Επιληψια


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Εγώ έχω σκύλο με επιληψία. Πράγματι ο σκύλος κατά τα άλλα είναι υγιέστατος άκρως ενεργητικός , παίζει τρέχει , το πρόβλημα φαίνεται μόνο κατά την διάρκεια της επιληπτικης κρίσης. Επίσης , να ξέρεις ότι συνήθως δεν οφείλετε κάπου συγκεκριμένα ( όπως όγκο κ.τ.λ) γίνονται χωρίς αιτία και το κάθε σκυλί αντιδρά διαφορετικά πριν κ μετά από την κρίση.( Εμένα πχ πριν από την κρίση γουρλωνει τα μάτια και μετά πέφτει κάτω με σπασμούς και μετά από την κρίση για να συνέλθει χρειάζεται 2 μέρες) .
Καλησπέρα!

Απλά δεν ξέρω αν αυτό που του συμβαίνει είναι επιληψια.
Συγκεκριμένα αυτήν την στάση την έπαιρνε κάθε φορά που έκανε εμετό και 2 φορές σε όλη του τη ζωή πήρε αυτή τη στάση χωρίς να κάνει κάτι.
Επίσης η διάρκεια του συμβάντος είναι 10 Με 15 λεπτά το πολύ και μετά είναι κανονικά.επισης δεν έχει σπασμούς απλά μένει ακίνητος ξαπλώνει και τρέμει
Εσύ του δικού σου του έκανες κάποια εξέταση για να βγει το συμπέρασμα ότι έχει επιληψια; και κάθε ποτέ παθαίνει κρισεις;
 




Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Μήπως τις 2 φορές που έμεινε σ' αυτή τη στάση, ήθελε να κάνει εμετό αλλά δεν έκανε τελικά;
Καλησπέρα σας!


Και γω σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα.
Δόξα το Θεό δεν μου το ξανα έκανε .
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Καλό θα ήταν όμως να συνεχίσετε να το παρακολουθείτε. Δείτε τη δοσολογία της τροφής για το αν τρώει αρκετά γιατί ο κίτρινος σκέτος εμετός σημαίνει άδειο στομάχι. Αν δεν είναι από αυτό, θα πρέπει να δείτε την αιτία των συχνών εμετών.
 


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Έχετε απόλυτο δίκιο

Και γω πλέον τον ταίζω με τον δοσομετρητή για να είμαι όσο πιο ακριβής γίνεται στην δοσολογία.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Μια τελευταία συμβουλή.
Η δοσολογία είναι προτεινόμενη, κάθε σκύλος/οργανισμός μπορεί να έχει διαφορετικές ανάγκες. Η δικιά μου πχ για να είναι στα σωστά κιλά της έπρεπε να τρώει την διπλάσια ποσότητα!! από την προτεινόμενη. Μόλις στειρώθηκε όπου και επηρεάστηκαν τα ορμονικά της άρα και ο μεταβολισμός της, με την ποσότητα που της έδινα πριν, πήγε από τα 12,5 στα 15,5 μέσα σε ένα μήνα. Τώρα πλέον της δίνουμε ελάχιστα παραπάνω από το προτεινόμενο για να είναι σταθερή.
Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν, και πάντα σε συνεννόηση με τον γιατρό σας!
 
  • Like
Reactions: Sofiagiapantze


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Εγώ έχω σκύλο με επιληψία. Πράγματι ο σκύλος κατά τα άλλα είναι υγιέστατος άκρως ενεργητικός , παίζει τρέχει , το πρόβλημα φαίνεται μόνο κατά την διάρκεια της επιληπτικης κρίσης. Επίσης , να ξέρεις ότι συνήθως δεν οφείλετε κάπου συγκεκριμένα ( όπως όγκο κ.τ.λ) γίνονται χωρίς αιτία και το κάθε σκυλί αντιδρά διαφορετικά πριν κ μετά από την κρίση.( Εμένα πχ πριν από την κρίση γουρλωνει τα μάτια και μετά πέφτει κάτω με σπασμούς και μετά από την κρίση για να συνέλθει χρειάζεται 2 μέρες) .
Καλησπέρα
Εσυ ποιες ακριβώς εξετάσεις έκανες για να δεις ότι η επιληψια δεν οφείλετε σε κάτι αλλο;
Κάθε πότε κάνει;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf