Επιθετικότητα μεταξύ 2 στειρωμένων θηλυκών..!


fpod_28

Member
10 Νοεμβρίου 2012
20
5
Πάτρα
Καλησπέρα...! Έχω 2 θηλυκά και ενα αρσενικό σκύλο. Το ένα θηλυκό ηταν στειρωμένο απο τότε που το πήρα...το δεύτερο το στείρωσα πριν λίγες μερες. Πριν στειρωθεί το δεύτερο, συμβίωναν μια χαρά, δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς μεταξύ τους...Αφότου όμως ήρθαν σε επαφή, έπειτα απο 2 μέρες μετά τη στείρωση (του ενός), υπήρξε μεγάλη επιθετικότητα μεταξύ τους...απο τη πρώτη στιγμή..!! Αυτή η αλλαγή στη συμπεριφορά τους οφείλεται στη στείρωση μόνο...ή συμβάλλει και η παρουσία του αρσενικού..? Σημειωτέον, το αρσενικό ειναι αστείρωτο και δεν υπήρξε πότε πρόβλημα συμπεριφοράς απο μέρους του..με τα 2 θηλυκά....
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Kανε συνδυασμους:
1. Bάλε το Α στειρωμενο θηλυκο με το αρσενικο (περιπτωση Α)
2. Βάλε το Β στειρωμενο θηλυκο με το αρσενικο (περιπτωση Β)
3. Βάλε τα 2 θηλυκα μαζι και το αρσενικο να κοιταει απο αποσταση (καλη περιπτωση)
4. Βάλε το αρσενικο και με τα 2 θηλυκα μαζι (ακομη καλυτερη περιπτωση)

Γενικώς παιξε λιγο να δεις τι γινεται.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Και η δική μου απέκτησε επιθετική συμπεριφορά μετά την στείρωση απο εκεί που ήταν φοβικό σκυλάκι....και έκανε ενα 5 μήνο να το ξεπεράσει.....ειδικά την περίοδο που θα είχε κανονικά οίστρο δεν άφηνε σκύλο να την πλησιάσει....ίσως να έχει να κάνει με τις ορμόνες τους.
 




fpod_28

Member
10 Νοεμβρίου 2012
20
5
Πάτρα
Τελικά είναι θέμα κυριαρχίας.....
Ζούσαν ενα χρόνο περίπου μαζί, και η τσοπάνα (η πρώτη στειρωμένη) είχε πάρει την αρχηγία απο την αρχή. Οπότε τώρα, αφού στειρώθηκε και η δεύτερη (μαλινουά), άλλαξε η συμπεριφορά της εξαιτίας των ορμονικών αλλαγών. Ετσι, θέλει να επιβάλλει τη κυριαρχία της....και η άλλη με τη σειρά της, θέλει να υπερασπιστεί τη δική της. Γι' αυτό και επήλθε αυτή σύρραξη..!! Πάντως δεν εχει να κάνει με το αρσενικό...δεν υπάρχει πρόβλημα κυριαρχίας με αυτόν....ακόμα! Είναι και ο μικρότερος της παρέας....

Πιστεύω με λίγη προσπάθεια απο μέρους μου, θα τις φέρω παλι κοντά.... ;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν αλλάζουν έτσι οι συμπεριφορές λόγω στείρωσης, από την μια μέρα στην άλλη.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δεν αλλάζουν έτσι οι συμπεριφορές λόγω στείρωσης, από την μια μέρα στην άλλη.
Ετσι ακριβως ειναι, ρωτα και τον κτηνιατρο. ;) Παιρνει αρκετο διαστημα μεχρι να "καθαρισει" ο οργανισμος απο τις ορμονες. Μηνα και ισως...

Εγω θα πω αλλη μια πιθανοτητα οτι ισως νιωθει πιο ευαλωτη λογω προσφατου χειρουργειου και γι αυτο ειναι λιγο πιο ευεξαπτη. Ποια ειχε μεταξυ τους
το πανω χερι ως τωρα? Εννοω πιο δυναμικη σαν χαρακτηρας.
 


fpod_28

Member
10 Νοεμβρίου 2012
20
5
Πάτρα
Ισως να νιώθει πιο ευάλωτη, όπως λες....
Οπως ανέφερα, η άλλη ειναι πιο δυναμική και ήταν ο αρχηγός μέχρι τωρα...ο Ελληνικός Ποιμενικός είναι γενικά κυριαρχικός σκύλος..! Δεν υποχωρεί εύκολα...δε κατεβάζει το κεφάλι...
Απο τότε που ήρθε ο αρσενικός όμως....έχει εστιάσει τη προσοχή της (η τσοπάνα) σε αυτὀν...είναι και μικρός ακόμα....και τον διορθώνει όταν γίνεται πολύ άτακτος και ενοχλητικός! Και σωστά κάνει...τον έχει στρώσει αρκετά. Μαθαίνω και γω τις «σκυλίσιες» μεθόδους διόρθωσης απο αυτή, τις εφαρμόζω...και φυσικά "δουλεύουν" ;) !! Ετσι, τα 2 θηλυκά ειχαν ηρεμήσει πολύ μεταξύ τους και υπήρχε μεγαλύτερος αλληλοσεβασμός και αλληλοσυνεννόηση!

Θα ρωτήσω και το κτηνίατρο....
Ευχαριστώ και πάλι....:cool:
 


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Έχω διαβάσει (βλέπε βιβλιογραφία: 1,2) πως η στείρωση του θηλυκού μπορεί να ανεβάσει την επιθετικότητα της, είναι η λεγόμενη aggressive dominance και παρατηρήθηκε σε θηλυκά που στειρώθηκαν πριν τους 12 μήνες κ ενώ είχαν ήδη μια ελάχιστη επιθετική συμπεριφορά.

Αυτό γίνεται καθώς μέχρι κ 2 μήνες μετά τον οίστρο η σκύλα βρίσκεται στην προγεστερονική φάση(δλδ λίγο πριν όπου αναλαμβάνουν οι προγεστίνες να ηρεμήσουν τον οργανισμό ώστε να υποδεχθούν μια ενδεχόμενη "εγκυμοσύνη".
Αυτή η αλλαγή και η απότομη αφαίρεση των προγεστίνων μπορεί να ευνοήσει την επιθετικότητα σε μερικές από τις σκύλες.

Κάτι αντίστοιχο έγινε με τη δικιά μου.

Πηγές:
1. O'Farrell, V., & Peachey, E. (1990). Behavioural effects of ovariohysterectomy on bitches. Journal of Small Animal Practice, 31, 595-598.
2. Hart, B. L., & Eckstein, R. A. (1997). The role of gonadal hormones in the occurrence of objectionable behaviours in dogs and cats. Applied Animal Behaviour Science, 52, 331-344.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Έχω διαβάσει (βλέπε βιβλιογραφία: 1,2) πως η στείρωση του θηλυκού μπορεί να ανεβάσει την επιθετικότητα της, είναι η λεγόμενη aggressive dominance και παρατηρήθηκε σε θηλυκά που στειρώθηκαν πριν τους 12 μήνες κ ενώ είχαν ήδη μια ελάχιστη επιθετική συμπεριφορά.
Βάση των πάρα πάνω, αν στειρωθεί η θηλύκια μετά τους 12 μήνες και δεν είχε δείξει έως τώρα σημάδια επιθετικότητας, δεν υπάρχουν πιθανότητες να αναπτύξει επιθετικότητα ?