Επιθετικότητα και άγχος!


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέο μέλος στην ομάδα.Θα ήθελα πάρα πολύ να "ακούσω" κάποιες συμβουλές γιατί έχουμε βρεθεί σε απόγνωση...
Και θα εξηγήσω αμέσως...
Πριν 1 χρόνο και κάτι ήρθε στη ζωή μας ο Μάρλεϊ,ένα ημίαιμο κουταβάκι μολις 2 μηνών τότε,το οποίο έγινε αμέσως μέλος της οικογένειάς μας!Από την πρώτη στιγμή έδειξε σημάδια φοβίας και γενικότερα άγχους...είτε αυτο είχε να κάνει με την αποχώρησή μας απο το χώρο που βρισκόταν είτε με την εμφάνιση δοντιών και γρυλισματος σε απότομες κινήσεις...είτε με τη συμπεριφορά του στα άλλα ζωάκια έξω!
Λόγω του οτι δεν είχαμε χρήματα ωστε να πάει σε κάποιο εκπαιδευτή προσπαθήσαμε διαβάζοντας,ρωτώντας και μαθαίνοντας,να τον κάνουμε να μας εμπιστευτεί.Στο πρώτο του κούρεμα μας πήραν τηλέφωνο να γυρίσουμε να τον πάρουμε γιατι δάγκωνε την γυναίκα που προσπαθούσε να τον περιποιηθεί!
Στη γιατρό δεν ακινητοποιείται χωρίς να τον κρατάω αγκαλιά και δε δέχεται καμία εξέταση χωρίς φίμωτρο. :(
Μας δαγκώνει σε ανύποπτες στιγμές και οι αντιδράσεις τους μοιάζουν με λυσσασμένου σκυλιού!Δεν τον έχουμε χτυπήσει ποτέ(σαφώς!) και προσπαθούμε πάντα με ψύχραιμο και αυστηρο τρόπο να τον ηρεμουμε,κάτι που καταφέρνουμε,αφού βέβαια μας έχει κομματιασει τα χέρια!Φοβόμαστε να έρθει να ξαπλώσει κοντά μας,να κοιμηθούμε,γιατί δεν ξέρουμε πια πότε κατι θα τον τρομάξει και θα επιτεθεί!Έχουμε προσπαθήσει να τον περιορίζουμε σε συγκεκριμένο χώρο,να φεύγουμε απο κοντά του ώστε να του δείξουμε οτι δεν μας αρέσει αυτη η συμπεριφορά!Τίποτα δεν έχει βοηθήσει!
Πραγματικά δεν ξέρουμε τι άλλο να κάνουμε,τον λατρεύουμε και θέλουμε το καλύτερο για εκείνον αλλά δεν είναι δυνατόν να φοβόμαστε τον ίδιο μας το σκύλο(ο οποίος, κάπου εδω να αναφέρω,είναι μόλις 7 κιλά) !!!!
Συγγνώμη για το σεντόνι αλλα πραγματικα η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Γεια! Το πιο σωστό θα ήταν να ρωτήσετε εκπαιδευτή. Είναι λίγο επίφοβο να δώσει κανείς συμβουλές έτσι στα τυφλά.
Όμως, επειδή και να θέλατε, δεν ξέρουμε πότε θα μπορέσετε να απευθυνθείτε σε εκπαιδευτή, στη θέση σας θα δοκίμαζα μια επανεκκίνηση.
Τέρμα τα χάδια και οι αγκαλίτσες. Βόλτα και εκπαίδευση. Βασικές εντολές, να τον αγνοείτε την υπόλοιπη ώρα. Αν υπάρχει κλουβάκι, ας μένει εκεί (αρκεί να μην τον ξεχνάτε εκεί)

Βαλέ μια φώτο του τέρατος. :)
 
  • Like
Reactions: Tammy_G and GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα.. κρίμα που δεν μας ανακάλυψες νωρίτερα..
όταν πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα που όλα θα ήταν ευκολότερα και πιθανά να είχατε τελείως διαφορετική πορεία...
σε ποια περιοχή είστε?
 
  • Like
Reactions: Tammy_G


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
@Tammy_G καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Εχω ένα βλακκίδι, που έχει τα ίδια χαζά συμπτώματα, με την διαφορά ότι δεν χρησιμοποιεί δόντια, γιατί θα του τα είχα βγάλει.
Ηρθε στο σπίτι μου, περίπου 8 μηνών για φιλοξενία και τώρα είναι περίπου δυόμιση χρονών.
Τίγκα στις φοβίες και στις νευρικές αντιδράσεις.
Εκεί που ερχόταν μόνος του για χάδια και χαριτωμενιές και κουλουριαζόταν στα πόδια μου, μόλις κούναγα τα πόδια μου, από τον φόβο του, έκανε επίθεση. Χωρίς να δαγκώνει επαναλαμβάνω. Προσπάθησα πολύ να το κόψει αυτό, γιατί ο στόχος ήταν, να πάει σε κάποια οικογένεια και μάλιστα με μικρά παιδιά ίσως, και με τέτοιες αντιδράσεις δεν θα γινόταν ποτέ αυτό. Δυστυχώς 1,5 χρόνο μετά, το κάνει ακόμη. Εννοείται τον φορτώθηκα. Δεν έφυγε ποτέ από εμένα. Συν που από τον φόβο του πάντα, ακόμη κι όταν τον μαλλώνω, γρυλίζει, καμπουριάζει, γαβγίζει, κάνει τέλος πάντων, ότι μπορεί για να φοβίσει εμένα. Επιθετική άμυνα! Το κάνει τόσο έντονα, που γίνεται πολύ πιστευτός σε κάποιον που δεν τον ξέρει και που δεν έχει γενικά εμπειρία από σκυλιά. Δεν ξέρω αν θα το κόψει ποτέ. Αν θα νοιώσει ποτέ, όση εμπιστοσύνη χρειάζεται και τι άλλο πρέπει να κάνω, για να συμβεί αυτο. Προς το παρόν, πορευόμαστε παρέα. Αυτος γρυλίζει, αλλά έρχεται για χάδια και αγκαλιές, αμέσως μόλις σταματήσω να τον στραβοκοιτάω για την γελοία μπούρδα που κάνει, κι εγώ γελάω. Και όλα καλά. Αλλά εγώ, είμαι εγώ!

Ο δικός σας είναι πολύ μικρός ακόμη. Επιδέχεται διόρθωση συμπεριφοράς, αρκεί να ξέρετε τι να κάνετε και να κάνετε όλοι στην οικογένεια το ίδιο. Είσαστε πολλοί που ασχολείστε με το σκυλάκι;
 
  • Like
Reactions: Tammy_G and Εriana


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Γεια! Το πιο σωστό θα ήταν να ρωτήσετε εκπαιδευτή. Είναι λίγο επίφοβο να δώσει κανείς συμβουλές έτσι στα τυφλά.
Όμως, επειδή και να θέλατε, δεν ξέρουμε πότε θα μπορέσετε να απευθυνθείτε σε εκπαιδευτή, στη θέση σας θα δοκίμαζα μια επανεκκίνηση.
Τέρμα τα χάδια και οι αγκαλίτσες. Βόλτα και εκπαίδευση. Βασικές εντολές, να τον αγνοείτε την υπόλοιπη ώρα. Αν υπάρχει κλουβάκι, ας μένει εκεί (αρκεί να μην τον ξεχνάτε εκεί)

Βαλέ μια φώτο του τέρατος. :)
Καλημέρα!!!!Εννοείται πως το πρώτο πράγμα που σκεφτήκαμε ήταν ο εκπαιδευτής και αντιλαμβάνομαι απόλυτα πως ειναι και το σωστό...Δυστυχώς δεν υπάρχουν τα ανάλογα χρήματα.Βεβαια δεν κάναμε τίποτα μονοι μας..
Παρακολουθήσαμε άπειρα βίντεο εκπαίδευσης,διαβάσαμε αλλα τοσα βιβλία,βοηθησε αρκετα και ο πατέρας μου που μεγαλώνει σκυλιά οσο ζει!Υπήρχε βελτίωση ανα διαστήματα αλλά νομίζω τωρα που οι ορμόνες του ειναι στα ύψη ,η επιθετικότητα του είναι χειρότερη απο ποτέ ! :(
Ακολουθεί φωτογραφία του αγαπημένου μου Κόμη Δράκουλα!❤
 

Attachments



Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
@Tammy_G καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Εχω ένα βλακκίδι, που έχει τα ίδια χαζά συμπτώματα, με την διαφορά ότι δεν χρησιμοποιεί δόντια, γιατί θα του τα είχα βγάλει.
Ηρθε στο σπίτι μου, περίπου 8 μηνών για φιλοξενία και τώρα είναι περίπου δυόμιση χρονών.
Τίγκα στις φοβίες και στις νευρικές αντιδράσεις.
Εκεί που ερχόταν μόνος του για χάδια και χαριτωμενιές και κουλουριαζόταν στα πόδια μου, μόλις κούναγα τα πόδια μου, από τον φόβο του, έκανε επίθεση. Χωρίς να δαγκώνει επαναλαμβάνω. Προσπάθησα πολύ να το κόψει αυτό, γιατί ο στόχος ήταν, να πάει σε κάποια οικογένεια και μάλιστα με μικρά παιδιά ίσως, και με τέτοιες αντιδράσεις δεν θα γινόταν ποτέ αυτό. Δυστυχώς 1,5 χρόνο μετά, το κάνει ακόμη. Εννοείται τον φορτώθηκα. Δεν έφυγε ποτέ από εμένα. Συν που από τον φόβο του πάντα, ακόμη κι όταν τον μαλλώνω, γρυλίζει, καμπουριάζει, γαβγίζει, κάνει τέλος πάντων, ότι μπορεί για να φοβίσει εμένα. Επιθετική άμυνα! Το κάνει τόσο έντονα, που γίνεται πολύ πιστευτός σε κάποιον που δεν τον ξέρει και που δεν έχει γενικά εμπειρία από σκυλιά. Δεν ξέρω αν θα το κόψει ποτέ. Αν θα νοιώσει ποτέ, όση εμπιστοσύνη χρειάζεται και τι άλλο πρέπει να κάνω, για να συμβεί αυτο. Προς το παρόν, πορευόμαστε παρέα. Αυτος γρυλίζει, αλλά έρχεται για χάδια και αγκαλιές, αμέσως μόλις σταματήσω να τον στραβοκοιτάω για την γελοία μπούρδα που κάνει, κι εγώ γελάω. Και όλα καλά. Αλλά εγώ, είμαι εγώ!

Ο δικός σας είναι πολύ μικρός ακόμη. Επιδέχεται διόρθωση συμπεριφοράς, αρκεί να ξέρετε τι να κάνετε και να κάνετε όλοι στην οικογένεια το ίδιο. Είσαστε πολλοί που ασχολείστε με το σκυλάκι;
Καλημέρα & καλώς σας βρήκα!!!! :) Κατά κύριο λόγο 2 άτομα....όταν δουλευω πάρα πολλές ώρες τον αφήνω στους γονείς μου,ώστε να μη μενει μόνος του και εντείνεται το άγχος του,οι οποίοι βέβαια βοηθούν πάρα πολύ μιας και ο πατέρας μου ασχολείται με σκυλακια ολη του τη ζωή!Εκεί η συμπεριφορά του μάλιστα είναι καλύτερη....έχω καταλήξει ότι ίσως ο μόνος που σέβεται-φοβάται είναι ο μπαμπάς μου!Δυστυχώς ο δικός μου δαγκώνει κανονικότητα....πώς βλέπεις κατι λυσσασμένα σε ταινίες ;;;!!Για εκείνα τα λεπτά δεν τον αναγνωρίζω! :(
 
Last edited:


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
καλησπέρα.. κρίμα που δεν μας ανακάλυψες νωρίτερα..
όταν πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα που όλα θα ήταν ευκολότερα και πιθανά να είχατε τελείως διαφορετική πορεία...
σε ποια περιοχή είστε?
Καλημέρα!Αθήνα,στον Ταύρο μένουμε....το καταλαβαίνω ότι αν είχε εκπαιδευτεί απο πολυ μικρούλης πιθανόν να μην αντιμετωπίζαμε τοσο μεγάλο θέμα. :( Παρολ'αυτα δεν το αφήσαμε έτσι να υπάρχει "το πρόβλημα".Έχουμε προσπαθήσει κι ακομα προσπαθούμε με διάφορους τρόπους που μαθαίνουμε απο εκπαιδευτές διαβάζοντας ή παρακολουθώντας στο ίντερνετ(δυστυχώς δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για εκπαίδευση στο σπιτι)να το εξαλείψουμε..Δυστυχώς βελτιώνεται ανα διαστήματα και μετά,σε ανύποπτο χρόνο,μας κάνει τα ίδια!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Συνήθως σ'αυτές τις περιπτώσεις, πρέπει να δουλέψεις πάαααρα πολύ, την σταθερότητα.
Πχ όταν λες δουλεύεις πάρα πολλές ώρες, πόσες δηλαδή;
Μάλλον θα ήταν καλύτερα, αντί να πηγαίνει σε άλλο χώρο, να παραμένει στον δικό σου.
Τι πρόβλημα θα είχε αν έμενε μόνος; Κάνει ζημιές; Γαβγίζει ασταμάτητα ας πούμε;
Χρήση crate γνωρίζει;
Εγώ επίσης, θα έκανα αυτό που κάνω και στον δικό μου αυτή την εποχή, για παρόμοιους λόγους. Θα τον τάιζα αποκλειστικά και μόνο, εγώ. Αποκλειστικά και μόνο, από το χέρι μου. Δουλεύοντας συγχρόνως βασική υπακοή, στην δική σου περίπτωση. Εντολή και κροκέτα. Να την ιδρώσει την φανέλα. Και να εκτιμήσει το χέρι, που τον ταίζει. Το δικό σου. Οχι του μπαμπά σου.
Σου ακούγεται εφικτό;
 
  • Like
Reactions: Tammy_G


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Συνήθως σ'αυτές τις περιπτώσεις, πρέπει να δουλέψεις πάαααρα πολύ, την σταθερότητα.
Πχ όταν λες δουλεύεις πάρα πολλές ώρες, πόσες δηλαδή;
Μάλλον θα ήταν καλύτερα, αντί να πηγαίνει σε άλλο χώρο, να παραμένει στον δικό σου.
Τι πρόβλημα θα είχε αν έμενε μόνος; Κάνει ζημιές; Γαβγίζει ασταμάτητα ας πούμε;
Χρήση crate γνωρίζει;
Εγώ επίσης, θα έκανα αυτό που κάνω και στον δικό μου αυτή την εποχή, για παρόμοιους λόγους. Θα τον τάιζα αποκλειστικά και μόνο, εγώ. Αποκλειστικά και μόνο, από το χέρι μου. Δουλεύοντας συγχρόνως βασική υπακοή, στην δική σου περίπτωση. Εντολή και κροκέτα. Να την ιδρώσει την φανέλα. Και να εκτιμήσει το χέρι, που τον ταίζει. Το δικό σου. Οχι του μπαμπά σου.
Σου ακούγεται εφικτό;
Όταν μένει μονος του ξεσηκώνει την πολυκατοικία για ώρες και κατουράει τα πάντα!!!!Στο crate επισης ξεσηκώνει τον κόσμο...απορώ με την αντοχή του,έχει τύχει να γαβγίζει ουρλιάζοντας για 1 ώρα ασταμάτητα!!!!Τύχαινε να φεύγω από το σπίτι στη 1 το μεσημέρι και να γυρίζω στις 11 παρά..θεωρώ ότι ειναι πολλές ώρες (πχ όση τροφή και να του έβαζα θα την καταβρόχθιζε σε 2 λεπτα,αργότερα δε θα είχε)...Βέβαια τώρα που δε δουλευω και είμαστε μέσα μαζί όλη μέρα μπορώ να δουλεψω όλα όσα προτείνετε!Κι ευχαριστώ πολυ!!!!!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Φαγητό γιατί του αφήνεις, συνέχεια; Δεν πρέπει.
Πρέπει να τον βάλεις σε αυστηρό πρόγραμμα και αφού λες ότι είσαι σπίτι, εκμεταλλεύσου το.
Ασχολήσου αποκλειστικά εσύ μαζί του. Κανείς άλλος.
Εχε τον στο crate σταδιακά, όλο και πιο πολύ. Αν γίνεται να μην σε βλέπει κιόλας συγχρόνως, ακόμα καλύτερα. Και δούλεψέ τον ασταμάτητα, φαγητό-εκπαίδευση. Αυστηρά. Αν είναι και φαγανός, θα είναι πιο εύκολη η δουλειά σου.
Θα περιμένουμε να μας ενημερώσεις για την εξέλιξή του :)

* φατσάκης είναι πάντως :love:
 
  • Like
Reactions: Tammy_G


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Φαγητό γιατί του αφήνεις, συνέχεια; Δεν πρέπει.
Πρέπει να τον βάλεις σε αυστηρό πρόγραμμα και αφού λες ότι είσαι σπίτι, εκμεταλλεύσου το.
Ασχολήσου αποκλειστικά εσύ μαζί του. Κανείς άλλος.
Εχε τον στο crate σταδιακά, όλο και πιο πολύ. Αν γίνεται να μην σε βλέπει κιόλας συγχρόνως, ακόμα καλύτερα. Και δούλεψέ τον ασταμάτητα, φαγητό-εκπαίδευση. Αυστηρά. Αν είναι και φαγανός, θα είναι πιο εύκολη η δουλειά σου.
Θα περιμένουμε να μας ενημερώσεις για την εξέλιξή του :)

* φατσάκης είναι πάντως :love:
Όχι,δεν του αφηνω συνεχεια,αυτό λέω!Οτι αν έφευγα για δουλειά θα έμενε νηστικός 9 ώρες, γιατι το φαΐ του θα το έτρωγε σε 2 λεπτά! Ευχαριστώ πάρα πολύ,θα το δοκιμασω και παλι φυσικά,αν και δυστυχώς μικρούλης που του το κάναμε επι μηνες δεν μείωσε την επιθετικότητα και τον άκουγαν και δυο στενά!!!!Αν είναι φαγανος λεει.....
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Να το χαίρεστε το αιμοβόρικο τερατάκι :)

Εγώ θα έκοβα και όλα τα χάδια/παιχνίδια/αγκαλιές όσο διαρκεί το... reset! Θα τον είχα με λουρί μέσα στο σπίτι για καλύτερο έλεγχο, επανάληψη ή εκμάθηση των εντολών συχνά πυκνά μέσα στην ημέρα, και στο διάστημα που δεν έχει εκπαίδευση, βόλτα ή φαγητό θα τον είχα περιορισμένο. Όλα τα προνόμια, από ελευθερία μέσα στο σπίτι μέχρι χάδια, θα τα παραχωρούσα βάσει προόδου!
Κάνε και μια κουβέντα με τους γείτονες και παρακάλεσε να δείξουν λίγη κατανόηση για το θόρυβο μέχρι να πάρει απόφαση τον περιορισμό.
 


