Επιθετικό γαλλικό μπουλντόγκ


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Ειχα την αισθηση απο τα γραφομενα σου οτι το προβλημα ειναι πολυ πιο σοβαρο απο 3 μερες προγραμματος...
Οπως και να εχει ευχομαι για αλλη μια φορα ολα να πανε καλα!
Ευχαριστώ!!!
Δεν ξέρω αν υπάρχει διαβάθμιση στο θέμα της επιθετικότητας απλά θεωρώ πολύ σοβαρό το γεγονός να αγριεύει, να επιτίθεται και να δαγκώνει το σκυλί τα μέλη της οικογένειάς του. Αυτό ήταν το θέμα εξ αρχής. Δεν είπα ότι πάει λύθηκε και τώρα θα είναι ήρεμος για πάντα. Απλά από εκεί που αγρίευε κάθε μέρα για διάφορους λόγους, τους οποίους δεν μπορώ να αναφέρω ξανά, τώρα έχει 4-5 μέρες που είναι ήρεμος και είναι πολύ δεκτικός σε ό,τι του λέμε κι εγώ αυτό το γεγονός το θεώρησα επιτυχία και ήθελα να το μοιραστώ. Αυτό δεν αναιρεί τη σοβαρότητα του προβλήματος. Εννοείται ότι κάποια στιγμή μπορεί να αγριέψει αν πιεστεί, εμείς όπως είπα και πριν έχουμε αλλάξει τη διάθεσή μας απέναντί του και αυτό προς το παρόν τον έχει επηρεάσει θετικά. Αυτό μόνο.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μπράβο σας! Είδατε πόσο σημαντική είναι η δική μας συμπεριφορά;
Πάντα λέω πως όταν κάνει ένα λάθος ο σκύλος μας, πριν κάνουμε το οτιδήποτε, πρέπει να αναρρωτηθούμε μήπως φταίμε εμείς γι' αυτό.

Χαίρομαι που είσαστε σε καλό δρόμο!

Ο κτηνίατρος όμως γιατί είπε να ηρεμήσει ο σκύλος λίγο και μετά να στειρωθεί; επειδή τον φοβάται ή για άλλο λόγο;
Ομολογώ πως αυτό δεν το έχω ξανακούσει.
 


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Ευχαριστώ!!
Εννοείται ότι όλα ξεκινούν με την αντιμετώπιση που έχει ο άνθρωπος στο σκυλί του, ό,τι προδιάθεση και να έχει το σκυλί για επιθετικότητα από θέμα γονιδίων, τον κυριότερο ρόλο παίζει η συμπεριφορά του ανθρώπου. Εμείς φταίμε που τον κακομάθαμε εξαρχής σαν κουτάβι και αναγκαστήκαμε να τον πάμε στον εκπαιδευτή και από εκεί και πέρα έχει κι αυτός το δικό του μερίδιο ευθύνης. Όσο πιο ήρεμος είναι ο Πούμπα τόσο καλύτερα μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε όλοι μας γιατί δεν μας προξενεί τον φόβο.
Όσο για τον κτηνίατρο μας το είπε αυτό όχι γιατί φοβάται ο ίδιος αλλά για την ψυχολογία του Πούμπα, να βρίσκεται γενικά σε μια ήρεμη ψυχολογική κατάσταση γιατί όσο να'ναι είναι χειρουργική επέμβαση και μπορεί να χειροτερέψει η επιθέτικότητά του αν τυχόν πονάει ή οτιδήποτε. Δεν ξέρω, και μένα πάντως με βρίσκει σύμφωνη αυτή η αναμονή. Συν το ότι δεν πρέπει να του κάνουμε αναισθησία τώρα σύντομα γιατί πρόσφατα του κάναμε για το πρόβλημα που είχε στα αυτιά του.
 


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Γεια σας.
Δυστυχώς δεν μπορούμε να τον κρατήσουμε άλλο τον Πούμπα. Δάγκωσε την μητέρα του φίλου μου σοβαρά στο πόδι και χρειάστηκε να κάνει ράμματα. Ο φίλος μου φεύγει για φαντάρος σε 15 μέρες και η μητέρα του δεν μπορεί να τον κρατήσει με τίποτα. Απευθύνθηκα σε κάποια που ασχολείται με επιθετικά σκυλιά σαν εθελόντρια που μου είχε πει ότι αν δεν βρούμε λύση ίσως μπορέσει να τον αναλάβει, να τον διορθώσει αν μπορεί και να βρει κάπου να τον δώσει. Δεν είναι τίποτα σίγουρο όμως καθώς έχει περάσει τόσος καιρός.
Αν κάποιος γνωρίζει και κάποιον άλλον που ξέρει από σκυλιά και έχει τη διάθεση να ασχοληθεί με μια τέτοια περίπτωση ας με ενημερώσει.
Ξέρω ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνω αλλά έχω βρεθεί στη μέση μιας κατάστασης που από τη μία ο φίλος μου δεν θέλει να ακούσει κουβέντα για να τον δώσει και από την άλλη η μητέρα του δεν μπορεί να τον κρατήσει με τίποτα. Έχει δεχτεί πολλές επιθέσεις από τον Πούμπα αλλά αυτή η τελευταία ξεχύλισε το ποτήρι.
Εγώ από τη μεριά μου δεν μπορώ να κάνω κάτι, ο φίλος μου φεύγει σε δύο εβδομάδες και έτσι υπερτερεί η άποψη της μητέρας του γιατί ουσιαστικά αυτή θα τον έχει όλη μέρα.
Σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι θα ήταν τεράστια βοήθεια.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Για μένα το σωστότερο θα ήταν όντως να το δώσεις κάπου το σκυλάκι γιατί φαίνεται οτι υποφέρει το καημένο...Από ότι διάβασα μου φαίνεσαι πολύ λογικός άνθρωπος και δεκτικός στις συμβουλές...Εύχομαι να μην απελπιστείς και πετάξεις στο δρόμο το μικρούλι και να ασχοληθείς αρκετά με το να βρεις τον κατάλληλο μέλλοντικο ιδιοκτήτη,για να μην καταλήξει στο δρόμο...
 


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Για μένα το σωστότερο θα ήταν όντως να το δώσεις κάπου το σκυλάκι γιατί φαίνεται οτι υποφέρει το καημένο...Από ότι διάβασα μου φαίνεσαι πολύ λογικός άνθρωπος και δεκτικός στις συμβουλές...Εύχομαι να μην απελπιστείς και πετάξεις στο δρόμο το μικρούλι και να ασχοληθείς αρκετά με το να βρεις τον κατάλληλο μέλλοντικο ιδιοκτήτη,για να μην καταλήξει στο δρόμο...
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και επίσης δεν πρόκειται να τον δώσω στον οποιονδήποτε, όχι μόνο για τον Πούμπα αλλά και για την ασφάλεια του ιδιοκτήτη. Ο Πούμπα αυτή τη στιγμή χρειάζεται έναν έμπειρο ιδιοκτήτη ώστε να τον φέρει στα μέτρα του. Δυστυχώς, εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Ήδη έχω στο σπίτι μου ένα άλλο σκυλάκι που το πήρα από κάποιον άλλον που δεν το ήθελε και το καημένο έχει χίλιες δυο παθήσεις. Τρέχω στον κτηνίατρο κάθε λίγο και λιγάκι. Σε καμία περίπτωση δεν κάνουν και τα δύο μαζί.
Αν τυχόν ενδιαφέρεται κάποιος να αναλάβει τον Πούμπα θα ήταν σωτήριο για μας αυτή τη στιγμή.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
θα εχω το νου μου.
Με ρωτανε συχνα για γαλλικα- αλλα οχι απαραιτητα ανθρωποι που θα μπορουσαν να ανταπεξελθουν στης απαιτησεις του.
Βαλε και καμια φωτογραφια του!
 


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
θα εχω το νου μου.
Με ρωτανε συχνα για γαλλικα- αλλα οχι απαραιτητα ανθρωποι που θα μπορουσαν να ανταπεξελθουν στης απαιτησεις του.
Βαλε και καμια φωτογραφια του!
Ευχαριστώ. Δεν ξέρω πώς να βάλω φωτογραφία του. Αν μπορεί κάποιος ας μου πει.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ποιές εξετάσεις υγείας έχει κάνει ο σκύλος ως τώρα;
Για θηροειδή του έκανες τελικά;

Είναι ΠΟΛΥ πιθανό να τον ζητήσει κάποιος σκυλέμπορος για αναπαραγωγή (και να παρουσιαστεί ως φιλόζωος). Θα τον στείρωνα άμεσα, ώστε να τον προστατεύσω (και τα μελλοντικά κουτάβια του φυσικά).
 
Last edited:




antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Ποιές εξετάσεις υγείας έχει κάνει ο σκύλος ως τώρα;
Για θηροειδή του έκανες τελικά;

Είναι ΠΟΛΥ πιθανό να τον ζητήσει κάποιος σκυλέμπορος για αναπαραγωγή (και να παρουσιαστεί ως φιλόζωος). Θα τον στείρωνα άμεσα, ώστε να τον προστατεύσω (και τα μελλοντικά κουτάβια του φυσικά).
Του έχουμε κάνει στείρωση. Εξετάσεις για θυροειδή δεν του έχουμε κάνει. Δεν κάθεται με τίποτα στον κτηνίατρο για να του πάρει αίμα και δεν μπορεί κανένας να τον συγκρατήσει. Στον άλλο σκύλο που έχω του έκανα για θυροειδή-και τελικά έχει- και η μια ένεση που του έκανε για να του πάρει αίμα μετά από 6 ώρες πόνεσε πάρα πολύ και το σκυλί ούρλιαζε και το σκυλάκι αυτό είναι πολύ ήρεμο και υπάκουο. Ο Πούμπα δεν υπήρχε περίπτωση να το υποστεί όλο αυτό. Για οποιονδήποτε λόγο τον πάμε στον κτηνίατρο του κάνουμε αναισθησία για να κάτσει και να κάνει ο κτηνίατρος τη δουλειά του.
 


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
θα εχω το νου μου.
Με ρωτανε συχνα για γαλλικα- αλλα οχι απαραιτητα ανθρωποι που θα μπορουσαν να ανταπεξελθουν στης απαιτησεις του.
Βαλε και καμια φωτογραφια του!
DSC01302..jpgDSC06445..jpg Αυτός είναι.
 
Last edited:


liajoe

Well-Known Member
Γειά σου Antonia :)

Λυπάμαι για το πως εξελίχθηκε η σχέση σου και αυτη της οικογενειάς σου με τον Πούμπα...
πάντως να νιώθεις καλά για το εαυτό σου γιατι έχεις κάνει οτι νόμιζες οτι είναι το σωστό και έχεις πράξει υπεύθηνα :)

Θα κοιτάξω και εγώ ...
 


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Γειά σου Antonia :)

Λυπάμαι για το πως εξελίχθηκε η σχέση σου και αυτη της οικογενειάς σου με τον Πούμπα...
πάντως να νιώθεις καλά για το εαυτό σου γιατι έχεις κάνει οτι νόμιζες οτι είναι το σωστό και έχεις πράξει υπεύθηνα :)

Θα κοιτάξω και εγώ ...
Σε ευχαριστώ πολύ. Το είχα ανάγκη να το ακούσω αυτό από κάποιον. Νιώθω χάλια καθώς είμαι υπεύθυνη για όλη αυτή την κατάσταση και δεν μπορώ να κάνω κάτι να την διορθώσω.
Σας ευχαριστώ ολους.
 




antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Αντωνία, τον Πούμπα τον πουλάς;
Όχι βέβαια. Βρήκα ήδη έναν κύριο που τον πήρε. Έχει πανσιόν σκύλων και γνωρίζει καλά από σκυλιά και ιδιαίτερα αυτής της ράτσας. Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, στο σπίτι του τον έχει, όχι στον ξενώνα. Τον ενημέρωσα για όλη την συμπεριφορά του πριν του τον δώσω, γιατί ήθελα να είμαι ειλικρινής και όχι απλά να βρω κάποιον να τον δώσω και θέλησε να τον αναλάβει. Προς το παρόν, τα πάνε καλά. Ασχολείται συνέχεια μαζί του και του κάνει συνέχεια τις εντολές που ήδη ξέρει ο Πούμπα και τον ακούει μια χαρά. Του αγρίεψε βέβαια και αυτουνού στην προσπάθειά του να του βάλει το λουρί για βόλτα αλλά ο άνθρωπος καταλαβαίνει ότι χρειάζεται χρόνο και υπομονή. Μιλάμε σχεδόν καθημερινά στο τηλ. και μου λέει καλά λόγια. Έχει και πολλούς εκπαιδευτές γνωστούς λόγω του επαγγέλματός του που μπορεί να συμβουλευτεί αν χρειαστεί βοήθεια.
Τώρα τι άλλο να πω? Μακάρι να συνεχίσουν έτσι και να εμπιστευτούν ο ένας τον άλλον.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μακάρι να τα πάνε καλά....αλλά για καλό και για κακό , κάνε και μια "μη προγραμματισμένη" επίσκεψη για να δεις και μόνη σου. Αν όντως τον έχει σπίτι του, αν όντως ο σκύλος δεν ζει σε κένελ κλπ,κλπ.
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Έχω καιρό να γράψω στο forum.

Ο λόγος που μπαίνω στη διαδικασία είναι ότι έχω τελείως αντίθετη εμπειρία σε σχέση με τον εκπαιδευτή που περιγράφει η Αντωνία.
Το τι έκανε σωστά ή λάθος η ιδιοκτήτρια είναι στη κρίση των αναγνωστών.

Η δική μου εμπειρία με τον συγκεκριμένο εκπαιδευτή - σχολή εκπαίδευσης με κεντρικά στην Αθήνα και παράρτημα στα Ιωάννινα:

Έχω ένα θηλυκό Presa Canario 15 μηνών. Την Emma την υιοθέτησα 8 μηνών (αρκετά μεγάλη) έζησε μαζί μας ένα μήνα στην Αθήνα και μετά μετακομίσαμε Γιάννενα (πολλές αλλαγές σε μικρό διάστημα). Τα όποια λάθη του εκτροφέα δε μας αφορούν εφόσον εγώ έκανα συνειδητή επιλογή και άρα αναφέρω το τι έγινε αφού ήρθε στα χέρια μου.

Το 1ο που διαπίστωσα ήταν ότι το σκυλί είχε σοβαρότατο πρόβλημα με το αυτοκίνητο.
Το χειρότερο όλων ήταν οι μυικοί σπασμοί κα η ταχυκαρδία του σκυλιού πριν μπεί στο αυτοκίνητο αλλά και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Δε μιλάω απλά για ναυτία και εμετούς...αυτά ήταν αστεία σε σχέση με την οργανική καταπόνηση που της προαλούσε ο τρόμος. Δούλεψα όλες τις συμβουλές που υπάρχουν στο forum (δεν τις αναφέρω χάριν χρόνου) δε μπορούσα να πετύχω κάτι.

Πρώτη μου προτεραιότητα ήταν να μιλήσω με κτηνιάτρους (ιδιώτες, Πανεπιστημιακή κλπ) να βρώ εκπαιδευτή που να μπορέσει να με βοηθήσει τόσο σε αυτό το ζήτημα όπως φυσικά και στην αργοπορημένη βασική υπακοή.
Από την έρευνα που έκανα (προσωπικά χε@#$@να τα έχω τα βραβεία) βρήκα τον συγκεκριμένο εκπαιδευτή ο οποίος διατηρεί ένα πολύ προσεγμένο χώρο τόσο για την εκπαίδευση όσο και για τη φιλοξενία των σκυλιών δικών του και ξένων).

Στην πρώτη κουβέντα το πρώτο που μου έκανε καλή εντύπωση (πέρα από τις εγκαταστάσεις) ήταν ότι με προέτρεψε να είμαι και εγώ εκεί ώστε να εκπαιδευτώ εγώ στο πώς θα επικοινωνώ καλύτερα με το σκυλί μου παρότι θα έπερνε περισσότερο χρόνο από ότι αν το άφηνα εκεί.
Ήταν ξεκάθαρος στο ότι το κόστος είναι συγκεκριμένο όσος καιρός χρειαστεί για να πετύχουμε τους στόχους μας (άκουσα διάφορα τρελά από άλλους όπως ότι το μάθημα γίνεται στο τσιμέντο δίπλα στο δρόμο μαζί με άλλα σκυλιά και ότι κάθε μάθημα στοιχίζει 25€ είτε κάνεις 1 μάθημα είτε 200 άρα σύγκρουση συμφέροντος μια και ...καλύτερα να μάθω εγώ και το σκυλί ....αργότερα).
Υπήρξε ευθύς, άμεσος κάτι που κάποιους θα τους φόβιζε ειδικά εάν δεν είναι προετοιμασμένοι να αποδεχτούν τα λάθη τους, δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι το σκυλί διαμορφώνεται μέσα από την αλληλεπίδραση με τα αφεντικά του. Εγώ το εκτίμησα.
Τα σκυλιά που είχε στη σχολή είτε δικά του είτε φιλοξενούμενα ήταν χαρούμενα, βιάζονταν να πάνε κοντά του και να μπούν στο στίβο για να "δουλέψουν" μαζί του.
Αυτά που είδα ταίριαξαν με αυτά που εγώ είχα ως επιθυμητά ίσως άλλοι να επέλεγαν διαφορετικά.

Ήταν σαφές από την αρχή ότι πριν δουλέψουμε έντονα βασική υπακοή έπρεπε να αντιμετωπίσουμε το ζήτημα του αυτοκινήτου.
Η Emma όταν φτάναμε στη σχολή (με το αυτοκίνητο εννοείται 15 λεπτά διαδρομή) χρειαζόταν τουλάχιστον μία ώρα για να σταματήσει το λαχάνιασμα και τα σάλια.

Τις πρώτες 2 βδομάδες βρεθήκαμε 8 φορές και τις 8 είμασταν μαζί το λιγότερο 3 ώρες!
Το μόνο που δουλεύαμε ήταν το αυτοκίνητο.....και εμένα με ατελείωτες συζητήσεις για τη σχέση μέσα στο σπίτι, για την ανάληψη του ηγετικού ρόλου, πώς το παιχνίδι κάνει το σκυλί να θέλει να 'εργαστεί" (υπακοή) κλπκλπκλπ Τη διάθεσή μου για μάθηση δεν την έκοβε για να μη ...χάνει χρόνο, όσο έδειχνα ενδιαφέρον τόσο περισσότερο μου έδινε πληροφορίες και γνώση.

Το αποτέλεσμα είναι, με πολύ υπομονή και επιμονή (φυσικά δε σταμάτησα να το δουλεύω ούτε και σήμερα που μιλάμε...), η Emma να μη διστάζει να μπεί στο αυτοκίνητο, να μην έχει μυικούς σπασμούς, να μην κάνει εμετό, να έχει μειωθεί το λαχάνιασμα και η ταχυκαρδία. Δεν είναι το καλύτερό της το αυτοκίνητο, πολύ πιθανό δε θα γίνει ποτέ. Μπορώ να πάω 'ομως μια βόλτα μαζί της στο βουνό ή στο ποτάμι έστω στον κτηνίατρο χωρίς να βλέπω το σκυλί να καταπονείται τόσο έντονα σωματικά και ψυχολογικά.

Μετά τις 2 εβδομάδες (το αυτοκίνητο δε σταμάτησε ποτέ να αποτελεί θέμα "εκπαίδευσης") ξεκινήσαμε να δουλεύουμε υπακοή. Καμία αλλαγή στις ώρες παραμονής μου και στις συζητήσεις συνήθως κλείναμε τη σχολή μαζί.....

Όπως καταλαβαίνετε δε δούλευε η Εμμα συνεχώς 3 ώρες, ενώ ήμουν εκεί έβλεπα τον εκπ/τη να δουλεύει σκυλιά δικά του αλλά και "φιλοξενούμενα". Όλα δούλευαν με φαγητό.

Η μόνη διαφορά με τα παραπάνω και την Emma ήταν ότι .....έπρπε εγώ να γίνω εκπ/της! Πώς την επιβραβεύω? Με τι τόνο φωνής? Στάση σώματος? Τα αντίστοιχα για το μάλωμα? Τι κάνω που εγώ θεωρώ χάδι ενώ η σκύλα μου χαλιέται και δε το καταλαβαίνω???
Μήπως οι απότομες κινήσεις μου και η νευρικότητα μου ΔΕΝ τη βοηθούν? Πολύ δουλειά...ενώ ταυτόχρονα ότι κάναμε δε γινόταν με φαγητό (Ούτε μπισκότο, ούτε κοτόπουλο, ούτε αλλαντικά γαλοπούλας......) αλλά με παιχνίδι (πιό κουραστικό για μένα)

Έδειρε ή έδειρα ποτέ το σκύλο? Όχι παρότι η Emma είναι πολύ κυριαρχική αυτό που χρειαζόταν ήταν απλά να τηρώ τόσο εντός στίβου όσο κυρίως στο σπίτι τους βασικούς κανόνες. 'Οταν χρειάζεται, ο τρόπος που φωνάζω (και η σύντροφός μου) το ΜΗ θα τρόμαζε ....και καταδρομέα : -) Ενώ το γρύλλισμα που γράφει ο Omarock έχει δουλευτεί επίσης.

Δουλέψαμε 3 μήνες συνεχόμενα με τον εκπ/τή, το σκυλί μου δεν θα περάσει IPO για δικούς μου λόγους....εάν ήθελα με αυτόν θα το πετύχαινα ωστόσο είμαι ήδη εξαιρετικά ευχαριστημένος από τη συμβίωσή μου με την Εμμα, από τη συνεργασία.
Πλέον παρ'ότι τυπικά έχουμε τελειώσει τη βασική (κάτι λέμε για BH..) ο εκπ/της παραμένει διαθέσιμος τόσο στο τηλέφωνο όσο και από κοντά συνεχίζει να με συμβουλεύει να με κατευθύνει.
Από βδομάδα θα ξαναβρεθούμε για επανάληψη και όλο και κάτι θα σκεφτούμε για εμένα και την Εμμα.

Η αντίθεση της εμπειρίας μου από αυτή της Αντωνίας είναι τόσο μεγάλη που δεν αντιστάθηκα να παραθέσω και τη δική μου.

Υποθέτω ότι η διαφορά στη δέσμευση των ιδιοκτητών και η διαφορετική αντιμετώπιση των ευθυνών μας, η διαφορετική συνέπεια στην επανάληψη καθημερινά στο σπίτι εξηγούν το γιατί τόσο μεγάλη διαφορά??

Είναι πολύ εύκολο το άριστο ήρεμο 6 μηνών σκυλί που απλά ήταν λίγο πιό έντονο, έγινε ξαφνικά ο Βελζεβούλ που έτρωγε συγγενείς και φίλους λόγο του άχρηστου κακού εκπ/τη.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
To λάθος ήταν δικό της που άφησε τον σκύλο στα χέρια του εκπαιδευτή (μόνο του).

Του όποιου εκπαιδευτή.

Άλλωστε δεν θυμάμαι να τον ονόμασε, άρα γιατί αιστάνθηκες την ανάγκη να τον υπερασπηστείς;
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
To λάθος ήταν δικό της που άφησε τον σκύλο στα χέρια του εκπαιδευτή (μόνο του).

Του όποιου εκπαιδευτή.

Άλλωστε δεν θυμάμαι να τον ονόμασε, άρα γιατί αιστάνθηκες την ανάγκη να τον υπερασπηστείς;
Δεν αισθάνθηκα την ανάγκη να τον υπερασπιστώ, τη δική μου εμπειρία έγραψα. Δε τον κατανόμασε.
Σε μια μικρή κοινωνία με 3 ή 4 εκπαιδευτές το ποιός 1 έχει συνεργασία (αποτελεί παράρτημα) γνωστής σχολής της Αθήνας είναι ακριβώς το ίδιο με το να αναφέρεις το όνομά του.

Γιατί αισθάνθηκα την ανάγκη να γράψω την εμπειρία μου? Δε ξέρω τι να σου απαντήσω, όπως έγραψα στο παρελθόν αρνητικές και θετικές εμπειρίες ή απόψεις από τη στιγμή που έχω ίδια πείρα θέλησα να γράψω. Κακώς?