Επιθετικότητα και δάγκωμα.


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Δεν πειράζει καταλαβαίνω.Τον αφησα να με επιρρεασει και με να με απογοητεύσει. Σήμερα θα δω άλλη εκπαιδεύτρια. Την περιμένω το μεσημέρι στο σπίτι.Γενικα είναι ένα σκυλί που μαθαίνει γρήγορα και εκτελεί εντολές. Έχει όμως μεγάλη κτητικοτητα με το φαγητό. Είτε δικό του είτε δικό μας. Και δεν τα πάει καθόλου καλά με τον γιο μου. Πιστεύω τον έχει βάλει τέρμα κάτω στην αγέλη και προσπαθεί να του επιβληθεί με κάθε τρόπο. Δεν σέβεται καμμια εντολή που του δίνει ενώ υπακούει σε όλους τους άλλους. Με τον γιο μου βγάζει επίθεση να επιβληθεί.
Η κτητικοτητα στο φαγητο ειναι πολυ συνηθισμενο θεμα ειδικα σε σκυλια που υιοθετηθηκαν ειναι πιο συχνο να εχιυν παρα να μην εχουν θα φτιαξει αληθεια με τη σωστη δουλεια να μην εχεις αγχος για αυτο. Μηπως ο γιος σου το φοβαται λιγο το κουταβι ( με το δικιο του εφοσον τον δαγκωσε ) και κατα συνεπεια το αντιμετωπιζει με δισταγμο και το σκυλι παιρνει το πανω χερι? Εμεις φιλοξενησαμε για λιγο λιγοτερο απο ενα μηνα ενα σκυλακι οταν η αδερφη μου ηταν 8 9 χρονων και ενω με ολους ηταν μια χαρα οταν η αδερφη μου πηγαινε να το χαιδεψει και ετρεμε ολοκληρη ηθελε να της αρπαξει το χερι κατευθειαν. Οταν αυτο την επαιρνε απο πισω και αυτη επειδη φοβοταν αρχιζε να τρεχει της δαγκωνε τα ποδια. Δηλαδη επαιρνε θαρρος απο αυτον τον δισταγμο και φοβο που ειχε.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Αυτή τη στιγμή η κόρη μου 11 ετών έχει κάνει μια κατασκευή με πλαστικα ποτήρια κάτω στο πάτωμα έναν πύργο 1 μέτρο και το σκυλάκι δεν προσπαθεί ούτε να πλησιάσει. Κάθεται από απόσταση και παρακολουθεί.Με μια μόνο εντολή κάτσε που του είπε.
Μπραβο πολυ καλο impulse control! Εμεις φτασαμε πολλων μηνων μεχρι να το καταφερει αυτο!
 


Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Η κτητικοτητα στο φαγητο ειναι πολυ συνηθισμενο θεμα ειδικα σε σκυλια που υιοθετηθηκαν ειναι πιο συχνο να εχιυν παρα να μην εχουν θα φτιαξει αληθεια με τη σωστη δουλεια να μην εχεις αγχος για αυτο. Μηπως ο γιος σου το φοβαται λιγο το κουταβι ( με το δικιο του εφοσον τον δαγκωσε ) και κατα συνεπεια το αντιμετωπιζει με δισταγμο και το σκυλι παιρνει το πανω χερι? Εμεις φιλοξενησαμε για λιγο λιγοτερο απο ενα μηνα ενα σκυλακι οταν η αδερφη μου ηταν 8 9 χρονων και ενω με ολους ηταν μια χαρα οταν η αδερφη μου πηγαινε να το χαιδεψει και ετρεμε ολοκληρη ηθελε να της αρπαξει το χερι κατευθειαν. Οταν αυτο την επαιρνε απο πισω και αυτη επειδη φοβοταν αρχιζε να τρεχει της δαγκωνε τα ποδια. Δηλαδη επαιρνε θαρρος απο αυτον τον δισταγμο και φοβο που ειχε.
Ακριβώς μα ακριβώς αυτό συμβαίνει.Ο μικρός πάει με δισταγμό και το σκυλάκι το αντιλαμβάνεται.Επισης και ο γιος μου τρέχει να του "ξεφυγει"και ο σκυλος τον αρπάζει όπου βρει πόδια πυτζαμα.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Ο κτηνίατρος μου είπε ότι έχει λυκόσκυλο και κοκόνι μέσα του. Ο εκπαιδευτής μόλις μπήκε σπίτι λεει επί λέξη αυτός είναι τσομπανης και θα γίνει γίγαντας να ξέρετε. Το σκυλί είναι 15 εβδομάδων και 6800 σε κιλά. Είναι κοντούλης βέβαια και έχει μακρύ κορμό. Κοντότριχος με μυτερή μουσουδίτσα θα έλεγα όχι στρογγυλή.
Δεν ξέρω τί έγραφε ειλικρινά. Μας κοιτούσε με ένα ύφος απόρριψης σαν να μας λέει δεν θα καταφέρετε τίποτα. Πραγματικά μου έκοψε τα φτερά.
γυρω στα 25 κιλα ισως παει (βαρος σε κιλα/ηλικια σε βδομαδες)*52

κι εμενα για τσοπανης μου φανηκε απο φωτο, αλλα απο κοντα μπορει να φαινεται αλλιως. παντως τσοπανης δε σημαινει αναγκαστικα γομαρι.

και η αριελ, βλαχαντεροτσοπανισσα του κερατα, τα κολπα τα κανε στην αρχη, αλλα την εστρωσα. θελει δουλιτσα και προσοχη.
 
  • Like
Reactions: Tatasa1982


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Ακριβώς μα ακριβώς αυτό συμβαίνει.Ο μικρός πάει με δισταγμό και το σκυλάκι το αντιλαμβάνεται.Επισης και ο γιος μου τρέχει να του "ξεφυγει"και ο σκυλος τον αρπάζει όπου βρει πόδια πυτζαμα.
Πολυ κλασικη περιπτωση θα τα πειτε και με την εκπαιδευτη φανταζομαι. Δεν ξερω πως το χειριζεσαι μεχρι στιγμης αλλα καλο ειναι αν το κανετε να μην λετε στο παιδι να παει να τον χαιδεψει οπως το ελεγαν οι γονεις μου τοτε στην αδερφη μου γιατι δεν ηξεραν. Αμα παει οταν το θελει θα ειναι δικια τπυ αποφαση και δεν θα φοβαται τοσο πολυ οσο το δουλευει μεσα του. Γενικα πιστευω ειναι πολυ σημαντικο να βρειτε και με εκπαιδευτη εφοσον ταιριαξετε τροπους να αυξηθει η αυτοπεπειθηση του γιου σου και να φτιαξει η σχεση του με το κουταβι. Να εξηγησεις φυσικα στο παιδι οτι οι γρηγορες κινησεις δεν ειναι καλες και οτι αν θελει να απομακρυνθει να το κανει φυσικα αλλα με ησυχα βηματα. Να του δινει ας πουμε λιχουδιτσες και χωρις να εκτελεσει καποια εντολη εφοσον φυσικα δεν τις απαιτει πηδοβτας πανω του γαυγιζοντας κτλ. Οταν ειναι ηρεμος δηλαδη να παιρνει. Επισης η εντολη touch κυριως παλι για το παιδι. Δεν ξερω αν την εχεις δει ισως απο την victoria βαζεις το χερι σου μπροστα και το σκυλι μολις ακουμπησει το χερι σου με τη μουσουδιτσα του παιρνει λιχπυδια και ετσι συνδιαζει το αγγιγμα με κατι καλο. Ειναι παρα πολυ ευκολη σε λιγα λεπτα την εμαθε ο δικος μου αφπυ λες ειναι εξυπνο το σκυλι σου θα την μαθει και αυτος πανευκολα πιστευω.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Εννοείται πως πρεπει να έρθετε σε επαφή με εκπαιδευτή.
Η ηλικία δεν ειναι εμπόδιο.
Το κουτάβι εκπαιδεύεται απο την πρώτη του στιγμή στον πλανήτη.
Οι πρώτοι του δάσκαλοι ειναι η μάνα του και η τοκετομαδα του,και εννοειται πως μπορει να μπει σε διαδικασία απο εσάς σε συνεργασία με κάποιον εκπαιδευτή ,να μάθει μερικά βασικά πράγματα.
Σιγά σιγά και χωρίς φόβο.

Οσων αφορά το φαγητό,εννοείται πως πρεπει να μπορείτε να το ενοχλείστε,να το σταματήσετε να τρωει,να μπορείτε να βάζετε το χέρι σας,ακόμα και να το χαϊδέψετε.
Διαφωνω καθετα στο να γίνει ανεκτή συμπεριφπρα η αντίδραση του ζώου στο φαγητό και πρεπει να αρχίσει να το μαθαίνει απο τώρα.
Αν συνεχιστεί στο ιδιο μοτίβο αυτή η συμπεριφορά κ δεν μπουν όρια,θα καταφέρετε να το εκπαιδεύσετε και να μάθει πως αυτές του οι συμπεριφορές ειναι δεκτές.

Μιλήστε άμεσα με ειδικό για κάποια προ εκπαίδευση.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ευχαριστώ @Ans κατάφερα να δω τον σκυλάκο τελικά..
Τι κούκλος είναι αυτός!! Να σας ζήσει και να βρείτε έναν σωστό εκπαιδευτή εύχομαι!
 
  • Like
Reactions: Tatasa1982


Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Καλησπέρα και πάλι από εμάς! Εχθές ήρθε μια καταπληκτική εκπαιδεύτρια. Αξιολόγησε την κατάσταση και το σκυλάκι μας. Μας είπε πως είναι ένα εξαιρετικό σκυλι και απλά θέλει δουλειά και υπομονή και επιμονή. Είναι ένα κουτάβι που πρέπει να νοιώσει εμπιστοσύνη. Ακόμα δεν μας ξέρει. Και δεν μας εμπιστεύεται. Ξεκινάμε προεκπαίδευση κουταβιού και θα συνεχίσουμε αργότερα στην βασική υπακοή. Με καθησύχασε και μου είπε πως όλα θα πάνε καλά αρκεί να ακολουθούμε πίστα ότι μας πει. Ήδη νοιώθω πολύ καλύτερα.Βλεπω φως στο τούνελ και πιστεύω πως όλα θα διορθωθούν.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καλησπέρα και πάλι από εμάς! Εχθές ήρθε μια καταπληκτική εκπαιδεύτρια. Αξιολόγησε την κατάσταση και το σκυλάκι μας. Μας είπε πως είναι ένα εξαιρετικό σκυλι και απλά θέλει δουλειά και υπομονή και επιμονή. Είναι ένα κουτάβι που πρέπει να νοιώσει εμπιστοσύνη. Ακόμα δεν μας ξέρει. Και δεν μας εμπιστεύεται. Ξεκινάμε προεκπαίδευση κουταβιού και θα συνεχίσουμε αργότερα στην βασική υπακοή. Με καθησύχασε και μου είπε πως όλα θα πάνε καλά αρκεί να ακολουθούμε πίστα ότι μας πει. Ήδη νοιώθω πολύ καλύτερα.Βλεπω φως στο τούνελ και πιστεύω πως όλα θα διορθωθούν.
Έτσι πλέον μοιάζει ένας σωστός εκπαιδευτής. Μπράβο.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Ένα βήμα μπροστά κι ένα πίσω.
Γιατί το κάνει;
Και ενώ κατάλαβε,και φαίνεται από την μετά συμπεριφορά του (δεν σταμάτησε να με γλύφει εκεί που με δάγκωσε και πήγε ξάπλωσε μόνος μόνος του στο crate και δεν σαλεύει) στεναχωριέμαι πάρα πολύ που έχει τέτοιες αντιδράσεις.
Ο λόγος ήταν επειδή πήγα να πάρω το μαξιλάρι από τον καναπέ που εκείνος ακουμπούσε.
 

Attachments

  • Sad
Reactions: marytherion


Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Ένα βήμα μπροστά κι ένα πίσω.
Γιατί το κάνει;
Και ενώ κατάλαβε,και φαίνεται από την μετά συμπεριφορά του (δεν σταμάτησε να με γλύφει εκεί που με δάγκωσε και πήγε ξάπλωσε μόνος μόνος του στο crate και δεν σαλεύει) στεναχωριέμαι πάρα πολύ που έχει τέτοιες αντιδράσεις.
Ο λόγος ήταν επειδή πήγα να πάρω το μαξιλάρι από τον καναπέ που εκείνος ακουμπούσε.
 

Attachments

  • Love
Reactions: saras and Mava




Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Ένα βήμα μπροστά κι ένα πίσω.
Γιατί το κάνει;
Και ενώ κατάλαβε,και φαίνεται από την μετά συμπεριφορά του (δεν σταμάτησε να με γλύφει εκεί που με δάγκωσε και πήγε ξάπλωσε μόνος μόνος του στο crate και δεν σαλεύει) στεναχωριέμαι πάρα πολύ που έχει τέτοιες αντιδράσεις.
Ο λόγος ήταν επειδή πήγα να πάρω το μαξιλάρι από τον καναπέ που εκείνος ακουμπούσε.
ιατρικα το εχετε τσεκαρει το θεμα?
Δηλαδή;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
28
Δηλαδή;
εννοω αν εχετε ψαξει μηπως το ζωο εχει αυτες τις αντιδρασεις εξ αιτιας καποιου ιατρικου θεματος. οταν τα ζωα πονανε, αλλαζει ο χαρακτηρας τους και μπορει να εμφανιζουν επιθετικοτητα. μπορει να ποναει καπου, η ακομα ακομα μπορει να ειναι καποιο ψυχολογικο αιτιο, το οποιο να χρηζει θεραπειας με αγχωλυτικα χαπια κλπ.
 
  • Like
Reactions: Tatasa1982


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Ένα βήμα μπροστά κι ένα πίσω.
Γιατί το κάνει;
Και ενώ κατάλαβε,και φαίνεται από την μετά συμπεριφορά του (δεν σταμάτησε να με γλύφει εκεί που με δάγκωσε και πήγε ξάπλωσε μόνος μόνος του στο crate και δεν σαλεύει) στεναχωριέμαι πάρα πολύ που έχει τέτοιες αντιδράσεις.
Ο λόγος ήταν επειδή πήγα να πάρω το μαξιλάρι από τον καναπέ που εκείνος ακουμπούσε.
Απο την κτητικοτητα πηγαζουν αυτα δεν λυνονται τοσο γρηγορα παντως η ιδια συμπεριφορα ειναι μη νομιζεις δηλαδη οτι πατε πισω η οτι σου βγαζει καινουρια θεματα.
 
  • Like
Reactions: Tatasa1982




Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Καλησπέρα με νεότερα από το Μάιλο. Η εκπαίδευση μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ κι εμάς και το σκυλί. Δουλεύουμε όλοι στο σπίτι τις συμβουλές της εκπαιδεύτριας και ήδη ο σκύλος έχει κάνει τεράστια πρόοδο. Πλέον νοιώθω ανακουφισμένη και σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά.
 

Attachments