Επιλογή ξηράς τροφής


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Εμενα ο petshopas μου ειπε οτι η ISOMEGA ειναι καινουργια και εχει παρει καποιους απο τους κτηνιατρους της royal canin. Για αυτο και τα προιοντα της προς το παρον ειναι ανα ρατσα, πανε να την χτυπησουν σε αυτα τα προιοντα. Και μου ειπε οτι πουλαει σαν τρελη.

Εγω την δινω καμια βδομαδα τωρα οποτε δεν εχω ακομα μετρο συγκρισης, αλλα δεν εχει ουτε site ακομα. Θα δειξει στο μελλον.
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
πολύ σωστά φιλε μου ήθελα να το αναφέρω κιόλας και το ξέχασα είναι αντίστοιχη τις royal ( για μένα καλύτερη ) με ράτσες για να επιλέξεις - παρα πολύ καλά συστατικά και φτηνή σχετικά με την προσφορα που κάνει 12kg + 4kg δώρο

ο φίλος mou στό μαγαζί δεν τις προλαβαίνει ενώ είχε κόσμο που έπαιρνε μπελκάντο - cibau - rpyal πέσανε όλοι με τα μούτρα στην isomega

edit: μην πάρει κανένας από μαγαζί με τα 45 ευρώ την 12kg συσκευασία μονο. η εταιρία κάνει δώρο + 4kg άμα ο μαγαζάτορας δεν σας το πει πως έχετε δώρο + 4kg σας κλέβει :)
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Μπορεί κάποιος να γράψει τα συστατικά της isomega? Και κάποιο μαγαζί που να δίνει και τα 4 κιλά δώρο?
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
όλα τα μαγαζιά δίνουν δώρα τα 4kg.... τα επιπλέον κιλά δεν στα κάνει δοτό το μαγαζί αλλα η εταιρία... αν το μαγαζί που βρήκες δεν σου δίνη δώρο τα 4kg απλά πας αλλου γιατί θέλει να σε κλέψει

τα συστατικά θα στα γράψω όταν σχολάσω από την δουλειά γιατί δεν τα θυμάμαι ακριβώς
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
απορω πως η happydog θεωρειτε super premium με αυτα τα συστατικα....18% μονο το κρεας κι αυτο κρεαταλευρο.πραγματικα αν βρω sam's field θα παρω κατευθειαν.
Eπειδη απορισα κι εγω ετσι οπως φαινοτανε, βρηκα τους δυο αναλυτικους πινακες προσληψης συστατικων για τις δυο που ανεφερες.

Δες εδω:
Supreme Junior - Maxi Baby - Happy Dog

κι εδω:
Puppy / hvalpefoder: Sam's Field hundefoder, low grain, kennel, opdr
 


leo6diam

Member
24 Ιανουαρίου 2013
13
0
Καλησπερα και παλι,

Σημερα αγορασα το πρωτο μου σακι sam's field puppy large breed.με το που την δοκιμασε ο δικος μου τρελλαθηκε κυριολεκτικα!αφου ειναι η πρωτη φορα που εκτελει της εντολες που εχει μαθει με ξηρα τροφη και οχι με λιχουδιες!!ισως να οφειλετε οτι ειναι καινουργια η γευση παντως δειχνει να τρελλαθηκε απο την γευση της.ο κτηνιατρος που την αγορασα μου ειπε οτι η συγκεκριμενη τροφη δεν εχει μεσαζωντες και ερχετε αμεσως απο την πηγη γι'αυτο και η χαμηλοτερη τιμη της.ειναι 100% ολιστικη και εχει 65% κρεας.επισης η δοσολογια της ειναι πολυ χαμηλη!ο δικος μου χρειαζετε μονο 290 γραμμαρια την ημερα εκει που με acana ηθελε 450 γραμμαρια.θα επανελθω μετα απο μερικες μερες με περισσοτερες εντυπωσεις (κακα,τριχωμα,αναπνοη,ενεργεια).
 




stam13

Active Member
12 Ιανουαρίου 2013
38
0
Αυτο βρηκα μονο για την ποσοτητα..Δεν πειραζει που δεν ειναι στα αγγλικα..καταλαβαινεις κι ετσι...
View attachment 43132

πολυ καλη δοσολογια..αρκει να μας πει και καποιο μελος που την ακολουθει πως βλεπει το σκυλο του..
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
εγω την ακολουθω την δοσολογια στον δικο μου..τωρα ειναι 10 μηνων και κατι και του δινω 375gr την μερα...την τρωει με ορεξη παντα..κοπρανα σφιχτα..απο διαθεση αλλο τιποτα και το τριχωμα του ειναι μια χαρα..4 μηνες εχει που την τρωει αυτη την τροφη και ολα καλα μεχρι τωρα..
 




Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Εγώ βρήκα κατάστημα στην περιοχή μου, πολύ φροντισμένο, που πουλάει acana, orijen, arden κ.α. Και φυσικά δεν πουλάει ζώα ("Είμαστε φιλόζωοι, δεν πουλάμε ζώα", μου είπε το παληκάρι που έχει το pet shop). Επειδή έχω κολλήσει τελευταία με την Acana grasslands και πραγματικά θέλω να κάνω την αλλαγή απο Royal κάποια στιγμή στον σκύλο μου, μπορεί κάποιος να μου πει αν την χρησιμοποιεί, πως πάει στο θέμα των κοπράνων?
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Λιανα παρε ενα μικρο τσουβαλι για αρχη και δοκιμασε την.
Εμενα ο ενας σκυλος εχει αρκετα αερια και πολυ μαλακα κοπρανα οποτε δεν του τη δινω, ενω ο αλλος την δεχεται πολυ καλυτερα.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Είναι αν του κάτσει δηλαδή (απ' ότι διαβάζω και σε άλλα νήματα μέσα στο φόρουμ). Ετσι θα κάνω, θα πάρω ένα μικρό και θα δω. Εξ άλλου η royal mini junior έχει 31% πρωτείνη ενώ η grassland 33% (για να σκεφτώ μήπως τον πειράξει). Δεν είναι μεγάλη η διαφορά και το σκυλί μου το βγάζω καθημερινά έξω για βόλτα και παιχνίδι, αλλά ακόμα και μέσα στο σπίτι πέφτει πολύ τρεχαλητό.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
3-4 βδομαδες θα κανεις την αλλαγη, με μιξη. Ξεκινας απο 75%ρογιαλ την πρωτη βδομαδα, μειωνεις στο 50-50 κλπ. Μη τη κανεις νωριτερα, και προσοχη στη δοσολογια.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Να αυτό με τη δοσολογία φοβάμαι. Πως θα του κάνω ας πούμε το 75-25? Δεν είμαι και πολύ καλή στα μαθηματικά ρε παιδιά!!!
 


stam13

Active Member
12 Ιανουαρίου 2013
38
0
εγω την ακολουθω την δοσολογια στον δικο μου..τωρα ειναι 10 μηνων και κατι και του δινω 375gr την μερα...την τρωει με ορεξη παντα..κοπρανα σφιχτα..απο διαθεση αλλο τιποτα και το τριχωμα του ειναι μια χαρα..4 μηνες εχει που την τρωει αυτη την τροφη και ολα καλα μεχρι τωρα..
μηπως γνωριζεις και τα ποσοστα σε γλυκοζαμινη και χονδροιτινη που περιεχει γιατι οπου εψαξα δεν αναφερει νουμερα..
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Να αυτό με τη δοσολογία φοβάμαι. Πως θα του κάνω ας πούμε το 75-25? Δεν είμαι και πολύ καλή στα μαθηματικά ρε παιδιά!!!
Θα κοιταξεις πισω απο την συσκευασια ποσο λεει οτι πρεπει να τρωει το κουταβι σου καθε μερα. Λογικα δεν θα διαφερει πολυ η ποσοτητα και στις 2 τροφες. Εαν ας πουμε ειναι 150 γρ. την ημερα, την πρωτη εβδομαδα θα δινεις 75% Ροιαλ και 25% Ακανα. Δηλαδη 110 γρ απο την πρωτη και 40 απο την δευτερη μαζι.

Την δευτερη εβδομαδα θα πας 50-50. Δηλαδη 75γρ απο την καθεμια. Και την τριτη εδομαδα θα πας 40 απο Ροιαλ και 110 απο Ακανα.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
μηπως γνωριζεις και τα ποσοστα σε γλυκοζαμινη και χονδροιτινη που περιεχει γιατι οπου εψαξα δεν αναφερει νουμερα..
Αυτη που ειναι για ΓΠ λεει:

υδροχλωρική γλυκοζαμίνη (260 mg/kg), θειική χονδροϊτίνη (160 mg/kg)
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22