Επιλογή ράτσας


silverizla-

New Member
30 Μαρτίου 2019
3
0
34
Καταρχήν, ας ξεκινήσουμε ότι αυτό είναι πρότζεκτ ας πούμε για τα επόμενα 3-4 χρόνια και βάλε.
Δεν θέλω ΤΩΡΑ, άλλο σκύλι αλλά ΚΑΠΟΙΑ στιγμή στο μέλλον με ψήνει.

Η τωρινή φαση : έχω ένα μιξ τερριερ (αδεσποτό), γυρώ στα 7 κιλά.
Μετακόμισα πλέον σε σπίτι κάπως μεγάλο, με ,αυλή και λίγο κήπο. (όχι τρελά πράγματα).

Το πρόγραμμα έχει, με το σκύλο, πρωινή μισάωρη βόλτα, απογευμα τρέξιμο μαζι για καμιά ώρα και βάλε, και πριν τον ύπνο μια βόλτα. Προφανώς παιχνίδια και τρέξιμο στην αυλή ή στο σπίτι στο μεταξύ.


Για δευτερό σκυλί, κοιτάω σε κάτι πιο μεγαλώσωμο (αφού πλέον μπορώ να το υποστηρίξω σε φάση χώρου).

Με την λίγη εμπειρία μου έχω απο μεγαλώσομες ράτσες, γουστάρω ντόπερμαν (προφανώς δεν ψήνομαι να κόψω κανένα αυτί ή ουρα), rottweiler, cane corso ίσως.

Ακούω γνώμες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Καλώς ήρθες στο φόρουμ (y)

Γνώμες...

* Το μέγεθος, σπιτιού ή σκύλου, δεν παίζει κανένα ρόλο, για την επιλογή.
* Η αυλή καλή είναι, αλλά μπορεί να είναι και επικίνδυνη, αν δεν ξέρεις πως να την διαμορφώσεις.
* Αν ρωτάς ξένους, δεν έχεις καμία ανάγκη, ιδιαίτερης φυλής. Αν είχες, θα το ήξερες πρώτα εσύ. Οπότε, αν θέλεις ντε και καλά δεύτερο σκύλο, ένα ημίαιμο δρόμου ή φιλοζωικής, οποιουδήποτε μεγέθους, είναι και πάλι, η καλύτερη επιλογή.

(προφανώς δεν ψήνομαι να κόψω κανένα αυτί ή ουρα),
Και να ψηνόσουν, δεν θα μπορούσες να τα κόψεις.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Αφου δεν εχεις κατι ιδιαιτερο στο μυαλο σου και δεν ειναι και στα αμεσα σου πλάνα....θα πρότεινα να αρχισεις να ριχνεις καμια ματια σε τετοιες σελιδες οπως τις παρακατω....
Πιθανα καποια στιγμη να βρεις κατι πολυ κοντα σε αυτο που σκεφτεσαι.
Συμφορουμιτης βρηκε με τον ιδιο τροπο μια τελεια κουκλα, δες το στορυ εδω .

ΕΔΩ , ΕΔΩ, ΕΔΩ και βασικα θα βρεις και αλλες πολλες σελιδες...
 
  • Like
Reactions: stefanosk


Larrydaya

Member
11 Μαρτίου 2019
8
43
39
Καταρχήν, ας ξεκινήσουμε ότι αυτό είναι πρότζεκτ ας πούμε για τα επόμενα 3-4 χρόνια και βάλε.
Δεν θέλω ΤΩΡΑ, άλλο σκύλι αλλά ΚΑΠΟΙΑ στιγμή στο μέλλον με ψήνει.

Η τωρινή φαση : έχω ένα μιξ τερριερ (αδεσποτό), γυρώ στα 7 κιλά.
Μετακόμισα πλέον σε σπίτι κάπως μεγάλο, με ,αυλή και λίγο κήπο. (όχι τρελά πράγματα).

Το πρόγραμμα έχει, με το σκύλο, πρωινή μισάωρη βόλτα, απογευμα τρέξιμο μαζι για καμιά ώρα και βάλε, και πριν τον ύπνο μια βόλτα. Προφανώς παιχνίδια και τρέξιμο στην αυλή ή στο σπίτι στο μεταξύ.


Για δευτερό σκυλί, κοιτάω σε κάτι πιο μεγαλώσωμο (αφού πλέον μπορώ να το υποστηρίξω σε φάση χώρου).

Με την λίγη εμπειρία μου έχω απο μεγαλώσομες ράτσες, γουστάρω ντόπερμαν (προφανώς δεν ψήνομαι να κόψω κανένα αυτί ή ουρα), rottweiler, cane corso ίσως.

Ακούω γνώμες.
Ντομπερμαν ροτβάιλερ ντογκο αρτζεντινο μαλινουα γερμανικό ποιμενικό μποξέρ πιτ πουλάκι Σναουζερ δνε ξέρω και τα γούστα σου για να προτείνω κάποιο συγκεκριμένα..
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Ντομπερμαν ροτβάιλερ ντογκο αρτζεντινο μαλινουα γερμανικό ποιμενικό μποξέρ πιτ πουλάκι Σναουζερ δνε ξέρω και τα γούστα σου για να προτείνω κάποιο συγκεκριμένα..
Κοτοπουλο στο φουρνο,λουκάνικα με πατατες,αρνάκι με πατατες, μπιφτέκια με ρυζι,μοσχαράκι κοκκινιστο,κουνέλι στιφαδο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki