Επιλογή τροφής για Yorkshire terrier


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
Μετα απο ολη αυτην την ερευνα αποφασισα να δοκιμασω να της αλλαξω την τροφη σιγα σιγα μεταβατικα σε Lily's Puppy Chicken & Salmon
1609074132652.png
Σας παραθέτω τα στοιχεία της

44% Chicken & Salmon: Fresh Chicken (27%), Freshly Prepared Salmon (10%), Chicken Liver (7%).

Sweet Potato, Pea Protein, Potato Protein, Whole Lentils, Whole Peas (4%), Chicken Fat, Egg, Chicken Gravy, Flaxseed, Minerals, Botanicals & Herbs* (1%), Salmon Oil, Joint Care Mix (Methylsulfonylmethane 1600mg/kg, Glucosamine 1500mg/kg, Chondroitin Sulphate 1500mg/kg), Prebiotics (Mannan Oligosaccharides 2.5g/kg, Fructooligosaccharides 1.5g/kg), Carrots, Apples, Cranberries, Spinach.

*Botanicals & Herbs: Alfalfa, Chickweed, Cleavers, Golden Rod, Nettles, Seaweed, Dandelion Root, Celery Seeds, Milk Thistle, Burdock Root, Marigold Flowers, Rosehips..

Calories
380 kcal/100g

Analytical constituents
Crude Protein 29%
Crude Fat 16%
Crude Fibres 3%
Crude Ash 7.5%
Omega 6 3.1%
Omega 3 1.2%
Calcium 1.2%
Phosphorus 0.9%

Vitamins (per kg):
Vitamin A (as Retinyl Acetate) 18,000 IU, Vitamin D3 (as Cholecalciferol) 1,800 IU, Vitamin E (as Alpha Tocopherol Acetate) 150 IU

Trace Elements (per kg):
Zinc (as Zinc Chelate of Amino Acids Hydrate) 50mg, Manganese (as Manganese Chelate of Amino Acids Hydrate) 10mg, Copper (as Copper (II) Chelate of Amino Acids Hydrate) 9mg, Selenium (as Organic Selenium S. cerevisiae CNCM 1-3060) 0.1mg, Iodine (as Calcium Iodate Anhydrous) 0.5mg.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
δεν την εχω ακουστα την συγκεκριμενη μαρκα, αλλα δεν φαινεται και ασχημη. την εψαξα και εδω και απο οτι φαινεται θεωρειται αρκετα καλη. (καλα βεβαια δεν παιρνω και ολα αυτα τα σαιτ για δαιδομενα, αλλα καλο ειναι να βλεπουμε και αλλες γνωμες)
 


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
Καλησπέρα και χρόνια πολλά επανέρχομαι προς ενημέρωση....
έψαξα να βρω την lily's και τελικά είδα ότι δεν είναι εύκολο να την έχω άμεσα. Βρήκα μόνο σε ένα κτηνίατρειο στην ανατολική Θεσσαλονίκη και όχι σε κάνα 2 pet shop τουλάχιστον.
Έχοντας πάντα γνώμονα την ευκολία και την αμεσότητα βρήκα ενδιαφέρουσα και την παρακάτω τροφή την οποία την προμηθεύτηκα και την ξεκίνησα εδώ και δύο μέρες παράλληλα με την acana puppy small breed. Κανένα προβλημα ως στιγμής δίνω μισή μισή.

 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλησπέρα και χρόνια πολλά επανέρχομαι προς ενημέρωση....
έψαξα να βρω την lily's και τελικά είδα ότι δεν είναι εύκολο να την έχω άμεσα. Βρήκα μόνο σε ένα κτηνίατρειο στην ανατολική Θεσσαλονίκη και όχι σε κάνα 2 pet shop τουλάχιστον.
Έχοντας πάντα γνώμονα την ευκολία και την αμεσότητα βρήκα ενδιαφέρουσα και την παρακάτω τροφή την οποία την προμηθεύτηκα και την ξεκίνησα εδώ και δύο μέρες παράλληλα με την acana puppy small breed. Κανένα προβλημα ως στιγμής δίνω μισή μισή.

καλησπερα και χρονια πολλα καταρχας!

αρκετα καλη επιλογη θα ελεγα, αν και εχει σχεδον ιδια πρωτεινη και λιπος με την acana. γενικα αυτο να το προσεξετε, ενα σκυλι πρεπει να κανει χρηση ολης της πρωτεινης και των λιπων που παιρνει μεσω της ασκησης. εαν η διαιτα ειναι υψηλη σε ενεργεια και λιπος αλλα δεν υπαρχουν τουλαχιστον 2 με 3 ωρες ασκησεις (περπατημα, εντονο παιχνιδι, τρεξιμο κλπ) την ημερα, τοτε ολη αυτη η ενεργεια και το λιπος θα γινουν παχυσαρκια, διαρροιες και γενικα αρνητικα πραγματα.

οσο για την αλλαγη τροφης, η αλλαγη πρεπει να γινει μεσα σε 5 με 7 μερες, πολυ σιγα! εγω τις πρωτες 2 μερες βαζω σε καθε γευμα 10% καινουργια τροφη και 90% παλια, τις αλλες 2 μερες βαζω 20% καινουργιο και 80% παλια, μετα για 1 μερα βαζω 30% καινουργια και 70% παλια, μετα για δυο μερες 50-50 και μετα 100% καινουργια.
 
Last edited:


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
καλησπερα και χρονια πολλα καταρχας!

αρκετα καλη επιλογη θα ελεγα, αν και εχει σχεδον ιδια πρωτεινη και λιπος με την acana. γενικα αυτο να το προσεξετε, ενα σκυλι πρεπει να κανει χρηση ολης της πρωτεινης και των λιπων που παιρνει μεσω της ασκησης. εαν η διαιτα ειναι υψηλη σε ενεργεια και λιπος αλλα δεν υπαρχουν τουλαχιστον 2 με 3 ωρες ασκησεις (περπατημα, εντονο παιχνιδι, τρεξιμο κλπ) την ημερα, τοτε ολη αυτη η ενεργεια και το λιπος θα γινουν παχυσαρκια, διαρροιες και γενικα αρνητικα πραγματα.

οσο για την αλλαγη τροφης, η αλλαγη πρεπει να γινει μεσα σε 5 με 7 μερες, πολυ σιγα! εγω τις πρωτες 2 μερες βαζω σε καθε γευμα 10% καινουργια τροφη και 90% παλια, τις αλλες 2 μερες βαζω 20% καινουργιο και 80% παλια, μετα για 1 μερα βαζω 30% καινουργια και 70% παλια, μετα για δυο μερες 50-50 και μετα 100% καινουργια.
Σκέψου ότι αυτή είναι για puppy που λογικά χρειάζεται η πρωτεΐνη στα κουτάβια. Η adult πέφτει μετά... την ανεβάζω προς έρευνα

Όσο για την μίξη την πρώτη μέρα την είχα 25%brit 75% acana σήμερα πήγα 50%-50% θα το κρατήσω για 3-4 μέρες και μετά 75%brit -25%acana και τέλος 100% brit.

Όλα αυτά φυσικά εφόσον δεν υπάρχουν θέματα.
Θα επανέλθω σε κανά δυο εβδομάδες.
 


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
Επανέρχομαι όπως είχα πει συμπληρωσαμε 2 εβδομάδες πλέον με Brit Fresh® Chicken Junior Healthy Growth και όλα είναι μια χαρά.
Κανένα προβλημα απολύτως απεναντίας σε σχέση με την acana puppy small breed δουλεύει λίγο σαγόνια και δόντια διότι η κροκετα είναι ελαφρώς μεγαλύτερη ενώ την acana απλά την κατάπινε.
Γνωρίζω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη.
 


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
Καλησπερα και παλι, θα ηθελα την αποψη σας. Το κουταβι ειναι 3,5 μηνών 1,3Kg και του δίνω 18γρ τροφή 3 φορές την ημέρα. Το θεμα ειναι οτι λίγο μετα που θα φάει πηγαινοέρχεται απο το ντουλαπι που βάζω την τροφη της στο πιατο της και κανει στροφες και παει ερχεται παει έρχεται. Καταλαβαίνω οτι πεινάει και θέλει και αλλο, ως στιγμής το παίζω τρελίτσα και δεν της δίνω αλλα αναρωτιέμαι αν πρατω σωστα?
 


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Καλησπερα και παλι, θα ηθελα την αποψη σας. Το κουταβι ειναι 3,5 μηνών 1,3Kg και του δίνω 18γρ τροφή 3 φορές την ημέρα. Το θεμα ειναι οτι λίγο μετα που θα φάει πηγαινοέρχεται απο το ντουλαπι που βάζω την τροφη της στο πιατο της και κανει στροφες και παει ερχεται παει έρχεται. Καταλαβαίνω οτι πεινάει και θέλει και αλλο, ως στιγμής το παίζω τρελίτσα και δεν της δίνω αλλα αναρωτιέμαι αν πρατω σωστα?
Τελικά την αυξήσατε?
 


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
Τελικά την αυξήσατε?
τοτε ναι την ειχα ανεβασει στα 70γρ. τωρα που ειναι 9 μηνων με το ζορι τρωει 40γρ Εssential Puppy γενικα αυτο που καταλαβα ειναι σαν κουταβι δωσε να φαει οσο θελει μετα την κοβει απο μονο του
 
  • Like
Reactions: markito


GiotaM7

New Member
8 Αυγούστου 2021
4
4
30
Γεια σας ομαδουλα
Νέα στην ομάδα και σύντομα σκυλογονιος
Πρώτη φορά και στο φορουμ
Άρχισα ήδη να διαβάζω για το γιορκι (αυτό θα γίνει το νέο μέλος της οικογένειας!) αλλα θα ήθελα και από γνωστές της φυλής και γενικά όσους έχουν σκυλάκια να μου πουν κάποια αρχικά πράγματα όπως τι να έχω αγοράσει κρεβατάκια πάνες τροφή κτλ ώστε να είμαι όσο μπορώ ετοιμη
Ανυπομονώ να έρθει το κορίτσι μου σπιτι
Αγάπη το όνομα αυτής
 


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Γεια σας ομαδουλα
Νέα στην ομάδα και σύντομα σκυλογονιος
Πρώτη φορά και στο φορουμ
Άρχισα ήδη να διαβάζω για το γιορκι (αυτό θα γίνει το νέο μέλος της οικογένειας!) αλλα θα ήθελα και από γνωστές της φυλής και γενικά όσους έχουν σκυλάκια να μου πουν κάποια αρχικά πράγματα όπως τι να έχω αγοράσει κρεβατάκια πάνες τροφή κτλ ώστε να είμαι όσο μπορώ ετοιμη
Ανυπομονώ να έρθει το κορίτσι μου σπιτι
Αγάπη το όνομα αυτής
Από τροφή εγώ την άλλαξα στο δικό μου (4 μηνών είναι τώρα) και τώρα τρώει brit junior small.
Όλα καλά, τη δέχτηκε γρήγορα, έκανα τη μετάβαση από την παλιά σταδιακά σε 8 μέρες.
Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά η συγκεκριμένη τροφή χωρίς να είναι ακριβή.
 


GiotaM7

New Member
8 Αυγούστου 2021
4
4
30
Από τροφή εγώ την άλλαξα στο δικό μου (4 μηνών είναι τώρα) και τώρα τρώει brit junior small.
Όλα καλά, τη δέχτηκε γρήγορα, έκανα τη μετάβαση από την παλιά σταδιακά σε 8 μέρες.
Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά η συγκεκριμένη τροφή χωρίς να είναι ακριβή.
Brit διάβασα και τη δίνουν αρκετη
Μακάρι να βολέψει να τη δεχτεί
 


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
Από τροφή εγώ την άλλαξα στο δικό μου (4 μηνών είναι τώρα) και τώρα τρώει brit junior small.
Όλα καλά, τη δέχτηκε γρήγορα, έκανα τη μετάβαση από την παλιά σταδιακά σε 8 μέρες.
Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά η συγκεκριμένη τροφή χωρίς να είναι ακριβή.
Μπορείς να μας δείξεις πια ακριβώς?
 


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Μπορείς να μας δείξεις πια ακριβώς?
Είναι για κουτάβια μέχρι 12 μηνών, για μικροσωμες φυλες
 








angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
Ε
Εσείς με τη brit που αναφέρεται παραπάνω είστε ευχαριστημένος?
Αν εννοείται την brit fresh chicken που έδινα ήταν καλή τροφή αλλά μετά από λίγο καιρό της έφερε φαγούρα οπότε την διέκοψα.
Δίνω essential puppy εδώ και 2μηνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σφιχτά κακά καθόλου φαγούρα και την τρώει με όρεξη ακόμη και στην περίοδο που ειχε. Τώρα θα πάω σε κωδικό adult πάλι essential.
 
  • Like
Reactions: markito


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Ε

Αν εννοείται την brit fresh chicken που έδινα ήταν καλή τροφή αλλά μετά από λίγο καιρό της έφερε φαγούρα οπότε την διέκοψα.
Δίνω essential puppy εδώ και 2μηνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σφιχτά κακά καθόλου φαγούρα και την τρώει με όρεξη ακόμη και στην περίοδο που ειχε. Τώρα θα πάω σε κωδικό adult πάλι essential.
Ενοεις essential the beginning?
 
  • Like
Reactions: angelosyorkie




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3