Επιθετικότητα και άγχος!


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
άσχετα αν το σκυλί είναι μικρόσωμο...
σύμφωνα με όσα μας είπες
έχουμε να κάνουμε με πρόβλημα επιθετικότητας.... -λόγω ανασφάλειας... έλλειψης αυτοπεποίθησης ... πιθανό μπούλινγκ από την υπόλοιπη κουταβοομάδα είτε από άνθρωπο σε μικρή ηλικία.... είτε δεν μπορω να ξερω από τι άλλο...- ανέπτυξε φοβίες....
δεν έχουμε να κάνουμε με επιθετικότητα κυριαρχίας...

στηριζόμενος στα γραφόμενα σου.. ότι έχετε προσπαθήσει κατ'επανάληψη με την βοήθεια βιντεο βιβλίων κλπ εκπαιδευτικων βοηθημάτων... και με "την βοήθεια του πατέρα σου που έχει μεγαλώσει πολλά σκυλάκια"...
εκ του αποτελέσματος δεν τα καταφέρατε...
προσωπικά θα έβρισκα επικίνδυνο να προτείνω εκπαιδευτικές μεθόδους που θα γίνουν από εσας χωρίς επιτήρηση εκπαιδευτή...
τα προγνωστικά από την μέχρι τώρα πορεία σας δεν είναι με το μέρος σας...
πιθανά να κάνετε πάλι λάθος σε κάτι που δεν θα καταλαβαίνετε...
σίγουρα έχουν γίνει λάθη και στην κοινωνικοποίηση του ζωου...

πρέπει να εκτιμηθεί η κατάσταση από ειδικό και να φτιαχτεί ένα πρόγραμμα ειδικά για το συγκεκριμένο σκύλο με τα συγκεκριμένα προβλήματα και να τα πιάνει όλα σφαιρικά...

η εκπαίδευση πρέπει να νοηθεί ως όλες οι δραστηριότητες οι οποίες επεμβαίνουν και διαμορφώνουν τον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς... τον ψυχισμό και την σωματική κατάσταση του σκύλου.....

πρέπει να αλλάξει όμως όχι μόνο ο τρόπος και οι συνήθειες του σκύλου αλλά και η δική σας (όλων όσων ασχολούνται )
μην θεωρήσεις ότι η εκπαίδευση των εντολών ... η απομόνωση στο κρέιτ και οι βόλτες σε συγκεκριμένες ώρες κλπ από μόνες τους θα διορθώσουν την κατάσταση....
χρειάζεται πολύ περισσότερη δουλιά ακόμα και στον τρόπο που θα γίνουν όλα τα παραπάνω...

ο εκπαιδευτής ή αν το θέλεις ένας γνώστης εκπαιδευτικών μεθόδων... είναι απαραίτητος... δεν αρκεί απλά να μεγαλώνεις σκυλάκια για να αντιμετωπίζεις προβληματικές συμπεριφορές.
 
Last edited:


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
άσχετα αν το σκυλί είναι μικρόσωμο...

έχουμε να κάνουμε με πρόβλημα επιθετικότητας.... -λόγω ανασφάλειας... έλλειψης αυτοπεποίθησης ... πιθανό μπούλινγκ από την υπόλοιπη κουταβοομάδα είτε από άνθρωπο σε μικρή ηλικία.... είτε δεν μπορω να ξερω από τι άλλο...- ανέπτυξε φοβίες....

στηριζόμενος στα γραφόμενα σου.. ότι έχετε προσπαθήσει κατ'επανάληψη με την βοήθεια βιντεο βιβλίων κλπ εκπαιδευτικων βοηθημάτων... και με "την βοήθεια του πατέρα σου που έχει μεγαλώσει πολλά σκυλάκια"...
εκ του αποτελέσματος δεν τα καταφέρατε...
προσωπικά θα έβρισκα επικίνδυνο να προτείνω εκπαιδευτικές μεθόδους που θα γίνουν από εσας χωρίς επιτήρηση εκπαιδευτή...
τα προγνωστικά από την μέχρι τώρα πορεία σας δεν είναι με το μέρος σας...
πιθανά να κάνετε πάλι λάθος σε κάτι που δεν θα καταλαβαίνετε...
σίγουρα έχουν γίνει λάθη και στην κοινωνικοποίηση του ζωου...

πρέπει να εκτιμηθεί η κατάσταση από ειδικό και να φτιαχτεί ένα πρόγραμμα ειδικά για το συγκεκριμένο σκύλο με τα συγκεκριμένα προβλήματα και να τα πιάνει όλα σφαιρικά...

η εκπαίδευση πρέπει να νοηθεί ως όλες οι δραστηριότητες οι οποίες επεμβαίνουν και διαμορφώνουν τον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς... τον ψυχισμό και την σωματική κατάσταση του σκύλου.....

πρέπει να αλλάξει όμως όχι μόνο ο τρόπος και οι συνήθειες του σκύλου αλλά και η δική σας (όλων όσων ασχολούνται )
μην θεωρήσεις ότι η εκπαίδευση των εντολών ... η απομόνωση στο κρέιτ και οι βόλτες σε συγκεκριμένες ώρες κλπ από μόνες τους θα διορθώσουν την κατάσταση....
χρειάζεται πολύ περισσότερη δουλιά ακόμα και στον τρόπο που θα γίνουν όλα τα παραπάνω...

