Επιθετικότητα μετά από εκπαίδευση


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Καλημέρα σε όλους μετά από αρκετό καιρό!
Πρόσφατα υιοθέτησα ένα θηλυκό ημιαιμο μαλινουα-γκρενενταλ-γερμανικο ποιμενικό, δεν είμαστε σίγουροι τι από ολα, το οποίο βρέθηκε να κυκλοφορεί κάπου στην Αττική, δεν το αναζήτησε κανένας και τώρα το έχω εγώ. Η σκυλίτσα υπολογίζεται να είναι περίπου 7 μηνών.
Όπως διαπιστώθηκε, μάλλον της έχει γίνει κάποια εκπαίδευση φύλαξης, εντελώς λανθασμένη προφανώς, με αποτέλεσμα να επιτίθεται σε ό,τι της θυμίζει μανίκι (πχ μπουφάν). Με έχει δαγκώσει αρκετές φορές σε διάφορες φάσεις, ευτυχώς ελαφρά. Γενικά έχει κι άλλα προβλήματα συμπεριφοράς, αλλά το σοβαρότερο είναι αυτό.
Για να σας προλάβω, δουλεύουμε ήδη με εκπαιδευτή και υπάρχει μια βελτίωση, αλλά θα ήθελα να μάθω αν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία και πως το αντιμετώπισε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Να σου ζήσει η μικρούλα. Βάλε και καμιά φωτό της!

Με τον εκπαιδευτή που δουλεύεις, έχετε καταλήξει μαζί στο συμπέρασμα ότι είναι επιθετική και ότι έχει περάσει από εκπαίδευση φύλαξης; Στους 7 της μήνες;!!!
 
  • Like
Reactions: Orjo and Kahlan


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα προσπαθήσω να βάλω!
Ναι, μαζί με τον εκπαιδευτή καταλήξαμε σε αυτό, κι ότι επίσης μάλλον γενικότερα όποιος προσπάθησε να την εκπαιδεύσει πριν από εμάς της έχει δημιουργήσει πολλές ανασφάλειες κι έχει κάνει τραγικά λάθη. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να κάνει κανείς εικόνα ένα κουταβι ουσιαστικά, να έχει αυτή τη συμπεριφορά, μόνο όσοι το έχουν δει με πιστεύουν τελικά για το μέγεθος του προβλήματος
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Μη σου πω ότι κι εγώ θα το ήθελα!
Και να σκεφτείς ότι είναι από τις μετρημένες στα δάχτυλα του μισού χεριού φορές, που συμφωνώ με τον @tasos malinoua
Κάπως έτσι, καταστρέφονται τελικά σκυλιά, ενώ εξ'αρχής δεν είχαν πραγματικά πρόβλημα.
Μήπως να μιλήσεις και με κανέναν άλλον εκπαιδευτή;
Αυτός που έχεις, έχει κρεμασμένη ταμπέλα "θετικός";
Ελπίζω τουλάχιστον όχι, ε;

Φωτοοοοοο asap παρακαλώ :)
 
  • Like
Reactions: Orjo


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
αν,αν ξαναλεω ειναι ετσι οπως τα λες τραγικα λαθη εχει αυτος στο κεφαλι του

το θελω εγω αν δεν το κανετε καλα
Κοιτα μια βελτίωση υπάρχει, ελπίζω να συνεχίσει, δεν έχουν περάσει και πολλές μέρες.
Θα ήθελες να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι εννοείς;
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να τη δώσω, γι αυτό και ψάχνω οποιαδήποτε πληροφορία και ουσιαστικά όλη μέρα με το σκύλο ασχολούμαι. Αν δεν τα καταφέρω και τη θες, μπορούμε να το συζητήσουμε.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Μη σου πω ότι κι εγώ θα το ήθελα!
Και να σκεφτείς ότι είναι από τις μετρημένες στα δάχτυλα του μισού χεριού φορές, που συμφωνώ με τον @tasos malinoua
Κάπως έτσι, καταστρέφονται τελικά σκυλιά, ενώ εξ'αρχής δεν είχαν πραγματικά πρόβλημα.
Μήπως να μιλήσεις και με κανέναν άλλον εκπαιδευτή;
Αυτός που έχεις, έχει κρεμασμένη ταμπέλα "θετικός";
Ελπίζω τουλάχιστον όχι, ε;

Φωτοοοοοο asap παρακαλώ :)
Οχι δεν είναι θετικός! Με πολλούς έχω μιλήσει και θα μιλήσω, δεν ξέρω αν έχετε κάποια πρόταση ακόμα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Κοιτα μια βελτίωση υπάρχει, ελπίζω να συνεχίσει, δεν έχουν περάσει και πολλές μέρες.
Θα ήθελες να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι εννοείς;
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να τη δώσω, γι αυτό και ψάχνω οποιαδήποτε πληροφορία και ουσιαστικά όλη μέρα με το σκύλο ασχολούμαι. Αν δεν τα καταφέρω και τη θες, μπορούμε να το συζητήσουμε.
δοξα τον Θεο δεν μου λειπει ο σκυλος,εχω μπολικα προς το παρων,ετσι το ειπα.
δεν ξερω πως να στο πω απλα ομως αυτο που εχει ο σκυλος σου ειναι κατι που πολοι μπορει να θελαμε.δεν γινετε και δεν ειναι επειδη εχει κανει σωματοφυλακη και μαλακιες γιαυτο το πιο πιθανο ειναι να αλλαξεις εκπαιδευτη για αρχη και μετα να γυρισετε μαζι τον σκυλο με τον νεο εκπαιδευτη εκει που πρεπει.
 
  • Like
Reactions: Kahlan


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
δοξα τον Θεο δεν μου λειπει ο σκυλος,εχω μπολικα προς το παρων,ετσι το ειπα.
δεν ξερω πως να στο πω απλα ομως αυτο που εχει ο σκυλος σου ειναι κατι που πολοι μπορει να θελαμε.δεν γινετε και δεν ειναι επειδη εχει κανει σωματοφυλακη και μαλακιες γιαυτο το πιο πιθανο ειναι να αλλαξεις εκπαιδευτη για αρχη και μετα να γυρισετε μαζι τον σκυλο με τον νεο εκπαιδευτη εκει που πρεπει.
Προτείνεις δηλαδή να βρω κάποιον εκπαιδευτή με τον οποίο τελικά να δουλέψουμε αυτο που έχει ο σκύλος, τουλάχιστον αφού το κάνει, να μάθει να το κάνει σωστά;
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Προτείνεις δηλαδή να βρω κάποιον εκπαιδευτή με τον οποίο τελικά να δουλέψουμε αυτο που έχει ο σκύλος, τουλάχιστον αφού το κάνει, να μάθει να το κάνει σωστά;
ναι
αλλα δεν εννοω την σωματοφυλακη που εσυ εχεις στο μυαλο σου.
καποιος που ξερει ξερει και να σε βοηθησει....πανευκολα κιολας χωρις χαζομαρες που εχεις ακουσει ηδη.
 
  • Like
Reactions: Orjo


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Είναι φυσιολογικό αναπτυξιακό σταδιο να δαγκώνουν -μαλακά-τα μανίκια σους εφτα μηνες, σκυλια που προηγουμένως ζουσαν ελεύθερα και δεν εχουν ηδη εξοικιωθεί με ανθρωπους και ορια. Μην το δενετε και κομπο οτι το σκυλί εχει ''εκπαιδευτει''.
 
  • Like
Reactions: Orjo


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Η γνώμη μου είναι να δουλέψεις πρωτιστως το μυαλό του σκύλου σου.
Μην επικεντρώνεσαι στο δάγκωμα.
Ουτε με θετικό ούτε με αρνητικό τρόπο.

Χτίσε την βαση της λειτουργίας του, την συγκέντρωση του και την σχέση του μαζί σου.
Αν εχεις απαιτησεις απο τον σκύλο σου να είσαι προετοιμασμενος ότι δεν είναι εύκολα τα πράγματα με έναν σκύλο mix με τέτοιες εμπειριες.
Καλή τύχη.
 
  • Like
Reactions: Castro48 and GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU