Επιθετικότητα...


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Xρειάζομαι τη βοήθειά σας...
Σήμερα είχε έρθει σπίτι μου μία φίλη μου με το σκυλάκι της τη Λίλα (Μαλτεζάκι) και ήρθε η στιγμή που θα της έβαζε να φάει.Έκανε κάποια στιγμή ο Νταλί να πάει προς το φαί της και του λέω όχι, μείνε εδώ και έκατσε μαζί μου.
Κάποια στιγμή έφυγα από εκεί που καθόμουν και πήγε ο Νταλί στο φαί της (που δεν έτρωγε η Λίλα) και πάει η Λίλα να πλησιάσει και της ψιλογρυλίζει (ενώ δεν το κάνει αυτό για φαγητό), το ακούω εγώ και του φωνάζω, πάω εκεί και τον σπρόχνω μακριά από το φαί της και μου γρυλίζει και μένα (αλλά όχι για το φαί, γενικά τσαντίζεται πάντα άμα τον σπρώχνουμε αλλά αυτή τη φορά περισσότερο) και του φωνάζω εγώ, πηγαίνωντας προς το μέρος του, "τι έκανες, τι έκανες"? Όταν τον έφτασα και πάω να τον πιάσω έκανε σαν αφηνιασμένος αλλά χωρίς καθόλου δύναμη στο στόμα του ώστε να με πληγώσει, τότε πάνω στην απελπισία μου του έδωσα ένα χαστούκι και τον πήγα αμέσως τιμωρία ενώ φώναζα σαν υστέρω.
Μόλις συνειδητοποίησα τι είχε γίνει έβαλα τα κλάματα και τσαντίστηκα με μένα γιατί νομίζω ότι έπραξα πολύ λάθος.Όλα έγιναν πολύ γρήγορα και τώρα φοβάμαι, πρώτον για αυτή την επιθετικότητά του και δεύτερον μήπως του δημιούργησα πρόβλημα με την πράξη μου.
Τον έβγαλα γρήγορα από την τιμωρία και ευτυχώς μέχρι στιγμής είναι φυσιολογικός, δεν δείχνει τσαντισμένος μαζί μου... Είμαι σοκαρισμένη...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Επιδυκνείει και άλλου είδους επιθετικότητα ??

Είπες ότι γρυλίζει όταν τον σπρώχνεις - όταν τρώει κάνει πάντα αυτό που περιεγραψες ??

Αρχικά κράτα το μπόλ αγκαλιά όταν τρώει ...
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Δεν γρυλίζει ποτέ για το φαί του ακόμα και αν του το παρω εντελώς.Ευτυχώς δεν έχει σε τίποτα άλλο τέτοια συμπεριφορά εκτός από το σπρόξιμο.Άμα τον πιάσω από τα πλάγια και τον σπρώξω γρυλίζει αλλά όχι ακριβώς επιθετικά, απλά μου δηλώνει ότι τον ενοχλεί και όσο και αν του το κάνει κάποιος δεν πρόκειται να γυρίσει να δαγκώσει απλά γρυλίζει ακριβώς οσο κρατάει και το σπρώξιμο.
Σήμερα σου λέω όταν με είδε να πηγάινω κατα πάνω του αφηνίασε...
Γενικά είναι πάρα πολύ ήσυχο σκυλί και γι αυτό παραξενεύτηκα τόσο.Έχω την εντύπωση ότι φταίει η ζήλια του για τη σκυλίτσα, μόνο σε εκείνη έχει γρυλίσει σε φαί παρ' ότι είναι πολύ αγαπημένα μεταξύ τους.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αν είναι μόνο εκεί και δεν σε ενοχλεί στην καθημερινότητα - ή δεν έχεις συχνά άλλα σκυλιά κοντά - αστον έτσι ...

Οποιεσδήποτε δοκιμές σε τέτοια θέματα χωρίς την βοήθεια επαγγελματία εκπαιδευτή μπορεί να αποβούν καταστροφικές.

Αν παρατηρήσεις τις επόμενες μέρες να χειροτερεύει, ξαναρώτα ... ;)
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Ok αλλά πες μου σε παρακαλώ, η αντίδρασή μου ήταν τελείως λάθος?Πρέπει να με φοβήθηκε όταν πήγαινα κατά πάνω του και γι΄αυτό έκανε έτσι και μετά τον χαστούκησα και τον έβαλα και τημωρία... φοβάμαι μήπως με μισήσει...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Hταν, αλλά δεν θα σε μισήσει ... αυτό είναι το πιο χαρακτηριστικό γνώρισμά τους και ταυτόχρονα αυτό που τα κάνει να μας αντέχουν δεκάδες χιλιάδες χρόνια ... δεν μπορούν να μισήσουν ... ;):)
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Πως πιστεύεις ότι θα έπρεπε να αντιδράσω από το λίγο που περιέγραψα την κατάσταση...?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Από το λίγο που είπες ...

Θα έπαιρνα κάτι άλλο που θα του τράβαγε την προσοχή (αφού είδες ότι γρύλλιζε στον άλλο σκύλο πράγμα που δεν το κάνει συνήθως αυτομάτως η κατάσταση είναι ιδιαίτερη) πχ ένα μπαλάκι, άλλο φαγητό κλπ κλπ , και θα τον τράβαγα μακριά από εκείνο το πιάτο ... θα μάζευα όλα τα πιάτα και τα παιχνίδια από το πάτωμα και θα έκανα σαν να μην συνέβη τίποτα ... αργότερα και με την ησυχία μου θα ''δοκίμαζα'' αν θα επαναλάμβανε με εμένα πιά την συμπεριφορά αυτήν ...

αν το έκανε μετά πάς άλλού ...