ο εκπαιδευτής ή αν το θέλεις ένας γνώστης εκπαιδευτικών μεθόδων... είναι απαραίτητος... δεν αρκεί απλά να μεγαλώνεις σκυλάκια για να αντιμετωπίζεις προβληματικές συμπεριφορές.
Μάλλον δεν έγινα κατανοητή παραπάνω....έχω την αντίληψη ώστε να καταλάβω ότι προφανώς και δεν ειμαι ειδήμων και αν δεν μπορούσα να καταλάβω πως δεν ειμαι ικανή να διαχειριστώ μονη μου μια τέτοια συμπεριφορά, δε θα έγραφα εδώ ολόκληρο κατεβατό.Επίσης,σαφώς και αν μπορούσα θα ειχα απευθυνθεί σε εκπαιδευτή εξαρχής! Δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο και λυπάμαι πολύ γι' αυτό....και οχι επειδή δεν είμαι διατεθειμένη να στερηθω κατι δικο μου για το σκυλάκι μου αλλα επειδή πραγματικά δεν υπάρχει.Άρα δυστυχώς,όπως προανέφερα,προς το παρόν τουλάχιστον κατι τέτοιο δεν είναι δυνατόν!Αντιλαμβάνομαι αυτο που λέτε απόλυτα... αλλα ξαναλεω με μεγάλη μου λύπη πώς μέχρι να μπορέσω να του προσφέρω την κατάλληλη εκπαίδευση,πρέπει να προσπαθήσω με τα μεσα που διαθέτω.Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας! :)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
........................................................και αν δεν μπορούσα να καταλάβω πως δεν ειμαι ικανή να διαχειριστώ μονη μου μια τέτοια συμπεριφορά, δε θα έγραφα εδώ ολόκληρο κατεβατό και θα ειχα απευθυνθεί σε εκπαιδευτή εξαρχής! :)............................................................
εδώ είναι η ένσταση μου... χωρίς καθοδήγηση ... ναι δεν είσαι ικανή να το επιλύσεις το πρόβλημα... να το διαχειριστείς... το διαχειρίζεσαι ένα χρόνο τώρα...
η επόμενη ένσταση μου που επίσης δεν κατάλαβες είναι ότι δεν έχουμε να κάνουμε με πρόβλημα κυριαρχίας...
δυστυχώς οι προτάσεις που ειπώθηκαν μέχρι στιγμής έχουν θετικά αποτελέσματα σε επιθετικότητα κυριαρχίας κουκουλώνουν χωρίς να επιλύουν το πρόβλημα ....
αν σε αυτά συμφωνούσαμε για αρχή... πιθανά να βρίσκαμε λύσεις...
 


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
εδώ είναι η ένσταση μου... χωρίς καθοδήγηση ... ναι δεν είσαι ικανή να το επιλύσεις το πρόβλημα... να το διαχειριστείς... το διαχειρίζεσαι ένα χρόνο τώρα...
η επόμενη ένσταση μου που επίσης δεν κατάλαβες είναι ότι δεν έχουμε να κάνουμε με πρόβλημα κυριαρχίας...
δυστυχώς οι προτάσεις που ειπώθηκαν μέχρι στιγμής έχουν θετικά αποτελέσματα σε επιθετικότητα κυριαρχίας κουκουλώνουν χωρίς να επιλύουν το πρόβλημα ....
αν σε αυτά συμφωνούσαμε για αρχή... πιθανά να βρίσκαμε λύσεις...
Μάλλον κάπου χανόμαστε στη μετάφραση....αυτο εγραψα κι εγώ,ότι φυσικα και δεν ειμαι ικανή,δεν είμαι ειδήμων αλλα το διαχειρίζομαι όπως και οσο καλυτερα μπορω αφου δε διαθέτω χρήματα για εκπαιδευτη.Μια χαρά τα κατάλαβα όσα είπατε,εσεις δεν με καταλάβατε...Δεν ειπα ποτέ ούτε ότι γνωρίζω ποιο είναι το πρόβλημα ούτε αααα τι τελεια λύθηκε με αυτά τα 5 πράγματα που εκανα-κανω-θα κανω... Κανω ο,τι καλύτερο μπορώ.Θα έπρεπε να τον έχω δώσει και να μην προσπαθώ μόνη μου ;;;Θα έπρεπε να έχω χρεωθεί από τη στιγμή που τα έσοδα της δουλειάς μου ισα που έφταναν για τα βασικά μας ;Αυτο μάλλον ειναι το μόνο που δεν κατάλαβα.............
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οκ...
δεν σε κατάλαβα όντως στο θέμα της διαχείρισης ...
την διπλή άρνηση την εξέλαβε το μυαλό μου ως θετική πρόταση.. εδώ ζητώ συγνώμη...
η δεύτερη μου ένσταση δεν αναφερόταν τόσο σε εσένα όσο στους αγαπητούς συμφορουμίτες...

με κανένα τρόπο δεν ήθελα να επεκταθώ στα οικονομικά σου από τη στιγμή μάλιστα που το έθεσες ξεκάθαρα στο πρώτο σου ποστ...

ανεξαρτήτως οικονομικών από κοντά δεν θα μπορούσε να σε βοηθήσει κανείς αυτή τη περίοδο λόγω καραντίνας..
σου εύχομαι καλή συνέχεια...
απλά αν προσπαθήσεις ριστάρτ προσοχή μην το κάψεις...
 
  • Like
Reactions: Tammy_G


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
οκ...
δεν σε κατάλαβα όντως στο θέμα της διαχείρισης ...
την διπλή άρνηση την εξέλαβε το μυαλό μου ως θετική πρόταση.. εδώ ζητώ συγνώμη...
η δεύτερη μου ένσταση δεν αναφερόταν τόσο σε εσένα όσο στους αγαπητούς συμφορουμίτες...

με κανένα τρόπο δεν ήθελα να επεκταθώ στα οικονομικά σου από τη στιγμή μάλιστα που το έθεσες ξεκάθαρα στο πρώτο σου ποστ...

ανεξαρτήτως οικονομικών από κοντά δεν θα μπορούσε να σε βοηθήσει κανείς αυτή τη περίοδο λόγω καραντίνας..
σου εύχομαι καλή συνέχεια...
απλά αν προσπαθήσεις ριστάρτ προσοχή μην το κάψεις...
Εγώ ζητώ συγγνώμη αν δεν το διατύπωσα σωστά στην αρχή ...το διορθωσα κιολας μόλις το ξαναδιάβασα,γιατί ίσως όντως να μην γινόμουν κατανοητή έτσι όπως το είχα γράψει! Μακάρι να έρθουν καλύτερες μέρες ώστε να μπορέσει να μας βοηθήσει καποιος ειδικός,μέχρι τότε όμως κατι πρεπει να κάνω...και σιγουρα όχι να αυξανω τα λάθη μου!Και πάλι ευχαριστώ!!!!Καλή συνέχεια και σε εσάς! :)
 
  • Like
Reactions: mareco and GRDANE


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Καλησπέρα σε όλους!!!
Επιστρέφω στην κουβέντα σχεδόν ένα χρόνο μετά,γιατί τα πράγματα δυστυχώς δεν εξελίσσονται όπως περιμέναμε και έχω απελπιστεί πλέον...Αρχικα,ελπίζω να είστε όλοι καλα!!!Και για να μπω στο θέμα...ας ξεκινήσουμε με τα θετικά!Έχουμε βελτιώσει πολλα πράγματα με τη βοήθεια των συμβουλών σας και του εκπαιδευτή που μας βοήθησε.Δε μαρκάρουμε πια στο σπίτι,χτυπάμε την πορτα του μπαλκονιου για να παμε στην πανα αν ειναι τόσοοοο επιτακτική ανάγκη,υπακούμε στις βασικές εντολές(με το "μεινε" έχουμε ακόμα ενα θέμα...αλλά το παλεύουμε) και μπαίνουμε στο μπάνιο για λιγα λεπτά(αλλά κάτι είναι κι αυτό).Το πρόβλημα της επιθετικότητας όμως, δυστυχώς, δεν εχει βελτιωθει...αντιθέτως...Έχει επιτεθεί και σε σκυλάκια που τον πλησίασαν,ευτυχώς ακούει το "ΜΗ" μου και προλαβαινουμε το δάγκωμα.Επίσης,σε εμάς πολυ συχνά και σε ανυποπτες στιγμές,ανεξέλεγκτες...πχ μπορεί να τον έχω παρει 100 φορές αγκαλιά για να τον πάρω απο κάπου και κάποια μερα να αγριέψει ξαφνικά.Ακόμα και σε στιγμές που δεν έχουμε ιδέα γιατί συμβαίνει και ψαχνόμαστε τι πήγε λαθος !!!!Το θέμα είναι οτι εχει ξεφύγει εντελως απο τον έλεγχό μας και αφου δεν προσδιορίζεται σε κάποιο συγκεκριμενο γεγονός προς το παρόν δε διορθώνεται..γλυτώνουμε πια τις δαγκωματιες,επειδή εχουμε μάθει να τον ηρεμουμε και να πηγαινει στο κρεβάτι του μετα απο κάποια επίθεση.Παρόλα αυτα ,αφού είναι απρόβλεπτος,καποιες φορες δεν προλαβαίνουμε τη ζημιά :( Δε χρειάζεται να σας πω το ποσο δύσκολο είναι να ζεις με ενα απροβλεπτο-"επιθετικό" ζώο αλλα και ποσο ψυχοφθρορο και για εμας και για τον ίδιο το σκυλακο....Ο εκπαιδευτής πρότεινε στείρωση ως μια τελευταία ελπίδα να περιοριστεί λιγο η συμπεριφορά, σε περίπτωση που ευθύνεται η κυριαρχικότητα. Και τωρα ερχόμαστε και στο δυσκολότερο κομμάτι...Η αδερφούλα μου γέννησε πριν 1 μηνα....αντιλαμβανεστε το αγχος μας με ενα μωρό στο σπίτι ....Συγγωμη για αλλη μια φορά σεντόνι ;;;Θα ηθελα πολύ μια γνώμη για τη στείρωση ,γιατί ακούμε και τοσα και τοσα...αλλα και για να μοιραστώ το μόνιμο αγχος μου! :(
 


Katy16

Member
21 Φεβρουαρίου 2021
7
1
27
Καλησπέρα σε όλους!!!
Επιστρέφω στην κουβέντα σχεδόν ένα χρόνο μετά,γιατί τα πράγματα δυστυχώς δεν εξελίσσονται όπως περιμέναμε και έχω απελπιστεί πλέον...Αρχικα,ελπίζω να είστε όλοι καλα!!!Και για να μπω στο θέμα...ας ξεκινήσουμε με τα θετικά!Έχουμε βελτιώσει πολλα πράγματα με τη βοήθεια των συμβουλών σας και του εκπαιδευτή που μας βοήθησε.Δε μαρκάρουμε πια στο σπίτι,χτυπάμε την πορτα του μπαλκονιου για να παμε στην πανα αν ειναι τόσοοοο επιτακτική ανάγκη,υπακούμε στις βασικές εντολές(με το "μεινε" έχουμε ακόμα ενα θέμα...αλλά το παλεύουμε) και μπαίνουμε στο μπάνιο για λιγα λεπτά(αλλά κάτι είναι κι αυτό).Το πρόβλημα της επιθετικότητας όμως, δυστυχώς, δεν εχει βελτιωθει...αντιθέτως...Έχει επιτεθεί και σε σκυλάκια που τον πλησίασαν,ευτυχώς ακούει το "ΜΗ" μου και προλαβαινουμε το δάγκωμα.Επίσης,σε εμάς πολυ συχνά και σε ανυποπτες στιγμές,ανεξέλεγκτες...πχ μπορεί να τον έχω παρει 100 φορές αγκαλιά για να τον πάρω απο κάπου και κάποια μερα να αγριέψει ξαφνικά.Ακόμα και σε στιγμές που δεν έχουμε ιδέα γιατί συμβαίνει και ψαχνόμαστε τι πήγε λαθος !!!!Το θέμα είναι οτι εχει ξεφύγει εντελως απο τον έλεγχό μας και αφου δεν προσδιορίζεται σε κάποιο συγκεκριμενο γεγονός προς το παρόν δε διορθώνεται..γλυτώνουμε πια τις δαγκωματιες,επειδή εχουμε μάθει να τον ηρεμουμε και να πηγαινει στο κρεβάτι του μετα απο κάποια επίθεση.Παρόλα αυτα ,αφού είναι απρόβλεπτος,καποιες φορες δεν προλαβαίνουμε τη ζημιά :( Δε χρειάζεται να σας πω το ποσο δύσκολο είναι να ζεις με ενα απροβλεπτο-"επιθετικό" ζώο αλλα και ποσο ψυχοφθρορο και για εμας και για τον ίδιο το σκυλακο....Ο εκπαιδευτής πρότεινε στείρωση ως μια τελευταία ελπίδα να περιοριστεί λιγο η συμπεριφορά, σε περίπτωση που ευθύνεται η κυριαρχικότητα. Και τωρα ερχόμαστε και στο δυσκολότερο κομμάτι...Η αδερφούλα μου γέννησε πριν 1 μηνα....αντιλαμβανεστε το αγχος μας με ενα μωρό στο σπίτι ....Συγγωμη για αλλη μια φορά σεντόνι ;;;Θα ηθελα πολύ μια γνώμη για τη στείρωση ,γιατί ακούμε και τοσα και τοσα...αλλα και για να μοιραστώ το μόνιμο αγχος μου! :(
Καλησπερα και σε σένα!
Είμαι νέα σε αυτό το φόρουμ και χάρηκα πολύ που πέτυχα την δημοσίευσή σου, γιατί βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση.
Έχω κι εγώ ημίαιμο 15 μηνών. Τον έχω από τριών και κάνουμε εκπαίδευση από τον πέμπτο μήνα!! Είχε φτάσει σε σημείο να είναι τόσο επιθετικός που φοβόμουν μέσα στο ίδιο μου το σπίτι και έτσι μου πρότεινε η εκπαιδεύτρια να τον κρατήσει για ένα χρονικό διάστημα για να κάνουμε το προαναφερόμενο reset. Το οποίο σε είχε τεράστια βελτίωση, αλλά δυστυχώς απλά ελαττώθηκε η επιθετικότητα... μου επιτίθεται ακόμα αρκετά και σε άσχετες στιγμές, πχ εγώ κάθομαι στον καναπέ και αυτός έχει αρπάξει ήδη το χέρι μου... καταλαβαίνω πως νιώθεις και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι. Έκανα την στείρωση πριν δυο μήνες αλλά δυστυχώς δεν έχουμε δει καμία διαφορά ως τώρα...ο γιατρός μας είπε ότι μπορεί να πάρει μέχρι και 6 μήνες μέχρι να φύγουν οι ορμόνες, οπότε κανω υπομονή ακόμα και κουτσα στραβά το παλεύω με την εκπαιδεύτρια. Να ναι καλά η γυναίκα!!!
 


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Καλησπερα και σε σένα!
Είμαι νέα σε αυτό το φόρουμ και χάρηκα πολύ που πέτυχα την δημοσίευσή σου, γιατί βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση.
Έχω κι εγώ ημίαιμο 15 μηνών. Τον έχω από τριών και κάνουμε εκπαίδευση από τον πέμπτο μήνα!! Είχε φτάσει σε σημείο να είναι τόσο επιθετικός που φοβόμουν μέσα στο ίδιο μου το σπίτι και έτσι μου πρότεινε η εκπαιδεύτρια να τον κρατήσει για ένα χρονικό διάστημα για να κάνουμε το προαναφερόμενο reset. Το οποίο σε είχε τεράστια βελτίωση, αλλά δυστυχώς απλά ελαττώθηκε η επιθετικότητα... μου επιτίθεται ακόμα αρκετά και σε άσχετες στιγμές, πχ εγώ κάθομαι στον καναπέ και αυτός έχει αρπάξει ήδη το χέρι μου... καταλαβαίνω πως νιώθεις και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι. Έκανα την στείρωση πριν δυο μήνες αλλά δυστυχώς δεν έχουμε δει καμία διαφορά ως τώρα...ο γιατρός μας είπε ότι μπορεί να πάρει μέχρι και 6 μήνες μέχρι να φύγουν οι ορμόνες, οπότε κανω υπομονή ακόμα και κουτσα στραβά το παλεύω με την εκπαιδεύτρια. Να ναι καλά η γυναίκα!!!
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!!!!Ακριβώς τα ίδια βιώνουμε..κι εμεις θα την ειχαμε κάνει ηδη αλλα όταν πηγαμε στο προγραμματισμένο ραντεβού και καναμε τις εξετάσεις,ανέβασε απίστευτους παλμούς,προσπαθησαμε να τον ηρεμήσουμε αλλα δεν τα καταφέραμε και αναβλήθηκε :( Με τον καλλωπισμό πώς τα πατε ;;;Εμας δε μας επιτρέπει με τίποτα να τον χτενισουμε,να βγάλουμε τσιμπλες,να κοιτάξουμε αυτιά....φοβαται τα πάντα κι επιτίθεται!Επίσης, κούρεμα μόνο στη γιατρό μας με μέθη ! :(
 


Katy16

Member
21 Φεβρουαρίου 2021
7
1
27
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!!!!Ακριβώς τα ίδια βιώνουμε..κι εμεις θα την ειχαμε κάνει ηδη αλλα όταν πηγαμε στο προγραμματισμένο ραντεβού και καναμε τις εξετάσεις,ανέβασε απίστευτους παλμούς,προσπαθησαμε να τον ηρεμήσουμε αλλα δεν τα καταφέραμε και αναβλήθηκε :( Με τον καλλωπισμό πώς τα πατε ;;;Εμας δε μας επιτρέπει με τίποτα να τον χτενισουμε,να βγάλουμε τσιμπλες,να κοιτάξουμε αυτιά....φοβαται τα πάντα κι επιτίθεται!Επίσης, κούρεμα μόνο στη γιατρό μας με μέθη ! :(
Αυτά τα έχουμε ξεγράψει εδώ και πολλούς μήνες. Δεν μας αφήνει να τον πλησιάσουμε καθόλου. Όλα γίνονται στον κτηνίατρο. Για καλή μου τύχη έχει το ιατρείο αυτος και δίπλα έχει η γυναίκα του grooming salon, με μακροχρόνια εμπειρία, ώστε τα βγάζουν πέρα και με το δικό μου δαιμονισμένο σατανάκο!!
Λόγω της κατάστασης δουλεύω σχεδόν από την αρχή που τον πήρα στο σπίτι, οπότε δεν είχε να αντιμετωπίσει ποτέ το άγχος του αποχωρισμού σε ακραίο βαθμό...
Η φιλοζωική που τον πήρα, τον είχε εξαρχής ώστε δεν έζησε «κακές κατάστασης δρόμου».
Δεν εχω καμία λογική εξήγηση γιατί μπορεί να συμβαίνουν όλα αυτά. Ειδικά μετά από 10 μήνες εκπαίδευση (και συνεχίζουμε)...
έχω ποντάρει πολύ στην στείρωση γιατί είναι η τελευταία μου ελπίδα. Η απογοήτευση που δεν έχω δει καμία βελτίωση ως τώρα είναι τεράστια, δεν το κρύβω, αλλά πραγματικά ελπίζω να θέλει απλά κάποιους μήνες ακόμα για να φύγουν οι ορμόνες και να στρώσει η κατάσταση. Αυτό προσπαθώ να λέω στον εαυτό μου δηλαδή, αλλά έχουν πέσει και οι απόψεις των ειδικών (εκπαιδεύτριας και κτηνιάτρου), ότι σε ένα ημίαιμο σκυλάκι, δυστυχώς ποτέ δεν ξέρουμε τι κρύβεται από πίσω και ίσως είναι εγκεφαλικό και δεν καταφέρουμε να το αλλάξουμε ποτέ.
το έχετε συζητήσει με τον κτηνίατρο εσείς;
 


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Αυτά τα έχουμε ξεγράψει εδώ και πολλούς μήνες. Δεν μας αφήνει να τον πλησιάσουμε καθόλου. Όλα γίνονται στον κτηνίατρο. Για καλή μου τύχη έχει το ιατρείο αυτος και δίπλα έχει η γυναίκα του grooming salon, με μακροχρόνια εμπειρία, ώστε τα βγάζουν πέρα και με το δικό μου δαιμονισμένο σατανάκο!!
Λόγω της κατάστασης δουλεύω σχεδόν από την αρχή που τον πήρα στο σπίτι, οπότε δεν είχε να αντιμετωπίσει ποτέ το άγχος του αποχωρισμού σε ακραίο βαθμό...
Η φιλοζωική που τον πήρα, τον είχε εξαρχής ώστε δεν έζησε «κακές κατάστασης δρόμου».
Δεν εχω καμία λογική εξήγηση γιατί μπορεί να συμβαίνουν όλα αυτά. Ειδικά μετά από 10 μήνες εκπαίδευση (και συνεχίζουμε)...
έχω ποντάρει πολύ στην στείρωση γιατί είναι η τελευταία μου ελπίδα. Η απογοήτευση που δεν έχω δει καμία βελτίωση ως τώρα είναι τεράστια, δεν το κρύβω, αλλά πραγματικά ελπίζω να θέλει απλά κάποιους μήνες ακόμα για να φύγουν οι ορμόνες και να στρώσει η κατάσταση. Αυτό προσπαθώ να λέω στον εαυτό μου δηλαδή, αλλά έχουν πέσει και οι απόψεις των ειδικών (εκπαιδεύτριας και κτηνιάτρου), ότι σε ένα ημίαιμο σκυλάκι, δυστυχώς ποτέ δεν ξέρουμε τι κρύβεται από πίσω και ίσως είναι εγκεφαλικό και δεν καταφέρουμε να το αλλάξουμε ποτέ.
το έχετε συζητήσει με τον κτηνίατρο εσείς;
Ναι, έχει αναφερθεί κι αυτό για τυχόν εγκεφαλικό θεμα....Επισης,μας τονίζουν συνεχώς οτι πιθανόν να μην αλλάξει ποτέ αλλα δεν ειναι δυνατον να συμβιωνουμε έτσι...Υπάρχουν μωρά στην οικογένεια.Δυστυχώς εμας τα οικονομικά μας δεν επιτρέπουν εντατική εκπαίδευση...Σας εύχομαι μεσα απο την ψυχή μου ό,τι καλύτερο !Θα ήταν πραγματικά πολύτιμες οι πληροφορίες για το grooming saloon αν βρίσκεστε Αθήνα!!!!Όπου κι αν έχω πάει τον κρατάω εγώ για να παραμενει ήρεμος-όσο ειναι δυνατον- φορώντας του φίμωτρο και έχοντας κανει κ μεθη..Πραγματικα πονάει η καρδια μου!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλημέρα @Tammy_G και @Katy16

Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο που θα ήθελα αυτή την στιγμή για να γράψω περισσότερα, αλλά μέσα στην ημερά θα τον βρω...

Μέχρι τότε, θα ήθελα και θα ήταν χρήσιμο να έχετε γράψει και οι 2 ένα μεγάλο και γεμάτο πληροφορίες μήνυμα με τα εξής:

1. Δικό σας background σε σχέση με τα σκυλιά (εμπειρία, προηγούμενη σχέση, τυχόν φοβίες, κλπ.)

2. Όσα γνωρίζετε για το background των σκύλων σας (από που τα πήρατε, πως ζούσαν, πως μοιάζουν, αν γνωρίζετε γονείς, κλπ.). Επίσης, τα στοιχεία του σκύλου τώρα (ηλικία, κιλά, ύψος).

3. Να περιγράψετε την καθημερινότητα σας, όχι στην ιδανική μέρα μα μια "μέση" μέρα. Ακόμα καλύτερα μια μέση βδομάδα χειμωνιάτικη και με καραντίνα π.χ. (πότε τρώνε τα σκυλιά, πόσες φορές, είναι μίζερα, τσιμπολογούν όλη μέρα, βγαίνουν βόλτα για τις ανάγκες τους, πόσες φορές βγαίνουν βόλτα και τι κάνετε σε αυτή, κλπ.)

4. Να περιγράψετε τις επιθέσεις και την επιθετικότητα που βλέπετε στο σκύλο. Τι κάνει, πως, πότε και τι κάνει πριν και μετά. Επίσης, τι κάνετε εσείς πριν, κατά την διάρκεια και μετά του "επεισοδίου" ή της στιγμής.

Όσες περισσότερες πληροφορίες και όσο πιο ειλικρινής και ρεαλιστικές, τόσο το καλύτερο και χρησιμότερο.
 


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Καλημέρα @Tammy_G και @Katy16

Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο που θα ήθελα αυτή την στιγμή για να γράψω περισσότερα, αλλά μέσα στην ημερά θα τον βρω...

Μέχρι τότε, θα ήθελα και θα ήταν χρήσιμο να έχετε γράψει και οι 2 ένα μεγάλο και γεμάτο πληροφορίες μήνυμα με τα εξής:

1. Δικό σας background σε σχέση με τα σκυλιά (εμπειρία, προηγούμενη σχέση, τυχόν φοβίες, κλπ.)

2. Όσα γνωρίζετε για το background των σκύλων σας (από που τα πήρατε, πως ζούσαν, πως μοιάζουν, αν γνωρίζετε γονείς, κλπ.). Επίσης, τα στοιχεία του σκύλου τώρα (ηλικία, κιλά, ύψος).

3. Να περιγράψετε την καθημερινότητα σας, όχι στην ιδανική μέρα μα μια "μέση" μέρα. Ακόμα καλύτερα μια μέση βδομάδα χειμωνιάτικη και με καραντίνα π.χ. (πότε τρώνε τα σκυλιά, πόσες φορές, είναι μίζερα, τσιμπολογούν όλη μέρα, βγαίνουν βόλτα για τις ανάγκες τους, πόσες φορές βγαίνουν βόλτα και τι κάνετε σε αυτή, κλπ.)

4. Να περιγράψετε τις επιθέσεις και την επιθετικότητα που βλέπετε στο σκύλο. Τι κάνει, πως, πότε και τι κάνει πριν και μετά. Επίσης, τι κάνετε εσείς πριν, κατά την διάρκεια και μετά του "επεισοδίου" ή της στιγμής.

Όσες περισσότερες πληροφορίες και όσο πιο ειλικρινής και ρεαλιστικές, τόσο το καλύτερο και χρησιμότερο.
Καλημέρα!!!!!
Ναι,φυσικά!!!Θα προσπαθήσω να καλύψω όσες περισσότερες μπορώ.Ας τα πάρω με τη σειρά λοιπόν...
Με σκυλιά ζουσα από
τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.Πριν από τον Marley, είχαμε 10 χρόνια το Μελινακι μου,ημιαιμο γκριφον-τεριε-κανις..έφυγε απο αυτοάνοσο :( Πριν απο τη Μελίνα,όταν ήμουν αρκετά μικρή,ειχαμε υιοθετήσει ενα γερμανικό ποιμενικο στην οικογένεια από γνωστό μας που ηταν μεγαλης ηλικίας.Καμία φοβία ποτέ με τα σκυλιά!Στα εξοχικά που περνούσαμε διακοπές ζούσαμε με 5-6 σκυλια και άπειρες γατουλες.Περιτριγυριζομαι από σκυλιά στην καθημερινότητά μου,έχουν ολοι οι φίλοι και οι συγγενείς....ασχολούμαστε και με τα αδέσποτα,γενικότερα δεν υπήρξε ποτέ κανένας φόβος ή επιφυλακτικότητα.Ο σκυλάκος μας με κάποια από αυτα τα πάει καλα,με καποια καθολου.Διστακτικός και κυριαρχικός παράλληλα όμως, είναι απέναντι σε όλα ανεξαιρέτως!
Σχετικά με το background του Marley, τον υιοθετήσαμε απο την περιοχή εδώ,επομένως γνωρίζω καποια πράγματα για τη μαμά του και τα αδερφάκια του. Η μαμά του ήταν αρκετά φοβική σα σκυλακι, δεν ξέρω όμως πώς συμπεριφερόταν στα κουτάβια,αυτο δε μου το είπαν.Γνωρίζω απο τους ανθρώπους που υιοθέτησαν τα αδερφάκια του,επειδή επικοινώνησα μαζί τους μέσω fb,ότι ολα έβγαλαν επιθετικότητα αλλά περιορίστηκε με τον καιρό.Ο Μάρλεϊ είναι ημίαιμο μαλτεζ μας είχαν πει...ο εκπαιδευτής μας είπε ότι ειναι Χαβανιζ Μπισον(αν το λεω καλα).
Είναι 2 ετών και περίπου 6μιση-7 κιλά.
Όσον αφορά την καθημερινότητα μας,ακολουθούμε σταθερό πρόγραμμα...Με ξυπνάει μόνος του στις 8μιση-9 παρα και πάμε την πρώτη πρωινή βόλτα.Ύστερα,γυρναμε σπιτι,παίζουμε λίγο και ο Μάρλεϊ κοιμαται στον καναπέ ή στο κρεβατάκι του, όσο εγώ δουλεύω διαδικτυακα.Το μεσημέρι,αφού φάει κατά τις 2,περιπου 3-5 (αναλογα την ωρα που θα εχω κενο απο τη δουλειά) πάμε την επόμενη βόλτα,η οποία διαρκεί περίπου 20 λεπτά.Να σημειώσω εδώ ότι τραβάει αρκετα στη βόλτα αλλα με δουλιτσα έχει αρχισει να το ελαττώνει.Το απόγευμα συνήθως παίζουμε ,είτε με εμενα είτε με το σύντροφό μου που θα εχει γυρίσει πλέον απο τη δουλειά, κοβει βολτες στο μπαλκόνι και κοιμάται καμια ωρίτσα.Το βράδυ κατα τις 8 τρώει,περιπου μιση με μια ώρα μετά πάει τη βραδινή του βόλτα, επίσης για κανα 20 λεπτο πάνω κάτω.Αν δούμε σκυλί κοκκαλωνει και είτε σηκώνεται όρθιος στα δυο πόδια ειτε ξαπλώνει και αρχιζει κ σέρνεται επιθετικα προς το μερος του.Δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς...σαν κομάντο σε κρυφη θέση κανει...έρποντας πάει!!!!!Έχει ξεχωρίσει καποια σκυλάκια βεβαια, με τα οποία τα παει καλα και παίζουν.Είναι όμως μετρημένα στα δάχτυλα(της μιας παλαμης!).
Αν συναντήσουμε άνθρωπο με κάποιους τα παει υπέροχα, σε κάποιους γαβγίζει ασταμάτητα.Ανάμεσα στα γεύματα τρώει καθημερινά λιγες λιχουδιές μονο όταν χρειάζεται να τον καθαρίσουμε ή εκπαιδεύεται.Αν φύγουμε απο το σπίτι ,βιώνει τεράστιο άγχος αποχωρισμού!Κλαίει και γαβγίζει ασταμάτητα.Παλαιοτερα,όπως ειχα αναφέρει και όταν πρωτοέγραψα, ουρούσε και παντού,καναπέδες,πάτωμα.Διορθώθηκε αυτό!
Οι επιθέσεις δεν μπορούν να προσδιοριστουν πραγματικα!!!Μπορεί να είναι στη βόλτα,επειδή κάτι πατησε και πήγα να του το βγάλω(δεν το κανω πια), μπορεί να είναι ξαπλωμένος στα πόδια μου και μόλις κουνηθω να τρομάξει.Μπορεί να είναι επειδή έχει κοντά του κάποιο κοκκαλακι και περάσουμε χωρίς να το συνειδητοποιησουμε.Δεν επιτίθεται ποτέ στο κανονικό φαγητό!!!Αν του πεις "αστο", "περίμενε" ακούει αμέσως!Άλλο που νιώθω ότι θα ήταν καλο να τονίσω, ειναι ότι ο ορμές του ειναι στα ύψη.Είχε βγάλει επιθετικότητα και σε περιπτώσεις που ήθελε να "καβαλήσει" κάποιον απο εμάς.Πλεον με το αυστηρό "κάτω" κατεβαίνει αμέσως και ηρεμεί.
Πάμε στο όταν γίνει η επίθεση....αν δεν τον προλάβω και με έχει ηδη δαγκώσει λέω αυστηρα "Μη" & "κάτω" γιατι οι επιθέσεις του δεν ειναι στην έκανα κι έφυγα!Συνεχίζει μανιωδώς να πηδάει στον αέρα και να "λυσσάει" να μας αρπάξει.Μετα το έντονο "μη-κάτω" λοιπόν γρυλιζει και φεύγει για τη θέση του.Στην οποια γρυλιζει αρκετή ώρα αφου κάτσει...
Αυτά από εμένα,αν δεν απάντησα σε κάτι συγχωρέστε με!
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλημέρα
δεν έχω μεγάλη εμπειρία. Ένα σκυλί μόνο σ όλη μου τη ζωή, ήσυχο, βολικό, καλούλι. Διαβάζοντας όμως ολο το thread έχω 2-3 πραγματάκια να πω, με επιφύλαξη πάντα. Μου δίνει την εντύπωση κακομαθημένου παιδιού που έχει το πάνω χέρι και οι γονείς πια εχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά. Σας έχει πάρει τον αέρα. Αν διάβασα καλά, κάνατε τελικά εκπαίδευση. Θεωρώ ότι δεν το βοήθησε. Ενδεχομένως απειρία του εκπαιδευτή; λάθος τρόπος; κάποια πράγματα δουλεύονται από νωρίς: πχ να συνηθίζει να του πιάνεις τα πατούσια, ώστε όταν χρειαστεί να σε αφήνει, να χωνεις το χέρι στο στόμα του να του βγάλεις κάτι και να μη σε δαγκώνει, να μπορείς να του πάρεις το φαγητό την ωρα που τρώει χωρίς να σου επιτεθεί..φυσικά πάντα μπορεί να μάθει το σκυλάκι, απλά όσο μεγαλώνει πρέπει να κανεις restart στις συνήθειες που έχει ήδη αποκτήσει. Μου φαίνεται τρελλό δηλ να χρειάζεται ακόμα λιχουδιές για να το καθαρίσετε. Μου φαίνεται σα να έχει καλομάθει. Συγνώμη, καλοπροαίρετα τα λεω όλ αυτά. προσπαθώ να σκεφτώ κι εγώ τι θα έκανα.. επίσης το άγχος αποχωρισμού..δε βοηθάει βέβαια και η καραντίνα..αλλά πώς το κάνατε αυτό; ξεκινήσατε πχ να φεύγετε για λίγο και να γυρνάτε? όταν γυρνάτε να του δίνετε μια λιχουδιά, μια ωραία βόλτα πχ; να ξέρει δηλ ότι όταν γυρνάει το αφεντικό περνάω καλά άρα εχω αυτό στο μυαλό μου και το περιμένω...'Ισως είμαι πολύ απόλυτη γιατί εμείς δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ κανενα πρόβλημα (εκτός απ το τράβηγμα στη βόλτα που τώρα αρχίζει σιγά σιγά και το κόβει...). Η "θεραπεία" στα προβλήματα κάθε σκύλου είναι εξατομικευμένη, δεν εννοω ότι ο εκπαιδευτής δεν ήταν καλός. Απλά έχω την εντύπωση ότι δεν έπιασε στο δικό σας σκυλάκι (κι είναι ΚΟΥΚΛΑΚΙ!!!!!!! δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι τερατουλίνι).
Δοκιμάστε και το εξής: ενα κουτάκι αναψυκτικού με 5-6 κέρματα μέσα. Κάθε φορά που έχει μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά, του λέτε δυνατά ΜΗ και χτυπάτε λίγο το κουτάκι. Εμας μας έσωσε όταν 3 μηνών μας έτρωγε ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ!!! Μας το είπε ο εκπαιδευτής..μετά από κάποιες φορές, με το που μας έβλεπε να το ακουμπάμε ή να κατευθυνόμαστε προς το κουτάκι σταματούσε αμέσως. Τα ενοχλει ο ήχος. Τουλάχιστον στη δική μας ήταν Σωτήριο!! Επίσης στη βόλτα, όταν βλέπετε σκυλάκι από μακριά να λέτε ΜΗ κοφτά, 2-3 φορές κι όταν προσπεράσετε χωρίς να κάνει κάτι το τερατάκι σας, δωστε του λιχουδιά. Ετσι θα μάθει να τα αγνοεί, αφού δεν τα πάει καλά με τα περισσότερα. Εμας αυτό έπιασε με τις γάτες ή άλλους σκύλους όταν ήταν μικρή. Τωρα δεν τη νοιάζει τίποτα.
Ελπίζω να σας βοηθησα λιγουλάκι. Το αγαπάτε πολύ και το παλεύετε, οπότε είμαι σίγουρη ότι θα τη βρείτε την άκρη. Απλά το τερατάκι θα σας δυσκολέψει λίγο παραπάνω!
 


