Επιλογη τροφης για Rottweiler & Cane Corso


zer0c0de

Member
17 Δεκεμβρίου 2019
6
0
54
Εχω ενα rottweiler & ενα Cane Corso κουτάβια και τις δινω μια premium τροφή. Σκέφτομαι να αλλάξω τροφή σε super premium με λογική τιμή!!! ..μεχρι 50-55 ευρώ. Μετά απο εκτενής αναζήτηση κατέληξα σε αυτες τις 4 τροφές , οι 2 πρώτες Ελληνικές κ ολιστικες και οι αλλες 2 με μεγάλη περιεκτικότητα σε ζωική πρωτεΐνη (ανω του 70%). Θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας ή τις εμπειρίες σας από αυτές τις τροφές. Προσωπικά θα ήθελα και την γνώμη ανάλογων εκτροφέων από τις συγκεκριμένες ράτσες.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Μόνο εγώ δεν βλέπω ούτε τις πρώτες, ούτε τις δεύτερες...?

Επίσης, 70% πρωτεΐνη μου φαίνεται απίθανο, οπότε μήπως δεν διαβάζεις σωστά τα συστατικά?
 
  • Like
Reactions: mareco








TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
@zer0c0de προσωπικα πιστευω οτι ολες οι τροφες που πλασαρουνε και καλα για συγκεκριμενες ρατσες ειναι μουφα. γιατι να εχει διαφορα μια τροφη για κανε κορσο απο μια που δεν ειναι για κανε κορσο? δεν το καταλαβαινω. πιστευω ειναι μαρκετινγκ. επισης μαρκετινγκ ειναι και τα πριμιουμ, σουπερ πριμιουμ κλπ κλπ. εαν εβαλες λινκς η φωτογραφιες με τις τροφες, δεν φαινονται! θα μπορουσες να πεις τα ονοματα τους? και ακομα, γιατι θες να αλλαξεις τροφη? δεν καθεται καλα αυτη που τους δινεις? αν τους καθεται καλα, τοτε δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ρώτα τον άνθρωπο που σου έδωσε το σκυλί. Άλλο να ρωτάς εμένα που Cane Corso βλέπω μόνο σε βίντεο και άλλο κάποιον που έχει μεγαλώσει 30-60 κουτάβια τουλάχιστον.

Προσωπικά θεωρώ κι εγώ την ξηρά "ράτσας" μουφα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ρώτα τον άνθρωπο που σου έδωσε το σκυλί. Άλλο να ρωτάς εμένα που Cane Corso βλέπω μόνο σε βίντεο και άλλο κάποιον που έχει μεγαλώσει 30-60 κουτάβια τουλάχιστον.

Προσωπικά θεωρώ κι εγώ την ξηρά "ράτσας" μουφα.
Τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι ο εκτροφέας ταίζει καλύτερα από έναν ιδιώτη;
Ο εκτροφέας έχει να ταίσει ένα λόχο άρα θα πρέπει ενδεχομένως να συμβιβαστεί σε ποιότητα (μείωση κόστους), ή να πάρει από εκεί που του πουλάνε όγκο σε καλύτερη τιμή, ενώ σίγουρα θα επιλέξει την εύκολη λύση (σιγά μην μπλέξει με μπαρφ για τόσα σκυλιά). Ο ιδώτης έχει μεγαλύτερη ευχέρεια να ταίσει καλύτερα ή ακόμη και με πιο μπελαλίδικη τροφή.

Αν το σκυλί δεν είναι απο εκτροφέα ...να φάει φρίσκις?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Vrmode, σε χαιρετώ μετά από χρόνια :)
Στο θέμα μας, ο εκτροφέας μπορεί να ταιζει ότι τον βολεύει (οικονομικά πχ) αλλά θα έχει καλύτερη γνώση από κάποιον που έχει μηδέν εμπειρία.

Αν θυμάμαι δεν ταιζεις ξηρά. Αν δεν κάνω λάθος σκεφτόσουν την εκτροφή, δεν γνωρίζω τελικά αν το έπραξες. Αλλά με την εμπειρία που έχεις τώρα με τα γαλλικά δεν είσαι πιο προσιτή/εύκολη πηγή πληροφοριών για όσους πήραν κουτάβι από σένα;

Εμένα μου πρότεινε ο εκτροφέας κάποιες τροφές. ΟΚ ευχαριστώ αλλά ακολουθώ δική μου επιλογή. Αλλά θα ήταν must go επιλογή για έναν άπειρο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Vrmode, σε χαιρετώ μετά από χρόνια :)
Στο θέμα μας, ο εκτροφέας μπορεί να ταιζει ότι τον βολεύει (οικονομικά πχ) αλλά θα έχει καλύτερη γνώση από κάποιον που έχει μηδέν εμπειρία.

Αν θυμάμαι δεν ταιζεις ξηρά. Αν δεν κάνω λάθος σκεφτόσουν την εκτροφή, δεν γνωρίζω τελικά αν το έπραξες. Αλλά με την εμπειρία που έχεις τώρα με τα γαλλικά δεν είσαι πιο προσιτή/εύκολη πηγή πληροφοριών για όσους πήραν κουτάβι από σένα;

Εμένα μου πρότεινε ο εκτροφέας κάποιες τροφές. ΟΚ ευχαριστώ αλλά ακολουθώ δική μου επιλογή. Αλλά θα ήταν must go επιλογή για έναν άπειρο.
Xρόνια και ζαμάνια!
Εκτροφή δεν σκεφτόμουν ποτέ γιατί ...μάλλον δεν θα έδινα ποτέ τα κουτάβια! :D
Θεωρώ μάλλον τυχαίο το ότι ασχολήθηκα με διατροφή - αναγκάστηκα να το κάνω λόγω προβλήματος υγείας.
Οι εκτροφείς μου (και οι 3 αν θυμάμαι καλα) τάιζαν την κλασική royal. Ο ένας μάλιστα έφριξε όταν του είπα ότι ταίζω ωμά. Δεν θεωρώ ότι έχουν περισσότερες γνώσεις σε θέματα διατροφής, τουλάχιστον εγώ δεν θα επαναπαυόμουν στη δική τους άποψη αλλά θα προτιμούσα να διαβάσω reviews ή σε φόρουμ για να κάνω τις δοκιμές μου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf