Επιλογή ΑΚΙΤΑ


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
Καλησπέρα σε όλους.
Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε διαδικασία "αγοράς" κουταβιού και για τον λόγο αυτό θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια σας.Είχα ΑΚΙΤΑ και στο παρελθόν, την οποία μου είχε χαρίσει φίλος μου & νομίζω πως πλέον είμαι έτοιμος να αποκτήσω ξανά.Αλλά, ΟΧΙ από pet shop ή puppy mills ή backyard breeders.Θέλω το κουταβάκι να έχει,όσο αυτό είναι εφικτό, τις λιγότερες πιθανότητες κάποιας κληρονομικής ασθένειας.Μετά από πολύ ψάξιμο και έχοντας έρθει σ'επαφή με αρκετούς εκτροφείς όπως π.χ. ο κος Βαζάκας, δεν υπάρχει κάποια γέννα.Έπεσε στην αντίληψη μου το παρακάτω link: http://great-dog-empire.com/births-puppies/akita-inu/?lang=el
Οι γονείς από τα κουτάβια φέρουν τα εξής pedigree:
- http://www.akitapedigree.com/details.php?id=77096
- http://www.akitapedigree.com/details.php?id=75990
Είδα και τα μικρά από κοντά και δεν ενθουσιάστηκα αν και τονίζω πως δεν είμαι γνώστης μορφολογίας όπως οι ειδικοί επί του θέματος.Δεν μου άρεσε το γεγονός ότι τα μικρα ήταν γεμάτα τσιμπούρια.Μπορείτε να με βοηθήσετε;
 


baby_taz

Member
27 Ιουνίου 2016
16
8
26
κουταβια και τσιμπουρια γεματα? επειδη καλα ψαχνεσαι για σωστο εκτροφεα, καλυτερα να περιμενεις λιγο να υπαρχει γεννα απο τον εκτροφεα που σου αρεσε απο το να εχεις αλλα μετα...
 
  • Like
Reactions: dnassib and elverg


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
Και γω με αυτό κόλλησα.Αλλά θα σου πω το πλέον αντιφατικό: ο εκτροφέας αυτός έχει λάβει μέρος στους αγώνες της Διεθνής Έκθεσης Μορφολογίας στην Σύρο στις 9-10/07/2016.
http://great-dog-empire.com/megali-epituxia-gia-tous-skulous-mas/?lang=el.
Μου εξήγησε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα τσιμπούρια και ο λόγος που έχουν είναι ότι στον χώρο που βρίσκονται (20 στρέμματα) μπορεί να κολλήσουν από το χώμα, χόρτα κ.λ.π. .
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κ
Μου εξήγησε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα τσιμπούρια και ο λόγος που έχουν είναι ότι στον χώρο που βρίσκονται (20 στρέμματα) μπορεί να κολλήσουν από το χώμα, χόρτα κ.λ.π. .
Μια λεξη απλα : ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν δεν σου άρεσαν τα κουτάβια και πώς τα περιποιείται ο εκτροφέας, και αν η υπόθεση σού βρομάει, γενικότερα, ψάξε αλλού. Για να είναι κάποιος σωστός εκτροφέας πρέπει να κάνει πολλά περισσότερα απ' το να κατεβαίνει σε εκθέσεις.
 


baby_taz

Member
27 Ιουνίου 2016
16
8
26
ακριβως! οι εκθεσεις μονο δεν λενε κατι.
σκυλο θελω τωρα τον θελω, ναι οκ υπαρχουν απειρα αδεσποτα!
ακιτα θελω τωρα το θελω, ε αυτο δεν γινεται! αφου εισαι αποφασισμενος για αγορα καντο σωστα! τι ειναι λιγοι μηνες αναμονη μπροστα στα 10+ χρονια που θα περασετε μαζι...?
 


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
Από τα links που έχω παραθέσει πιο πάνω, διακρίνετε κάτι μεμπτό;Κάτι ψεύτικο ή κάποια απατεωνιά;Με συγχωρείτε αν γίνομαι φορτικός ή σχολαστικός αλλά μιλάμε για μία ψυχή και όχι για κάποιο αντικείμενο και όπως σας ανέφερα στην αρχή είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε αυτή την διαδικασία.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Και γω με αυτό κόλλησα.Αλλά θα σου πω το πλέον αντιφατικό: ο εκτροφέας αυτός έχει λάβει μέρος στους αγώνες της Διεθνής Έκθεσης Μορφολογίας στην Σύρο στις 9-10/07/2016.
http://great-dog-empire.com/megali-epituxia-gia-tous-skulous-mas/?lang=el.
Μου εξήγησε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα τσιμπούρια και ο λόγος που έχουν είναι ότι στον χώρο που βρίσκονται (20 στρέμματα) μπορεί να κολλήσουν από το χώμα, χόρτα κ.λ.π. .
Εκτός του ότι είναι απαράδεκτος με τα τσιμπούρια (Ξέρεις ποιες αρρώστιες μπορεί να μεταδίδουν?) εκεί που βλέπεις να εκτρέφονται πολλές φυλές τρέχα μακριά...

EDIT: τελικά είδα οτι εκτρέφει 2 φυλές μονο, στην εισαγωγη ειδα περισσοτερες
 
Last edited:


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
ακριβως! οι εκθεσεις μονο δεν λενε κατι.
σκυλο θελω τωρα τον θελω, ναι οκ υπαρχουν απειρα αδεσποτα!
ακιτα θελω τωρα το θελω, ε αυτο δεν γινεται! αφου εισαι αποφασισμενος για αγορα καντο σωστα! τι ειναι λιγοι μηνες αναμονη μπροστα στα 10+ χρονια που θα περασετε μαζι...?
1)Κατά το παρελθόν, είχα 2 αδέσποτα και έπειτα Ακίτα.Με την συγκεκριμένα ράτσα είμαι ερωτευμένος.Και δεν εννοώ εμφανισιακά.
2)Ψάχνω τους τελευταίους 4 μήνες χωρίς να έχω βρει κάποιον εκτροφέα με γέννα.Βάλε λοιπόν, εκτός του οικονομικού που μόνο αδιάφορο δεν είναι στις μέρες μας (καθώς είναι 2 μισθοί πλέον !!),τον χρόνο που έχω ήδη αφιερώσει σε καθημερινή βάση & τον χρόνοςαναμονής μέχρι να βρω κάτι που να αξίζει, ο οποίος θα ξεπεράσει (υπολογίζω) τους 6-7 μήνες. Θεωρείς,λοιπόν, ότι θέλω Ακίτα για το φαίνεσθαι ή ότι δεν ψάχνομαι ή ότι δεν έχω υπομονή;
Διαφορετικά δεν θα μιλάγαμε αυτή την στιγμή ζητώντας την βοήθεια σας αλλά θα είχα ήδη αδεσποτάκι από φιλοζωική.
 


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
Εκτός του ότι είναι απαράδεκτος με τα τσιμπούρια (Ξέρεις ποιες αρρώστιες μπορεί να μεταδίδουν?) εκεί που βλέπεις να εκτρέφονται πολλές φυλές τρέχα μακριά...

EDIT: τελικά είδα οτι εκτρέφει 2 φυλές μονο, στην εισαγωγη ειδα περισσοτερες
Δηλώνει ότι θα ξεκινήσει να εκτρέφει αυτές τις δύο αν και έχει και κάποια ροτβάϊλερ.
 




Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
εδώ ρώτησες για γέννα? YASASHII SHIDOUSHA
Καλησπέρα.Ρώτησα αλλά δεν υπάρχει γέννα προς το παρόν.Θα την επισκεφθώ και από κοντά για να δούμε ίσως για κάποια μελλοντική.Σ'ευχαριστώ.
 


baby_taz

Member
27 Ιουνίου 2016
16
8
26
Θεωρείς,λοιπόν, ότι θέλω Ακίτα για το φαίνεσθαι ή ότι δεν ψάχνομαι ή ότι δεν έχω υπομονή;
Διαφορετικά δεν θα μιλάγαμε αυτή την στιγμή ζητώντας την βοήθεια σας αλλά θα είχα ήδη αδεσποτάκι από φιλοζωική.
θεωρω οτι αφου ψαχνεσαι και εχεις υπομονη, να εχεις λιγη ακομα και να μην ρισκαρεις με τα τσιμπουρια η οτιδηποτε αντιστοιχο που δεν ξερεις πως θα εξελιχθει στο μελλον και να παρεις το κουταβακι που θελεις οπως ειπες με ελαχιστες πιθανοτητες για κληρονομικες (και ΜΗ) ασθενειες....
 




Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις συμβουλές όλων.Αν πέσει στην αντίληψη σας γέννα από κάποιον γνωστό εκτροφέα με τον οποίο θα μπορέσω να έρθω σ'επαφή, ενημερώστε με σας παρακαλώ.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
10 & 11 Σεπτεμβρίου 2016 και 14 – 15 – 16 Οκτωβρίου 2016 εχει εκθεσεις στη Θεσσαλονικη και στην Αθηνα αντιστοιχα,αν θελεις μπορεις να πας και να συνομιλησεις με εκτροφεις-ιδιοκτητες.Οι συμμετοχες των Ακιτα ειναι πλεον παρα πολλες οποτε υποθετω θα βρεις αυτο που ψαχνεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τσιμπούρια έχουν τα αδέσποτα κουτάβια, όχι τα εκτροφικα να χέσω και τις εκθέσεις που κατεβαίνει ο γελοίος. Α στα διαλα με τον κάθε χτικιάρη που το παίζει εκτροφεας - σπίτι του δεν μπορεί να τα βάλει τα κουτάβια να μην έχουν τσιμπούρια? Και ανεμβολιαστα πως τα βγάζει σε χώματα? Και αν έχουν αρπάξει ερλειχια? Ενας μήνας αντιβίωση τούμπανο θα μου πεις... Θα τους κάνει ένα ανοσοποιητικό μούρλια... Απορώ πως το συζητάς καν να πάρεις από εκεί κουτάβι - αυτός θέλει λυντσάρισμα!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Και να βρεις εκτροφεα που περιμενει γεννα, δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα τα κουταβια θα ειναι ηδη κλεισμενα. Αρα, υπομονη... Εγω περιμενα 2 γεννες μεχρι να παρω τον κουταβο μου ;)
 


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
Συμμερίζομαι τις απόψεις σας και ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.Περιμένω,ενημερώνομαι και ταυτόχρονα ψάχνω.
 
  • Like
Reactions: mareco


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Καλησπέρα σε όλους.
Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε διαδικασία "αγοράς" κουταβιού και για τον λόγο αυτό θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια σας.Είχα ΑΚΙΤΑ και στο παρελθόν, την οποία μου είχε χαρίσει φίλος μου & νομίζω πως πλέον είμαι έτοιμος να αποκτήσω ξανά.Αλλά, ΟΧΙ από pet shop ή puppy mills ή backyard breeders.Θέλω το κουταβάκι να έχει,όσο αυτό είναι εφικτό, τις λιγότερες πιθανότητες κάποιας κληρονομικής ασθένειας.Μετά από πολύ ψάξιμο και έχοντας έρθει σ'επαφή με αρκετούς εκτροφείς όπως π.χ. ο κος Βαζάκας, δεν υπάρχει κάποια γέννα.Έπεσε στην αντίληψη μου το παρακάτω link: http://great-dog-empire.com/births-puppies/akita-inu/?lang=el
Οι γονείς από τα κουτάβια φέρουν τα εξής pedigree:
- http://www.akitapedigree.com/details.php?id=77096
- http://www.akitapedigree.com/details.php?id=75990
Είδα και τα μικρά από κοντά και δεν ενθουσιάστηκα αν και τονίζω πως δεν είμαι γνώστης μορφολογίας όπως οι ειδικοί επί του θέματος.Δεν μου άρεσε το γεγονός ότι τα μικρα ήταν γεμάτα τσιμπούρια.Μπορείτε να με βοηθήσετε;
Φιλε μου,καλησπερα. Ο κυριος Βαζακας εχει κουταβια αυτον τον καιρο,απο οσο ξερω..!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf