Επιληψια?


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Καλησπερα στην ομάδα.
εδώ και ένα μήνα περίπου αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το σκυλάκι μου που είναι 12 ετών.Ξαφνικα μου έπεσε κάτω και έμοιαζε στην αρχή να έχει αστάθεια και έπεσε κάτω.Δεν έχασε τις αισθήσεις του αλλά ήταν σαν να πεθαίνει.μετα από κανένα μισάωρο που φτάσαμε στον κτηνιατρο είχε σχεδόν συνέλθει και το μόνο που μου είπε ότι του βρήκε ήταν ένας πονος στο πόδι.
Μετά από λίγες μέρες βέβαια τον πήγα σε άλλο κτηνιατρο και μου είπε ότι ίσως ήταν επιληψια.
έκτοτε μου έχει κάνει αλλά δύο επεισόδια πιο μικρά. ξεκινήσαμε εξετάσεις και ο γιατρός του βρήκε αμφιβολο το αποτέλεσμα για αναπλασμα και μας έδωσε μια αγωγή για 10 ημέρες.Επισης εκείνο που με ανησύχησε εμένα είναι ότι είχε την alt 670.Ο γιατρός μου είπε να μη βιάζομαι γιατί του ζήτησα να κανω υπέρηχους ακτίνες και τα πάντα μήπως έχει κάποιο καρκίνο ή νεφρικη ανεπαρκεια.Γενικα έχω πέσει πάρα πολύ ψυχολογικά.
είχε κανένας σκυλάκι με επιληψια?επίσης μου μίλησε ο κτηνίατρος για ιδιοπαθη επιληψια αλλά από την στιγμή που ακτίνες και υπερηχους δεν έκανε πως γνωρίζει ότι είναι αυτό αν δεν εξετάσει όλα τα υπόλοιπα?
 
  • Sad
Reactions: Belvigo


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλησπέρα έτυχε να φροντίζω ένα αδέσποτο μποξέρ με επιληψία από αυτά που περιγράφεις το ποιο πιθανόν να είναι αυτό… έχετε κάνει αιματολογικές ; Και το τετραπλό τεστ που ποιανει την ερλιχίωση; Το λεω γιατί σε αδέσποτο πάλι σκύλο που φιλοξενησα πριν μερικούς μήνες όταν πήρε θεραπεία για την ερλιχιωση σταμάτησαν και οι επιληπτικές κρισεις
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Καλησπέρα έτυχε να φροντίζω ένα αδέσποτο μποξέρ με επιληψία από αυτά που περιγράφεις το ποιο πιθανόν να είναι αυτό… έχετε κάνει αιματολογικές ; Και το τετραπλό τεστ που ποιανει την ερλιχίωση; Το λεω γιατί σε αδέσποτο πάλι σκύλο που φιλοξενησα πριν μερικούς μήνες όταν πήρε θεραπεία για την ερλιχιωση σταμάτησαν και οι επιληπτικές κρισεις
Καλησπερα.
εξετάσεις αίματος ναι κάναμε και βιοχημικες.Σε αυτές είχε ανεβασμενη alt 670 περίπου.και στο όριο η κρεατινινη.
επίσης κάναμε ένα τεστ για αυτές τις ασθένειες που λες και βγήκαν αρνητικές η τρεις εκτός από το αναπλασμα που έβγαινε αμφίβολο και ξεκινήσαμε αγωγή για δέκα μέρες.
εγώ ζήτησα από τον κτηνιατρο να κάνουμε και υπέρηχους και ακτινογραφιες αλλά μου είπε να πάρει την αγωγή προς το παρόν και να δούμε πως θα πάει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Επιληψια οταν ξεκιναει πρωτη φορα σε εναν ηλικιωμενο σκυλο συνηθως σχετιζεται με ογκο στον εγκεφαλο (και μπορει να διαγνωστει μονο με μαγνητικη). Αν θελετε να το ψαξετε, στη θεση σας θα πηγαινα σε νευρολογο και για μαγνητικη. Απ' την αλλη ομως, ο σκυλος ειναι αρκετα μεγαλος για γενικη ναρκωση οποτε αυτο εχει το ρισκο του.
Οι βιοχημικες δεν δειχνουν κατι ανησυχητικο κατα τη γνωμη μου, εχει μεινει νηστικος ο σκυλος πριν παρουν αιμα; Θα ανεμενα και αλλες τιμες ανεβασμενες αν υπηρχε σοβαρο θεμα με συκωτι/νεφρα.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Επιληψια οταν ξεκιναει πρωτη φορα σε εναν ηλικιωμενο σκυλο συνηθως σχετιζεται με ογκο στον εγκεφαλο (και μπορει να διαγνωστει μονο με μαγνητικη). Αν θελετε να το ψαξετε, στη θεση σας θα πηγαινα σε νευρολογο και για μαγνητικη. Απ' την αλλη ομως, ο σκυλος ειναι αρκετα μεγαλος για γενικη ναρκωση οποτε αυτο εχει το ρισκο του.
Οι βιοχημικες δεν δειχνουν κατι ανησυχητικο κατα τη γνωμη μου, εχει μεινει νηστικος ο σκυλος πριν παρουν αιμα; Θα ανεμενα και αλλες τιμες ανεβασμενες αν υπηρχε σοβαρο θεμα με συκωτι/νεφρα.
Καλησπερα.Εδω στην περιοχή που είμαστε δεν κάνουν μαγνητικές.Αλλα και πάλι νάρκωση σε αυτή την ηλικία είναι όντως ρίσκο.και επιπλέον ξέρω ότι αν έχει ογκο δεν παίρνει γιατρειά αυτό.Και πάλι φαρμακο για επιληψια θα δίναμε.
Ο σκυλος νηστικός ήταν ναι.βεβαια μια βδομάδα πριν από τις εξετάσεις του είχε κάνει ο γιατρός ένεση κορτιζόνης.δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει τις τιμές η όχι.Ο κτηνίατρος δεν μου μίλησε για όγκο.ξεκινησαμε αγωγή για το αναπλασμα που βρέθηκε αμφίβολο στις εξετάσεις και βλέπουμε μετά.Του είπα να κάνω και ακτινογραφιες και υπερηχους και μου είπε όχι ακόμη.Δεν ξέρω εγώ βλέπω χάλια τις εξετάσεις και π κτηνίατρος είναι χαλαρός.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλησπερα.Εδω στην περιοχή που είμαστε δεν κάνουν μαγνητικές.Αλλα και πάλι νάρκωση σε αυτή την ηλικία είναι όντως ρίσκο.και επιπλέον ξέρω ότι αν έχει ογκο δεν παίρνει γιατρειά αυτό.Και πάλι φαρμακο για επιληψια θα δίναμε.
Ο σκυλος νηστικός ήταν ναι.βεβαια μια βδομάδα πριν από τις εξετάσεις του είχε κάνει ο γιατρός ένεση κορτιζόνης.δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει τις τιμές η όχι.Ο κτηνίατρος δεν μου μίλησε για όγκο.ξεκινησαμε αγωγή για το αναπλασμα που βρέθηκε αμφίβολο στις εξετάσεις και βλέπουμε μετά.Του είπα να κάνω και ακτινογραφιες και υπερηχους και μου είπε όχι ακόμη.Δεν ξέρω εγώ βλέπω χάλια τις εξετάσεις και π κτηνίατρος είναι χαλαρός.
Δεν εχεις δει χαλια εξετασεις :p Επανεξεταση σε μερικες εβδομαδες, δες πως παει. Ευχομαι να πανε ολα καλα!
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Δεν εχεις δει χαλια εξετασεις :p Επανεξεταση σε μερικες εβδομαδες, δες πως παει. Ευχομαι να πανε ολα καλα!
ευχαριστώ πολύ.Ο κτηνίατρος είναι φειδωλός στους ελέγχους χάχα.επειδη είναι και συχγωριανος θέλει να με γλιτώσει από επιπλέον έξοδα. Αλλα εγώ πιστεύω σε αυτή την ηλικία πρέπει να τα κάνει όλα ο σκυλος.Εκτος και τον έχει ξεγραμμενο και δεν μου το λέει για να μη στεναχωρήθω.
εσύ είχες σκυλάκι με ογκο η επιληψια?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ευχαριστώ πολύ.Ο κτηνίατρος είναι φειδωλός στους ελέγχους χάχα.επειδη είναι και συχγωριανος θέλει να με γλιτώσει από επιπλέον έξοδα. Αλλα εγώ πιστεύω σε αυτή την ηλικία πρέπει να τα κάνει όλα ο σκυλος.Εκτος και τον έχει ξεγραμμενο και δεν μου το λέει για να μη στεναχωρήθω.
εσύ είχες σκυλάκι με ογκο η επιληψια?
Δεν εχει ογκο ή επιληψία αλλά έχει άλλα θέματα υγείας (αρθριτικά, νευρολογικά, καρδιά, νεφρά και αλτσχάιμερ) μιας και σε μερικούς μήνες, πρώτα ο Θεός, θα κλείσει τα 17 και έχω δει χάλια εξετάσεις :) Τα 12 απ' αυτήν την άποψη είναι νιάνιαρο αλλά θέλει προσοχή με κάποια πράγματα όπως πχ νάρκωση, οπότε μάλλον κι εγώ θα έβλεπα πως πάει με τα χάπια και εν τέλει αν δεν βοηθήσουν θα συζητούσα να γίνει πιο λεπτομερής διάγνωση.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Δεν εχει ογκο ή επιληψία αλλά έχει άλλα θέματα υγείας (αρθριτικά, νευρολογικά, καρδιά, νεφρά και αλτσχάιμερ) μιας και σε μερικούς μήνες, πρώτα ο Θεός, θα κλείσει τα 17 και έχω δει χάλια εξετάσεις :) Τα 12 απ' αυτήν την άποψη είναι νιάνιαρο αλλά θέλει προσοχή με κάποια πράγματα όπως πχ νάρκωση, οπότε μάλλον κι εγώ θα έβλεπα πως πάει με τα χάπια και εν τέλει αν δεν βοηθήσουν θα συζητούσα να γίνει πιο λεπτομερής διάγνωση.
ναι αυτό θα κάνουμε να δούμε πως θα πάει με τα χάπια και μετά βλέπουμε.νομιζω υπέρηχο και ακτινογραφιες δεν χρειάζεται νάρκωση.
Τι νευρολογικά έχει το δικό σου σκυλάκι?και τα προβλήματα στην καρδιά και τα νεφρα με τον υπέρηχο τα βρήκατε?εύχομαι να ζήσετε κι άλλα χρόνια ακόμη!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Νευρολογικά με τα πόδια του, όσο περπατούσε (δεν μπορεί να περπατήσει πλέον) τα έσερνε, σκόνταφτε κλπ. Τα προβλήματα με την καρδιά με υπέρηχο και καρδιογράφημα, τα νεφρά με αιματολογικές, υπέρηχος κοιλιακής χώρας έγινε αργότερα για άλλο θέμα και φάνηκε ότι τα νεφρά είναι χάλια αλλά το ξέραμε αυτό.
Οντως δεν χρειάζεται νάρκωση αν ο σκύλος είναι ήσυχος για ακτίνες και υπέρηχο.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Δεν εχει ογκο ή επιληψία αλλά έχει άλλα θέματα υγείας (αρθριτικά, νευρολογικά, καρδιά, νεφρά και αλτσχάιμερ) μιας και σε μερικούς μήνες, πρώτα ο Θεός, θα κλείσει τα 17 και έχω δει χάλια εξετάσεις :) Τα 12 απ' αυτήν την άποψη είναι νιάνιαρο αλλά θέλει προσοχή με κάποια πράγματα όπως πχ νάρκωση, οπότε μάλλον κι εγώ θα έβλεπα πως πάει με τα χάπια και εν τέλει αν δεν βοηθήσουν θα συζητούσα να γίνει πιο λεπτομερής διάγνωση.
@Berna Τι σημαδια σου έδωσε και αντιλήφθηκες ότι πάσχει από αλτσχαιμερ, και τι νευρολογικά εμφανίζει; εγώ έχασα το σκυλάκι λίγο πριν τα Χριστούγεννα σε ηλικία 17, λίγες μέρες πριν τις κάνω ευθανασία μου έδινε μόνο την εντύπωση ότι δεν με αναγνωρίζει και δεν πολύ έχει επαφή με το περιβάλλον. Και μένα μου εμφάνισε προς το τέλος νευρολογικά ομως δεν μπορω να πω με σιγουριά οτι ειχε και αλτσχαιμερ καθως μεχρι ενα σημείο πριν χασει την επαφη ανταποκρινοταν σε καποια πράγματα. Όταν ρωτούσα τους κτηνιατρους δεν ήξεραν να μου δώσουν μια σαφή απάντηση.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36

  1. Νευρολογικά με τα πόδια του, όσο περπατούσε (δεν μπορεί να περπατήσει πλέον) τα έσερνε, σκόνταφτε κλπ. Τα προβλήματα με την καρδιά με υπέρηχο και καρδιογράφημα, τα νεφρά με αιματολογικές, υπέρηχος κοιλιακής χώρας έγινε αργότερα για άλλο θέμα και φάνηκε ότι τα νεφρά είναι χάλια αλλά το ξέραμε αυτό.
    Οντως δεν χρειάζεται νάρκωση αν ο σκύλος είναι ήσυχος για ακτίνες και υπέρηχο.
    πολύ λυπάμαι που δεν περπατάει.Η ψυχούλα μου μωρέ.Πως τα αντιμετωπίζεις όλα αυτά τα πρόβλημα της?εγώ κοντεύω να πάθω καταθλιψη από την στεναχώρια.Δεν μπορώ να το διαχειριστώ και ψάχνω να βρω δύναμη,γιατί τα σκυλάκια μεγαλώνουν και εγώ δεν έχω ξανά χάσει σκυλο,είναι η πρώτη φορά που έχω και έχω κατά αγχωθεί.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
@Berna Τι σημαδια σου έδωσε και αντιλήφθηκες ότι πάσχει από αλτσχαιμερ, και τι νευρολογικά εμφανίζει; εγώ έχασα το σκυλάκι λίγο πριν τα Χριστούγεννα σε ηλικία 17, λίγες μέρες πριν τις κάνω ευθανασία μου έδινε μόνο την εντύπωση ότι δεν με αναγνωρίζει και δεν πολύ έχει επαφή με το περιβάλλον. Και μένα μου εμφάνισε προς το τέλος νευρολογικά ομως δεν μπορω να πω με σιγουριά οτι ειχε και αλτσχαιμερ καθως μεχρι ενα σημείο πριν χασει την επαφη ανταποκρινοταν σε καποια πράγματα. Όταν ρωτούσα τους κτηνιατρους δεν ήξεραν να μου δώσουν μια σαφή απάντηση.
Ξεκίνησε με το περπάτημα στο σπίτι μαύρα μεσάνυχτα και φαινόταν να μη ξέρει πού βρίσκεται και πού πάει. Μερικές φορές γάβγισμα, πάλι συνήθως μέσα στη νύχτα και να κουνάει το κεφάλι του πέρα δώθε λες και βλέπει φαντάσματα. Επειδή τα επεισόδια με το γάβγισμα και το περπάτημα γινόταν όλο και πιο συχνά πήγαμε σε νευρολόγο ο οποίος τον εξέτασε και έδωσε τη διάγνωση. Θεραπεία το Selegiline (Selgian) και βιταμίνες και να σου πω έχει βοηθήσει αρκετά. Συμβαίνει να τα χάσει πού και πού αλλά όχι όπως πριν και δεν χάνουμε τον ύπνο μας και τα νεύρα μας. Βάζω βίντεο πού φαίνεται ότι δεν ξέρει πού βρίσκεται παρακάτω. Πάνε πάνω από 3 χρόνια από τότε που άρχισαν τα συμπτώματα και το έχουμε συνηθίσει πλέον, περισσότερο με στεναχωρούν τα νεφρά του αυτή τη στιγμή.

 
  • Sad
Reactions: Belvigo


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com


  1. πολύ λυπάμαι που δεν περπατάει.Η ψυχούλα μου μωρέ.Πως τα αντιμετωπίζεις όλα αυτά τα πρόβλημα της?εγώ κοντεύω να πάθω καταθλιψη από την στεναχώρια.Δεν μπορώ να το διαχειριστώ και ψάχνω να βρω δύναμη,γιατί τα σκυλάκια μεγαλώνουν και εγώ δεν έχω ξανά χάσει σκυλο,είναι η πρώτη φορά που έχω και έχω κατά αγχωθεί.
Τι να σου πω... Είναι δύσκολο. Αλλά το συνηθίζεις, δεν γίνεται αλλιώς. Κι εμένα είναι ο πρώτος μου σκύλος και είναι μαζί μου σχεδόν τη μισή ζωή μου :oops: Ειδικά όταν δεν μπόρεσε πια να περπατήσει είχα πλαντάξει στο κλάμα... Το καλό όμως με τα σκυλιά είναι ότι ζουν στο τώρα και δεν σκέφτονται ούτε τι έχασαν ούτε τι θα χάσουν... Προσπαθώ όσο μπορώ να μην χάνω στιγμές λόγω των φόβων μου. Κάνω ότι είναι δυνατό με φάρμακα να μην ταλαιπωρείται και να είναι άνετος, να μην πονάει, του μαγειρεύουμε ότι θέλει να φάει γιατι έχει γίνει περίεργος και με το φαϊ λόγω νεφρών και του πήρα και καρότσι και πάμε βόλτες και τις απολαμβάνουμε και οι δύο :) Ζήσε τη στιγμή που λένε.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and medusa


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Τι να σου πω... Είναι δύσκολο. Αλλά το συνηθίζεις, δεν γίνεται αλλιώς. Κι εμένα είναι ο πρώτος μου σκύλος και είναι μαζί μου σχεδόν τη μισή ζωή μου :oops: Ειδικά όταν δεν μπόρεσε πια να περπατήσει είχα πλαντάξει στο κλάμα... Το καλό όμως με τα σκυλιά είναι ότι ζουν στο τώρα και δεν σκέφτονται ούτε τι έχασαν ούτε τι θα χάσουν... Προσπαθώ όσο μπορώ να μην χάνω στιγμές λόγω των φόβων μου. Κάνω ότι είναι δυνατό με φάρμακα να μην ταλαιπωρείται και να είναι άνετος, να μην πονάει, του μαγειρεύουμε ότι θέλει να φάει γιατι έχει γίνει περίεργος και με το φαϊ λόγω νεφρών και του πήρα και καρότσι και πάμε βόλτες και τις απολαμβάνουμε και οι δύο :) Ζήσε τη στιγμή που λένε.
μπράβο σας.μου έδωσες ένα πολύ ωραίο μήνυμα.Το ίδιο έχω πάθει και εγώ έχω πλανταξει στο κλάμα στην κυριολεξία και έχω βυθιστεί στη θλίψη για το τι θα επακολουθησει. με ενδιαφέρει να μη βασανίζεται και να μη πονάει.
μπορείς να μου πεις τι τροφες του δίνεις για τα νεφρά του?επίσης πριν τον υπέρηχο τι τιμές είχαν οι εξετάσεις σας και σας είπε ότι είχατε πρόβλημα στα νεφρα?δηλαδή τι είχε ανεβασμένο και καταλάβατε ότι είναι τα νεφρά?
 
  • Love
Reactions: Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
μπράβο σας.μου έδωσες ένα πολύ ωραίο μήνυμα.Το ίδιο έχω πάθει και εγώ έχω πλανταξει στο κλάμα στην κυριολεξία και έχω βυθιστεί στη θλίψη για το τι θα επακολουθησει. με ενδιαφέρει να μη βασανίζεται και να μη πονάει.
μπορείς να μου πεις τι τροφες του δίνεις για τα νεφρά του?επίσης πριν τον υπέρηχο τι τιμές είχαν οι εξετάσεις σας και σας είπε ότι είχατε πρόβλημα στα νεφρα?δηλαδή τι είχε ανεβασμένο και καταλάβατε ότι είναι τα νεφρά?
Οι χειρότερες εξετάσεις του ήταν το Δεκέμβριο το 2021 με:
Ουρία 36.92 (3.14 - 9.25 mmol/l)
Κρεατινίνη 246.86 (35.4 - 106.1 μmol/l)

Τελευταίες εξετάσεις (Νοέμβριος 2022):
Ουρία 16.59 (3.14 - 9.25 mmol/l)
Κρεατινίνη 127.81 (35.4 - 106.1 μmol/l)

Σκυλιά με θέμα με τα νεφρά έχουν συχνά ανεβασμένο και φώσφορο, ο δικός μου όμως δεν είχε αυτό το θέμα. Δεν έδινα κάποια συγκεκριμένη τροφή για τα νεφρά, συνέχισα με μπαρφ και να μαγειρεύω, όσο έτρωγε κανονικά, τώρα επειδή έχει χάσει την όρεξή του τους τελευταίους 2 μήνες του δίνω ότι θέλει να φάει (δηλαδή κρέας και dentastix, λαχανικά δεν θέλει ούτε για μυρωδιά). Του δίνω επίσης συμπληρώματα που πρέπει να βοηθάνε με την ουραιμία (Azodyl, Renal Combi). Μιας και πίνει αρκετό νερό και έχει και θέμα με την καρδιά ο κτηνίατρος μου είπε πως δεν είναι για ορό.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Οι χειρότερες εξετάσεις του ήταν το Δεκέμβριο το 2021 με:
Ουρία 36.92 (3.14 - 9.25 mmol/l)
Κρεατινίνη 246.86 (35.4 - 106.1 μmol/l)

Τελευταίες εξετάσεις (Νοέμβριος 2022):
Ουρία 16.59 (3.14 - 9.25 mmol/l)
Κρεατινίνη 127.81 (35.4 - 106.1 μmol/l)

Σκυλιά με θέμα με τα νεφρά έχουν συχνά ανεβασμένο και φώσφορο, ο δικός μου όμως δεν είχε αυτό το θέμα. Δεν έδινα κάποια συγκεκριμένη τροφή για τα νεφρά, συνέχισα με μπαρφ και να μαγειρεύω, όσο έτρωγε κανονικά, τώρα επειδή έχει χάσει την όρεξή του τους τελευταίους 2 μήνες του δίνω ότι θέλει να φάει (δηλαδή κρέας και dentastix, λαχανικά δεν θέλει ούτε για μυρωδιά). Του δίνω επίσης συμπληρώματα που πρέπει να βοηθάνε με την ουραιμία (Azodyl, Renal Combi). Μιας και πίνει αρκετό νερό και έχει και θέμα με την καρδιά ο κτηνίατρος μου είπε πως δεν είναι για ορό.
και εμένα την ουρια και την κρεατινινη την είχε λίγο ανεβασμενη. για αυτό επιμένω εγώ για υπέρηχο.επισης είχε ανεβασμενη πολύ την alt.
να δούμε πως θα πάει με την αγωγή και μετά βλέπουμε.
Ποσο καιρό έχεις βρει το θέμα με τα νεφρά της?λόγω ηλικίας το έπαθε?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Επειδή κάναμε πάντα μια φορά το χρόνο εξετάσεις, όλα ήταν εντάξει μέχρι που άρχισαν τα θέματα με την καρδιά (Οκτώβριος 2021) και μάλλον τα διουρητικά πήραξαν και τα νεφρά και από τότε είχε ανεβασμένες τιμές.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Επειδή κάναμε πάντα μια φορά το χρόνο εξετάσεις, όλα ήταν εντάξει μέχρι που άρχισαν τα θέματα με την καρδιά (Οκτώβριος 2021) και μάλλον τα διουρητικά πήραξαν και τα νεφρά και από τότε είχε ανεβασμένες τιμές.
κατάλαβα το ένα έφερε το άλλο δηλαδή. τώρα που δεν περπατάει φοράει πάνα?ρωτάω γιατί θέλω να είμαι προετοιμασμενη για όλα.επισης με τα ποδαράκια πως ξεκίνησε το θέμα και τελικά δεν περπατάει τώρα?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
κατάλαβα το ένα έφερε το άλλο δηλαδή. τώρα που δεν περπατάει φοράει πάνα?ρωτάω γιατί θέλω να είμαι προετοιμασμενη για όλα.επισης με τα ποδαράκια πως ξεκίνησε το θέμα και τελικά δεν περπατάει τώρα?
Δεν φοράει πάνα αλλά βάζω πάνες στο πάτωμα και κοιμάται πάνω σε αυτές. Παίρνω πάνες για ανθρώπους γιατί είναι πολύ πιο φτηνές. Το θέμα με τα πόδια είναι μεγάλη ιστορία, είχε και αρθριτικά αλλά και ατύχημα που τον χτύπησε αυτοκίνητο πριν 7μιση χρόνια, αλλά τα πήγαινε καλά, τον πήγαινα και για φυσιοθεραπείες και αρκετές βόλτες και κολύμπι. Νομίζω ότι μάλλον "έπεσε" λόγω νεφρών μιας και ένα απ' τα θέματα με αυτήν την ασθένεια είναι ότι χάνουν μυική μάζα. Ποιος ξέρει. Του ήρθαν όλα μαζεμένα.
 
  • Sad
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU