Επιλογή ξηράς τροφής για κουτάβι 3μηνών


Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
Καλησπέρα.Να σας προλάβω και να πω ότι έψαξα στο φόρουμ και βρήκα παρόμοια θέματα αλλά κανένα δεν με κάλυψε σ'αυτά που θέλω να ρωτήσω.
Πρόκειται για κουτάβι 3,5 μηνών(λαμπραντόρ).Αυτή τη στιγμή του δίνω την pro plan puppy robust(large breed).Tην ξεκίνησα γιατί αυτή μου πρότεινε η κτηνιάτρος(η οπόια συνεργάζετε με την εν λόγο εταιρία).Όντας άσχετος του θέματος δεν έψαξα δεν ρώτησα δεν είδα.Συνέχισα έτσι.
Έπειτα από λίγο ψάξιμο και από σχόλια ιδιοκτητών όλη μου λένε μακρία.Επίσης μου λένε να πάρω τροφή grain free(δηλαδή χωρίς σιτηρά).

Είμαι αποφασισμένος 100% να της την αλλάξω αλλά ψάχνω απεγνωσμένα να βρω μια τροφή αξιόλογη,grain free με την οποία θα συνεχίσω μέχρι το τέλος της ανάπτυξης δηλαδή υπολογίζω τον 1,5 χρόνο.

Κατέληξα στην acana και στην orijen.Και εκεί που ήμουν σχεδόν έτοιμος να της πάρω την orijen βλέπω ότι το επίπεδο πρωτεινών που διαθέτει είναι ακατάλληλο για πολλούς για κουτάβι.Ε δεν άντεξα άλλο κι εγώ και αποφάσισα να ρωτήσω εδώ τους ειδικούς.

Δεδομένο ότι θα αλλάξω την pro plan.Το θέμα είναι με την βοήθεια σας να κατασταλάξω σε τι θα πάω.Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το κόστος(αλλά μην ξεπεράσουμε και τα 90 ευρώ το τσουβάλι)
Επίσης βρήκα κι αυτήν.
Ingredients

Την έχει δοκιμάσει κανείς?

Ελπίζω να μην σας κούρασα, να μην ζητάω πολλά,και αναμένω με αγωνία τη βοήθεια σας.
 


Valous

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2014
167
41
Κατερίνη
www.facebook.com
Απο την orijen puppy large breed εγω με 10 εβδομαδων λυκοσκυλο μπορω να σου πω πολυ καλα λογια, περα οτι μυριζουν λιγο εντονα τα κακα, τα παει πολυ καλα, η επομενη που θα δοκιμασω ειναι η αντιστοιχη της acana.. καλο ειναι να δοκιμασεις και τις 2 να δεις ποια θα κατσει καλυτερα στο σκυλι σου..Και οι δυο ειναι κορυφαιας ποιοτητας!

Και μην ξεχνας, η αλλαγη πρεπει να γινει σταδιακα..
 


Βαγγέλης-7

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2013
34
2
acana large breed....εμενα στο λυκοσκυλο μου 6 μηνων..εχει ταιριαξει γαντι φιλε :)..τωρα βεβαια ειναι αναλογα με το σκυλι..παντως και η orijen και η acana πολυ καλες
 


Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
Σίγουρα θα πήγαινα στην orijin απλά το επίπεδο πρωτεϊνών της για κουτάβι είναι θεωρώ πάρα πολύ καθώς ένα κουτάβι(οι γιατροί προτείνουν από 25% εως 35max) δεν μπορεί να είναι τόσο ενεργητικό ώστε να αποβάλει και να δέχετε τέτοιο αριθμό πρωτεινών.Μόνο αυτό με προβληματίζει αλλιώς σίγουρα orijen..Στην acana παίρνεις την puppy large breed??

Απο την orijen puppy large breed εγω με 10 εβδομαδων λυκοσκυλο μπορω να σου πω πολυ καλα λογια, περα οτι μυριζουν λιγο εντονα τα κακα, τα παει πολυ καλα, η επομενη που θα δοκιμασω ειναι η αντιστοιχη της acana.. καλο ειναι να δοκιμασεις και τις 2 να δεις ποια θα κατσει καλυτερα στο σκυλι σου..Και οι δυο ειναι κορυφαιας ποιοτητας!

Και μην ξεχνας, η αλλαγη πρεπει να γινει σταδιακα..
Θα μπορούσα να τις δοκιμάσω και τις δυο σίγουρα απλά δεν είναι και ότι καλύτερο να αλλάζεις τροφή στο κουτάβι συνέχεια...Και ναι για την αλλαγή το ξέρω γι αυτό επείγομαι να πάρω τώρα πριν τελειώσει αυτή που έχω
 
Last edited:


Valous

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2014
167
41
Κατερίνη
www.facebook.com
Δεν θα την αλλαζεις συνεχεια.. μεχρι να τελειωσει το 13κιλο θα περασει πολυς καιρος.. δεν πιστευω με σωστες αλλαγες να υπαρξει προβλημα, θα προτεινω acana παντως για αρχη :)

*Puppy large breed θα παιρνει λογικα, να ξερεις:)
 


Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
Δεν θα την αλλαζεις συνεχεια.. μεχρι να τελειωσει το 13κιλο θα περασει πολυς καιρος.. δεν πιστευω με σωστες αλλαγες να υπαρξει προβλημα, θα προτεινω acana παντως για αρχη :)

*Puppy large breed θα παιρνει λογικα, να ξερεις:)
ok θα ξεκινήσω την ακάνα μέσα στη βδομάδα να δω πως θα πάει.Ευχαριστώ για τις συμβούλες!
 




Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
Δημόσιο φόρουμ είναι και πολλά από αυτά που γράφονται δεν είναι από ειδικούς .
Καταλαβαίνεις πως το εννοώ!Αν πάρεις ως συμπέρασμα την κτηνίατρο που προμοτάρει την pro plan και τα pet shop που δεν έχουν ιδέα, κάπου έπρεπε να απευθυνθώ σε άτομα με εμπειρία και που έχουν δουλέψει συγκεκριμένες τροφές να μου πουν τα συμπεράσματα τους..Εκεί απευθυνόταν το ειδικούς!Νομίζω δεν χρειαζοταν να σχολιάσεις πάνω σ'αυτό αλλά anyway κάθε άποψη δεκτή!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Δεν υπάρχει κανένα θέμα με την πρωτεΐνη της Orijen. Τόση έχει κι ένα κομμάτι κρέας αν ρίξεις την υγρασία του στο 10%. Τάιζε άφοβα, απλά πρόσεχε την ποσότητα γιατί είναι πυκνή θερμιδικά σε σχέση με τις καλαμποκοτροφές που δεν αφομοιώνονται κιόλας.