Tammy_G

Member
5 Απριλίου 2020
18
14
34
Καλημέρα
δεν έχω μεγάλη εμπειρία. Ένα σκυλί μόνο σ όλη μου τη ζωή, ήσυχο, βολικό, καλούλι. Διαβάζοντας όμως ολο το thread έχω 2-3 πραγματάκια να πω, με επιφύλαξη πάντα. Μου δίνει την εντύπωση κακομαθημένου παιδιού που έχει το πάνω χέρι και οι γονείς πια εχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά. Σας έχει πάρει τον αέρα. Αν διάβασα καλά, κάνατε τελικά εκπαίδευση. Θεωρώ ότι δεν το βοήθησε. Ενδεχομένως απειρία του εκπαιδευτή; λάθος τρόπος; κάποια πράγματα δουλεύονται από νωρίς: πχ να συνηθίζει να του πιάνεις τα πατούσια, ώστε όταν χρειαστεί να σε αφήνει, να χωνεις το χέρι στο στόμα του να του βγάλεις κάτι και να μη σε δαγκώνει, να μπορείς να του πάρεις το φαγητό την ωρα που τρώει χωρίς να σου επιτεθεί..φυσικά πάντα μπορεί να μάθει το σκυλάκι, απλά όσο μεγαλώνει πρέπει να κανεις restart στις συνήθειες που έχει ήδη αποκτήσει. Μου φαίνεται τρελλό δηλ να χρειάζεται ακόμα λιχουδιές για να το καθαρίσετε. Μου φαίνεται σα να έχει καλομάθει. Συγνώμη, καλοπροαίρετα τα λεω όλ αυτά. προσπαθώ να σκεφτώ κι εγώ τι θα έκανα.. επίσης το άγχος αποχωρισμού..δε βοηθάει βέβαια και η καραντίνα..αλλά πώς το κάνατε αυτό; ξεκινήσατε πχ να φεύγετε για λίγο και να γυρνάτε? όταν γυρνάτε να του δίνετε μια λιχουδιά, μια ωραία βόλτα πχ; να ξέρει δηλ ότι όταν γυρνάει το αφεντικό περνάω καλά άρα εχω αυτό στο μυαλό μου και το περιμένω...'Ισως είμαι πολύ απόλυτη γιατί εμείς δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ κανενα πρόβλημα (εκτός απ το τράβηγμα στη βόλτα που τώρα αρχίζει σιγά σιγά και το κόβει...). Η "θεραπεία" στα προβλήματα κάθε σκύλου είναι εξατομικευμένη, δεν εννοω ότι ο εκπαιδευτής δεν ήταν καλός. Απλά έχω την εντύπωση ότι δεν έπιασε στο δικό σας σκυλάκι (κι είναι ΚΟΥΚΛΑΚΙ!!!!!!! δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι τερατουλίνι).
Δοκιμάστε και το εξής: ενα κουτάκι αναψυκτικού με 5-6 κέρματα μέσα. Κάθε φορά που έχει μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά, του λέτε δυνατά ΜΗ και χτυπάτε λίγο το κουτάκι. Εμας μας έσωσε όταν 3 μηνών μας έτρωγε ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ!!! Μας το είπε ο εκπαιδευτής..μετά από κάποιες φορές, με το που μας έβλεπε να το ακουμπάμε ή να κατευθυνόμαστε προς το κουτάκι σταματούσε αμέσως. Τα ενοχλει ο ήχος. Τουλάχιστον στη δική μας ήταν Σωτήριο!! Επίσης στη βόλτα, όταν βλέπετε σκυλάκι από μακριά να λέτε ΜΗ κοφτά, 2-3 φορές κι όταν προσπεράσετε χωρίς να κάνει κάτι το τερατάκι σας, δωστε του λιχουδιά. Ετσι θα μάθει να τα αγνοεί, αφού δεν τα πάει καλά με τα περισσότερα. Εμας αυτό έπιασε με τις γάτες ή άλλους σκύλους όταν ήταν μικρή. Τωρα δεν τη νοιάζει τίποτα.
Ελπίζω να σας βοηθησα λιγουλάκι. Το αγαπάτε πολύ και το παλεύετε, οπότε είμαι σίγουρη ότι θα τη βρείτε την άκρη. Απλά το τερατάκι θα σας δυσκολέψει λίγο παραπάνω!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις συμβουλές !!!!Πιστέψτε με όμως...όλοι αντίστοιχα πράγματα μας έλεγαν, μέχρι να δουν το πώς επιτίθεται !Είναι κάτι που δεν μπορώ να περιγράψω απο εδώ...Πηδάει στον αέρα,αρπάζει χέρια,ρουχα,ποδια,έχουμε τρύπες στο δέρμα απο δαγκώματα...δεν ξέρω τι του έχει φταίξει τόσο πολύ.Ίσως το ότι δε διαχειριστήκαμε σωστά τις συμπεριφορες του όταν ηταν μικρός, όπως λετε...Πού να φανταστούμε;;;Δυστυχώς δεν ξέραμε!Έχει μηδεν ανοχή σε πράγματα που δε θέλει-φοβάται , όσο κι αν τα δουλεύουμε.Σας καταλαβαίνω γιατί κι εγώ δεν μπορούσα να τα φανταστώ μέχρι να τα ζήσω.Σιγουρα φταίει ότι κι εγω φοβάμαι πλέον...και η γιατρός μας λέει ότι είναι ακραία περίπτωση.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Σιγουρα φταίει ότι κι εγω φοβάμαι πλέον...
αυτό είναι τραγικό!!! το θυμαμαι όταν ήταν μικρή και μας δάγκωνε. Φοβόμουν το σκυλί μου!! Αααχχχ τι να σας πω...πρέπει να είναι πολύ δύσκολο και ψυχοφθορο όλο αυτό...συνεχίστε να το ψάχνετε..ίσως βρείτε κάποια στιγμή κάποιον που θα σας πει κάτι που θα το ξεκλειδώσει όλο αυτό...δεν μπορώ να πιστέψω ότι δε γίνεται κάτι...πραγματικά όμως..κι είναι γλυυυυυυυκας!!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@Tammy_G και @Katy16
Τα σκυλιά σας δεν είναι επιθετικά. Πίσω από τις συμπεριφορές που αναφέρεται δεν είναι η αιτία η επιθετικότητα.

Μου κάνει εντύπωση που πέρασε σχεδόν χρόνος και η βελτίωση είναι μικρή. Κάτι που κάνεις κρατάει το σκυλί στη φάση που είναι.
Δεν μπορώ από εδώ να βοηθήσω σε συγκεκριμένα θέματα γιατί δεν τα βλέπω. Αλλά ξεκίνα με το να αφαιρέσεις τα πάντα από το σκυλί. Όταν το κάνεις αυτό μετά πρέπει να καταλάβει ότι για τα πάντα (ακόμη και αν θέλει να πάει σε άλλο δωμάτιο) θα πρέπει να δουλέψει. Ούτε παιχνίδια να παίζει μόνος, ούτε να τρέχει όπου θέλει στο σπίτι, ούτε, ούτε, ούτε.
Το σκυλί προφανώς σε έχει μάθει και απλά βλέπει ότι η συμπεριφορά του έχει αποτέλεσμα. Γιατί να το αλλάξει; Χαζός είναι;

Αν για Χ Ψ λόγους νιώθεις άβολα τότε την επόμενη φορά που θα δείξει "επιθετικότητα" σε άλλο σκυλί άσε τον να πάει. Παρατήρησε τι θα κάνει το άλλο σκυλί.
 
  • Like
Reactions: GRDANE