Επιλογή Ξηράς τροφής


Costas1977

Member
6 Ιουλίου 2022
7
1
47
Χαιρετώ τα μέλη..
Θα ήθελα να ρωτήσω μιάς και είμαι αρκετά μπερδεμένος με ένα θέμα .
Θέλω να ξεκινήσω Ξηρά τροφή στον σκύλο μου. Του έδινα Royal Canin Large breed.
Έχω ένα ροτβάιλερ 8 μηνών θυληκό αλλα έχω μπερδευτεί με αρκετά θέματα .
(Μιλάω για ξηρά τροφή , δίνω που και που μαγειρευτό , δεν θέλω Barf . ) "Το τονίζω απλά "
-
πρώτο θέμα , έχω μπερδευτεί αν το να ταίσω τον σκύλο μου GRAIN FREE είναι σίγουρα η καλύτερη λύση .
Κάνοντας μια αναζήτηση σε ξένα Site έχω δεί οτι αρκετοί δεν το συστήνουν για ευαίσθητες φυλές ενώ κάποια άλλα σάιτ λένε οτι είναι καλύτερα.
Αν ρωτήσεις κτηνίατρο το ποιό πιθανό όπως ρώτησα και εγώ σήμερα μια κυρία είναι να σου πεί (SCIENCE HILLS PLAN,ROYAL CANIN ,ORIJEN) .
Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω παραπάνω για μια τροφή , αλλα και πάλι έχω την ανησυχία οτι η σχέση τιμής - Ποιότητας μπορεί και να είναι πεταμένα λεφτά .
Π.χ. μπορεί να υπάρχει μια τροφή που να μην είναι πολυ διαφημιζόμενη όπως SCIENCE HILLS,ACANA,ROYAL CANIN κ.τ.λ και να είναι αρκετά ποιο φτηνότερη , (Μπορεί και καλύτερη ) ενώ να δώσεις ένα σκασμό λεφτά και να παίρνεις το ίδιο με μια άλλη τροφή λίγο φτηνότερη .
Γεμάτο με τροφές τα PET SHOP και γεμάτο προσφορές .
Βλέπω τροφές αλλα αν ψάξω στο Internet αρκετές δεν μπορώ βρώ πολλές πληροφορίες .
Π.Χ. βλέπω την ALASKA RIVER , GRAIN FREE 12.5 κιλά + 2kg Δώρο και δελεάζομαι να την αγοράσω ,Ενώ βλέπεις άλλες που δεν είναι grain free kai είναι λίγο ακριβότερες .
-
Υπάρχει κάποια εμπειρία η άποψη στο θέμα αυτό ; Κάποιος με κάποια εμπειρία ;
Κάποια Μάρκα δοκιμασμένη σε ράτσας σκύλο ;
Η αλήθεια είναι οτι τα ημίαιμα δεν είναι τόσο ευαίσθητα σαν σκυλιά με τις ράτσες .
Και γι'αυτό αναφέρω το θέμα ράτσας .
 


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Κι εγώ έχω καταλήξει ότι οι επώνυμες γνωστές σκυλοτροφές αξίζουν μόνο στην περίπτωση των φαρμακευτικών, που απευθύνονται σε σκυλιά με προβλήματα υγείας.

Μελετώντας τα συστατικά των τροφών, είναι σαφές ότι οι λιγότερο δημοφιλείς μάρκες προσφέρουν καλύτερη ποιότητα συστατικών σε καλύτερες τιμές.

Το θέμα των Grain Free, όσο και αν διάβασα, φαίνεται να διχάζει. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάει κανείς προς τα εκεί, αν ο σκύλος του είναι δεκτικός.

Αφού το λαμπραντόρ μου αναπτύχθηκε με Royal Canin για μεγαλόσωμες φυλές, πέρασα σε Belcando Adult Dinner χωρίς προβλήματα. Εδώ και 2 μήνες (είναι τώρα 17 μηνών) είμαι πλέον σε Bosch Maxi Adult. Θεωρώ και τις δύο γερμανικές τροφές ποιοτικές σε καλή τιμή. Η Belcando ίσως είναι ακόμα καλύτερη, αλλά με ένα σκύλο που καταναλώνει μεγάλες ποσότητες, πρέπει κανείς να κάνει υποχωρήσεις λόγω τιμής.

Υπολόγισε γύρω στα 60€ τα 12,5 + 2 kg για την Belcando και γύρω στα 40€ τα 15kg της Bosch. Για να πετύχει όμως κανείς αυτές τις τιμές, θα πρέπει να κάνει καλή έρευνα αγοράς ή και να αγοράσει από το εξωτερικό μέσω διαδικτύου.
 


Costas1977

Member
6 Ιουλίου 2022
7
1
47
Κι εγώ έχω καταλήξει ότι οι επώνυμες γνωστές σκυλοτροφές αξίζουν μόνο στην περίπτωση των φαρμακευτικών, που απευθύνονται σε σκυλιά με προβλήματα υγείας.

Μελετώντας τα συστατικά των τροφών, είναι σαφές ότι οι λιγότερο δημοφιλείς μάρκες προσφέρουν καλύτερη ποιότητα συστατικών σε καλύτερες τιμές.

Το θέμα των Grain Free, όσο και αν διάβασα, φαίνεται να διχάζει. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάει κανείς προς τα εκεί, αν ο σκύλος του είναι δεκτικός.

Αφού το λαμπραντόρ μου αναπτύχθηκε με Royal Canin για μεγαλόσωμες φυλές, πέρασα σε Belcando Adult Dinner χωρίς προβλήματα. Εδώ και 2 μήνες (είναι τώρα 17 μηνών) είμαι πλέον σε Bosch Maxi Adult. Θεωρώ και τις δύο γερμανικές τροφές ποιοτικές σε καλή τιμή. Η Belcando ίσως είναι ακόμα καλύτερη, αλλά με ένα σκύλο που καταναλώνει μεγάλες ποσότητες, πρέπει κανείς να κάνει υποχωρήσεις λόγω τιμής.

Υπολόγισε γύρω στα 60€ τα 12,5 + 2 kg για την Belcando και γύρω στα 40€ τα 15kg της Bosch. Για να πετύχει όμως κανείς αυτές τις τιμές, θα πρέπει να κάνει καλή έρευνα αγοράς ή και να αγοράσει από το εξωτερικό μέσω διαδικτύου.
Ποια είναι η καλύτερη για μικρές ηλικίες η Royal Cannin ;
 


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Ποια είναι η καλύτερη για μικρές ηλικίες η Royal Cannin ;
Δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη. Επειδή όταν ήρθε ο δικός μου - 2,5 μηνών - ήρθε με ένα σακί Royal Canin Puppy Maxi, τη συνέχισα μέχρι τους 10 μήνες που πέρασα σε Belcando Junior Maxi και αργότερα σε Belcando Adult Dinner και τώρα σε Bosch Maxi Adult.
 


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Εγω νομιζω οτι με μια απλη αναγνωση στα συστατικα μπορει ευκολα καποιος να καταλαβει τι πρεπει να ταισει η οχι τον σκυλο του.

π.χ «(SCIENCE HILLS PLAN,ROYAL CANIN ,ORIJEN) » , δεν επρεπε καν οι 2 πρωτες να ειναι στην ιδια παρενθεση με την ORIJEN,μονο κ μονο απο τα συστατικα.
 
  • Like
Reactions: GeorgeZ