τα θυληκα μελη της οικογενειας και σε ενα μικροτερο βαθμο το αρσενικο) και το λεω αυτο ελπιζοντας οτι δεν θα παρεξηγηθουμε,ουτε γι αστειο μην κανετε τετοια κινηση,με το σκυλο χωρις φιμωτρο...εκτος εαν ειστε σε θεση να υποστειτε τις οποιες συνεπειες...

αυτη ειναι μια κινηση που γινεται οταν πλεον ο σκυλος εχει μαθει κατα ενα 90% την θεση του και εχει υποστει πολλαπλες ηττες σε επιπεδα κυριαρχιας,κατι που θα εχει καταστησει αυτον περισσοτερο υποτακτικο κι εσας περισσοτερο θαρραλεους...

το ρισκο στο επιπεδο που βρισκεται τωρα ο μαρλευ δεν ειναι καν υπολογισιμο...ειναι απλα μεγαλο...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εύχομαι να πάνε όλα καλά αν και για να είμαι ειλικρινής θεωρώ ότι αντιμετωπίζετε μια πολύ δύσκολη κατάσταση που με το πέρασμα του χρόνου θα αθροίζει στρες και κούραση και σε σας.
Θα τολμήσω να ρωτήσω (αν και δεν ξέρω καθόλου αν ενδείκνυται σε τέτοιες περιπτώσεις ) ή έστω να κάνετε μια ερώτηση στο κτηνίατρο ή στον εκπαιδευτή αν θα ήταν χρήσιμη μια ειδική θεραπευτική αγωγή στο σκύλο....ας πούμε κάτι σαν αγχολυτική θεραπεία με φάρμακα για κάποιο διάστημα τουλάχιστον.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Τι φάρμακα υπάρχουν σχετικά?
Παλιά ήξερα το selgian το οποίο όμως στις παρενέργειες του αναφεροταν η επιθετικότητα και μου είχε΄κάνει φοβερή εντυπωση!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Μηπως εννοεις Σταματια τα ανθοιαματα Μπαχ?Παντως τα ειχε δοκιμασει ο φιλος μου με την σκυλα που εκανε επιθεσεις στο παιδι του και αποτελσμα δεν ειδε.

Προσωπικα δεν θα τολμουσα να σπρωξω τον σκυλο..Ειναι σιγουρο οτι δεν θα γυρισει να σας δαγκωσει?
Ειναι πολυ δυσκολη κατασταση και μακαρι να βρειτε λυση.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αν τον κανουν και τζανκυ τοτε ποιος ξερει πως θα αντιδρασει αργοτερα.
μια χαρα προσπαθουν και ολοι ευχομαστε να τα καταφερουν.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ήμουν πολύ ακριβής και ιδιαίτερα προσεκτική στην διατύπωση του ποστ. Δεν εννοώ τα ανθοιάματα ...εννοώ ΑΝ υπάρχει φαρμακευτική αγωγή. Επίσης είπα ότι δεν ξέρω καν αν ενδείκνυται, απλά είπα να ερωτηθούν κτηνίατρος και εκπαιδευτής. Ενδεχομένως να υπάρχει κάτι ........μπορεί να αξίζει το ψάξιμο στο κτηνίατρο.
Δεν σε κάνουν τζάνκι Tasos..όλα τα φάρμακα αντιθέτως κάποια βοηθούν σε κάποιες καταστάσεις :)
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μην νομιζεις οτι ηθελα να στην πω.καμια σχεση.
το να δωσεις ενα φαρμακο στον σκυλο για να καλυψεις το προβλημα δεν ειναι λυση και εγω θεωρω οτι το κανεις τζανκι.
βαζεις κωλο κατω και ψαχνεις να βρεις την λυση οπως παιδευοντε ολοι εδω με τον μαρλευ και αξιζουν συνχαρητηρια.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
μην νομιζεις οτι ηθελα να στην πω.καμια σχεση.
το να δωσεις ενα φαρμακο στον σκυλο για να καλυψεις το προβλημα δεν ειναι λυση και εγω θεωρω οτι το κανεις τζανκι.
Δεν είπα καλέ κάτι τέτοιο :D

Για αυτό το λόγο είπα να ερωτηθεί κτηνίατρος ......αν και λέω αν υπάρχει μια φαρμακευτική αγωγή και μάλιστα σε πολύ ήπιες δόσεις μπορεί να μην καλύπτεις το πρόβλημα αλλά να είναι πιο ήπιες οι αντιδράσεις του σκύλου και πιο εύκολα αποδεκτή η όποια εκπαίδευση. Υποθέσεις κάνω ....μακάρι να ήξερα να σας πω.
 


koulak

Member
7 Σεπτεμβρίου 2013
20
0
Παλαιό Φάληρο
καλησπέρα,
η γνώμη του εκπαιδευτή εν κατακλείδι ήταν να φύγει το σκυλί από μας. Όχι γιατί θα μας σκοτώσει αλλά δεν θα είναι ποτέ μια εύκολη σχέση. Μένει τον περισσότερο καιρό με τα κορίτσια, και τα θηλυκά μέλη αυτής της οικογένειας όπως σωστά αναγνωρίζει ο Reinmeister δεν θα τολμήσουν και δεν πρέπει να το δοκιμάσουν να κάνουν αυτά που λέει ο εκπαιδευτής (να τον σπρώχνουμε κλπ). Νομίζω ούτε ο Θανάσης θα το τολμήσει. Ο σκύλος είναι 45 κιλά, πολύ δυνατός και ζόρικος και στη περίπτωση που θα αισθανθεί την παραμικρή ανασφάλεια ή το φόβο μας, δεν μπορώ ούτε θα ήθελα να σκεφτώ το αποτέλεσμα.
Επίσης επειδή εγώ και ο Θανάσης έως τέλος σχεδόν του χρόνου θα ταξιδεύουμε και εν όψει του καλοκαιριού ο σκύλος θα ζει στο κλουβί του. Και για 10, 12 χρονια θα ζει κυρίως στο κλουβί του.
Πέστε μου πόσο εγωιστικό μπορεί να είναι αυτό από πλευράς μας, μόνο και μόνο επειδή τον αγαπάμε; Τι σημαίνει αυτό, όταν αγαπάς, φροντίζεις ο άλλος να περνάει καλά. Ο σκύλος δεν θα περάσει καλά μαζί μας. Άρα πρέπει να προσπαθήσουμε να του βρούμε πιο ιδανικό χώρο.
Αυτά....
πολύ με στενοχωρεί ο Μάρλευ, αλλά δεν νομίζω ότι έχω την ικανότητα να τον υποτάξω.
Δεν είναι κακό να παραδέχομαι την δική μου ανικανότητα και το δικό μας λάθος για την επιλογή του σκύλου. Έπρεπε να το είχαμε ψάξει πολύ πριν τον πάρουμε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν μπορούσατε να ξέρετε τι σκύλος θα εξελιχθεί.
Κι εγώ το θεωρώ εγωιστικό να ζει σε ένα κλουβί και συμφωνώ με τον τρόπο που σκέφτεσαι.
Αν βρεθεί κάποιος που να το θέλει και να μπορεί να του προσφέρει καλή ποιότητα ζωής θα ήταν καλύτερα. Θα βρεθεί όμως;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU