Επιθετικότητα μετα από στείρωση!


eleana

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2007
26
0
Δεν ξέρω αν πρέπει να μπεί το θέμα εδώ ή στα ιατρικά αλλά η ιστορία είναι η εξής.

Η σκυλίτσα μου η μεγάλη,η Λούσι,έκανε πυομήτρα πριν 6 μήνες περίπου και έπρεπε να χειρουργηθεί όπως μας είπε ο γιατρός.Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και η Λούσι επανήλθε ανανεωμένη και με περισσότερη ενέργεια από πριν.Το πρόβλημα είναι πως μετά την εγχείριση άρχισε να γίνετε επιθετική και με άλλα σκυλιά,κυρίως θηλυκά και κουτάβια (που είναι πολύ περίεργο!) αλλά και με τους ξένους στο σπίτι και στη βόλτα της.
Ποτέ μα ποτέ πριν από την εγχείριση δεν ήταν επιθετική...Γιατί τώρα? :shock:
Ο γιατρός μου είχε πεί πως συνήθως συμβαίνει το αντίθετο μετά τη στείρωση.
Τι μπορώ να κάνω? :?:
 


Nemo

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2007
84
0
Θεσσαλονίκη
Τελικά είναι πολύ δύσκολο να μπορέσουμε να καταλάβουμε και να προβλέψουμε τις αλλαγές του χαρακτήρα ενός σκύλου, μετά από μια τέτοια επέμβαση.... Αχ αυτές οι ορμόνες....
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
καλημερα,εγω εχω στειρωσει 5 θηλυκα σκυλια και κανενα δεν εγινε επιθετικο.ολα βεβαια τα στειρωσα γυρω στο 1 χρονο.μηπως παιζει ρολο η ηλικια που γινεται η στειρωση??
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Eleana, ίσως η αιτία τις επιθετικότητας της σκυλίτσας σου είναι αλλού.
Εσύ αμέσως την συνδύασες με την στειρώσει, ψάξε όμως, μήπως κάποιο καινούριο πρόσωπο εμφανίσθηκε στο σπίτι σας, ίσως κάποιο πρόσφατο περιστατικό που κάνει το σκυλί νευρικό ??
 




eleana

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2007
26
0
Δεν έχει αλλάξει κάτι Μάγκι,όλα τα ίδια.
Πραγματικά δεν έχω κάποια εξήγηση μέχρι στιγμής :?
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
δυστυχως παρολα τα καλα της στειρωσης, υπαρχουν και τα αρνητικα..
βεβαια οι περιπτωσεις επιθετικοτητας μετα απο στειρωση δεν ειναι ιδιαιτερα συχνες. φανταζομαι και η ταλαιπωρια απο την πυομητρα της κοστισε..
ισως και αλλες καταστασεις.. σκεψου το, κανε συνδιασμους. ισως να μη φταιει μονο η στειρωση
 


eleana

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2007
26
0
Τι άλλο μπορεί να φταίει δηλ. :?: :?:

Σήμερα είχα και μια 'συνάντηση' με ένα τσούρμο αδέσποτα και η κατάσταση ήταν τραγική :cry:
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Η δικη μου ειναι στρειρωμενη απο την ηλικια των 11 μηνων(7 χρονων τωρα) και ειναι πολυ "κυριαρχικη"με τα αλλα θηλυκα και τα κουταβια θελοντας απλως να τους επιβληθει χωρις ποτε να δαγκωνει.Νομιζω οτι φταινε οι ορμονες της και ο χαρακτηρας της μου θυμιζει πολυ τα αρσενικα σκυλια που ειχα πριν.
Στην βολτα μαρκαρει πολυ συχνα και με συστημα,περιμετρικα απο το παρκο,αν χασει καποιο σημειο ξαναγυρναει πισω :roll:
Ομως οταν τα αλλα θηλυκα και τα κουταβια της δειξουν οτι δεν διεκδικουν κατι,παιζουν πολυ καλα μαζι και ειδικα με τα αδεσποτα τα παει πολυ καλα.
Το ιδιο κανει (μαρκαρισμα)οταν πηγαινουμε στο καμπιγκ η διακοπες σε καποιο σπιτι.
Ισως αυτη η συμπεριφορα να οφειλεται στην στειρωση γιατι δεν ειναι γενικα επιθετικη,μηπως και με την δικη σου συμβαινει το ιδιο?Την επιθετικοτητα την εκδηλωσε αμεσως η σταδιακα απο την ημερα της στειρωσης μεχρι σημερα?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3