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Να το χαίρεστε το αιμοβόρικο τερατάκι :)

Εγώ θα έκοβα και όλα τα χάδια/παιχνίδια/αγκαλιές όσο διαρκεί το... reset! Θα τον είχα με λουρί μέσα στο σπίτι για καλύτερο έλεγχο, επανάληψη ή εκμάθηση των εντολών συχνά πυκνά μέσα στην ημέρα, και στο διάστημα που δεν έχει εκπαίδευση, βόλτα ή φαγητό θα τον είχα περιορισμένο. Όλα τα προνόμια, από ελευθερία μέσα στο σπίτι μέχρι χάδια, θα τα παραχωρούσα βάσει προόδου!
Κάνε και μια κουβέντα με τους γείτονες και παρακάλεσε να δείξουν λίγη κατανόηση για το θόρυβο μέχρι να πάρει απόφαση τον περιορισμό.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ!!Ναι,θα ξεκινήσουμε έτσι ξανά κι εύχομαι αυτή τη φορά να είναι καλύτερη η εξέλιξη....Για να είμαι ειλικρινής τα χάδια και γενικότερα το ότι τον "κακομαθαιναμε" δεν το είχαμε κόψει ποτέ,οπότε ίσως κάνει τη διαφορά!!!!Και πάλι ευχαριστώ!!! :)
 
  • Like
Reactions: sis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Ε και κανένα πολύ βροντερό "μη" και "όχι" κάνουν δουλίτσα, μη νομίζεις.
 
  • Like
Reactions: Tammy_G


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Ε και κανένα πολύ βροντερό "μη" και "όχι" κάνουν δουλίτσα, μη νομίζεις.
Σε ολα τα υπόλοιπα ακούει παρα πολυ με το "μη" και το "οχι"....Όταν αρχίζει να ορμάει πιστέψτε με το "μη" μου το ακούνε 2 όροφοι αλλα δεν τον σταματάει πάντα!Έχουν υπάρξει φορές που εχει πηδήξει 1μετρο + απλα για να μου αρπάξει το χέρι
.. :(
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Γλυκούλης :LOL: γι' αυτόν ακριβώς το λόγο θα τον έχεις με το λουράκι του μέσα στο σπίτι!

Κουράγιο, μικρός είναι ακόμα, θα μάθει!
 
  • Haha
Reactions: Tammy_G and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Έχουν υπάρξει φορές που εχει πηδήξει 1μετρο + απλα για να μου αρπάξει το χέρι
.. :(
Εχω κι έναν άλλον, που το έκανε αυτό μικρούλης σαν τον δικό σου, για να μου αρπάξει τα μούτρα.
Το "συζητούσαμε" κάθε φορά, με κάθε τρόπο.
Ε...ήρθε ο καιρός που την σταμάτησε την βλακεία.
Γενικά, μην τρελλαίνεσαι. Βάλτο σε πρόγραμμα το αλητάκι και θα'ρθει η μέρα, που θα τα θυμάσαι και θα γελάς.
 
  • Love
Reactions: Tammy_G


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Εχω κι έναν άλλον, που το έκανε αυτό μικρούλης σαν τον δικό σου, για να μου αρπάξει τα μούτρα.
Το "συζητούσαμε" κάθε φορά, με κάθε τρόπο.
Ε...ήρθε ο καιρός που την σταμάτησε την βλακεία.
Γενικά, μην τρελλαίνεσαι. Βάλτο σε πρόγραμμα το αλητάκι και θα'ρθει η μέρα, που θα τα θυμάσαι και θα γελάς.
Πραγματικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!:love:Σήμερα είναι άγγελος κι ας είναι περιορισμένος...λες και καταλαβε ότι συνωμοτώ εναντίον του!:ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: medusa and mareco


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ευχαριστούμε πάρα πολύ!!Ναι,θα ξεκινήσουμε έτσι ξανά κι εύχομαι αυτή τη φορά να είναι καλύτερη η εξέλιξη....Για να είμαι ειλικρινής τα χάδια και γενικότερα το ότι τον "κακομαθαιναμε" δεν το είχαμε κόψει ποτέ,οπότε ίσως κάνει τη διαφορά!!!!Και πάλι ευχαριστώ!!! :)
Μα αυτα ειναι συνηθως η αιτια του κακου. Βεβαια απο την αλλη, πως να αντισταθεις σε τετοια φατσα...
 
  • Love
Reactions: Tammy_G


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf