Επιθετικότητα όταν της παίρνω το παιχνίδι


Turin

New Member
16 Δεκεμβρίου 2012
2
0
Γεια σας,
ονομάζομαι Γιάννης και τον τελευταίο μήνα το σκυλί μου έχει εμφανίσει επιθετικότητα όταν της παίρνω κάτι που παίζει. (τις κάλτσες δεν της τις δίνω εγώ αλλά μόλις τις δει τρέχει κατευθίαν πάνω τους) Μάλιστα 2 φορές με δάγκωσε. Καταλαβαίνω πως εγώ φταίω που δεν την άφηνα να παίζει με τις κάλτσες από κουτάβι. Το σκυλί μου είναι ημίαιμο κανίς 9 μηνών και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ως τώρα και η συμβίωση ήταν άριστη! Έχω ξεκινήσει εκπαίδευση δίνοντας της λιχουδιές για να το αφήνει και της λέω παράλληλα 'άστο'.
Έχω τον χρόνο και την καλή διάθεση να αλλάξω αυτή την συμπεριφορά απλά ζητάω τις συμβουλές σας στην εκπαίδευση τέτοιας συμπεριφοράς.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Γιάννη καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Καταλαβαίνω πως εγώ φταίω που δεν την άφηνα να παίζει με τις κάλτσες από κουτάβι.
Κατά λάθος...προφανώς...έπραξες σωστά που δεν την άφηνες.


Το σκυλί μου είναι ημίαιμο κανίς 9 μηνών και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ως τώρα και η συμβίωση ήταν άριστη!
Οπως έχουμε πει και σε παρόμοιο θέμα [διάβασέ το αν θέλεις] τις τελευταίες ημέρες, πάντα τα σκυλιά μας, μας δείχνουν τις συμπεριφορικές τους τάσεις, από την ώρα που γεννιούνται. Εμείς δεν είμαστε σε θέση, να τις ερμηνεύσουμε. Εκτός βέβαια, αν υπάρχει πρόβλημα υγείας. Αν όχι, σπάνια υπάρχει συμπεριφορά που εμφανίζεται ξαφνικά και στα καλά καθούμενα. Δείγματα, υπάρχουν πάντα νωρίτερα, από την στιγμή που εμείς θα ενοχληθούμε πραγματικά και θα προβληματιστούμε. Και δυστυχώς, στο ενδιάμεσο κάνουμε τα άπειρα λάθη, νομίζοντας ότι ξέρουμε και ότι μπορούμε να το ελέγξουμε. Και τελικά το κάνουμε χειρότερο.

Έχω ξεκινήσει εκπαίδευση δίνοντας της λιχουδιές για να το αφήνει και της λέω παράλληλα 'άστο'.
Σε γενικές γραμμές...σωστό. Σε...ειδικές, έχεις μιλήσει με κάποιον εκπαιδευτή, που είναι το πρώτο πράγμα που έπρεπε να έχεις κάνεις, από καιρό;
 


Turin

New Member
16 Δεκεμβρίου 2012
2
0
Ευτυχώς η εκπαίδευση πάει πολύ καλά και ακούει κατευθίαν στο αστό και στο φέρτο. Μάλιστα δεν δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στις κάλτσες παρα μόνον να τις αφήσει στα πόδια μου καθώς νομίζει πως παίζουμε (παλιότερα να φανταστείς μόλις τις έβλεπε έτρεχε κατευθίαν πάνω τους και τις έπαιρνε). Σε ειδικό δεν μίλησα ακόμα αν και έχω έναν οικογενειακό φίλο εκπαιδευτή γιατί πιστεύω πως τα πάει πολύ καλά ως τώρα. Βέβαια το έχω στο πρόγραμμα με την πρώτη ευκαιρία να πάρω και την άποψη του.
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καταρχάς
το ίδιο κάνει και όταν την πλησιάζεις ενώ τρώει?
εν συνεχεία
καλή η σκέψη σου να της μάθεις το άστο με μεζεδάκι
αλλά
αν δεν το κάνεις σωστά μπορείς να χειροτερέψεις τα πράγματα
πχ
αν την κερνάς ενώ στην αμέσως επόμενη στιγμή το σκυλί σου έδειχνε τα δόντια του........προφανώς κάνεις λάθος ε?
κάπως έτσι
καλύτερα να πάς σε κάποιον εκπαιδευτή λοιπόν (αν και ,.......πολλοί δηλώνουν ,λίγοι είναι)

 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Και πως θα του δίνεις να καταλάβει, κάτι που κάνει, ότι δεν είναι σωστό;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
"θα του δείχνει το σωστό μόνο... αδιαφορώντας για το λάθος"
Παναία μου...μου ζωντανεύουν εικόνες φρίκης στο μυαλό μου *sick*
Οποιος το πετύχει, να του στείλω, άλλο ένα ε; Θα με υποχρεώσει...:mad:
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
δηλαδή θες να μου πεις ότι πχ ο σκύλος κλέβει μια καλτσα (πολύ συνηθισμένο φαινόμενο) τι κανεις στην θετική? αδιαφορείς? τον αφήνεις να την φάει καταπιεί ktlp?:-k
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αδιαφορείς για το λάθος κλπ εγώ το έχω συναντήσει ως πρόταση "κατά την διάρκεια εκμάθησης συμπεριφοράς"πχ καθώς μαθαίνεις το σκυλί να κάτσει όταν του λές,
όταν ΔΕΝ κάθεται εσύ αδιαφορείς απλά
-δηλαδή δεν το μαλώνεις δεν το βάζεις να κάτσει με το ζόρι κλπ

για το ΜΗ συγκεκριμένα δεν έχω (ίσως ακόμη) πέσει πάνω σε κάποιον συγγραφέα που να λέει "απαγορεύεται να λές ΜΗ στον σκύλο σου γιατί θα πάθει κάτι"

για τις κάλτσες και άλλα αντίστοιχα αυτό που συναντάω μέχρι σήμερα (όχι μόνο σε συγγραφείς σχετικούς με θετική ενίσχυση) είναι να μην αφήνεις τις κάλτσες σου όπου νάναι (το λέει και η γυναίκα μου αυτό!!!)
δηλαδή καλύτερα να ασκείς έλεγχο πρώτα στο περιβάλλον του σκύλου ....κάπως έτσι λέγεται

ΥΓ
καλό είναι αν κάποιος θέλει να ασκήσει κριτική σε κάτι (ειδικά σε κάτι νέο που έρχεται να συμπληρώσει ή να αντικαταστήσει κάτι παλιό) να το ψάχνει πρώτα :)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ΥΓ
καλό είναι αν κάποιος θέλει να ασκήσει κριτική σε κάτι (ειδικά σε κάτι νέο που έρχεται να συμπληρώσει ή να αντικαταστήσει κάτι παλιό) να το ψάχνει πρώτα :)
Για ποιον λες?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
ΥΓ
καλό είναι αν κάποιος θέλει να ασκήσει κριτική σε κάτι (ειδικά σε κάτι νέο που έρχεται να συμπληρώσει ή να αντικαταστήσει κάτι παλιό) να το ψάχνει πρώτα :)
Αν εννοείς εμένα πχ...δεν ασκώ κριτική. Λέω ξεκάθαρα, όπως έχω πει πάμπολλες φορές, ότι αυτές οι "τεχνικές", είναι αποδεκτές και επιτυχημένες βεβαιότατα, μόνο για κάποια σκυλάκια.
Οχι για όλα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
αδιαφορείς για το λάθος κλπ εγώ το έχω συναντήσει ως πρόταση "κατά την διάρκεια εκμάθησης συμπεριφοράς"πχ καθώς μαθαίνεις το σκυλί να κάτσει όταν του λές,
όταν ΔΕΝ κάθεται εσύ αδιαφορείς απλά
-δηλαδή δεν το μαλώνεις δεν το βάζεις να κάτσει με το ζόρι κλπ

για το ΜΗ συγκεκριμένα δεν έχω (ίσως ακόμη) πέσει πάνω σε κάποιον συγγραφέα που να λέει "απαγορεύεται να λές ΜΗ στον σκύλο σου γιατί θα πάθει κάτι"

για τις κάλτσες και άλλα αντίστοιχα αυτό που συναντάω μέχρι σήμερα (όχι μόνο σε συγγραφείς σχετικούς με θετική ενίσχυση) είναι να μην αφήνεις τις κάλτσες σου όπου νάναι (το λέει και η γυναίκα μου αυτό!!!)
δηλαδή καλύτερα να ασκείς έλεγχο πρώτα στο περιβάλλον του σκύλου ....κάπως έτσι λέγεται

ΥΓ
καλό είναι αν κάποιος θέλει να ασκήσει κριτική σε κάτι (ειδικά σε κάτι νέο που έρχεται να συμπληρώσει ή να αντικαταστήσει κάτι παλιό) να το ψάχνει πρώτα :)
Σορρυ sea-mol, έτσι όπως ήταν μέσα σε εισαγωγικά θεώρησα ότι το διάβασες κάπου.

κοκονι μήπως έχεις κάποιο λινκ για συνοπτική περιγραφή έστω της θετικής για να δω τη γενική φιλοσοφία? Αν υπάρχει και κάτι πιο αναλυτικό ακόμα καλύτερα. Search στο νετ έχω κάνει αλλά επειδή όπως είναι λογικό ο καθένας περιγράφει διάφορες οπτικές, εμπιστεύομαι πώς κάποιος που το έχει ψάξει πιο πολύ από μένα λογικά θα μπορεί να αξιολογήσει καύτερα τις πηγές.
 




Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
δηλαδή θες να μου πεις ότι πχ ο σκύλος κλέβει μια καλτσα (πολύ συνηθισμένο φαινόμενο) τι κανεις στην θετική? αδιαφορείς? τον αφήνεις να την φάει καταπιεί ktlp?:-k
Του προσφέρεις λιχουδιά ανταλάσοντας την κάλτσα (παράλληλα μπορείς να του μάθεις και το "άστο").
Στον δικό μου η αδιαφορία δουλεύει πάρα πολύ! Στο "μη" πεισμώνει περισσότερο.

Ειδικά όταν κάνει κάποια σκανταλιά και φύγω από το δωμάτιο, δεν το αντέχει πραγματικά. Είναι η χειρότερη τιμωρία του...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc