Επιλογή σκύλου και αναζήτηση εκτροφέα Δαλματίας


Dimitris1808

Member
24 Οκτωβρίου 2023
7
2
29
Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Δημήτρης ειμαι 29 χρονών και αποφάσισα να υιοθετήσω σκυλο υστερα απο πολυ σκεψη και με δεδομενο οτι πλεον μενω μονος στο δικο μου σπιτι (προηγουμενως δεν μπορουσα διοτι το αφεντικο του σπιτιου = μανα :p δεν ηθελε το οποιο και σεβομαι απολυτα) .
Οι επιλογες που εχω καταλξηξει υστερα απο επικοινωνια με την εκπαιδευτρια που προκειται να συνεργαστω ειναι οι εξης: Δαλματιας και Σναουτσερ.
Ο κύριος προβληματισμός μου ειναι οτι εργάζομαι 09:00-17:00 παρολα αυτα ειμαι διαθετειμενος να αφιερωνω ολο τον υπολοιπο χρονο μου για το σκυλο οπως να το πηγαινω τουλαχιστον μια 45λεπτη βολτα το πρωι πριν φυγω και μετα μια με το που επιστρεψω και υστερα καποιο συντομο περιπατο πιο βραδυ.
Θα ηθελα να σας ρωτησω οποιος εχει εμπειρια με τις παραπανω ρατσες ποια θεωρει καταλληλοτερη ή αν εχει να προτεινει και καποια αλλη.
Οπως επισης θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζετε καποιον εκτροφεα για Δαλματιας (για σναουτσερ εχω ηδη επικοινωνησει)
Σας ευχαριστω για την προσοχη σας.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Δημήτρης ειμαι 29 χρονών και αποφάσισα να υιοθετήσω σκυλο υστερα απο πολυ σκεψη και με δεδομενο οτι πλεον μενω μονος στο δικο μου σπιτι (προηγουμενως δεν μπορουσα διοτι το αφεντικο του σπιτιου = μανα :p δεν ηθελε το οποιο και σεβομαι απολυτα) .
Οι επιλογες που εχω καταλξηξει υστερα απο επικοινωνια με την εκπαιδευτρια που προκειται να συνεργαστω ειναι οι εξης: Δαλματιας και Σναουτσερ.
Ο κύριος προβληματισμός μου ειναι οτι εργάζομαι 09:00-17:00 παρολα αυτα ειμαι διαθετειμενος να αφιερωνω ολο τον υπολοιπο χρονο μου για το σκυλο οπως να το πηγαινω τουλαχιστον μια 45λεπτη βολτα το πρωι πριν φυγω και μετα μια με το που επιστρεψω και υστερα καποιο συντομο περιπατο πιο βραδυ.
Θα ηθελα να σας ρωτησω οποιος εχει εμπειρια με τις παραπανω ρατσες ποια θεωρει καταλληλοτερη ή αν εχει να προτεινει και καποια αλλη.
Οπως επισης θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζετε καποιον εκτροφεα για Δαλματιας (για σναουτσερ εχω ηδη επικοινωνησει)
Σας ευχαριστω για την προσοχη σας.
Πως κατεληξες η σε σναουτσερ η σε δαλματιας? Καμια σχεση ομως μεταξυ τους :LOL: .Για πρωτο σκυλι σναουτσερ θα ελεγα εγω.
 


Dimitris1808

Member
24 Οκτωβρίου 2023
7
2
29
Πως κατεληξες η σε σναουτσερ η σε δαλματιας? Καμια σχεση ομως μεταξυ τους :LOL: .Για πρωτο σκυλι σναουτσερ θα ελεγα εγω.
ναι το ξερω τα γουστα μου ειναι λιγο των ακρων, δεν ειναι και τσιουαουα με μολοσσο :p ευχαριστω παντως για την αμεση ανταποκριση.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Τι σου αρεσε ομως σε αυτες τις ρατσες? Για να προτεινουν και κατι αλλο με αυτα τα χαρακτηριστικα που ισως δεν σκεφτηκες.
 


Dimitris1808

Member
24 Οκτωβρίου 2023
7
2
29
Τι σου αρεσε ομως σε αυτες τις ρατσες? Για να προτεινουν και κατι αλλο με αυτα τα χαρακτηριστικα που ισως δεν σκεφτηκες.
Ναι σωστά, και τα 2 μου αρέσουν μορφολογικά και επισης ενημερωθηκα πως ειναι αρκετα ευφυη και συνεργασιμα στην εκπαιδευση. Επισης να επισημανω πως κοιταζω περισσοτερο εκτροφειου και οχι αδεσποτο λογω του οτι θα γινω πρωτη φορα ιδιοκτητης σκυλου οποτε του εκτροφειου το θεωρω πιο "safe", συμπεριφοριακα. Διαψευστε με αν κανω λαθος.
Για να μην μακρηγορω, εννοειται πως θα μου αρεσε μορφολογικα να εχω ενα ομορφο/εντυπωσιακο σκυλο αλλα σαν κυριες μεταβλητες θα εβαζα το να ειναι ευκολο στην εκπαιδευση και να προσαρμοζεται γρηγορα και να υπαρχει καποιο καλο εκτροφειο.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Tο οτι ειναι εξυπνο ενα σκυλι δεν σημαινει οτι ειναι και ευκολο να το εκπαιδευσεις γιατι ειναι πεισματαρικα. Και επισης σημαινει οτι δεν θελουν να ειναι πολυ ωρα μονα τους γιατι βαριουνται. Για δαλματιας με 45λεπτες βολτες δεν το συζητω ειναι βασανιστηριο θα σας βγει το λαδι και τους 2.
 
  • Like
Reactions: Dimitris1808


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
εχε υπ οψην σου οτι συχνα τα δαλματιας μπορει να εχουν καποια παθηση στο συκωτι που θελει παρακολουθηση και προσοχη
 


Dimitris1808

Member
24 Οκτωβρίου 2023
7
2
29
εχε υπ οψην σου οτι συχνα τα δαλματιας μπορει να εχουν καποια παθηση στο συκωτι που θελει παρακολουθηση και προσοχη
σε ευχαριστω πολυ @bella_gr
το θεμα μου προς το παρον ειναι οτι δεν βρισκω εκτροφειο στην ελλαδα, εχω βρει στο εξωτερικο συγκεκριμενα στη Κροατια το παρακατω:
Lacrima-Christi
ABOUT US | LACRIMA CHRISTI dalmatians
Γνωρίζει κάποιος κάτι γι αυτο;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Και τα σναουτσερ εχουν τετοια αλλα το θεμα με τα δςλματιας το βςσικο ειναι οτι δεν ταιριαζουν στον τροπο ζωης σου.
 


Dimitris1808

Member
24 Οκτωβρίου 2023
7
2
29
Και τα σναουτσερ εχουν τετοια αλλα το θεμα με τα δςλματιας το βςσικο ειναι οτι δεν ταιριαζουν στον τροπο ζωης σου.
το λετε απο εμπειρια με τη συγκεκριμενη ρατσα;
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
το λετε απο εμπειρια με τη συγκεκριμενη ρατσα;
Το λεω με βαση τα δεδομενα που μου εδωσες. Δεν προτεινονται για αρχαριους γενικα αλλα αν ειχες εναν αλλον τροπο ζωης και περισσοτερες ωρες οχι για περπατημα αλλα για εκτονωση με τρεξιμο κτλ και εφοσον δουλευες και με εκπαιδευτη ενταξει. Τωρα εφοσον εχεις και αλλη επιλογη πολυ πιο ασφαλη και σωστη κατα τη γνωμη μου δεν θα πηγαινα στο δαλματιας μονο για την εμφανιση.
 


Dimitris1808

Member
24 Οκτωβρίου 2023
7
2
29
Θωμαη Μπαλτζάκη εκτροφεας δαλματια στην Κοζανη www.labrador-dalmatian.gr
τηλεφώνησα αλλα δεν εκτρέφει πλέον.

Το λεω με βαση τα δεδομενα που μου εδωσες. Δεν προτεινονται για αρχαριους γενικα αλλα αν ειχες εναν αλλον τροπο ζωης και περισσοτερες ωρες οχι για περπατημα αλλα για εκτονωση με τρεξιμο κτλ και εφοσον δουλευες και με εκπαιδευτη ενταξει. Τωρα εφοσον εχεις και αλλη επιλογη πολυ πιο ασφαλη και σωστη κατα τη γνωμη μου δεν θα πηγαινα στο δαλματιας μονο για την εμφανιση.
@Ans κατανοητό, για να μην φανω περιεργος, προφανως και δεν ρωτησα "επιθετικα" απλα ειχα απορια γιατι δεν θελω να επηρεαστει η τελικη μου αποφαση απο γενικευμενες αποψεις ειδικα για κατι τοσο σημαντικο. Δυστυχως η εμπειρια μου απο φορουμ γενικα ειναι οτι ολοι λενε απο κατι και στο τελος αντι να καταληξεις σε ενα συμπερασμα οδηγεισαι σε ενα φαβλο κυκλο ερωταπαντησεων. Παρολα αυτα με το τελευταιο με καλυψες και σε ευχαριστω, αναμενω απο τον εκτροφεα σναουτσερ που εχω απευθυνθει και θα σας ενημερωσω για τα ευχαριστα :D
 
  • Like
Reactions: Ans


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
τηλεφώνησα αλλα δεν εκτρέφει πλέον.


@Ans κατανοητό, για να μην φανω περιεργος, προφανως και δεν ρωτησα "επιθετικα" απλα ειχα απορια γιατι δεν θελω να επηρεαστει η τελικη μου αποφαση απο γενικευμενες αποψεις ειδικα για κατι τοσο σημαντικο. Δυστυχως η εμπειρια μου απο φορουμ γενικα ειναι οτι ολοι λενε απο κατι και στο τελος αντι να καταληξεις σε ενα συμπερασμα οδηγεισαι σε ενα φαβλο κυκλο ερωταπαντησεων. Παρολα αυτα με το τελευταιο με καλυψες και σε ευχαριστω, αναμενω απο τον εκτροφεα σναουτσερ που εχω απευθυνθει και θα σας ενημερωσω για τα ευχαριστα :D
Mεσαιο η γιγαντα?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU