Επιθετικότητα


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Σκύλο που τον έχουμε μόλις 2 μέρες, με άγνωστο παρελθόν, ούτε σβερκώνουμε ούτε παίζουμε ξύλο. Όπως έγραψε και ο Yorkaddict το πιο πιθανό είναι αυτό να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά.
Εκμεταλλευτείτε τις ιδιαιτερότητες της φυλής του, προφανώς έχει πολλά αποθέματα ενέργειας. Κουράστε τον, τρέξτε τον, αφού έχετε κήπο τρελάνετέ τον στο μπαλάκι.
Στο σπίτι μέσα επίσης δεν χρειάζεται να σας ακολουθεί παντού, κάντε του ένα χώρο (crate) που να μένει μόνος του και να ηρεμεί.
Χρόνος και υπομονή, όπως ήδη αναφέρθηκε.

Κατά τα άλλα, ό,τι γράφεται μέσα στο φόρουμ δεν είναι ευαγγέλιο.
 


Tonaki

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2018
85
128
Έψαξα.. δε βρήκα τα θέματα που θυμόμουν.. βρήκα πρόχειρα το θέμα "γρυλισμα σε ξένα παιδιά"

Δεν πρότεινα να σβερκώσει κανείς το σκυλί του.. είπα εγώ τι έκανα..& έβαλα & γέλια.. οι πρώτες μου συμβουλές ήταν οι κλασικές για τη "διαπαιδαγώγηση" ενός νέου μέλους.. "ΜΗ", απομάκρυνση..

Ακούμε σβέρκωμα & κατ ευθείαν σκεφτόμαστε την "κακοποίηση".. πολύ πολιτίκαλι κορέκτ παίζει.. ΈΛΕΟΣ!!
Δείτε πως σβερκώνονται τα ζώα μεταξύ τους & βάζει το ένα το άλλο στη θέση του..
Ναι!! Το σκυλί πρέπει απ την αρχή να μάθει ποιος κάνει κουμάντο.. ειδικά όταν είναι ένα δύσκολο σκυλί!! Αλλιλως θα σε καβαλήσει!!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Tonaki Ναι μεν, αλλά....Το σβέρκωμα που κάνουν οι σκύλοι μεταξύ τους ξέρουν πώς, πότε και γιατί το κάνουν και πιάνουν το μήνυμα. Το σβέρκωμα που κάνουν οι άνθρωποι προς το σκύλο δεν θεωρώ προσωπικά ούτε ότι το βλέπουν με τον ίδιο τρόπο ούτε ότι εμείς το κάνουμε και δείχνουμε αυτό που θέλουμε να δείξουμε. Είναι τρομερά διαφορετική η σχέση μας με το σκύλο μας από τη σχέση μεταξύ των σκύλων. Ο σκύλος μαθαίνει ποιος κάνει κουμάντο όχι απαραίτητα με το σβέρκωμα και σίγουρα όχι ως πρώτο τρόπο αντίδρασης/διόρθωσης. Και μόνο ότι του παρέχουμε την τροφή του, τη βόλτα του κλπ καταλαβαίνει αρχικά τι γίνεται. Σταθερότητα θέλει, ηρεμία και να βρούμε τα κουμπιά του.

Έχω δύσκολο σκύλο και θεωρώ ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι "επιβολής". Και σε κάθε περίπτωση σβέρκωμα θα έκανα και αν χρειαστεί θα κάνω μόνο καθ' υπόδειξη εκπαιδευτή να μου δείξει πώς πρέπει να γίνει σωστά και αποτελεσματικά. Ειδάλλως, αν το κάνουμε όπως το βλέπουμε στους σκύλους, ενδέχεται να τα κάνουμε πολύ χειρότερα. Και ο πνίχτης εργαλείο είναι που σε καλά χέρια και με σωστό χειρισμό δουλεύει αλλά σε λάθος χέρια και/ή με λάθος χειρισμό μπορεί να γιγαντώσει ένα πρόβλημα και να οδηγήσει σε σκύλο που κατά βάση φοβάται και δεν σέβεται. Και ο σεβασμός είναι κάτι το σταθερό ενώ ο φόβος εύκολα ξεφεύγει. Δεν είναι θέμα θετικής ή όχι εκπαίδευσης, εξάλλου είμαι της άποψης ότι για κάθε σκύλο υπάρχει και η ανάλογη με το χαρακτήρα του εκπαίδευση. Πόσω δε μάλλον όταν μιλάμε για δύσκολο σκύλο που, ναι, καλύτερα για μένα να δώσει συμβουλές ο εκπαιδευτής.

Στο θέμα μας, @Fleur , συμφωνώ με τα υπόλοιπα μέλη. Εκτόνωση, παιχνίδι, υπομονή και επιμονή και αποφύγετε διορθώσεις έντονες και λοιπά μέχρι να τον δει εκπαιδευτής, που συμφωνώ ότι δεν πρέπει να το καθυστερήσετε .
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@Tonaki στην δικιά σου περίπτωση το σβέρκωμα δούλεψε και δικαιώθηκες εκ του αποτελέσματος.
Δεν γίνεται όμως αυτό πάντα, και στην προκειμένη, γνώμη μου είναι ότι δεν θα έχει αποτέλεσμα.
Το ποιος θα είναι το νο1 στην ιεραρχία μπορεί να επιτευχθεί και με άλλους τρόπους.

Σε κάθε περίπτωση, τα περισσότερα από αυτά που συζητάμε, έχουν γραφτεί άπειρες φορές.
Για όποιον έχει όρεξη λοιπόν ....

Το ξύλο της αρκούδας
 




Tonaki

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2018
85
128
Απλά ξαναλέω ότι μίλησα για ακινητοποίηση & όχι για ξύλο ή καταπόνηση του σκύλου..
Επίσης δεν το πρότεινα σε κάποιον, το ανέφερα ως περιστατικό, που με το δικό μου σκύλο δούλεψε..