Επιλογή σκύλου!


MitsosN

Active Member
22 Απριλίου 2012
36
0
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους, πριν λίγο καιρό όπως μπορεί να διαβάσατε μερικοί έχασα την 8μηνη σκυλίτσα μου (πιτμπουλ) από τύφο. Δεν θέλω να πάρω σύντομα άλλο σκυλί αλλα ο αδερφός μου με "έψησε". Έχουμε ένα θεματάκι στην επιλογή ράτσας. Δεν θα ήθελα πάλι πιτμπουλ όσο και αν μ'αρέσουν τα συγκεκριμένα σκυλιά, για να μη μπορώ να συγκρίνω αν καταλαβαίνεται, οπότε πρότεινα να πάρουμε ένα απο ένα καταφύγειο μικρό σχετικά σε ηλικία, αλλα ο αδερφός μου δεν θέλει.. οπότε αρχίσαμε να βλέπουμε ράτσες πάλι.. Πρότεινα λαμπραντορ, γκολντεν ριτρίβερ και μπόρντερ κόλλει αλλα δεν του αρέσουν.. (δεν πιστευω οτι υπάρχει ανθρωπος που δεν του αρεσουν τα λαμπραντορ), τεσπα και ο μικρός αδερφός μου μου πρότεινε ακίτα και μαλαμούτ (τα οποία δεν το συζητάω καν γιατι δεν θέλω να ταλαιπωρίσω τέτοια μεγαλόσωμα σκυλιά μέσα σε σπίτι). Θα μου πεις.. πιτμπουλ είχες.. Το πιτ δεν είναι τόσο μεγάλο σε μέγεθος και με μια 2ωρη πρωινή βόλτα ήταν μια χαρα απο ενέργεια την υπόλοιπη μέρα. Δεν έχω πρόβλημα με την εκπαίδευση αν είναι δυσκολο σαν ράτσα, η rubby είχε πολυ καλό χαρακτήρα παρόλο τη δυσκολία, που λενε μερικοί, οτι έχει η ράτσα. Το μόνο που δεν θέλουμε είναι να γαβγίζει πολύ και στα καλά καθούμενα όπως τα beagle, και θα προτιμούσα μεσαίου μεγέθους λόγο της άσκησης και του παιχνιδιού που μπορείς να κάνεις εκτός σπιτιού. Αν κάποιος μπορεί να προτείνει καποια ράτσα βάση αυτών που είπα θα εκτιμούσα τη βοήθεια!! Ευχαριστώ!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αυτη τη φορα ελπιζω να κανεις μια σωστη επιλογη και να παρεις σκυλακι απο εκτροφεα αφου ψαχνεις για φυλες. Ασε τι λεει ο μικρος αδελφος επειδη ειδε τα ακιτα στην τηλεοραση. Στην πραγματικοτητα ειναι δυσκολα σκυλια για τον μεσο ιδιοκτητη σκυλου. Κοιτα πρωτα απ'ολα το χαρακτηρα της φυλης εφοσον ψαχνεις καθαροαιμα και μετα επισκεψου εκτροφεις της φυλης που θα καταληξεις και συζητα μαζι τους.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Κοιτα πρωτα απ'ολα το χαρακτηρα της φυλης εφοσον ψαχνεις καθαροαιμα και μετα επισκεψου εκτροφεις της φυλης που θα καταληξεις και συζητα μαζι τους.
Και δεύτερον, τις ανάγκες για εκτόνωση - άσκηση... όπως θα τις περιγράψουν οι (υπεύθυνοι) εκτροφείς...
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Επιλογή θα κάνεις ΟΧΙ με βάση την εμφάνιση ενός σκύλου και ΟΧΙ με αυτά που μπορεί να γράφουν οι ''γραφές''...... γιατί ΝΑΙ μπορεί να σε επιρρεάσουν (οι γραφές) ίσως και άθελα σου!!! Γιατί ΠΟΛΛΟΙ επιρρεάζονται το ίδιο και με τους σουπερ-ήρωες !! Μπορεί αντί να επέλεγαν σκύλο που τους ''ασκησε'' επιρροή, κάποια ''γραφή'', να ήθελαν να ήταν ο superman στη θέση του .....Robin..............

~Nα επιλέξεις κάποια φυλή που να ταιριάζει-ταιριάΞει στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ χαρακτήρα και μόνο...
~Να επιλέξεοις κάποια φυλή που να ταιριάζετε στις ''μεταξύ'' σας ενέργειες...Σαν πομπός-δέκτης και αντιστροφα.... Δεν κάνουν όλες οι φυλές για όλους, ΔΕΝ μπορούν όλες οι φυλές να είναι για όλους......Μη σταθείς στο παρουσιαστικό και στο χρώμα μιας φυλής...και στις ''γραφές'' της ...που μπορεί να σε συνεπάρουν.....Να σταθείς στα κοινά που θα βρείτε μέσω των χαρακτήρων σας αλλά και των ενεργειών σας......

ΜΗΝ την πατήσεις ΟΠΩΣ πολλοί.....διαβάζοντας ''ΓΡΑΦΕΣ'' και συγγράματα και μετά τρέχεις και δεν φτάνεις και τότε σου φταίνε πολλά....................από ορθοπεδικά προβλήματα...έως προβλήματα χαρακτήρος............

Take your time και θα το ''βρεις'' μόνος σου , και αν διαλλέξεις το σωστό ''μονομάτι'' θα σε ''καλέσει'' και θα σε προσεγγίσει κατα κάποιον τρόπο η φυλή από μόνη της........ ;) ;)... ;) ;)

Είναι τόσο απλό ...ΣΑΝ το ''κατούρημα''.......
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Πρότεινα λαμπραντορ, γκολντεν ριτρίβερ και μπόρντερ κόλλει αλλα δεν του αρέσουν...
...τεσπα και ο μικρός αδερφός μου μου πρότεινε ακίτα και μαλαμούτ (τα οποία δεν το συζητάω καν γιατι δεν θέλω να ταλαιπωρίσω τέτοια μεγαλόσωμα σκυλιά μέσα σε σπίτι)...
Επιπλέον αυτών που ήδη γράφτηκαν...

Δεν μπορεί να μπαίνουν σε "ζυγαριά", από τη μία οι 3 πρώτες φυλές που αναφέρεις (που αρέσουν σε σένα) και από την άλλη οι 2 δεύτερες φυλές (που αρέσουν στον αδελφό σου)... είναι τελείως διαφορετικές... σχεδόν σε όλα τους...

Και ενημερώσου πολύ για τις φυλές που θα σε τραβήξουν...
Αυτό το λέω, μιάς και δεν θέλεις, όπως λες, να ταλαιπωρήσεις τέτοια μεγαλόσωμα σκυλιά, μέσα σ' ένα σπίτι...

Εδώ, οι "μαγικές" λέξεις που χρησιμοποίησες είναι δύο:

α) "Τέτοια" σκυλιά... θα μπορούσα να συμφωνήσω, εφόσον στο "τέτοια" προσδιορίσεις μέσα σου ορισμένα βασικά χαρακτηριστικά τους...

β) "Μεγαλόσωμα" σκυλιά... εδώ δεν συμφωνώ, μιάς και υπάρχουν (πολλές) μεγαλόσωμες (και γιγαντόσωμες) φυλές, που θα ευημερούσαν μέσα σ' ένα σπίτι...

Τέλος, βάλε κάτω (στο χαρτί) τα κριτήρια με τα οποία θέλεις να επιλέξεις... και βάλτα με σειρά σημαντικότητας...
 


MitsosN

Active Member
22 Απριλίου 2012
36
0
Θεσσαλονίκη
Φυσικά και δεν κοιτάω το να είναι όμορφο και το χρώμα, ότι και να είναι θα το αγαπήσεις ΣΙΓΟΥΡΑ! πρώτα κοιτάω χαρακτήρα φυσικα, την άσκηση που χρειάζεται και το αν μπορεί να ζήσει στο περιβάλλον μου και αφού επιλέξω ράτσα, τότε κοιτάω να βρω ένα που να μου αρεσει. απλά ρωτάω τις γνώμες σας μήπως βάση αυτών, έχετε στο μυαλό σας καποια ράτσα που δεν την ξέρω ή μου διαφέυγει και ίσως είναι η κατάλληλη.
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Ο αδερφός σου για ποιό λόγο δε θέλει σκυλάκι από καταφύγιο; Γιατί μου φαίνεται οτι θα ήταν ιδανικό για την περίπτωσή σας, που δεν έχετε κάποια φυλή που να θέλετε στάνταρ. Δε στο λέω λόγω φιλοζωϊας, όντως πιστεύω οτι ένα ενήλικο αδεσποτάκι θα ταν ότι πρέπει.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Φυσικά και δεν κοιτάω το να είναι όμορφο και το χρώμα, ότι και να είναι θα το αγαπήσεις ΣΙΓΟΥΡΑ! πρώτα κοιτάω χαρακτήρα φυσικα, την άσκηση που χρειάζεται και το αν μπορεί να ζήσει στο περιβάλλον μου και αφού επιλέξω ράτσα, τότε κοιτάω να βρω ένα που να μου αρεσει. απλά ρωτάω τις γνώμες σας μήπως βάση αυτών, έχετε στο μυαλό σας καποια ράτσα που δεν την ξέρω ή μου διαφέυγει και ίσως είναι η κατάλληλη.
Aν είσαι High energetic θα πας σε κάτι παρεμφερές...
ΑΝ είσαι Μedium energetic θα πας σε κάτι παρεμφερές...
Αν είσαι Low Energetic θα πας σε κάτι παρεμφερές...
Αν είσαι Super Low Energetic θα πας σε κάτι παρεμφερές...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ όμως........μετά έχουμε να κάνουμε ειδικότερα με τα άτομα της φυλής αλλά ΚΑΙ με την εκτροφή....Εκεί θα ''πιαστείς'' με συγκεκριμένες γραμμές αίματος τις οποίες θα ''ξεσκίσεις'' στη μελέτη και θα προσέξεις να μη ''φας'' τα μούτρα σου όπως ΠΟΛΛΟΙ.................

Μπορεί να βρεις high energetic άτομο φυλής να ΣΕΡΝΕΤΑΙ...
Μπορεί να βρεις Μedium energetic άτομο φυλής το ένα να ΣΕΡΝΕΤΑΙ αλλά το άλλο να ΠΕΤΑΕΙ...
Μπορεί να βρεις Low energetic άτομο φυλής να ΠΕΤΑΕΙ
Μπορει να βρεις Super Low Energetic άτομο φυλής (Αγίου Βερνάρδου και Αγγλικό Μαστίφ 120 κιλών ΑΡΣΕΝΙΚΟΙ να πετάνε σα Μalinois και να ΜΗΝ βάζουν κώλο κάτω)

Τα άκρα μπορεί να υπάρξουν , γι αυτό θέλει ΜΕΛΕΤΗ.......

Αφού καταλήξεις στην φυλή που σε ενδιαφέρει, μετά θα ψάξεις ΠΟΙΑ γραμμή αίματος προτιμάς και θες , έρευνα στους προγόνους και ΤΙ απογόνους δίνουν... !! Δηλαδή με τι κουσούρια και τι προτερήματα και από εκεί και πέρα βλέπεις.....Θέλει μελέτη το ''πράγμα'' για να γίνει απλό...Σαν το κατούρημα......

Οι πιο πολλοί πάνε και ''ψωνίζουν'' και μετά τους φταίει ο εκτροφέας και ΟΧΙ η μαύρη τους η τύφλα και η ασχετοσύνη..................

ΔΕΝ ψωνίζουμε Nike Air με αεροσόλα για να πηδάμε 1.5 μέτρο επιτόπιο και να καρφώνουμε σαν τον Vince Carter...... ''Ψωνίζουμε'' ΖΩΝΤΑΝΟ οργανισμό που προορίζεται με δικιά μας επιλογή και ΟΧΙ δικιά του να ''σφηνωθούμε'' στη ζωή του !!! Οπότε για να ευημερήσει και ευημερήσουμε, για να ''καραγουστάρει'' και να ''καραγουστάρουμε'' πρέπει όσο το δυνατόν ΣΚΥΛΟΣ και εμείς να ερχόμαστε όσο πιο κοντα γίνεται προς το...απόλυτο !!!!!!

Κάτι το οποίο ΣΪΓΟΥΡΑ χτίζεται στην πορεία μεν, αλλά μπαίνουν τα γερά, θεμέλια και οι βάσεις με τη μελέτη προς απόκτησην....δε !!! :) ;)
 
Last edited:




marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Δεν ξέρω πως θα φανεί αυτό που πω (ή μάλλον ξέρω: άσχημο), αλλά δεν νομίζω κάποιος που υποστηρίζει τέτοια άποψη είναι καλό να έχει σκύλο. Το καταλαβαίνω να μη θέλει για χ ψ λόγους, αλλά να μπορεί να επιχειρηματολογήσει πάνω σε αυτούς. Αλλιώς δείχνει έλλειψη βασικής γνώσης για τους σκύλους που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα κατά τη συμβίωση με έναν εξ' αυτών (και να σε πάρει κι εσένα η μπάλα). Δε θες να αφήσεις για αργότερα την απόκτηση σκύλου, που θα χετε χωρίσει τα τσανάκια σας;
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν ξέρω πως θα φανεί αυτό που πω (ή μάλλον ξέρω: άσχημο), αλλά δεν νομίζω κάποιος που υποστηρίζει τέτοια άποψη είναι καλό να έχει σκύλο...
Συμφωνώ με αυτή την προσέγγιση...

απλά δεν θέλει ημίαιμο.. του είπα οτι είναι πολύ καλά τα περισσότερα.. αλλα θέλει ράτσα..
Οπότε, ας πάμε στα βασικά...

Αν "θέλει ράτσα"... και αποφασίσετε... φαντάζομαι ότι ξέρεις για τα Pet Shops και άλλες παρόμοιες επιχειρήσεις, έτσι?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
γιατι δεν φωναζεις και τον αδελφο σου στην παρεα μας???
κι εγω θα ηθελα να μαθω τις ηλικιες σας....
το σπιτι που ζειτε...
με τι ασχολειστε....
και να περιγραψετε μια μερα με το πιτμπουλ που ειχατε....
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εχω την εντυπωση ομως οτι ο αδερφος σου θα σκεφτεται παλι καποιον ιδιωτη BYB ως πηγη αποκτησης σκυλου. Πες του να αρχισει να μαζευει τα 1000 περιπου ευρω μαζι σου αν δεν τα εχετε ετοιμα καθως θα ψαχνετε οικογενειακως για φυλη. Αλλιως πηγαινε σε καταφυγιο. Μην κανεις ξανα το ιδιο λαθος. Τωρα πλεον γνωριζεις και θα εισαι αδικαιολογητος αν παρεις σκυλο "ρατσας" απο αλλου περα απο ΝΟΜΙΜΟ εκτροφεα.
 
Last edited:




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Αν ο αδερφός σου θέλει ράτσα, σημαίνει ότι θέλει ΚΑΤΙ από αυτή τη φυλή. Τι είναι αυτό που ψάχνει λοιπόν;
Φαντάζομαι δε θέλει ρατσάτο μόνο και μόνο για να λέει ότι έχει ρατσάτο. Οι φυλές υπάρχουν για κάποιο σκοπό. Αν δεν υπάρχει αυτός ο σκοπός, τότε δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει και η φυλή.

Οπότε, ξανασκεφτείτε το για καταφύγιο. Οι άνθρωποι εκεί μπορούν να σε κατευθύνουν αν αποφασίσεις να πάρεις ΕΝΗΛΙΚΟ σκύλο. Θα σου πούνε ποιος θέλει εκτόνωση, ποιος δε θέλει, ποιος τα πάει καλά με άλλα σκυλιά και ποιος όχι.
Αν πάτε για κουτάβι, τότε είναι Kinder έκπληξη, αλλά πιστεύω ότι αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς, θα πετύχεις μια ισορροπημένη σχέση μεταξύ σας.

Σκέψου και την φιλοξενία.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Nα μην παρετε κουταβι ακομα...ειχατε κρουσμα τυφου πριν μια βδομαδα μεσα στο σπιτι!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Nα μην παρετε κουταβι ακομα...ειχατε κρουσμα τυφου πριν μια βδομαδα μεσα στο σπιτι!
Ακριβως και ειναι απιθανο να εχετε πετυχει την απολυτη απολυμανση του χωρου. Διοτι δεν ειναι ευκολο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Nα μην παρετε κουταβι ακομα...ειχατε κρουσμα τυφου πριν μια βδομαδα μεσα στο σπιτι!
Μεταφέρεται ακόμη και με τον αέρα και μπορεί να αντέξει ακόμη και χρόνο μετά.
Πολύ καλή απολύμανση με χλωρίνη.
Πραγματικά, μερικές φορές σ'αυτό το φόρουμ, όσο και να λες, είναι σαν να μην έχεις μιλήσει καθόλου.
Φωνή βοώντος...:mad:
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Επιτέλους! Διαβάζω διαβάζω και λέω, δεν θα πει κάποιος ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μπει ανεμβολίαστο σκυλί στο σπίτι τους από τη στιγμή που έζησε εκεί σκυλάκι με τύφο!!!!

Για κουτάβι, το ξανασυζητάτε σε ένα χρόνο λοιπόν. Μέχρι τότε έχεις άπλετο χρόνο να βρεις την ιδανικη φυλή για σένα κλπ κλπ