Επιλογη αμπουλας η κατι αλλο;


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Αλλη δουλεια κανει το bravecto και αλλη δουλεια κανει το milbemax που δινεις εσυ.

Το bravecto ειναι ενα νεο φαρμακο για εξωπαρασιτα (τσιμπουρια/ψυλλος) που τα ''αντιμετωπιζει'' εκ των εσω (σε αντιθεση με τις αμπουλες που εχουν εξωτερικη χρηση).
Το ''προβλημα'' με το bravecto ειναι πως δεν αντιμετωπιζει το προβλημα της σκνιπας (=καλαζαρ) , για το οποιο θα χρειαστουν τα μετρα που αναφερονται παραπανω.

Το Μilbemax ειναι χαπι για ενδοπαρασιτα (αντιστοιχο του drontal που αναφερθηκε παραπανω με εξτρα προστασια για τη διροφιλαρίωση αλλα πρεπει να δινεται μονο με κτηνιατρικη συμβουλη και να προηγειται εξεταση του ζωου για διροφιλαριωση πριν την πρωτη χορηγηση)
Άρα μπορώ να δωσω bravecto αντί για αμπούλα καθε μήνα!!!φυσικα θα πάρω γνώμη απο την κτηνίατρο μου.ευχαριστω για την ενημέρωση.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Άρα μπορώ να δωσω bravecto αντί για αμπούλα καθε μήνα!!!φυσικα θα πάρω γνώμη απο την κτηνίατρο μου.ευχαριστω για την ενημέρωση.
Σορυ, αλλα δεν ειπα αυτο (η δικη μου προταση ειναι σαφης στα παραπανω ποστ).

Απο τους εξωτερικους ''εχθρους'' του σκυλου σημερα, ο πιο επικινδυνος ειναι η σκνιπα και αφορα τοσο τους επαρχιωτες σκυλους , οσο και τους αστους (σε αντιθεση πχ με τα τσιμπουρια που μαλλον δε θα απασχολησουν εντονα εναν αστικο σκυλο που παταει/παζει/κοιμαται σπανια σε χωμα/γρασιδια/αμμο) .

Ενω με το bravecto θα αντιμετωπισεις μαλλον ορθα τα τσιμπουρια (και τους φυλλους) , δε θα εχεις προστασια για τη σκνιπα. Τα μοναδικα κτηνιατρικα σκευασματα που εγω ξερω να επικαλουνται πως προσφερουν προστασια απο τσιμπουρια/ψυλλους ΚΑΙ σκνιπες ειναι οι αμπουλες ADVANTIX και EX-SPOT και το περιλαιμιο SCALIBOR.

Το bravecto δεν ισχυριζεται καν προστασια απο σκνιπες και θα ηταν ενα εξαιρετικο αντιπαρασιτικο σε βορειες χωρες που δεν εχουν σκνιπες (σε αυτο το βαθμο τουλαχιστον).
Οποτε ειναι λαθος (που το βλεπω να προκαλει ''ζημιες'' ) να θεωρουμε πως το bravecto θωρακιζει το σκυλο απο τους εξωτερικους εχθρους τους... το bravecto αντικαθιστα την αμπουλα Frontline αλλα (τυπικα) δεν αντικαθιστα την αμπουλα Advantix και το περιλαιμιο Scalibor
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Εγω λεω να του δωσω μιας και πλησιαζει ο καιρος,ενα χαπι bravecto (για εξωπαρασιτα),drontal για εσωπαρασιτα και για κουνουπι κατι εκ των οποιον (advantix ή scalibor ή ψεκασμα με καποιο σκευασμα σιτρονελας)κλεινω προς το σκευασμα σιτρονελας (πρωι βραδυ) και το scalibor,ενα απο τα δυο πιο λετε εσεις?Μενω Ελευσινα
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγω λεω να του δωσω μιας και πλησιαζει ο καιρος,ενα χαπι bravecto (για εξωπαρασιτα),drontal για εσωπαρασιτα και για κουνουπι κατι εκ των οποιον (advantix ή scalibor ή ψεκασμα με καποιο σκευασμα σιτρονελας)κλεινω προς το σκευασμα σιτρονελας (πρωι βραδυ) και το scalibor,ενα απο τα δυο πιο λετε εσεις?Μενω Ελευσινα
Αφού θα φοράει Scalibor που είναι για τα εξωπαράσιτα για ποιο λόγο θα το φορτώνεις και με bravecto? σιτρονέλλα να ψεκάζεις έτσι κι αλλιώς
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
απο οσο μου ειπαν εδω #22 απαντηση το Bravecto ΔΕΝ ειναι για σκνιπα..οποτε ελεγα σιγουρα Bravecto Για εξωπαρασιτα και κατι αλλο για σκνιπα
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εγω θα του βάλω το κολάρο το scalibor και σπρέι σιτρονελας.
Ερώτηση:με το scalibor συνεχίζω και την αμπούλα καθε μήνα παράλληλα η οχι;;;;;;;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
απο οσο μου ειπαν εδω #22 απαντηση το Bravecto ΔΕΝ ειναι για σκνιπα..οποτε ελεγα σιγουρα Bravecto Για εξωπαρασιτα και κατι αλλο για σκνιπα
scalibor είναι για όλα αυτά που προστατεύει το bravecto οπότε το διπλοφρτώνεις το σκυλί τζάμπα χημικά. Αυτό ήθελα να πω. Αφού θα βάζεις scalibor δεν το χρειάζεσαι και το bravecto.
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
που σημαινει οτι στο post 22 που αναφερει ο συμφορουμιτης οτι Δεν κανει για σκνιπα το Bravecto ειναι λαθος?το λεω προς γνωση ολων μας και χωρις να θιξω κατι..Επισης ποσο καιρο κραταω το scalibor?(με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα ναι ειναι και για σκνιπα το scalibor kai για εξωπαρασιτα)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγω θα του βάλω το κολάρο το scalibor και σπρέι σιτρονελας.
Ερώτηση:με το scalibor συνεχίζω και την αμπούλα καθε μήνα παράλληλα η οχι;;;;;;;
Δεν το βάζω το scalibor (τα δικά μου δεν το ανέχονται) αλλά νομίζω το αλλάζεις κάθε 4 μήνες σωστά? και αφού είναι αποτελεσματικό και θα βάζεις και τη σιτρονέλλα θεωρώ ότι δεν τη χρειάζεσαι την αμπούλα.
Τα δικά μου επειδή δεν μπορούν να φοράνε scalibor, αναγκαστικά τους βάζω την αμπούλα κάθε μήνα + αιθέρια έλαια κάθε απόγευμα + leisguard το Μάρτιο και τον Ιούλιο (και ίσως δώσω και το Νοέμβριο).
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
scalibor είναι για όλα αυτά που προστατεύει το bravecto οπότε το διπλοφρτώνεις το σκυλί τζάμπα χημικά. Αυτό ήθελα να πω. Αφού θα βάζεις scalibor δεν το χρειάζεσαι και το bravecto.
Δεν μιλάω για bravecto χάπι.
Λέω αφου θα βάλει το scalibor συνεχίζω και την αμπούλα όπου έβαζα ως τωρα frontline η οχι;;;;;;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
που σημαινει οτι στο post 22 που αναφερει ο συμφορουμιτης οτι Δεν κανει για σκνιπα το Bravecto ειναι λαθος?το λεω προς γνωση ολων μας και χωρις να θιξω κατι..Επισης ποσο καιρο κραταω το scalibor?(με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα ναι ειναι και για σκνιπα το scalibor kai για εξωπαρασιτα)
Όχι, το bravecto δεν κάνει για σκνίπα. Πως συμπέρανες το αντίθετο απο τα γραφόμενά μου?
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Δεν το βάζω το scalibor (τα δικά μου δεν το ανέχονται) αλλά νομίζω το αλλάζεις κάθε 4 μήνες σωστά? και αφού είναι αποτελεσματικό και θα βάζεις και τη σιτρονέλλα θεωρώ ότι δεν τη χρειάζεσαι την αμπούλα.
Τα δικά μου επειδή δεν μπορούν να φοράνε scalibor, αναγκαστικά τους βάζω την αμπούλα κάθε μήνα + αιθέρια έλαια κάθε απόγευμα + leisguard το Μάρτιο και τον Ιούλιο (και ίσως δώσω και το Νοέμβριο).
Σε ευχαριστω πολυ
 




toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Nαι σωστα,οποτε εαν αντεχει το scalibor Βαζω αυτο και ενα σπρευ σιτρονελας και drontal για εσωπαρασιτα και ειμαι ενταξει?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Nαι σωστα,οποτε εαν αντεχει το scalibor Βαζω αυτο και ενα σπρευ σιτρονελας και drontal για εσωπαρασιτα και ειμαι ενταξει?
σωστά! ρώτα και τον κτηνίατρο για διροφιλαρίωση και αν σου πει ναι, να δίνεις το milbemax κάθε μήνα για εσωπαράσιτα.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Τι κανω εγω τα τελευταια 7,5 χρονια :

- 12 μηνες το χρονο αμπουλα Advantix Spot on (μια καθε μηνα περιπου)
- το επταμηνο εντονης δραστηριοτητας της σκνιπας (Ανοιξη με Φθινοπωρο) , βαζω κολαρο Scalibor (δυο τη σεζον περιπου) και ψεκαζω μια-δυο φορες τη μερα με καποιο φυτικο σπρει.

Προσεχω αμπουλα Advantix και κολαρο scalibor να εφαρμοζονται με επαρκες διαστημα μεταξυ τους. Η δραστικη ουσια αναφορικα με τη σκνιπα ειναι διαφορετικη στο καθε ενα (deltamethrin και permethrin) και ευτυχως δεν ειχα ποτε ανεπιθυμητες παρενεργειες σε κανενα ζωο μου.

Κανενα σκευασμα δεν παρεχει 100% προστασια (ουτε καν ο συνδιασμος τους) αλλα αφοτου ειδα τσιμπουρι στο λαιμο σκυλου με scalibor 30 ημερων, πειστηκα πως καλυτερα κατι παραπανω , οταν μαλιστα ειναι διαφορετικου τροπου δρασης. Οταν παμε διακοπες πχ το scalibor βγαινει για 10 μερες αφου ειμαστε πρωι-μεσημερι-βραδυ στη θαλασσα και στο νερο (εκει δουλευει η αμπουλα που εχω βαλει λιγο πριν τις διακοπες και το ψεκασμα με σιτρονελα) . Επισης, η αυστηροτητα των μετρων εξαρταται και απο το προφιλ διαβιωσης του ζωου : αλλο το μαλτεζακι στον 5 οροφο της πολυκατοικιας που βγαινει βολτα στο τετραγωνο και κοιμαται στο κρεβατι του αφεντικου του και αλλο ενα boxer που ζει στην εξοχη, διπλα στη θαλασα και κοιμαται στο σπιτακι του στον κηπο, διπλα στο γκαζον και το αυτοματο ποτισμα... τη διαφορα την καταλαβαινουμε ολοι νομιζω.

Επαναλαμβανω παντως πως για αυτα τα θεματα αρμοδιος ειναι ο κτηνιατρος.
Πολλα σκυλια αντιδρουν ασχημα στο Advantix (και σε καθε αμπουλα) και αλλα τρωνε το scalibor ... αλλα μπορει να αντιδρασουν ασχημα στο συνδιασμο των δυο μαζι ...δεν το ξερω γιατι δε μου ετυχε καποια παρενεργεια σε 3 διαφορετικα σκυλια.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εγώ scalibor όλο το χρόνο (αλλάζω κάθε 4 μήνες) και από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο βάζουμε και μια αμπούλα (συνήθως vectra ή advantix) και μέρα παρά μέρα ψεκάζω και σιτρονέλα...
 
  • Like
Reactions: mariatheo


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Προσωπικά αυτό που έκανα και πριν και αυτό που θα συνεχίσω να κάνω και στην κουταβίνα μου είναι όλο το χρόνο κάθε μήνα Advantix, αλλαγή Scalibor κάθε 3 μήνες, ενώ την επικίνδυνη περίοδο και ψέκασμα με σπρέι σιτρονέλλας (με την προηγούμενη σκυλίτσα που είχε κολλήσει καλα-αζάρ έχω πάθει ψύχωση με το θέμα, αν και ακόμα δεν θα δοκιμάσω το εμβόλιο). Αυτά για τα εξωπαράσιτα. Για τα ενδοπαράσιτα ένα χάπι ανά τρίμηνο. Και, το βασικότερο, κάθε Νοέμβριο και Απρίλιο εξετάσεις για ερλιχίωση και καλα-αζάρ :D
 
  • Like
Reactions: Tricky


Ειρήνη/Άριελ

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
77
75
40
Πάτρα
Καλησπέρα παιδιά. Μιας και βλέπω πως δεν έχετε προτείνει την αμπούλα Vectra3D, αναρωτιέμαι το γιατί? Υπάρχουν παράπονα, να ξέρω να ψαχτώ πάλι? Επειδή το είχα κοιτάξει και καλύπει απ'όλα ακόμα και από σταυλόμυγες. Αρχικά δοκίμασα την Αdvantix, το αποτέλεσμα ήταν να "λήξει" πριν τον μήνα και γέμισε ψύλλους και τσιμπούρια (μένουμε στην εξοχή). Μου πρότειναν την Vectra και σε μισή ώρα είχαν εξαφανιστεί τα πάντα.
Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι πως της έδινα το Milbemax μιας και είχε βγει αρνητική στο τεστ. Πρέπει να ξανακάνουμε το τεστ ή το δίνω άφοβα? Και επίσης μια κτηνίατρος που την πήγα απρόοπτα στην Αθήνα όταν ήμουν κάποια στιγμή, μου είπε να της το δίνω κάθε μήνα κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, ενώ ο κτηνιατρός της τώρα μου λέει κάθε 2-3 μήνες. Τί ισχύει τελικά?
Και τέλος μιας και κοιμόμαστε μαζί τι να κάνω? Κολλάρο ή ψεκασμό? Ή όλα?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ειχε ανοιχτει θεμα,συγκεκριμενα για την vectra3d,στα χαρτια ειναι πολυ καλη,ετσι φαινεται δλδ...
προσωπικα την χρησιμοποιησα μια φορα κ αυτο ηταν...οχι οτι κατι κολλησε ΑΛΛΑ 1ον ηταν η μοναδικη αμπουλα που ειχα χρησιμοποιησει κ μου σκυλοβρωμαγε (καμια αλλη δε μου μυριζει) κ 2ον οταν εκανα μια πιο εκτενη ερευνα (κ σε ξενα sites) ειδα πολλα ΠΟΛΛΑ κακα να αναφερονται (απο τοξικο σοκ εως κ θανατο-αμα θυμαμαι καλα-ψαξε το θεμα αμα θες,τοτε που συζητιοταν,ειχαμε αναφερθει ενδελεχως)
Τωρα,αυτο που ξερω εγω ειναι οτι,παντα εναλλασουμε τα σκευασματα αποπαρασιτωσης,προκειμενου να μην αναπτυσσουν "ανοσια" οσα προσπαθουμε να καταπολεμησουμε (κ οι 2 κτηνιατροι μου αυτο μου χουν πει),δλδ,χαπι που δινω καθε 3 μηνες,την μια θα δωσω drontal,την αλλη milbemax,την αλλη dosalid κ παει λεγοντας,εξωπαρασιτωση,το καλοκαιρι scalibor και advocate,συν οτι την ψεκαζω κ με δυοσμο (την σιτρονελα δεν την αντεχω,κοιμομαστε κ αγκαλια...εχω ενα τετραγωνο φυτεμενο δυοσμο,κοβω μπολικο το βραζω,το σουρωνω,το βαζω σε βαποριζατερ κ την ψεκαζω,ΑΜΑ τυχει ναμαστε εξω απογευμα,γιατι συνηθως την μαζευω κ την αμολαω παλι το βραδυ,μυριζει κ σα κεφτεδακι :love: το κεφτεδακι) του υπολοιπους μηνες αναλογως τα κεφια,αλλα ενα απαυτα τα δυο (Νοεμβρη-Γεναρη προσπαθω να κανουμε λιγο διαλειμμα(αμα δω τα σκουρα κανα μηνα εχω παντα καβατζα ενα σποτ ον),εχει πολυ κρυο εδω κ δεν κυκλοφορει ουτε φτερο,οποτε προσπαθω να την "ξεκουραζω",μη ξεχναμε οτι μιλαμε για χημεια,κ σε ορισμενες περιπτωσεις βαρια χημεια)
Τωρα,οσον αφορα οτι κοιμαστε μαζι,κ μεις,προσωπικα την αποφευγω,οσο μπορω,τις πρωτες μερες,ιδιως την πρωτη,εε μετα δε μαμιεται,αφου τα αντεχει κ το ανεχεται εκεινη εγω που της το βαζω κιολας θα φοβηθω?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc